رونمایی مستند شهیدباکری در خبرگزاری فارس

بابایی: مستند ابهامات روزهای آخر شهیدباکری را شفاف‌ می‌کند/ کبیری: زندگی روزهای آخر شهید باکری قابلیت ساخت اثر سینمایی دارد

عنوان

گلعلی بابایی گفت: در باره شهادت شهید باکری بسیاری معتقدند خط قرمزهایی وجود دارد و ۳ روز آخر را نمی‌توان تصویر کرد، اما در این مستند شفافیتی وجود دارد و برای من به عنوان یک مستندنگار قابل احترام است.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از مستند  «باتمیان گون» (خورشیدی که غروب نکرد) به کارگردانی محمد زارع با حضور سردار پورجمشیدیان، سردار کبیری، صفیه مدرسی (همسر شهید باکری) ، گلعلی بابایی، بختیاری (مدیر مرکز روایت فتح) و همرزمان ایشان در خبرگزاری فارس، برگزار شد.

مستند علاوه بر ارزش فرهنگی، ارزش نظامی دارد

در این مراسم ابتدا سردار پورجمشیدیان از رزمندگان لشکر عاشورا مستند خورشیدی که غروب نکرد را عبرت آموز و زیبا خواند و گفت: فکر می کنم مستند بیش از آنکه ارزش فرهنگی داشته باشد، از نگاه من که کهنه سرباز نظامی هستم، ارزش نظامی بالایی دارد زیرا مقطع بسیار حساسی از زندگی شهید باکری در جنگ را بررسی و موشکافی می کند. ابهاماتی که امروز برخی از قسمت های آن برای دوستان نزدیک ایشان شفاف شد. خیلی از این ابهامات در بخش زندگی نظامی جنگ وجود دارد که درباره دو روز آخر زندگی شهید باکری هم تحلیل ها و نگاه های زیادی وجود دارد. بخشی از ابهامات راجع به این مقطع از تاریخ جنگ دیده می شود که امروز شاهد شفاف سازی در این مستند بودیم.

مقطع حساسی در مستند بررسی می شود

وی ادامه داد: افراد مؤثری در این مستند روایت روزهای آخر به عهده داشتند و ارزش نظامی این مستند قابل قیمت گذاری نیست، زیرا مقطع حساسی را بررسی می کند. نزدیک ترین افراد به آقامهدی مثل آقای لطفی درباره این روزها صحبت کردند و بسیاری ارزشمند است.

شهید باکری شخصیتی بی نظیر بود

سردار پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه درباره شخصیت شهید مهدی باکری گفت: شخصیت ایشان ابعاد مختلفی دارد ازجمله انسان های بی نظیر در حوزه جنگ هستند که دیگر نمی توان گفت فرمانده بودند، بلکه یک رهبر به حساب می آیند. شخصیت ایشان نیاز به موشکافی دارد و الگوی ارزشمندی برای نسل های بعدی و امروز خواهد بود. در باره این شهید همچنان می توان کارهای تصویری ساخت و علاوه بر بعد شخصیتی نظامی ایشان، ابعاد دیگر زندگی شان را مورد بررسی قرار داد.

مدرسی: وصیت شهید باکری اطاعت از ولایت فقیه بود

در بخش دیگر مراسم رونمایی از مستند خورشیدی که غروب نکرد، همسر شهید باکری صحبت های خود را با تشکر از گروه سازنده مستند آغاز کرد و گفت: من نمی توانم نظر بدهم زیرا فضای جنگ است، هر کسی به غیر از آقا مهدی در آن فضا با این روحیه حضور داشت حتماً چنین تصمیمی می گرفت، اما هنوز برایم سوال است که چرا تخریب چی ها زودتر نیامدند تا پل را تخریب کنند یا آقا مهدی از فرمان فرمانده تمرد می کند و برنمی گردد. البته سوالات دیگری هم وجود دارد اما در جنگ شرایط سخت و فشارها زیاد است. تقدیر و حکمت الهی این بوده که این گونه آقامهدی به شهادت برسند. ان شاءالله توفیق ادامه راه ایشان را داشته باشیم. از وصیت های مهم آقامهدی این بود که اطاعت از ولایت فقیه در هر شرایطی را بر ما توصیه می کردند و تأکید داشتند رهرو ولایت فقیه و شهدا باشیم.

سردار پورجمشیدیان درباره باز نگشتن و تمرد، از فرمان توضیح داد: ما در جنگ یک اصل داریم که بهترین تصمیم توسط فرمانده در صحنه جنگ صورت می گیرد. آقامهدی بهترین تصمیم را گرفت و سر صحنه حاضر بود، اصل این است که فرمانده سر صحنه جنگ بتواند تصمیم بگیرد و قطعاً تصمیم درست مربوط به فرمانده در صحنه است.

روزهای آخر شهید باکری قابلیت ساخت اثر سینمایی دارد/ باکری بسیجی وار شهید شد

سردار کبیری از مدعوین مراسم و یکی از همرزمان شهید باکری گفت: خوشحالم در این محفل حضور دارم. مستند بسیار خوبی است، زیرا دو روز آخر شهادت مهدی باکری را مطرح می کند. این مستند می تواند جرقه اصلی باشد تا درام ها و داستان هایی در ابعاد سینما درباره روزهای آخر و حتی لحظات آخر شهادت آقامهدی ساخته شود. ساعات آخر زندگی شهید باکری بسیار اثرگذار است. واقعیتی که شهید باکری مانند بچه های بسیجی شهید شدند. ایشان علاوه بر فرماندهی تک تیرانداز بودند، نارنجک پرت می کردند، آرپی جی زدند و در لحظات آخر مانند یک بسیجی در خط مقدم به شهادت می رسند و در پیشانی شان گلوله ای می نشیند. شهید قنبرلو روایت زیبایی از شهادت ایشان ارائه می کند. شهید قنبرلو، باکری را بغل می کند و در قایق می گذارد، جنازه ایشان در حین انتقال به قایق تیر می خورد و در نهایت به قایق آرپی جی می زنند و قایق منفجر شده، متلاشی می شود و پیکر ایشان در دجله غرق می شود و متأسفانه مفقود الجسد هستند، دقیقاً مثل بسیاری از شهدای بسیجی.

وی ادامه داد: برای روحیه افراد تلاش کردیم تا پوستر شهید را به گردان برسانیم، اما حین انتقال پوستر در جاده خرم آباد وانت مربوط به حمل و نقل پوستر مورد اصابت بمب قرار می گیرد و پوسترها هم از بین می رود. تقدیر الهی است که گمنام بودن ایشان به این صورت بر ما اثبات شود. ایشان با بسیجی ها مأنوس بود و مانند بسیجی ها به شهادت رسید.

بابایی: مستند ابهامات روزهای آخر شهیدباری را شفاف می کند

در بخش دیگر مراسم گلعلی بابایی نویسنده و مستندنگار حوزه دفاع مقدس، مستند «خورشیدی که غروب نکرد» را کاری فاخر و ارزنده توصیف کرد و گفت: تلفیق نریشن و روایت در این اثر بسیار خوب است. مستند 50 دقیقه طول می کشد اما مخاطب خسته نمی شود، کار پژوهشی و تحقیقات آن به درستی انجام شده و سازندگان اثر توانسته اند ابهامات روزهای آخر شهادت شهید باکری را به تصویر بکشند، اما هنوز نمی دانم چرا قایق اشتباه می رود.

وی ادامه داد: در باره شهادت شهید باکری بسیاری معتقدند خط قرمزهایی وجود دارد و 3 روز آخر را نمی توان تصویر کرد، اما در این مستند شفافیتی وجود دارد و برای من به عنوان یک مستندنگار قابل احترام است.

در پایان مراسم همه همرزمان شهید باکری  و سازندگان مستند «باتمیان گون» با همسر شهید باکری عکسی به یادگار گرفتند.

مستند باتمیان گون محصول روایت فتح است که در روزهای آتی از شبکه مستند پخش خواهد شد.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

لزوم تخصیص ردیف مستقل برای خرید تضمینی گندم در بودجه

نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در خصوص اعتبارات مالی خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه سال 98، گفت: دولت برای خرید تضمینی گندم موظف به اختصاص ردیف بودجه مستقل است. سال گذشته ردیف بودجه مستقلی برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته نشد و این موضوع مشکلاتی به وجود آورد. 

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات

مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود به وسیله انتخابات و افزایش استقلال و اعتماد به نفس مردم از جمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی می باشد. مجلس شورای اسلامی یکی از نهادهایی است که مردم با رای به نماینده های معتمد خود در سرنوشت خود تاثیر گذار بوده اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
نگاهی به فیلم «بمب؛ یک عاشقانه»
اضطراب عاشقانه آژیرهای قرمز
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین