مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

بندر کاسپین موازی با بندر انزلی توسعه می‌یابد/ استفاده از یک‌ششم ظرفیت بنادر شمال کشور‌

عنوان

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه بابت توسعه بندر کاسپین در کنار بندر انزلی، گفت: ظرفیت بنادر شمالی کشور ۳۰ میلیون تن است که فقط از یک‌پنجم آن یعنی ۶ میلیون تن استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صبح امروز تفاهم‌نامه بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به امضاء رسید.

با توجه به وظایف قانونی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه امور بنادر بازرگانی و حاکمیت دریای کشور و اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی برای تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی این تفاهم‌نامه بابت تعامل، همکاری، تسریع، تسهیل و تفکیک وظایف قانونی جهت جلوگیری از تداخل و موازی‌کاری در وظایف قانونی بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی منعقد شد که از این تاریخ لازم‌الاجرا است.

انجام و نظارت بر عملیات بندری، ایمنی بندر، انجام عملیات بندری و وصول درآمدها، امنیت بندر و همکاری در جذب سرمایه طرح‌های سرمایه‌گذاری نظیر گردشگری و مارینا (بنادر تفریحی) در بنادر انزلی و کاسپین از تعهدات این تفاهم‌نامه است.

ایجاد بورس کالا در منطقه آزاد انزلی ، استقرار بانک‌های خارجی در منطقه آزاد انزلی، مدیریت و راهبری مرکز کنترل و مراقبت دریایی، مقابله با آلودگی آب دریا و لایروبی احداثی و نگهداری و هیدروگرافی در اسکله‌ها و وصول هزینه‌های مرتبط از مفاد درج شده در این تفاهم‌نامه است.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: سرمایه‌هایی در کشور وجود دارد که باید از ظرفیت آنها استفاده کرد و مناطق آزاد در رونق بنادر تجاری مؤثر هستند.

محمد راستاد افزود: بنادر صرفاً محل تخلیه و بارگیری و ترابری کالا نیستند بلکه باید پیرامون آنها تولید و ارزش افزوده وجود داشته باشد، رونق نوار ساحلی کشور ضرورت دارد که در این ضرورت باید توجه داشت که پسکرانه بنادر به مراکز تولید به ارزش افزوده تبدیل شوند.

وی به تفاهم‌نامه امروز سازمان بنادر و سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: در این تفاهم‌نامه سازمان بنادر و دریانوردی در نقش‌آفرینی ارتقاء بهره‌وری بندر کاسپین در کنار بندر انزلی تلاش می‌کند.

* تنها از یک پنجم ظرفیت بنادر ساحل خزر استفاده می‌شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: حمل و نقل دریایی در حوزه خزر باید افزایش یابد و با افزایش صادرات و ترانزیت، این هدف محقق می‌شود.

راستاد گفت: سهم بنادر از صادرات به کشورهای حاشیه خزر و ترانزیت کالا از طریق بنادر حاشیه خزر باید افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: ظرفیت بنادر شمالی کشور 30 میلیون تن است که فقط از یک پنجم آن یعنی 6 میلیون تن استفاده می‌شود.

راستاد با تأکید بر اینکه ضرورت دارد ارتقاء پذیری بنادر افزایش یابد، گفت: به دنبال این هستیم که همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با مناطق آزاد ارتقاء یابد البته در این حوزه تفاهم‌نامه کلی مرتبط با همه مدل‌های حمل و نقلی بین وزارت راه و شورای عالی مناطق آزاد به امضاء رسیده است.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:
نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین