مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

بندر کاسپین موازی با بندر انزلی توسعه می‌یابد/ استفاده از یک‌ششم ظرفیت بنادر شمال کشور‌

عنوان

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه بابت توسعه بندر کاسپین در کنار بندر انزلی، گفت: ظرفیت بنادر شمالی کشور ۳۰ میلیون تن است که فقط از یک‌پنجم آن یعنی ۶ میلیون تن استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صبح امروز تفاهم‌نامه بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به امضاء رسید.

با توجه به وظایف قانونی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه امور بنادر بازرگانی و حاکمیت دریای کشور و اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی برای تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی این تفاهم‌نامه بابت تعامل، همکاری، تسریع، تسهیل و تفکیک وظایف قانونی جهت جلوگیری از تداخل و موازی‌کاری در وظایف قانونی بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی منعقد شد که از این تاریخ لازم‌الاجرا است.

انجام و نظارت بر عملیات بندری، ایمنی بندر، انجام عملیات بندری و وصول درآمدها، امنیت بندر و همکاری در جذب سرمایه طرح‌های سرمایه‌گذاری نظیر گردشگری و مارینا (بنادر تفریحی) در بنادر انزلی و کاسپین از تعهدات این تفاهم‌نامه است.

ایجاد بورس کالا در منطقه آزاد انزلی ، استقرار بانک‌های خارجی در منطقه آزاد انزلی، مدیریت و راهبری مرکز کنترل و مراقبت دریایی، مقابله با آلودگی آب دریا و لایروبی احداثی و نگهداری و هیدروگرافی در اسکله‌ها و وصول هزینه‌های مرتبط از مفاد درج شده در این تفاهم‌نامه است.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: سرمایه‌هایی در کشور وجود دارد که باید از ظرفیت آنها استفاده کرد و مناطق آزاد در رونق بنادر تجاری مؤثر هستند.

محمد راستاد افزود: بنادر صرفاً محل تخلیه و بارگیری و ترابری کالا نیستند بلکه باید پیرامون آنها تولید و ارزش افزوده وجود داشته باشد، رونق نوار ساحلی کشور ضرورت دارد که در این ضرورت باید توجه داشت که پسکرانه بنادر به مراکز تولید به ارزش افزوده تبدیل شوند.

وی به تفاهم‌نامه امروز سازمان بنادر و سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: در این تفاهم‌نامه سازمان بنادر و دریانوردی در نقش‌آفرینی ارتقاء بهره‌وری بندر کاسپین در کنار بندر انزلی تلاش می‌کند.

* تنها از یک پنجم ظرفیت بنادر ساحل خزر استفاده می‌شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: حمل و نقل دریایی در حوزه خزر باید افزایش یابد و با افزایش صادرات و ترانزیت، این هدف محقق می‌شود.

راستاد گفت: سهم بنادر از صادرات به کشورهای حاشیه خزر و ترانزیت کالا از طریق بنادر حاشیه خزر باید افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: ظرفیت بنادر شمالی کشور 30 میلیون تن است که فقط از یک پنجم آن یعنی 6 میلیون تن استفاده می‌شود.

راستاد با تأکید بر اینکه ضرورت دارد ارتقاء پذیری بنادر افزایش یابد، گفت: به دنبال این هستیم که همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با مناطق آزاد ارتقاء یابد البته در این حوزه تفاهم‌نامه کلی مرتبط با همه مدل‌های حمل و نقلی بین وزارت راه و شورای عالی مناطق آزاد به امضاء رسیده است.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین