مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

بندر کاسپین موازی با بندر انزلی توسعه می‌یابد/ استفاده از یک‌ششم ظرفیت بنادر شمال کشور‌

عنوان

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه بابت توسعه بندر کاسپین در کنار بندر انزلی، گفت: ظرفیت بنادر شمالی کشور ۳۰ میلیون تن است که فقط از یک‌پنجم آن یعنی ۶ میلیون تن استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صبح امروز تفاهم‌نامه بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به امضاء رسید.

با توجه به وظایف قانونی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه امور بنادر بازرگانی و حاکمیت دریای کشور و اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی برای تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی این تفاهم‌نامه بابت تعامل، همکاری، تسریع، تسهیل و تفکیک وظایف قانونی جهت جلوگیری از تداخل و موازی‌کاری در وظایف قانونی بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی منعقد شد که از این تاریخ لازم‌الاجرا است.

انجام و نظارت بر عملیات بندری، ایمنی بندر، انجام عملیات بندری و وصول درآمدها، امنیت بندر و همکاری در جذب سرمایه طرح‌های سرمایه‌گذاری نظیر گردشگری و مارینا (بنادر تفریحی) در بنادر انزلی و کاسپین از تعهدات این تفاهم‌نامه است.

ایجاد بورس کالا در منطقه آزاد انزلی ، استقرار بانک‌های خارجی در منطقه آزاد انزلی، مدیریت و راهبری مرکز کنترل و مراقبت دریایی، مقابله با آلودگی آب دریا و لایروبی احداثی و نگهداری و هیدروگرافی در اسکله‌ها و وصول هزینه‌های مرتبط از مفاد درج شده در این تفاهم‌نامه است.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: سرمایه‌هایی در کشور وجود دارد که باید از ظرفیت آنها استفاده کرد و مناطق آزاد در رونق بنادر تجاری مؤثر هستند.

محمد راستاد افزود: بنادر صرفاً محل تخلیه و بارگیری و ترابری کالا نیستند بلکه باید پیرامون آنها تولید و ارزش افزوده وجود داشته باشد، رونق نوار ساحلی کشور ضرورت دارد که در این ضرورت باید توجه داشت که پسکرانه بنادر به مراکز تولید به ارزش افزوده تبدیل شوند.

وی به تفاهم‌نامه امروز سازمان بنادر و سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: در این تفاهم‌نامه سازمان بنادر و دریانوردی در نقش‌آفرینی ارتقاء بهره‌وری بندر کاسپین در کنار بندر انزلی تلاش می‌کند.

* تنها از یک پنجم ظرفیت بنادر ساحل خزر استفاده می‌شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: حمل و نقل دریایی در حوزه خزر باید افزایش یابد و با افزایش صادرات و ترانزیت، این هدف محقق می‌شود.

راستاد گفت: سهم بنادر از صادرات به کشورهای حاشیه خزر و ترانزیت کالا از طریق بنادر حاشیه خزر باید افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: ظرفیت بنادر شمالی کشور 30 میلیون تن است که فقط از یک پنجم آن یعنی 6 میلیون تن استفاده می‌شود.

راستاد با تأکید بر اینکه ضرورت دارد ارتقاء پذیری بنادر افزایش یابد، گفت: به دنبال این هستیم که همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با مناطق آزاد ارتقاء یابد البته در این حوزه تفاهم‌نامه کلی مرتبط با همه مدل‌های حمل و نقلی بین وزارت راه و شورای عالی مناطق آزاد به امضاء رسیده است.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

موشن گرافیک/ از تعهد بیشتر به خانواده تا روی آوردن به حیوانات

مقایسه صفحات مجازی سلبریتی‌های ایرانی و خارجی

هر کی با این طرح مخالفه ایرانی نیست!

در آستانه رای‌گیری درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس، «نسیم آنلاین» نظرات مردمی درباره این طرح را منتشر میکند. منبع: آرمان تی وی

پرونده قلعه گنج

بررسی بازسازی و نماکاری ساختمان های مرکزی بنیاد مستضعفان در پی هزینه ۱۲۰میلیاردی برای نماکاری و دکوراسیون ساختمان های بنیاد مستضعفان، "آوانت" تصاویر اختصاصی از ساختمان ها و مصاحبه با مسئولین آن را منتشر می کند.

ولخرجی عمامه‌های انگلیسی!

به بهانه تحرکات اخیر شیعه انگلیسی و تعرض برخی اعضای این گروه به ساختمان سفارت ایران در لندن، اظهارات آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره پشت پرده های این گروه، در «نسیم آنلاین» بازنشر یافته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین