در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛

مذاکرات آمریکا و کره شمالی به صلح نمی‌رسد/ اختلافات ترامپ و تیلرسون از سه ماه پیش آغاز شده بود/ رئیس جمهور ایالات متحده نقشی برای وزارت امور خارجه قائل نیست

عنوان

برکناری وزیر خارجه آمریکا و افزایش تنش های جدید در کاخ سفید  در برنامه گفتگوی ویژه خبری 23 اسفند بررسی شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دو کارشناس مسائل آمریکا 23 اسفند ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی برکناری وزیر خارجه آمریکا و افزایش تنش های جدید در کاخ سفید پرداختند.

ابراهیم متقی کارشناس مسائل آمریکا در ابتدا با اشاره به افزایش تنش ها در کاخ سفید گفت: ترامپ کاملاً محاسبه شده عمل می کند ، علیرغم اینکه بسیاری فکر می کنند که او از الگوی رفتاری غیرقابل پیش بینی برخوردار است، وی منطق عقلایی دارد.

وی با اشاره به اینکه شخصیت هایی مانند ترامپ از هوشمندی لازم برخوردار هستند اظهار کرد: وزیر خارجه جدید آمریکا مسئله دیپلماسی و منافع ملی را از طریق قدرت دنبال می کند.

متقی با بیان اینکه یکی از راه های ترامپ برای بی اثر کردن تنش های کاخ سفید رادیکالی کردن فرآیندهای سیاست خارجی است ادامه داد: اگر ترامپ درگیر بحران های خارجی شود مسائل داخلی آمریکا، به حاشیه خواهد رفت.

این کارشناس مسائل آمریکا عنوان کرد : مذاکرات آمریکا و کره شمالی مذاکراتی نیست که به صلح برسد لذا این مذاکره توفان های نهفته را تشدید می کند، بحران کره شمالی در تمام دوران ریاست جمهوری ترامپ با آمریکا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه جابجایی قدرت در آمریکا ناشی از فضای بروکراتیک و ساختاری است گفت: رویکرد ترامپ فراساختاری است و با قالب های بروکراتیک نمی تواند هژمونی آمریکا را ثبت کند، در دوران مک کارتی، وزارت امور خارجه آمریکا در آن دوران هم در معرض خانه تکانی شدید قرار گرفت.

وي اضافه کرد: ترامپ در سال 2017 سند امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد به طوری که این سند مبتنی بر دیپلماسی منافع ملی و اقتصادی مبتنی قدرت بود در حالی که این الگو بر مبنای شخصیت و پیشینه تیلرسون امکان پذیر نبود، تیلرسون مدیر اقتصادی بود که ناچار بود در فضای رقابت بر اساس معادله بازار کار کند به طوری که، بر چندجانبه گرایی توجه دارد.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه اختلافات ترامپ و تیلرسون از سه ماه پیش آغاز شده بود گفت: از ماه های اول فعالیت تیلرسون اختلاف در دیدگاه ها وجود داشت.

متقی افزود: ترامپ در بازی قدرت می تواند هم تهدید و هم آوانس بدهد لذا این دو به موازات هم انجام می شود ، ترامپ از نیرویی خوشش می آید که بتواند پروژه اش را به نتیجه برساند، ترامپ زمانی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد موفقیتش را به لحاظ اقتصادی از دست داد و 20 رتبه موقعیتش پایین آمد، پمپئو و ترامپ در رابطه با کره شمالی به موفقیت رسیدند.

متقی با اشاره به اینکه تنش های ایجاد شده در آمریکا ادامه خواهد داشت گفت: ترامپ 14 ماه است که این مدار را در پیش گرفته است و گفته می شود که در ماه می این وضعیت تغییر پیدا خواهد کرد.

سید حامد موسوی استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ترامپ عملاً نقش ویژه ای را برای وزارت امور خارجه قائل نیست افزود: در دولت ترامپ نقش گروه های نظامی و امنیتی پررنگ تر شده است.

وی با بیان اینکه تغییرات در آمریکا طی یکی دو ماه اخیر به سمت تندرو شدن پیش خواهد رفت خاطرنشان کرد: سیاست خارجی آمریکا تغییر بنیادین کرده است، ترامپ آدم ساختارشکنی نیست.

 ادامه دارد....

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟
در دفاع از انقلاب
درپی شکایت صالحی امیری
الیاس نادران سکوت را شکست
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق:
آماده‌ایم در بازسازی عراق از همه توان و امکانات استفاده کنیم
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سید ابراهیم رئیسی، قاضی القضات شد
شرط تحقق گام دوم سیاست خارجی انقلابی:
«تحرک جدید نهضت بیداری‌اسلامی» توام با دیپلماسی‌عمومی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین