در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛

مذاکرات آمریکا و کره شمالی به صلح نمی‌رسد/ اختلافات ترامپ و تیلرسون از سه ماه پیش آغاز شده بود/ رئیس جمهور ایالات متحده نقشی برای وزارت امور خارجه قائل نیست

عنوان

برکناری وزیر خارجه آمریکا و افزایش تنش های جدید در کاخ سفید  در برنامه گفتگوی ویژه خبری 23 اسفند بررسی شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دو کارشناس مسائل آمریکا 23 اسفند ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی برکناری وزیر خارجه آمریکا و افزایش تنش های جدید در کاخ سفید پرداختند.

ابراهیم متقی کارشناس مسائل آمریکا در ابتدا با اشاره به افزایش تنش ها در کاخ سفید گفت: ترامپ کاملاً محاسبه شده عمل می کند ، علیرغم اینکه بسیاری فکر می کنند که او از الگوی رفتاری غیرقابل پیش بینی برخوردار است، وی منطق عقلایی دارد.

وی با اشاره به اینکه شخصیت هایی مانند ترامپ از هوشمندی لازم برخوردار هستند اظهار کرد: وزیر خارجه جدید آمریکا مسئله دیپلماسی و منافع ملی را از طریق قدرت دنبال می کند.

متقی با بیان اینکه یکی از راه های ترامپ برای بی اثر کردن تنش های کاخ سفید رادیکالی کردن فرآیندهای سیاست خارجی است ادامه داد: اگر ترامپ درگیر بحران های خارجی شود مسائل داخلی آمریکا، به حاشیه خواهد رفت.

این کارشناس مسائل آمریکا عنوان کرد : مذاکرات آمریکا و کره شمالی مذاکراتی نیست که به صلح برسد لذا این مذاکره توفان های نهفته را تشدید می کند، بحران کره شمالی در تمام دوران ریاست جمهوری ترامپ با آمریکا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه جابجایی قدرت در آمریکا ناشی از فضای بروکراتیک و ساختاری است گفت: رویکرد ترامپ فراساختاری است و با قالب های بروکراتیک نمی تواند هژمونی آمریکا را ثبت کند، در دوران مک کارتی، وزارت امور خارجه آمریکا در آن دوران هم در معرض خانه تکانی شدید قرار گرفت.

وي اضافه کرد: ترامپ در سال 2017 سند امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد به طوری که این سند مبتنی بر دیپلماسی منافع ملی و اقتصادی مبتنی قدرت بود در حالی که این الگو بر مبنای شخصیت و پیشینه تیلرسون امکان پذیر نبود، تیلرسون مدیر اقتصادی بود که ناچار بود در فضای رقابت بر اساس معادله بازار کار کند به طوری که، بر چندجانبه گرایی توجه دارد.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه اختلافات ترامپ و تیلرسون از سه ماه پیش آغاز شده بود گفت: از ماه های اول فعالیت تیلرسون اختلاف در دیدگاه ها وجود داشت.

متقی افزود: ترامپ در بازی قدرت می تواند هم تهدید و هم آوانس بدهد لذا این دو به موازات هم انجام می شود ، ترامپ از نیرویی خوشش می آید که بتواند پروژه اش را به نتیجه برساند، ترامپ زمانی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد موفقیتش را به لحاظ اقتصادی از دست داد و 20 رتبه موقعیتش پایین آمد، پمپئو و ترامپ در رابطه با کره شمالی به موفقیت رسیدند.

متقی با اشاره به اینکه تنش های ایجاد شده در آمریکا ادامه خواهد داشت گفت: ترامپ 14 ماه است که این مدار را در پیش گرفته است و گفته می شود که در ماه می این وضعیت تغییر پیدا خواهد کرد.

سید حامد موسوی استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ترامپ عملاً نقش ویژه ای را برای وزارت امور خارجه قائل نیست افزود: در دولت ترامپ نقش گروه های نظامی و امنیتی پررنگ تر شده است.

وی با بیان اینکه تغییرات در آمریکا طی یکی دو ماه اخیر به سمت تندرو شدن پیش خواهد رفت خاطرنشان کرد: سیاست خارجی آمریکا تغییر بنیادین کرده است، ترامپ آدم ساختارشکنی نیست.

 ادامه دارد....

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تصویر آینده نیاز امروز جامعه

امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست

سیطره امارات بر کانال سوئز و گلوگاه‌های دریایی مصر

امارات پشتیبان اصلی کودتا در مصر بود تا دولتی بر سر کار آید که ابوظبی وابسته باشد. اسناد دخالت امارات در کودتای السیسی پرشمار بوده و به صورت تدریجی اسناد جدیدی نیز در این مورد فاش می‌شود. به عنوان نمونه دیوید کیرکپاتریک، خبرنگار نیویورک تایمز می‌نویسد: «در فوریه ۲۰۱۳ یک هواپیما از امارات به قاهره آمد که مملو از دلارهای نقدی و قرص‌های ترامادول بود.

اسناد غیر رسمی عامل سرگردانی مردم در دادگاه‌ها

اسناد غیر رسمی یا دستنویس در هیچ سامانه‌ای به ثبت نمی‌رسند و به همین دلیل حکومت هیچگاه از آن‌ها مطلع نمی‌شود اما با اعتباری که در نظام قضایی و حقوقی کشور دارند باعث افزایش زمان دادرسی شده‌اند.

حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر

حمایت‌های شکننده و بی‌قاعده از سویی سبب به خطرافتادن خودکفایی گندم می‌شود و از سوی دیگر نیز موجب ناامیدی کشاورزان و به‌تبع آن مهاجرت به حاشیه شهرها و افزایش حاشیه‌نشینی خواهد

مهم‌ترین مطالب سرویس

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار فرماندهان و مسئولان نداجا
دشمن نباید جرئت تهدید ملت ایران را هم داشته باشد
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به مهر خبر داد:
شرط جدید کمیسیون کشاورزی برای تصویب معاهده پاریس
آیت‌الله بطحایی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس:
مجلس خبرگان می‌تواند بر کل مسئولان در راستای مصلحت انقلاب نظارت کند
رهبر انقلاب در دیدار با میهمانان اجلاس بین‌المللی وحدت اسلامی:
امروز به‌خاطر ظلم قدرت‌ها، بشریت گرفتار است
رهبر انقلاب در دیدار خانواده‌های شهدای امنیت:
همیشه بانشاط و پرانگیزه در صحنه باشید/ مثل شهدا خدمت کنید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین