مصاحبه|استفاده از روش‌های نوین ارتباطی برای ترویج سبک زندگی شهدا

عنوان

مدیرعامل یکی از موسسات فرهنگی - هنری فعال در عرصه ترویج فرهنگ مقاومت و شهادت معتقد است که فضای مجازی با ابتکار عمل و خلاقیت جوانان انقلابی یک فرصت مناسب برای ترویج سبک زندگی اسلامی است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگان پویا, موسسه فرهنگی هنری مطاف عشق یکی از مؤسسات شبکه فعالان جهاد و شهادت(وارثون)، با ترسیم هندسه حرکت عظیم خود مبتنی بر فرمایشات و رهنمودهای رهبری و سیره علمی و عملی شهدا اسلام و هدف اعتلای فرهنگ ناب و بی بدیل ایثار، جهاد و شهادت و تاثیر بر مهندسی فرهنگی کشور و ترویج سبک زندگی اسلامی به این عرصه فعالیت خود را از 1389 به‎صورت رسمی آغاز کرده است.

این موسسه بر اساس این نگرش اقدام به تولید و نشر محصولات فرهنگی، هنری و کاربردی و تخصصی در قالب انواع کتاب، فلش کارت، نرم افزارهای سیستماتیک قابل اجرا در محیط های ویندوز و اندروید، انواع فیلم و مستند و بازی در رده های سنی کودک و نوجوان و بزرگسال کرده است.

با رضا کاظمی، مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری مطاف در مورد فعالیت های این موسسه –بخصوص در عرصه راهیان‎نور- گفت وگو کردیم. رضا کاظمی، لیسانس اقتصاد کشاورزی دارد. او بعد از فارغ التحصیلی کار برنامه‎نویسی کامپیوتر را شروع کرد و در اوایل دولت محمود احمدی‎نژاد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفت. وی به همراه گروهی از همکارانش مرکز رسانه ای دیجیتال وزارت بهداشت را راه اندازی کردند.

* از چگونگی روند شکل‎گیری موسسه مطاف عشق بگویید

موسسه مطاف عشق را  در سال 1386 با همراهی گروهی از دوستان پایه گذاری کردیم. این موسسه یکی از معاونت های موسسه سیره شهداست. هدف اصلی موسسه مطاف عشق ترویج زندگی شهدا از طریق تولید محصولات فرهنگی و فعالیت در فضای مجازی است. فعالیت رسمی این موسسه از سال  89 آغاز شده است.

* چه تفاوت هایی میان عملکرد این موسسه با موسسه سیره شهدا وجود دارد؟

موسسه سیره شهدا هم با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعال شده است و این دو موسسه یک هدف دارند. اما روش این دو موسسه با هم متفاوت است. روش کار موسسه سیره راه شهدا، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به‎صورت چهره به چهره است. می‎خواهد طلابی که شرایط تعیین شده موسسه را دارند جذب، آموزش و به راهیان نور، یادواره ها و مراسم مشابه اعزام شان کند تا بتوانند از طریق سخنرانی و ارتباط چهره‎به چهره فرهنگ ایثار و شهادت را نهادینه کند. موسسه مطاف همین کار را از طریق روشن های نوین تبلیغی انجام می دهد؛ یعنی از طریق تولید کتاب، نرم افزار، کارهای تلگرامی و حضور در فضای مجازی.

* حوزه فعالیت موسسه مطاف چگونه تعریف شده و چه تولیداتی تاکنون ارائه کرده اید؟

حوزه اصلی کار تولید کتاب است. این موسسه در قالب های مختلف موضوعی برای مخاطبان مختلف کتاب تولید می‎کند. مثلا در حوزه نوجوان مجموعه کتاب های «اکبر کاراته» از محصولات موسسه مطاف است. این مجموعه جزو پرفروش کتاب های حوزه نوجوان دفاع مقدس است. چون نویسنده این مجموعه است، به عنوان کتاب سال حوزه انتخاب شده است. مجموعه کتاب‎هایی در حوزه سبک زندگی را با عنوان‎های پسرانه، دخترانه، پدرانه، مادرانه، ازدواج آگاهانه و خانواده پایدار تولید کردیم. در آینده هم کتاب‎هایی در حوزه سبک زندگی تولید خواهیم کرد. مدیریت اردویی، مسابقات اردویی، روایت مقدس، سرزمین مقدس یا همسفر، کتاب هایی هستند که در حوزه اختصاصی راهیان نور تولید کردیم.

همسفر، کتابی همراه برای کسی که می خواهد به راهیان نور برود. این کتاب از ضرورت رفتن به راهیان‎نور شروع می شود و کارهایی که باید آنجا انجام شود و نکاتی را که باید زائر مد نظر داشته باشد شرح می‎دهد. بعضی از کتاب های ما در حوزه خاطرات شفاهی است. کتاب‎هایی مثل «تو شهید می‏ شوی» یا کتاب «بی‎نصیب» که خاطرات آقای ماندگاری را روایت می‎کند در این زمینه چاپ کردیم. یا کتاب «عبد صالح» که به خاطرات زندگی شهید مدافع حرم عبدالصالح زارع پرداخته است. یکی دیگر از قالب های کاری ما «فلش کارت» است. می شود گفت که توسعه دهنده اصلی فلش کارت در حوزه فرهنگی، موسسه مطاف است. 22 فلش کارت داریم که بیشتر آن در حوزه جنبه های مختلف سبک زندگی است. «الفبای زندگی» فلش کارتی است که در حوزه سبک زندگی خانواده شهدا منتشر کردیم. «مهر و ماه» در را در حوزه همسرداری شهدا. «چادرهای سرخ» به سبک زندگی زنان شهیده می پردازد یا «ترم آخر» در حوزه سبک زندگی دانشجویی شهداست.

* استفاده از قالب فلش کارت برای جوانان جذابیت هایی را دارد، روش ارائه این قالب چگونه است؟

فلش کارت ها بین 25 تا 30 کارت دارند. یک طرف این کارت‎ها یا تصویر است یا آیه است یا روایت و سخنی از رهبری مربوط به موضوع است و طرف دیگر آن یک خاطره عملی از شهداست. تلاش شده است در بیان کل محتوای شهدا امانت داری شود و چیزی اضافه و کم نشود، ولی کاملا مختصر شود و در کارت بنشیند و جا بگیرد. نکات اصلی و کلیدی که باید شخص مد نظرش باشد، شفاف تر بیان شده است. اگر شما هر یک از آن فلش کارت‎ها را بخوانید 20 تا 30 الگوی عملی می گیرید. مثلا فلش کارت «طلائی» ما مربوط به دوران نوجوانی شهداست و 25 تا الگوی عملی به نوجوان می دهد.

یک نکته درباره حوزه کتاب و فلش کارت باید مورد اشاره قرار گیرد و آن این که  بعضی از کتاب های منتشر شده تیراژهای بالایی دارند. مثلا کتاب «به رنگ سرخ» یا در حوزه فلش کارت، فلش کارت «الفبا» که در حوزه سبک زندگی خانواده شهدا است. اگر اشتباه نکنم تا به حال بالای 150 هزار نسخه از این فلش کارت تهیه و فروخته شده است. یا فلش کارت «جای پای باران» که درباره نحوه مدیریت رهبری در دوران دفاع مقدس است، تا به حال بالای 200 هزار نسخه اش تولید و توزیع شده است. قالب دیگر کار ما در حوزه نرم افزار است. نرم افزارهایی مثل «روایت همراه»، «نشان سرخ» و... از محصولات ما در این حوزه است.

در حوزه نرم‏ افزار سه چهار تا مقام در جشنواره رسانه دیجیتال آوردیم. با روایت همراه رتبه اول را کسب کردیم یا سایت «روایتگر» دو سال در جشنواره رسانه دیجیتال مقام کسب کرد. الان هم بیشتر بر روی نرم افزارهای اندرویدی تلفن همراه متمرکز هستیم. اگر در کافه بازار، مطاف عشق را سرچ کنید، مجموعه نرم افزارهای اندرویدی به‎صورت رایگان ارائه شده است. در حوزه پازل کارهایی تولید کردیم که به در حوزه بازی قرار می گیرد. چند سال در حوزه تولید دفاتر تحریر کار کردیم. فضای مجازی ، حوزه دیگر فعالیت ماست. راه‎اندازی سایت جهاد و فعالیت در کانال تلگرامی از فعالیت‎های ما در این حوزه است.

* در فضای مجازی هم بیشتر دنبال ترویج سبک زندگی شهدا هستید یا هدف گذاری دیگری در این عرصه دارید؟

در فضای مجازی هم دنبال همین هدف هستیم ولی اعتقادی در فضای مجازی باید از نیروی مردمی استفاده کرد. معتقدیم برای کار در فضای مجازی تنها راه این است که از نیروی جهادی استفاده شود. مردم می‎توانند به سایت jahad.ir وارد شوند و ثبت نام کنند و محتوایی مد نظر خودشان را بارگذاری کنند.

این سایت امسال در جشنواره ملی موبایل ایران جزو پنج کاندیدای حوزه انقلاب اسلامی بود. فضای دیگر کارمان در حوزه مجازی، سایت مطاف است. این سایت بیشتر در خدمت محصولات موسسه است. محصولات را معرفی می کند تا مخاطبان با شناخت اقدام به خرید کنند. کار دیگر ما در فضای مجازی راه اندازی کانال تلگرامی shaidnama@ira است. تعداد اعضای این کانال زیاد نیست، امام محتوایی که در آن ارائه می‏شود در جاهای دیگر هم باز نشر داده می‏شود. حداقل سالی یکبار جشنواره داریم و الان هم در حال برنامه ریزی جشنواره امسال هستیم که قرار است اسفند ماه برگزار شود. مردم از این جشنواره هم استقبال خوبی کردند.

* این جشنواره به چه شکل است، چند دوره از آن برگزار شده و چه اتفاقی در این جشنواره می‎افتد؟

این جشنواره سه سال برگزار شده است. سال اول موضوع آن سرزمین مقدس بود و مردم عکس های زیبایی خود را از راهیان نور به این جشنواره ارسال کردند. ما این عکس ها را در کانال تلگرامی قرار دادیم و دو دسته برنده داشت؛ اول اینکه هر عکسی که تعداد بازدید بیشتری در این کانال داشت برگزیده می‏شد و دیگر اینکه برگزیده‎هایی را هم داوران متخصص حوزه عکاسی انتخاب و اعلام می‎کردند. موضوع سال دوم جشنواره «شهید محبوب من» بود.

مردم عکسی‎هایی را از شهدای مورد علاقمند خود برای ما فرستادند که باز این عکس ها هم به مانند سال گذشته مورد داوری قرار گرفتند. موضوع سال گذشته ما سبک زندگی شهدا بود. مردم مطالبی از سبک زندگی شهدا را که برایشان جالب بود برای ما فرستادند. امسال هم هنوز در حال برنامه‎ریزی هستیم.

* آیا ارزیابی‎ای از میزان تاثیر محصولات خود بر روی مخاطب دارید یا همین ملاک فروش و کاندیدا شدن در بخش‎های مختلف را ملاک موفقیت کارهای خود می‎دانید؟

ما در حوزه محصولات همان فروش را ملاک قرار دادیم. در حوزه فروش بخش خرید ارگانی را جدا دیدیم و ملاک ما در اینجا خرید توسط خود مردم است. چون وقتی مردم محصولی خرید می‎کنند یعنی این محصول برایشان آورده معنوی داشته است. هنوز سامانه ای برای اینکه نظر مردم را بگیریم نداریم ولی در تمام محصولات ما شماره تماس موسسه هست و بعضی وقت ها مردم زنگ می زنند عیب و ایرادها کار یا نظراتشان را می گویند.

ضمن اینکه ما هر محصولی را که تولید می کنیم به کارشناسان متعددی نشان می دهیم و از آنها نظرخواهی می‏کنیم تا ایرادهای محصول قبل از رسیدن به دست مردم برطرف شود. در حوزه فضای مجازی هم متاسفانه هنوز به آن درجه از توانمندی نرسیدیم که بتوانیم بازخورد مناسبی از مردم بگیریم. هر کس در این حوزه نظری داشته باشد می‎تواند از طریق کانال تلگرامی برای ما بفرستد. در مجموع نظرات خیلی کمی مبنی بر ایراد داشتن کار دریافت می‎کنیم. علت اصلی آن هم این نیست که کار ما کار خوبی است، این است که چون موضوع ما بحث شهداست مردم این موضوع را قبول دارند و کمتر کسی است که به آن ایراد بگیرد. در حوزه محصولات برای فروش از بیش از پنج محصول، به خریدار زنگ می‎زنیم و می پرسیم که این تعداد محصولی که سفارش دادید برای چه کاری است و به نظرتان محصول مناسب بود یا نبود.

* به عنوان سوال پایانی فعالیت‎های موسسه مطاف برای راهیان‎نور امسال را برای ما شرح بفرمایید.

اصلی ترین حوزه فعالیت موسسه از لحاظ جغرافیای فعالیت در راهیان نور است؛ یعنی هر سال با شروع راهیان‎نور، حجم فعالیت ما چند برابر می شود. ما خودمان را موظف می دانیم که به این رویداد بزرگ فرهنگی، خدمات برسانیم و در این فناوری فرهنگی دخیل باشیم. به خاطر همین همیشه در راهیان نور حضور داشتیم. سعی کردیم هر سال محصول مخصوصی برای راهیان نور داشته باشیم. در خود راهیان‎نور حضور پیدا می کنیم، غرفه می زنیم و محصولات مان را به مردم ارائه می دهیم. با اینکه ممکن است از نظر مالی برای ما فایده زیادی نداشته باشد. در سال های اول تغذیه مان رایگان بود، ولی این سال ها باید خودمان تغذیه مان را تهیه کنیم.

امسال برای راهیان‎نور کتابخوانی سبک زندگی را در نظر گرفتیم. اسم مسابقه ما «کتاب خوانی خانواده موفق» است و مخطبان باید سه جلد کتاب دخترانه، پسرانه، پدرانه و مادرانه را خریداری کنند و جواب سوالاتی را که از این کتاب‎ها طراحی شده به 30003296 پیامک کنند. کتاب ها و پاسخ نامه ها در تما یادمان های راهیان نور در دسترس است. این کتاب ها را از سایت mataf.ir هم می توانند تهیه کرد. جشنواره تلگرامی را هم داریم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛

«جولان» انتخاباتی

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (پنج‌شنبه) در اولین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، سال ۹۸ را «سال فرصتها» خواندند و تأکید کردندتحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخشهای مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه ای خواهد شد

۴ بسته پیشنهادی به گروه‌های مردمی در جهت «رونق تولید»

رونق تولید ابعاد مختلفی دارد که در این سال‌ها زیاد از آن گفته‌شده است، مهم کاری است که از مجموعه‌های مردمی، دانشجویی، ائمه جمعه و جماعات و روحانیت و طلاب، فعالان جبهه فرهنگی انقلاب و... انتظار است؛ آن‌هم صرفاً تکرار توصیه رهبری در ضرورت رونق تولید، تبلیغ خرید کالای داخلی یا راه‌اندازی مرغداری و... در مناطق محروم نیست.

فیلم: ادعای کمک مالی به «غزه و لبنان» دروغ است

ادعا میکنند جمهوری اسلامی به "غزه و لبنان" کمک مالی می‌کند، دروغ است. این حرف سلطنت طلب‌هاست،‌ قطر به اینها کمک مالی می‌کند/ شبکه "من و تو" ذهنیت نئولیبرال را بین ایرانیان ترویج می‌کند

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین