رادوشوویچ: من و همسرم امسال سفره هفت سین داریم/حالا می‌فهم چرا برانکو می‌گفت ایران کشور دوم من است

عنوان

دروازه بان کروات تیم پرسپولیس گفت: من و همسرم به آداب و رسوم نوروز ایرانی بسیار علاقه داریم و امسال سفره هفت سین می‌چینیم.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بوژیدار رادوشویچ آرام آرام در حال ایرانی شدن است! او که به اتفاق همسرش در ایران زندگی می کد حالا دیگر تقریبا با فرهنگ ایران آشنا شده و به قول خودش قصد دارد امسال در خانه سفره هفت سین بچیند. رادو خاطرات جالبی از عید نوروز دارد. خودش می گوید این خاطرات را برای هموطنان کروات خود هم تعریف کرده و آن ها هم شیفته سفر به ایران و آشنایی بیشتر با فرهنگ ایرانیان شده اند. گپ کوتاه و نوروزی ما با رادوشویچ فراتر از آن چیزی بود که توقع داشتیم.

عید نوروز سال قبل در ایران بودی؟

بله چند روزش را در ایران بودم و با همسرم به خانه چند نفر از همبازیانم رفتیم و حسابی پذیرایی شدیم.

عیدی هم گرفتی؟

بله، البته بیشتر همسرم عیدی گرفت. به خانه همبازیانم که می رفتیم همسران آن ها لطف می کردند و به همسرم عیدی می دادند.

با این حساب خوش گذشته و امسال هم حتما به آن ها سر می زنی؟

قطعا امسال به خانه دوستان بیشتری می روم، چون در طول یک سال گذشته با بچه های بیشتری رفت و آمد داشتم و حتما عید به دیدار آن ها می روم. البته با این تفاوت که من هم آن ها را به خانه مان دعوت می کنم.

واقعا؟

بله همسرم اصرار دارد که ما هم میزبان بازیکنان پرسپولیس باشیم. او می گوید بد است که فقط ما به خانه آن ها برویم. البته همه چیز بستگی به برنامه تمرینی کادرفنی دارد، اما اگر فرصت داشته باشیم شاید یک مهمانی در خانه ترتیب دادیم و میزبان بازیکنان پرسپولیس بودیم. به هر حال باید محبت آن ها را جبران کنیم.

رادوشوویچ: من و همسرم امسال سفره هفت سین هم داریم/حالا می فهم چرا برانکو می گفت: ایران کشور دوم من است

خب شما می توانستید به بهانه سال نو میلادی و جشن کریسمس این مهمانی را ترتیب بدهید.

آن زمان مرخصی گرفتیم و به کشور خودمان رفتیم تا 2 روز کنار خانواده باشیم، در ایران هم بیشتر با هموطنان خودمان و دوستان مسیحی که مقیم ایران هستند برنامه داشتیم. یک شب هم مهمان سفارت کرواسی بودیم و یک روز هم برانکو همه ما بازیکنان و مربیان خارجی پرسپولیس را دعوت کرد و چون بازی های مان هم در آن مقطع فشرده بود امکان این کار را نداشتیم. مهم تر از همه کریسمس جشن شما ایرانی ها نیست و حالا که ما در ایران زندگی می کنیم، مزه اش به همین است که در جشن ایرانی ها این مهمانی را ترتیب دهیم.

اما شما که عیدتان عید نوروز نیست و در ایام عید ایرانی ها بیشتر باید مهمان باشید تا میزبان؟

سال قبل مهمان بودیم و امسال می خواهیم میزبان باشیم. البته حتما برای تبریک عید به خانه دوستانی که در طول سال با آن ها رفت و آمد داشتیم می رویم.

ما ایرانی ها رسم داریم در ایام عید به خانه یکدیگر می رویم و در واقع 2 بار همدیگر را می بینیم. انگار شما و همسرتان هم با این رسم آشنا شده اید؟

این رسم فقط برای ایران نیست. در کرواسی هم ما به دیدار بزرگ تر ها می رویم و برای آن ها هدیه می بریم و از آن ها عیدی هم می گیریم و بعد بزر گتر ها برای تشکر از اینکه به یادشان بودیم به دیدن ما می آیند.

البته سال گذشته که به بهانه نوروز با برانکو صحبت می کردیم متوجه شدیم خیلی چیز ها در فرهنگ ایران و کرواسی به هم شبیه است. به طور مثال برانکو می گفت: شما هم یک مراسمی دارید که شبیه مراسم قاشق زنی ما در شب چهارشنبه سوری است...

بله در کشور ما هم در یک شب به خصوص جوان ها صورت شان را می پوشانند و با یک ظرف به در خانه همسایه ها می آیند و آواز می خوانند و قاشق را به آن ظرف می کوبند تا صاحبخانه در را باز کند و آن ظرف را از آن ها بگیرد و برای شان از خوراکی هایی که در خانه دارد داخل ظرف بریزد.

رادوشوویچ: من و همسرم امسال سفره هفت سین هم داریم/حالا می فهم چرا برانکو می گفت: ایران کشور دوم من است

تو وقتی نوجوان بودی این کار را می کردی؟

بله آن اوایل که خجالت می کشیدم فقط در خانه خودمان می رفتم و رویم نمی شد به خانه همسایه ها مراجعه کنم، اما بعد با دوستانم این کار را می کردیم.

الان اگر در ایران یک نفر برای قاشق زنی به خانه شما بیاید به او چه می دهی؟

بستگی دارد در خانه چه داشته باشیم. اگر آجیل و میوه و شکلات داشته باشیم ظرفش را با همین خوراکی ها پر می کنم.

در این دید و بازدید ها به همبازیانت چه چیزی عیدی می دهی؟

سال قبل وقتی به خانه آن ها می رفتیم اکثرشان به همسرم شال یا روسری و پارچه های زیبا هدیه می دادند و یکسری هم مجسمه های دکوری که بیشتر صنایع دستی ایران بود. همسر من هم می خواهد برای عید امسال یکسری بسته از قبل آماده کند که داخل آن برای کوچک تر ها اسباب بازی و شکلات باشد، برای همبازیانم عطر و شکلات و برای همسران شان هم شال یا لباس همراه با شکلات.

این شکلات پای ثابت تمام بسته هاست؟

به هر حال عید است و معمولا ما در جشن ها شکلات و شیرینی عیدی می دهیم، چون کام آدم ها را شیرین می کند. پای درخت کریسمس ما هم همیشه شکلات هست.

البته بعید می دانیم به همسرت هم فقط شکلات کادو بدهی؟

کادوی من به همسرم یک راز است.

به ما بگویی رازت لو نمی رود، چون این مطلب به زبان فارسی منتشر می شود و همسرت هم که فارسی نمی خواند.

احتمالا یک گوشی تلفن همراه به او هدیه می دهم تصور می کنم در ازایش هم یک عطر کادو بگیرم.

چه جالب شما در ایران که هستید عید نوروز هم به یکدیگر عیدی می دهید؟

بله تازه امسال قرار است سفره هفت سین هم بچینیم.

شوخی می کنی؟

نه کاملا جدی هستم. همسرم به شدت با سلیقه است و اعتقاد دارد حالا که می خواهیم دوستان ایرانی خودمان را به خانه دعوت کنیم باید به فرهنگ آن ها احترام بگذاریم و سفره هفت سین هم داشته باشیم.

می دانی چه چیز هایی باید سر سفره هفت سین بگذاری؟ درخت کریسمس نیست که با شکلات تزئین شود.

شکلات که حتما باید باشد. شما هم سر سفره هفت سین شیرینی می گذارید ماه هم شیرینی می گذاریم و هم شکلات. درباره سفره هفت سین همسرم با دوستان ایرانی خود صحبت کرده و آن ها راهنمایی اش کرده اند و می داند باید آینه، ماهی، سبزه، سرکه، گل، سیب و چیز های دیگری که من الان دقیق یادم نمی آید تهیه کند.

انگار در این مدتی که در ایران زندگی می کنی، خیلی درباره فرهنگ ما تحقیق کردی؟

خیلی که نه، اما به هر حال مواردی که برای من اهمیت داشته را از همبازیانم و دوستان ایرانی خوبی که داریم پرسیده ام. چیز های دیگری هم هست که باید بپرسیم. این خیلی مهم است که وقتی شما خارج از کشور خودت زندگی می کنی حتما با فرهنگ آن کشور آشنا شوی. حداقل بدانی چه چیز هایی را باید رعایت کنی، چه روز هایی برای آن ها اهمیت دارد و چه لباسی را چه جور جایی می پوشند.

حالا راستش را بگو، از فرهنگ و رفتار ایرانی ها خوشت می آید؟

حتما همین طور است، فرهنگ شما شباهت هایی به فرهنگ کشور من دارد و به همین دلیل کروات ها خیلی زود جذب مردم ایران می شوند. من هم به یکسری رفتار مردم شما خیلی علاقه دارم. اگر غیر از این بود که در ایران نمی ماندم. یکی از دلایلی که باعث شده با وجود کم بازی کردن برای پرسپولیس در ایران بمانم و قراردادم را تمدید کنم همین علاقه است.

برانکو هم مشابه همین حرف را می زند.

قبل از اینکه به ایران بیایم برانکو خیلی از کشورشما تعریف کرده بود. یک بار هم برانکو در گفتگو با یکی از روزنامه های کرواسی گفته بود ایران کشور دوم من است. الان که در کشور شما زندگی می کنم می فهمم چرا برانکو ایران را وطن دوم خوش نامید. واقعا مردم خونگرم و با محبتی دارید. مهم ترین ویژگی مردم شما جدا از مهمان نوازی این است که به خانواده اهمیت می دهند و برای آن حرمت قائل هستند. وقتی با همسرم برای خرید به بیرون می رویم رفتار آن ها را می بینم که چقدر احترام می گذارند. این خیلی خوب است.

مشکل زبان را چطور حل کردی؟

کم کم دارم زبان شما را یاد می گیرم. همسرم هم از دوستان ایرانی اش کلمه های فارسی روزمره را یاد گرفته که در برخورد با مردم خیلی به ما کمک می کند. دوست خوبم سامان هم هست که هر وقت در هر فروشگاهی گیر می کنیم و فروشنده متوجه منظورمان نمی شود، سریع با او تماس می گیریم و می گوید گوشی را بده به فروشنده (خنده).

وقتی به عید دیدنی می روی شکمو هستی؟

این خوراکی هایی که شما سر سفره هفت سین و میز پذیرایی نوروز می گذارید، آدم های کم اشتها را هم سر ذوق می آورد چه برسد به ما ورزشکاران که باید روزی ۵ وعده غذا و میان وعده غذا و میان وعده بخوریم. در سفر اخیری که به کرواسی رفته بودیم صحبت همین خوراکی ها شد و همسرم چنان با آب و تاب برای بقیه تعریف می کرد که اکثر آن ها علاقه مند شده اند به ایران سفر کنند و از نزدیک شاهد این تجربه خوشمزه باشند. ما یکسری از این خوراکی ها را برای خانواده خودمان در کرواسی بردیم و حسابی برای شما تبلیغ کردیم.

تو بین خوراکی های نوروز کدام را ترجیح می دهی؟

قطعا آجیل... آجیل های شما در دنیا تک است.

می دانی که آجیل زیاد دل درد و دندان درد می آورد؟

مشکلی نیست معده من به آجیل می سازد و با تنقلات سازگار است و دل درد نمی گیرم. دندان درد هم مهم نیست، می روم کلینیک کاپیتان. سید جلال کلینیک دندانپزشکی دارد و مشکل را حل می کند (خنده) شما نگران معده و دندان من نباشید.

راستی امسال فکر می کنی کدام یک از بازیکنان پرسپولیس به تو عیدی بدهند؟

سید جلال حتما، محسن مسلمان احتمالا، از فرشاد احمدزاده هم که به زور عیدی می گیرم (خنده) کمال و ماهینی هم که به جای آنکه به من هدیه بدهند به همسران خود می گویند به همسر رادو عیدی بدهید. من هم امسال تلافی می کنم و عیدی خود آن ها را می دهم به بچه هایشان!

منبع: ویژه نامه خبر ورزشی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛

«جولان» انتخاباتی

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (پنج‌شنبه) در اولین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، سال ۹۸ را «سال فرصتها» خواندند و تأکید کردندتحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخشهای مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه ای خواهد شد

۴ بسته پیشنهادی به گروه‌های مردمی در جهت «رونق تولید»

رونق تولید ابعاد مختلفی دارد که در این سال‌ها زیاد از آن گفته‌شده است، مهم کاری است که از مجموعه‌های مردمی، دانشجویی، ائمه جمعه و جماعات و روحانیت و طلاب، فعالان جبهه فرهنگی انقلاب و... انتظار است؛ آن‌هم صرفاً تکرار توصیه رهبری در ضرورت رونق تولید، تبلیغ خرید کالای داخلی یا راه‌اندازی مرغداری و... در مناطق محروم نیست.

فیلم: ادعای کمک مالی به «غزه و لبنان» دروغ است

ادعا میکنند جمهوری اسلامی به "غزه و لبنان" کمک مالی می‌کند، دروغ است. این حرف سلطنت طلب‌هاست،‌ قطر به اینها کمک مالی می‌کند/ شبکه "من و تو" ذهنیت نئولیبرال را بین ایرانیان ترویج می‌کند

مهم‌ترین مطالب سرویس

یک نکتهٔ زبانی دربارهٔ مصاحبهٔ کارلوس کی‌روش
سخنان جنجالی کیروش یا ترجمه جنجالی؟
جام ملت های آسیا ۲۰۱۹- امارات
عکس جالب از دو هوادار ایرانی در صفحه رسمی AFC
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین