نایب رئیس کمیسیون انرژی در گفت‌و‌گو با فارس:

تولید کالای ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است/ «کیفیت« و «قیمت» دو شاخص اصلی برای حمایت

عنوان

نایب رئیس دوم کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه نامگذاری سال جاری به «حمایت از تولید کالای ایرانی» نشان می‌دهد این مقوله با بی‌مهری مواجه بوده است، گفت: شمولا ین شعار متوجه همه است و دولت به عنوان میدان‌دار اصلی باید دو اقدام اساسی را انجام دهد.

علی ادیانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس تصریح کرد: در نامگذاری سال 97 برای «حمایت از کالای ایرانی» چند نکته وجود دارد، نخست اینکه تولید کالای ایرانی مورد بی‌مهری واقع شده است و مقام معظم رهبری از روی انذار و هشدار سال پیش رو را اینگونه نامگذاری کرده‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه کالاهای خارجی به بازار داخلی شبیخون زده‌اند و مجموعه تصمیم‌گیرانی که از بودجه عمومی ارتزاق می‌کنند و بخش خصوصی که بدون توجه به تولید داخلی اقدام به واردات می‌کند، این وضعیت را تقویت کرده‌اند.

ادیانی یادآور شد: مسئله سوم فرهنگی است که در مراودات خرید و فروش کالا حکم شده است و بر اساس آن حتی تولید باکیفیت داخلی تحت عنوان برند خارجی به مردم عرضه می‌شود. متاسفانه این بزرگترین خودباختگی فرهنگی و به تاراج گذاشتن قابلیت‌های اقتصادی در تولید و خلق کالا است.

ادیانی شمول نامگذاری سال 97 برای «حمایت از کالای ایرانی» را دامنگیر آحاد مردم و هم مسئولان ادانست و افزود: مجلسی‌ها لازم است یک واکاوی و بازخوانی قوانین و مقررات مرتبط با تولید را داشته باشند و چنانکه نیازمند تنقیح و تکمیل قانون است و یا نیاز به قانون جدید داریم، اقدام کنند.

وی وجه دیگر مسئله را متوجه دولت دانست وگفت: در این رابطه دولت میدان‌دار است و دو اقدام اساسی را پیگیری کند، دو اقدامی که اگر عملی و اجرایی شود حمایت از کالای ایرانی را به معنای واقعی محقق خواهد کرد.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اقدام نخست را «جلوگیری  از قاچاق کالا» دانست و اظهار داشت: دومین اقدام دولت باید «ممنوعیت استفاده از کالاهای خارجی در دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی» به جز کالاهای خاص از جمله کالاهای سرمایه‌ای باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته استقلال اقتصادی به آن معنا نیست که تمام کالاها را خودمان تولید کنیم، اما اینکه دستگاه‌ها می‌گویند ما کالای خارجی می خریم چون کیفیت آن بهتر و قیمت آن پائین‌تر است توجیه‌پذیر نیست.

ادیانی در این رابطه به موفقیت کارخانه صباباتری اشاره کرد که محصولات آن با افزایش تعرفه واردات نوع مشابه و کمک به تولید مورد حمایت قرار گرفت و اکنون باکیفیت‌ترین محصول را تولید و و به بازار عرضه می‌کند.

وی هشدار داد: باید در عین حال مراقب بود که از آن‌سوی پشت‌بام نیفتیم، چرا که حمایت از کالای ایرانی به معنای خرید هر کالای بنجل داخلی نیست بلکه خرید کالای باکیفیت‌تر و با هزینه کمتر است.

عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: در واقع شاخص حمایت اینجاست که از تولید کالاهایی حمایت کنیم که محصول باکیفیت‌تر و با قیمت مناسب‌تر به مردم ارائه می‌کنند و در این راستا تمام ظرفیت و امکانات کشور هم به کمک مردم بیایند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

یادداشت دکتر وحید شقاقی شهری به بهانه اظهارات اخیر وزیر بهداشت؛

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار دست‌اندرکاران حج امسال، حج را مظهر آمیختگی «معنویت و سیاست» و مهم‌ترین ویژگی آن را اجتماع مسلمانان در زمان و مکان مشخص دانستند و گفتند: حج واقعی حجی است که از یک طرف همراه با برائت از مشرکین باشد و از طرف دیگر زمینه‌ساز وحدت و همدلی و یک‌صدایی مسلمانان شود.

کاربران هاتگرام و تلگرام طلایی چند نفرند؟

انگونه که از صحبت‌های عبدالصمد خرم آبادی و سردار جلالی می‌توان استنباط کرد حدود ۳۰ میلیون نفر این روزها با استفاده از فیلترشکن یا تلگرام‌های جایگزین از این خدمات تلگرام استفاده می‌کنند.

لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد باثبات

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، با تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

یادداشت دکتر وحید شقاقی شهری به بهانه اظهارات اخیر وزیر بهداشت؛
۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت
تکرار بحران اقتصادی دهه ۷۰
نیاورانی‌ها از جان اقتصاد چه می‌خواهند؟
چگونه نیمه شب ۳۵هزار ثبت سفارش غیرقانونی صورت گرفت؟
جزئیات فساد سازمان‌یافته در واردات خودرو
رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «نسیم آنلاین»:
متعجم چرا دولت روحانی قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نمی‌کند!
مشاور وزیر راه و شهرسازی:
نمی‌توانیم از ایرباس جریمه بگیریم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین