نایب رئیس کمیسیون انرژی در گفت‌و‌گو با فارس:

تولید کالای ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است/ «کیفیت« و «قیمت» دو شاخص اصلی برای حمایت

عنوان

نایب رئیس دوم کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه نامگذاری سال جاری به «حمایت از تولید کالای ایرانی» نشان می‌دهد این مقوله با بی‌مهری مواجه بوده است، گفت: شمولا ین شعار متوجه همه است و دولت به عنوان میدان‌دار اصلی باید دو اقدام اساسی را انجام دهد.

علی ادیانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس تصریح کرد: در نامگذاری سال 97 برای «حمایت از کالای ایرانی» چند نکته وجود دارد، نخست اینکه تولید کالای ایرانی مورد بی‌مهری واقع شده است و مقام معظم رهبری از روی انذار و هشدار سال پیش رو را اینگونه نامگذاری کرده‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه کالاهای خارجی به بازار داخلی شبیخون زده‌اند و مجموعه تصمیم‌گیرانی که از بودجه عمومی ارتزاق می‌کنند و بخش خصوصی که بدون توجه به تولید داخلی اقدام به واردات می‌کند، این وضعیت را تقویت کرده‌اند.

ادیانی یادآور شد: مسئله سوم فرهنگی است که در مراودات خرید و فروش کالا حکم شده است و بر اساس آن حتی تولید باکیفیت داخلی تحت عنوان برند خارجی به مردم عرضه می‌شود. متاسفانه این بزرگترین خودباختگی فرهنگی و به تاراج گذاشتن قابلیت‌های اقتصادی در تولید و خلق کالا است.

ادیانی شمول نامگذاری سال 97 برای «حمایت از کالای ایرانی» را دامنگیر آحاد مردم و هم مسئولان ادانست و افزود: مجلسی‌ها لازم است یک واکاوی و بازخوانی قوانین و مقررات مرتبط با تولید را داشته باشند و چنانکه نیازمند تنقیح و تکمیل قانون است و یا نیاز به قانون جدید داریم، اقدام کنند.

وی وجه دیگر مسئله را متوجه دولت دانست وگفت: در این رابطه دولت میدان‌دار است و دو اقدام اساسی را پیگیری کند، دو اقدامی که اگر عملی و اجرایی شود حمایت از کالای ایرانی را به معنای واقعی محقق خواهد کرد.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اقدام نخست را «جلوگیری  از قاچاق کالا» دانست و اظهار داشت: دومین اقدام دولت باید «ممنوعیت استفاده از کالاهای خارجی در دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی» به جز کالاهای خاص از جمله کالاهای سرمایه‌ای باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته استقلال اقتصادی به آن معنا نیست که تمام کالاها را خودمان تولید کنیم، اما اینکه دستگاه‌ها می‌گویند ما کالای خارجی می خریم چون کیفیت آن بهتر و قیمت آن پائین‌تر است توجیه‌پذیر نیست.

ادیانی در این رابطه به موفقیت کارخانه صباباتری اشاره کرد که محصولات آن با افزایش تعرفه واردات نوع مشابه و کمک به تولید مورد حمایت قرار گرفت و اکنون باکیفیت‌ترین محصول را تولید و و به بازار عرضه می‌کند.

وی هشدار داد: باید در عین حال مراقب بود که از آن‌سوی پشت‌بام نیفتیم، چرا که حمایت از کالای ایرانی به معنای خرید هر کالای بنجل داخلی نیست بلکه خرید کالای باکیفیت‌تر و با هزینه کمتر است.

عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: در واقع شاخص حمایت اینجاست که از تولید کالاهایی حمایت کنیم که محصول باکیفیت‌تر و با قیمت مناسب‌تر به مردم ارائه می‌کنند و در این راستا تمام ظرفیت و امکانات کشور هم به کمک مردم بیایند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین