برنامه‌های دولت در حوزه مسکن باید بازنگری اساسی شود

عنوان

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان این که برنامه‌های دولت در حوزه مسکن باید بازنگری اساسی شود گفت: دولت عزم لازم را برای اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی ندارد و این طرح بر روی کاغذ باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صدیف بدری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه دوشنبه شب شبکه دو سیما اظهار داشت: با توجه به اینکه زیرساخت های اقتصادی کشور وضعیت خوب ندارد، به جای اینکه سرمایه های مردم به سوی تولید برود معمولا منتظر وضعیت روز است و به سمت بازارهای کوتاه مدت و سودده از جمله سود سپرده های بانکی، بازار بورس سهام، ارز، سکه و طلا و مسکن می رود .

وی با اشاره به اینکه بازار مسکن از سال 1389 تا سال 1391 بیشترین رشد و تورم را داشت و موسسات مالی هم وارد این بازار شدند،​ افزود: از سال 1391 که رکود بازار مسکن اتفاق افتاد،​ سرمایه گذاران متضرر شدند.

وی با بیان اینکه اکنون نیز بازار سکه و ارز رونق یافت، ادامه داد: برآورد تخصصی مجلس این است که سوء مدیریت بانک مرکزی در حوزه ارز مشهود بود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی برای تنظیم بازار عرضه و تقاضا در حوزه مسکن، زمین را اجاره 99 ساله می دادیم تا اقشار کم درآمد و متوسط به پایین از این فرصت استفاده کنند.

بدری با بیان اینکه دولت در حوزه مسکن، طرح جامع و کامل ندارد، اضافه کرد: گفته می شود 2 و نیم میلیون واحد مسکونی خالی وجود دارد و در سال 1394 اصلاحیه ای در قانون مالیات های مستقیم داشتیم که در بند 42 این ماده واحده تکلیفی برای وزارت راه و شهرسازی تعیین شد مبنی بر اینکه در مدت 6 ماه سامانه ملی املاک و اسکان کشور را راه اندازی کند که اگر این سامانه راه اندازی می شد آن دو و نیم میلیون واحد مسکونی شناسایی و مشمول مالیات می شدند تا این خانه ها هم به بازار عرضه وارد شوند.

وی گفت: حوزه مسکن اشتغالزایی بالایی دارد و حدود 300 شغل مستقیما به اقتصاد مسکن وابسته است و با این کار از تولید داخل حمایت می شود.

بدری افزود: بانک ها همکاری نمی کنند و تسهیلات لازم را در اختیار انبوه سازان قرار نمی دهند.

وی گفت: دولت عزم لازم را برای اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی ندارد و این طرح بر روی کاغذ باقی مانده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: در قانون 24 ماده ای ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال 1387 مقرر شده است که دولت می تواند زمین رایگان در اختیار سازندگان قرار دهد اما این مصوبه اجرا نشده است.

بدری اضافه کرد: کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اجرای طرح مسکن اجتماعی را در سال 97 پیگیری خواهد کرد.

وی گفت: با توجه به اثرات روانی و اقتصادی نرخ ارز در بازارهای موازی به ویژه در مسکن و اجاره بها، کنترل نرخ ارز می تواند تلاطم در این بازار را به ثبات برساند در این صورت نرخ رشد قیمت مسکن و اجاره بها قابل توجه نخواهد بود.

معاون دفتر امور اقتصادی وزارت راه و شهرسازی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه بازار مسکن از سال 1392 وارد دوره رکود و ثبات قیمت در بخش مسکن شد و تا انتهای سال 1395 این روند ادامه داشت و میانگین رشد مسکن حدود 5 تا 6 درصد در شهر تهران بود افزود: در ابتدای سال 1396 بازار مسکن رونق یافت و این رونق ادامه یافت.

وی اضافه کرد: اسفند و فروردین هر سال را شاید نتوانیم ملاک قرار دهیم به همین علت تعداد معادلات در این 2 ماه کاهش می یابد.

قایدی گفت: میانگین نرخ تورم در این چند سال، دو رقمی بود اما قیمت مسکن ثابت بود بنابراین ضروری بود اندکی قیمت مسکن افزایش یابد.

وی افزود: بنابراین افزایش قیمت مسکن از اواسط سال گذشته به صورت آرام آغاز شد و ادامه یافت.

قایدی اضافه کرد: در ماه های پایانی سال گذشته به علت التهاب بازار ارز، تورم انتظاری ایجاد کرد که به بازار مسکن هم سرایت کرد و شیب افزایش قیمت تندتر شد.

وی گفت: اگر دولت بتواند سیاست های جدید ارزی خود را اجرا کند روند صعودی شتابان قیمت مسکن کنترل خواهد شد و بازار مسکن ثبات پیدا می کند.

معاون دفتر امور اقتصادی وزارت راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه بازار سرمایه در کشورمان رشد زیادی نیافت، دولت، سیاست های تسهیلاتی را اعمال می کند.

وی افزود: بر اساس سرشماری سال 1395 حدود دو و نیم میلیون واحد مسکونی خالی داشتیم که باید به بازار عرضه و فروخته می شد تا سرمایه گذاران دوباره بتوانند سرمایه گذاری کنند و بازار مسکن رونق بگیرد.

قایدی ادامه داد: بر همین اساس یکی از سیاست های دولت و وزارت راه و شهرسازی این بود که با توجه به اینکه با مازاد عرضه مسکن مواجه بودیم سمت تقاضا را تقویت کند به همین علت صندوق پس انداز یکم مسکن در دستور کار دولت قرار گرفت و این سیاست همچنان ادامه دارد.

معاون دفتر امور اقتصادی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در پی این است که این صندوق را همچنان تقویت و کارآمدتر کند، افزود: در پی این هستیم که سقف وام این صندوق افزایش یابد.

وی اضافه کرد: پیشنهاد ما افزایش تسهیلات این صندوق تا سقف 200 میلیون تومان برای زوجین ( هر نفر 100 میلیون تومان) در شهر تهران است.

قایدی گفت: بانک مسکن اخیرا بسته تسهیلاتی را به بانک ها ابلاغ کرد که در آن شرایط خوبی را برای ارائه تسهیلات به سازنده ها و انبوه سازان با یک درصد سود کمتر در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با توجه به آثار مثبتی که سامانه ملی املاک و اسکان می تواند داشته باشد وزارت راه و شهرسازی در پی راه اندازی این سامانه است تا بازار مسکن نظم بیشتری پیدا کند اما حدود 40 دستگاه باید اطلاعات خود را وارد این سامانه کنند تا این سامانه بتواند کارآمد شود و از آن استفاده کرد اما جمع آوری اطلاعات از همه این دستگاه ها که برخی از آن ها خارج از دولت از جمله در قوه قضائیه هستند، سخت است.

معاون دفتر امور اقتصادی وزارت راه و شهرسازی گفت: سعی می کنیم این اطلاعات را بگیریم و سامانه را راه اندازی کنیم و بخشی از این اطلاعات هم گرفته شده است.

قایدی افزود: سامانه پایه ای در این زمینه راه اندازی شد که اطلاعات دستگاه های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی را در آن وارد کردیم.

وی گفت: همه بخش های اقتصادی باید مالیات بر عایدی سرمایه داشته باشند و این موضوع نباید فقط در بخش مسکن باشد.

قایدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اجرایی شدن طرح مسکن اجتماعی نیاز به زمین و منابع مالی دارد، گفت: سازمان ملی زمین و مسکن که زمین های وزارت راه و شهرسازی در دست این سازمان است برای سال های 96 و 97 سهمیه استان ها را ابلاغ کرده است و استان ها زمین مورد نیاز را جانمایی و مشخص کردند اما زمین تنها کافی نیست و نیاز به منابع مالی کم هزینه هم داریم اما این منابع تامین نشده است اگر این منابع تامین می شد طرح مسکن اجتماعی در سال های 96 و 97 اجرا می شد.

معاون دفتر امور اقتصادی وزارت راه و شهرسازی درباره طرح بازسازی بافت های فرسوده گفت: وزارت راه و شهرسازی در پی اجرای طرح بازآفرینی شهری است بخش تدوین برنامه انجام شده است اما تامین مالی این موضوع هنوز انجام نشده است.

وی افزود: قرار است در جهت بازسازی بافت های فرسوده سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم به 6 درصد کاهش یابد.

قایدی درباره پیش بینی قیمت و اجاره ملک در سال 1397 گفت: افزایش قیمت را در حوزه مسکن پیش بینی می کنیم اما این افزایش متاثر از تورم عمومی خواهد بود.

وی افزود: در صورتی که دولت بتواند بسته ارزی را که در دستور کار خود قرار داده است اجرایی کند افزایش قیمت مسکن در حدود تورم عمومی خواهد بود.

قایدی اضافه کرد: شاخص های مسکن از جمله قیمت مسکن و اجاره بها متاثر از متغیرهای کلان اقتصادی از جمله تورم عمومی است.

وی گفت: اگر تورم عمومی کنترل شود و افزایش نیابداجاره بها و قیمت مسکن هم افزایش زیادی نمی یابد.

قایدی افزود: افزایش سود بانکی می تواند اجاره بها را کاهش دهد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه سیاست کنونی بانک مسکن تقویت نقدینگی بنگاه های تولیدی است، گفت: باید منتظر شویم تا در آینده این سیاست ها به چه سمت و سویی می رود و چگونه اجرا می شود.

فرشید پورحاجت افزود: در سال 1396 بخش تولیدی ما خسارت های زیادی از محل تامین نقدینگی از حوزه بانکی را متحمل شد، کانالی که در سال 1395 برای تامین نقدینگی تعریف شده بود از محل اوراق" تسه" بود که متاسفانه این اوراق هزینه های تولید را بسیار افزایش داد.

پورحاجت ابراز امیدواری کرد: سیاست جدید بانک مسکن برای تامین منابع مالی مناسب برای بخش تولید گره گشا باشد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور گفت: اگر به دنبال شفافیت در حوزه مالیات هستیم باید در پی عدالت محور بودن آن هم باشیم.

پورحاجت افزود: مواد 64 و 77 قانون مالیات از جمله مواد قانونی دست و پاگیر در حوزه مسکن است و اثرات منفی بر حوزه تولید کشور خواهد گذاشت.

وی افزود: دولت باید در سیاست گذاری و اجرایی مسکن، بخش خصوصی را هم در نظر بگیرد و از نظراتش استفاده کند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین