مرادی: ایران برای رشد و ترقی وزنه‌برداری هزینه زیادی کرده است/ تمام تلاشمان را برای احقاق حق‌‌مان در IWF انجام خواهیم داد

عنوان

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان می‌گوید ایران در چهار سال گذشته قوانین مبارزه با دوپینگ را نقض نکرده و کاهش سهمیه وزنه‌برداری ایران برای المپیک ۲۰۲۰ ناعادلانه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی مرادی در اعتراض به کاهش سهمیه وزنه برداری ایران برای حضور در بازی های المپیک 2020 و با اشاره به اینکه رکود خوب ایران در سال های اخیر در زمینه مبارزه با دوپینگ از سوی فدراسیون جهانی وزنه برداری (IWF) نادیده گرفته شده است، به سایت «اینساید دِ گیمز» گفت: ما این تصمیم ناعادلانه را نمی پذیریم و نسبت به این موضوع اعتراض خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در این راه حمایت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش ایران را دارد، صحبت های خود را اینطور ادامه داد: وزنه برداران سرشناس ما از جمله کیانوش رستمی، سهراب مرادی، بهداد سلیمی و سعید علی حسینی در داخل و خارج از مسابقات همیشه تست دوپینگ داده اند و در بالاترین سطح پاکی باقی مانده اند.

تمامی این چهار وزنه بردار در رقابت های وزنه برداری جوانان و بزرگسالان دارای رکورد جهانی هستند و همه آنها در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان که سال گذشته در آناهایم آمریکا برگزار شد به مدال رسید، جایی که ایران در بخش مردان با کسب 14 مدال به کار خود پایان داد، اما ایران از بین این چهار نفر تنها دو وزنه بردار را می تواند به بازی های المپیک 2020 بفرستد چون به دلیل نقض قوانین دوپینگ توسط وزنه برداران ایرانی که به سال 2010 بازمی گرد، سهیمه این کشور در بازی های المپیک کاهش یافته است.

بر اساس سیاست تأیید صلاحیت که هفته گذشته توسط IWF اعلام شد و مورد تأیید کمیته بین المللی المپیک (IOC) قرار گرفت، کشورهایی که از هر گونه دوپینگ پاک هستند، می توانند با حداکثر هشت وزنه بردار (چهار مرد و چهار زن) خود در بازی های المپیک 2020 توکیو حضور پیدا کنند، این در حالی است که کشورهایی که از زمان المپیک 2008 پکن بین 10 تا 19 سابقه دوپینگ داشته اند، سهمیه شان نصف شده و کشورهایی هم که بیش از 20 مورد دوپینگ داشته اند تنها حق فرستادن یک وزنه بردار مرد و یک وزنه بردار زن به توکیو را خواهند داشت.

تنها پنج کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، قزاقستان و روسیه هستند که 20 مورد و یا بیشتر دوپینگ داشته اند. سرمربی تیم ملی وزنه برداری بلاروس سیاست سختگیرانه جدید فدراسیون جهانی وزنه برداری را "یک فاجعه" برای کشور خودش، روسیه و قزاقستان توصیف کرده است. کشورهایی هم که سهمیه شان به چهار وزنه بردار (2 مرد و 2 زن) کاهش یافته عبارتند از آلبانی، بلغارستان، هند، ایران، مولداوی، رومانی، ترکیه، اوکراین و ازبکستان. ممکن است به این لیست تایلند هم اضافه شود.

رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران تأکید کرد: بر اساس آمار IWF، ایران از سال 2008 تا کنون 10 مورد دوپینگ مثبت داشته است و تنها دو سهمیه مرد و دو سهمیه زن به ما اختصاص یافته است که خیلی کم است، این در حالی است که کشورهایی با 9 مورد دوپینگ مثبت، چهار سهمیه مرد و چهار سمیه زن دریافت کرده اند که این خیلی عجیب است.

در سایت رسمی فدراسیون جهانی وزنه برداری نام 11 وزنه بردار ایرانی از سال 2008 تا آوریل 2014 دیده می شود که به دلیل تست دوپینگ با محرومیت هایی مواجه شده اند.

مرادی تصریح کرد: وزنه برداری ورزشی تاریخی است در بین ایرانیان بسیار محبوب است و مردم دوستش دارند. همیشه از سیاست ها و قوانین IWF و آژانس مبارزه با دوپینگ (WADA) پیروی کرده ام و قوانین سختی را برای وزنه برداران خودمان وضع کرده ام.  زمانی هم که سه سال پیش به عنوان رئیس فدراسیون وزنه برداری انتخاب شدم، این کار را شروع کردم. وزنه بردارانی هم که از ایران در رقابت های مختلف شرکت کرده اند، پیش از هر مسابقات در تست های سازمان ضددوپینگ ملی (NADO) شرکت کرده اند.

وی صحبت های خود را اینطور ادامه داد: تصمیمات اخیر هیئت رئیسه فدراسیون جهانی وزنه برداری در مورد ایران، عادلانه نیست. نمی توانم این را بپذیرم و هر کاری که از دستم ساخته باشد برای احقاق حق مان انجام خواهم داد. قطعاً به این تصمیم IWF اعتراض خواهیم کرد و درخواست خواهیم کرد که قوانین را بازبینی کنند. ما با این دو سهمیه چه کار می توانیم بکنیم؟ برای مثال ما نمی توانیم در دسته سنگین وزن که اغلب موفق به کسب مدال می شویم، شرکت کنیم؟ ایران برای رشد و ترقی وزنه برداری به عنوان رشته ورزشی سنتی، ملی و تاریخی هزینه زیادی کرده است.

قرار است کشورهایی که با کاهش سهمیه روبه رو شده اند در هفته اول ماه مِی (11 اردیبهشت تا 17 اردیبهشت) با سران IWF ملاقات کنند و در این خصوص بحث و تبادل نظر کنند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

یک نکتهٔ زبانی دربارهٔ مصاحبهٔ کارلوس کی‌روش
سخنان جنجالی کیروش یا ترجمه جنجالی؟
جام ملت های آسیا ۲۰۱۹- امارات
عکس جالب از دو هوادار ایرانی در صفحه رسمی AFC
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین