نگاهی به نشست‌ ۴ جانبه ایران، روسیه، سوریه و عراق در بغداد؛ تهران و ائتلاف‌های موفق منطقه‌ای

عنوان

همزمان با تشکیل ائتلاف‌های ۳ و ۴ جانبه در منطقه که با حضور ایران، سوریه، روسیه، عراق و ترکیه دنبال می‌شود و نتایج آن در بحران سوریه و عراق کاملاً واضح و روشن بوده، می‌توان انتظار داشت که این ائتلاف‌ها به دیگر کشورها نیز توسعه یابد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، امیر حاتمی وزیر دفاع کشورمان چهارشنبه 29 فروردین ماه به منظور دیدار با مقامات نظامی- امنیتی عراق و نیز حضور در نشست چهارجانبه اطلاعاتی ایران، روسیه، سوریه و عراق وارد بغداد شد.

* برگزاری نخستین کمیسیون همکاری های دفاعی ایران و عراق

وزیر دفاع در بدو ورود به فرودگاه بغداد در جمع خبرنگاران، هدف از سفر به عراق را رایزنی درباره تحولات منطقه ای که امروز کشورهای منطقه درگیر آن هستند عنوان کرد و اظهار داشت: در این سفر موضوعات زیادی برای مذاکره در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به دیدار با وزیر دفاع، فرمانده ارتش و سایر مقامات کشور عراق در این سفر افزود: یکی از اهداف مهم از این سفر توسعه همکاری های دفاعی و نظامی بین ایران و عراق است.

امیر حاتمی، شرکت در نخستین کمیسیون همکاری های دفاعی بین دو کشور را یکی دیگر از اهداف سفر به عراق عنوان کرد و ادامه داد: گفت وگو با سایر وزرا و مسئولان امنیتی، دفاعی و نظامی کشور عراق در این سفر انجام خواهد شد. همینطور گفت وگو برای چشم انداز همکاری های مشترک با همتای عراقی و سایر مقامات ارشد این کشور را دنبال می کنیم.

در این باره باید گفت که ایران و عراق در جریان سفر هشتم دی ماه 1393 خالد متعب یاسین العبیدی وزیر دفاع عراق به تهران و دیدار با سردار حسین دهقان وزیر دفاع وقت ایران یک تفاهم نامه همکاری دفاعی امضا کردند.

در این یادداشت تفاهم، حوزه های همکاری دفاعی میان دو کشور تعیین و دو طرف برای اجرای تفاهمات تأکید و مقرر کردند تا همکاری ها برای ایجاد ارتش ملی عراق جهت حفظ تمامیت ارضی و امنیت این کشور ادامه یابد و دو طرف مشورت هایی را در این خصوص داشته و بر آن تداوم بخشند.

همچنین دو طرف در این تفاهم نامه بر ضرورت مشاوره و دیدار به منظور رایزنی برای نحوه تأمین امنیت منطقه اشتراک نظر داشتند و از آنجا که تروریسم نه تنها به امنیت عراق بلکه بر امنیت کل منطقه تأثیرگذار است، تصمیم گرفته شد به مشاوره ادامه دهند.

در این راستا در جریان سفر حاتمی به عراق، نخستین کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی با حضور وزرای دفاع ایران و عراق و هیئت همراه برگزار و دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه مذاکره و گفت وگو کردند.

اتفاق مهم دیگر در این سفر حضور در نشست چهار جانبه اطلاعاتی ایران، روسیه، سوریه و عراق بود که انجام گرفت و هدف از آن تبادل اطلاعاتی کشورهای عضو برای مقابله با تروریسم و هماهنگی عملیات ها در این راستا بود.

این کمیته در مهرماه سال 1394 و همزمان با حضور روسیه در سوریه برای مقابله با داعش و سایر گروه ههای تروریستی شکل گرفت.

در آن ایام نمایندگان پارلمان عراق عنوان داشتند که بغداد دست به تلاش هایی می زند تا از جنگنده های روسی برای حملات علیه داعش در خاک عراق کمک بگیرد.

یک منبع آگاه دولتی نیز در این خصوص عنوان داشت که یک هیات عراقی به ریاست مشاور امنیت ملی و رئیس هیات بسیج مردمی در مسکو حضور دارند تا زمینه های همکاری مشترک را مورد بررسی قرار دهند و این هیات امکان حملات هوایی روسیه علیه مواضع داعش در عراق را مورد بررسی قرار می دهد.

در همین حال هشام السهیل، نماینده پارلمان عراق نیز عنوان داشت: کارشناسان روسیه ای، ایرانی و سوری وارد بغداد شده اند و فعالیت خود را در داخل اتاق تبادل اطلاعات پیرامون تحرکات داعش آغاز کرده اند. عراق توافق استراتژیک با آمریکا دارد که آمریکایی ها را ملزم می کند تا در صورت حمله خارجی به عراق از این کشور دفاع کنند، اما واشنگتن انعطاف کاملی را در این خصوص نشان نداده که این مساله دولت عراق را وا داشت تا به دنبال جایگزینی در ائتلاف نظامی بگردد و به سمت روسیه برود.

از آن پس بود که این اتاق عملیات شکل جدی تری به خود گرفته و جلسات آن به صورت مرتب در بغداد که دبیرخانه نشست در آنجا قرار دارد، برگزار می شود.

در جریان اجلاس گذشته در تهران که آذرماه سال 96 انجام گرفت، پیش نویس اسناد یادداشت تفاهم با هدف تنظیم و تسهیل همکاری بین چهار کشور مورد مذاکره قرار گرفت. همچنین در این نشست، جدول دیدارهای دوره ای برای تبادل نظر و همکاری بین طرف ها نیز مورد توافق قرار گرفت.

* عملیات عراق در سوریه آخرین دستاورد نشست 4 جانبه اطلاعاتی

روز پنجشنبه وزیر دفاع کشورمان در ابتدای نشست چهارنبه با مهم ارزیابی کردن تلاش های شبانه روزی و مجاهدت های صورت گرفته علیه گروه های تروریستی اظهار داشت: ائتلافی که با حضور چهار کشور ایران، عراق، سوریه و روسیه بر پایه اراده رهبران عالی چهار کشور تشکیل شد در شکست داعش نقش جدی و اثرگذار داشت . درک مشترک از تهدیدات، منافع مشترک و متعاقب آن همکاری های مشترک اطلاعاتی چهار کشور در پیشبرد اهداف و مأموریت های مقابله با تروریسم، تجربه ای موفق در بازگرداندن ثبات و امنیت بوده و بایستی مبنایی برای همکاری های بعدی صورت گیرد.

شاید بتوان یکی از آخرین نتایج آن را عملیات جنگنده های عراقی در سوریه دانست که دفتر نخست وزیری عراق از انجام این حملات به مواضع داعش در سوریه توسط جنگنده های عراقی به دستور عبادی خبر داد.

نشست چهارجانبه ایران، روسیه، سوریه و عراق به صورت دوره ای در بغداد برگزار می شود و به نظر می رسد با توجه به نتایجی که طی 3 سال گذشته به دست آورده، دایره فعالیت های آن از تبادل اطلاعاتی فراتر رفته و هماهنگی برخی عملیات ها علیه تروریسم را نیز دنبال کند که عملیات جنگنده های عراقی در سوریه شاید یکی از آنها باشد.

* تشکیل ائتلاف های سه و چهار گانه در منطقه و نتایج مثبت آن

همزمان با تشکیل ائتلاف های 3 و 4 جانبه در منطقه که با حضور ایران، سوریه، روسیه، عراق و ترکیه در سطح سران و نیز مقامات نظامی- امنیتی دنبال می شود و نتایج آن در بحران سوریه و عراق کاملاً واضح و روشن بوده است، می توان انتظار داشت که این ائتلاف ها به سایر مسائل مورد توجه و مهم برای این کشورها تعمیم داده شود و در آینده کشورهایی نیز به آن ملحق شوند تا در فرایند مشارکت جمعی برای حفظ امنیت در منطقه حضور داشته باشند.

گزارش از علی حیدری

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت

انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس

هیئت سکولار را سفارت انگلیس قمه و قیمه می‌دهد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از مهم‌ترین اصول هیئتی و مذهبی بودن را تبعیت از اصول اهل‌بیت(ع) از جمله دستگیری از نیازمندان دانست.

پشت پرده همراهی العبادی با تحریم ایران چیست؟

وضعیت این دو بلوک به ترتیبی است که هیچ‌کدام به‌تنهایی نمی‌توانند فراکسیون اکثریت را در مجلس تشکیل دهند؛ اما در صورت ائتلاف با فهرست انتخاباتی «نصر» به اکثریت در مجلس دست‌یافته و نخست‌وزیر را معرفی می‌کنند. حیدر العبادی نیز سعی می‌کند پست نخست‌وزیری را همچنان حفظ کرده و در صورت قبول این پیش‌شرط توسط هر یک از دو بلوک پیش‌گفته با آنان وارد مذاکره و تعامل شود.

هدف از جنگ ۳۳ روزه ریشه‌دار کردن رژیم‌صهیونیستی در منطقه بود

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه هدف از جنگ ۳۳ روزه تحقق اهداف آمریکا در زمان جرج بوش بود، افزود: قصد آمریکا این بود که اسرائیل را در منطقه ریشه‌دارتر کند، اما با پیروزی مقاومت این طرح شکست خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارش اختصاصی نسیم آنلاین از آخرین تحولات سیاسی عراق
پشت پرده همراهی العبادی با تحریم ایران چیست؟
استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:
وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند
از آدم‌ربایی و قاچاق عتیقه تا مالیات و صادرات نفت
همه منابع مالی داعش!
دکتر فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی:
تذکر می‌دهند که در خصوص شهدای مکه و منا مصاحبه نکنید
قانونی در ضدیت با تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل و رد توافق اسلو
نژادپرستی علنی، فرصتی برای اقامه دعاوی حقوقی علیه تل‌آویو
مرگی جز شهادت بر تو حرام بود
چمران افغانستان
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین