نگاهی به نشست‌ ۴ جانبه ایران، روسیه، سوریه و عراق در بغداد؛ تهران و ائتلاف‌های موفق منطقه‌ای

عنوان

همزمان با تشکیل ائتلاف‌های ۳ و ۴ جانبه در منطقه که با حضور ایران، سوریه، روسیه، عراق و ترکیه دنبال می‌شود و نتایج آن در بحران سوریه و عراق کاملاً واضح و روشن بوده، می‌توان انتظار داشت که این ائتلاف‌ها به دیگر کشورها نیز توسعه یابد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، امیر حاتمی وزیر دفاع کشورمان چهارشنبه 29 فروردین ماه به منظور دیدار با مقامات نظامی- امنیتی عراق و نیز حضور در نشست چهارجانبه اطلاعاتی ایران، روسیه، سوریه و عراق وارد بغداد شد.

* برگزاری نخستین کمیسیون همکاری های دفاعی ایران و عراق

وزیر دفاع در بدو ورود به فرودگاه بغداد در جمع خبرنگاران، هدف از سفر به عراق را رایزنی درباره تحولات منطقه ای که امروز کشورهای منطقه درگیر آن هستند عنوان کرد و اظهار داشت: در این سفر موضوعات زیادی برای مذاکره در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به دیدار با وزیر دفاع، فرمانده ارتش و سایر مقامات کشور عراق در این سفر افزود: یکی از اهداف مهم از این سفر توسعه همکاری های دفاعی و نظامی بین ایران و عراق است.

امیر حاتمی، شرکت در نخستین کمیسیون همکاری های دفاعی بین دو کشور را یکی دیگر از اهداف سفر به عراق عنوان کرد و ادامه داد: گفت وگو با سایر وزرا و مسئولان امنیتی، دفاعی و نظامی کشور عراق در این سفر انجام خواهد شد. همینطور گفت وگو برای چشم انداز همکاری های مشترک با همتای عراقی و سایر مقامات ارشد این کشور را دنبال می کنیم.

در این باره باید گفت که ایران و عراق در جریان سفر هشتم دی ماه 1393 خالد متعب یاسین العبیدی وزیر دفاع عراق به تهران و دیدار با سردار حسین دهقان وزیر دفاع وقت ایران یک تفاهم نامه همکاری دفاعی امضا کردند.

در این یادداشت تفاهم، حوزه های همکاری دفاعی میان دو کشور تعیین و دو طرف برای اجرای تفاهمات تأکید و مقرر کردند تا همکاری ها برای ایجاد ارتش ملی عراق جهت حفظ تمامیت ارضی و امنیت این کشور ادامه یابد و دو طرف مشورت هایی را در این خصوص داشته و بر آن تداوم بخشند.

همچنین دو طرف در این تفاهم نامه بر ضرورت مشاوره و دیدار به منظور رایزنی برای نحوه تأمین امنیت منطقه اشتراک نظر داشتند و از آنجا که تروریسم نه تنها به امنیت عراق بلکه بر امنیت کل منطقه تأثیرگذار است، تصمیم گرفته شد به مشاوره ادامه دهند.

در این راستا در جریان سفر حاتمی به عراق، نخستین کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی با حضور وزرای دفاع ایران و عراق و هیئت همراه برگزار و دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه مذاکره و گفت وگو کردند.

اتفاق مهم دیگر در این سفر حضور در نشست چهار جانبه اطلاعاتی ایران، روسیه، سوریه و عراق بود که انجام گرفت و هدف از آن تبادل اطلاعاتی کشورهای عضو برای مقابله با تروریسم و هماهنگی عملیات ها در این راستا بود.

این کمیته در مهرماه سال 1394 و همزمان با حضور روسیه در سوریه برای مقابله با داعش و سایر گروه ههای تروریستی شکل گرفت.

در آن ایام نمایندگان پارلمان عراق عنوان داشتند که بغداد دست به تلاش هایی می زند تا از جنگنده های روسی برای حملات علیه داعش در خاک عراق کمک بگیرد.

یک منبع آگاه دولتی نیز در این خصوص عنوان داشت که یک هیات عراقی به ریاست مشاور امنیت ملی و رئیس هیات بسیج مردمی در مسکو حضور دارند تا زمینه های همکاری مشترک را مورد بررسی قرار دهند و این هیات امکان حملات هوایی روسیه علیه مواضع داعش در عراق را مورد بررسی قرار می دهد.

در همین حال هشام السهیل، نماینده پارلمان عراق نیز عنوان داشت: کارشناسان روسیه ای، ایرانی و سوری وارد بغداد شده اند و فعالیت خود را در داخل اتاق تبادل اطلاعات پیرامون تحرکات داعش آغاز کرده اند. عراق توافق استراتژیک با آمریکا دارد که آمریکایی ها را ملزم می کند تا در صورت حمله خارجی به عراق از این کشور دفاع کنند، اما واشنگتن انعطاف کاملی را در این خصوص نشان نداده که این مساله دولت عراق را وا داشت تا به دنبال جایگزینی در ائتلاف نظامی بگردد و به سمت روسیه برود.

از آن پس بود که این اتاق عملیات شکل جدی تری به خود گرفته و جلسات آن به صورت مرتب در بغداد که دبیرخانه نشست در آنجا قرار دارد، برگزار می شود.

در جریان اجلاس گذشته در تهران که آذرماه سال 96 انجام گرفت، پیش نویس اسناد یادداشت تفاهم با هدف تنظیم و تسهیل همکاری بین چهار کشور مورد مذاکره قرار گرفت. همچنین در این نشست، جدول دیدارهای دوره ای برای تبادل نظر و همکاری بین طرف ها نیز مورد توافق قرار گرفت.

* عملیات عراق در سوریه آخرین دستاورد نشست 4 جانبه اطلاعاتی

روز پنجشنبه وزیر دفاع کشورمان در ابتدای نشست چهارنبه با مهم ارزیابی کردن تلاش های شبانه روزی و مجاهدت های صورت گرفته علیه گروه های تروریستی اظهار داشت: ائتلافی که با حضور چهار کشور ایران، عراق، سوریه و روسیه بر پایه اراده رهبران عالی چهار کشور تشکیل شد در شکست داعش نقش جدی و اثرگذار داشت . درک مشترک از تهدیدات، منافع مشترک و متعاقب آن همکاری های مشترک اطلاعاتی چهار کشور در پیشبرد اهداف و مأموریت های مقابله با تروریسم، تجربه ای موفق در بازگرداندن ثبات و امنیت بوده و بایستی مبنایی برای همکاری های بعدی صورت گیرد.

شاید بتوان یکی از آخرین نتایج آن را عملیات جنگنده های عراقی در سوریه دانست که دفتر نخست وزیری عراق از انجام این حملات به مواضع داعش در سوریه توسط جنگنده های عراقی به دستور عبادی خبر داد.

نشست چهارجانبه ایران، روسیه، سوریه و عراق به صورت دوره ای در بغداد برگزار می شود و به نظر می رسد با توجه به نتایجی که طی 3 سال گذشته به دست آورده، دایره فعالیت های آن از تبادل اطلاعاتی فراتر رفته و هماهنگی برخی عملیات ها علیه تروریسم را نیز دنبال کند که عملیات جنگنده های عراقی در سوریه شاید یکی از آنها باشد.

* تشکیل ائتلاف های سه و چهار گانه در منطقه و نتایج مثبت آن

همزمان با تشکیل ائتلاف های 3 و 4 جانبه در منطقه که با حضور ایران، سوریه، روسیه، عراق و ترکیه در سطح سران و نیز مقامات نظامی- امنیتی دنبال می شود و نتایج آن در بحران سوریه و عراق کاملاً واضح و روشن بوده است، می توان انتظار داشت که این ائتلاف ها به سایر مسائل مورد توجه و مهم برای این کشورها تعمیم داده شود و در آینده کشورهایی نیز به آن ملحق شوند تا در فرایند مشارکت جمعی برای حفظ امنیت در منطقه حضور داشته باشند.

گزارش از علی حیدری

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین