بازتاب یک رونمایی/

"کمین" مرموز ارتش، در کمین متجاوزان به مرزهای ایران

عنوان

خبرگزاری دیفنس نیوز آمریکا در گزارشی، موشک کمین ۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران که در روز ارتش رونمایی شد را مرموز خواند.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تقریبا ۴۰ سال از نامگذاری روز ارتش توسط امام خمینی(ره) می گذرد. ۲۹ فروردین ۱۳۵۸ بود که این روز به نام ارتش نامگذاری شد. از این تاریخ به بعد هرساله در روز ۲۹ فروردین شاهد پیشرفت های نیرو ها و تجهیزات نظامی ارتش کشورمان بوده ایم.

 

رژه روز ۲۹ فروردین در سراسر کشور هر ساله در رصد رسانه های جهان قرار می گیرد، به طوری که برخی رسانه های خارجی پوشش کاملی از این بزرگداشت به نمایش می گذارند و نمایش قدرت نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به تصویر می کشند.

 


سال گذشته در پیرامون سی وهشتمین مراسم رژه مشترک نیرو های مسلح ارتش، طبق سنت از جدیدترین تجهیزات و دستاورد های نظامی ارتش رونمایی شد که سامانه موشکی s۳۰۰ جدیدترین دستاورد بومی بود، این سامانه برای اولین بار توسط نیرو های مسلح رونمایی شد که بازتاب های زیادی را در جهان داشت. خبرگزاری دویچه وله آلمان، راشاتودی روسیه، آسوشیتد پرس و روزنامه هارتص رژیم صهیونیستی از تایید موفقیت سامانه s۳۰۰ خبر داده بودند. در مراسم رونمایی از این سامانه رسانه های عربی به تعریف و تمجید از این سامانه پرداخته بودند.

 

دستاورد های نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران هر ساله نگاه های بسیاری را به سوی خود جلب می کند؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ نیز این موضوع به خوبی قابل مشاهده بود. پس از رژه نیرو های مسلح ارتش، نوبت به رژه تجهیزات و ادوات نظامی رسید. در بین تمامی دستاوردهای رونمایی شده، سامانه موشکی به نام کمین ۲ همه نظرات را به خود جلب کرد.

 

موشک کروز ندیده شده ایران مرموز است
سامانه موشکی کمین ۲ مختص ارتفاعات پایین است و به منظور مقابله با انواع پرنده های بدون سرنشین و هدف های پرنده در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می گیرد. این سامانه توسط متخصصان داخلی مطابق با تکنولوژی های روز دنیا به صورت کاملا بومی ارتقا یافته است. گفتنی است کمین ۲ ارتقا یافته موشک مرصاد است.

 

اهمیت بالای رژه مشترک نیرو های مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران باعث شد علاوه بر اینکه رسانه های داخلی، مراسم این رژه  را پوشش دهند، رسانه های خارجی را نیز به معرکه بیایند تا آنها نیز برای عقب نماندن از اخبار به پوشش خبری به صورت همزمان و مستقیم از این مراسم روی بیاورند.

 

موشک کروز ندیده شده ایران مرموز است
بازتاب ها از رژه روز ارتش امسال و سامانه موشکی تازه رونمایی شده در این مراسم به قدری بود که حتی روز بعد از رژه مشترک نیرو های مسلح ارتش نیز، رسانه های غربی خصوصا خبرگزاری دیفنس نیوز آمریکا درباره این روز در گزارشی نوشت: ایران در روز ارتش یک موشک کروز «مرموز» را که پیش از این هرگز دیده نشده است، به نمایش در آورد. "


دیفنس نیوز در ادامه گزارش داد: ایران یک سیستم دفاع موشکی به نام کمین ۲ را معرفی کرد که برای مقابله با تهدید های کم ارتفاع از جمله انواع هواپیما های بدون سرنشین و هواپیما های کم پرواز طراحی شده بود. این موشک ضدهوایی، تمامی مشخصات موشک های ساخت آمریکا را دارد، در حالی که روی آن «نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران» نوشته شده است.

 

موشک کروز ندیده شده ایران مرموز است

 

یان ویلیامز، مدیر ارشد پروژه دفاع موشکی در مرکز CSIS در آمریکا در مصاحبه با این وب سایت گفت: «به نظر می رسد این موشک مرموز با نوعی سیستم هدایت الکترونیکی یا اشعه مادون قرمز و یا صفحه تلویزیونی توسط یک اپراتور کنترل و کار می کند». وی در ادامه مصاحبه می گوید که «این موشک تا ۱۰۰ کیلومتر به صورت الکترو اپتیکی هدایت می شود».


همچنین دیفنس نیوز در گزارش خود درباره سخنرانی رئیس جمهور ایران نوشته است: در مراسم رژه نیرو های ارتش ایران، حسن روحانی خطاب به قدرت های خارجی گفت که ایران برای دفاع از خود به هر سلاحی که لازم باشد مجهز می شود و منتظر اجازه دیگران نمی ماند.


این خبرگزاری در تحلیل خود می نویسد: اشاره روحانی مربوط به توسعه توان موشکی ایران است که در مرکز اختلافات در مورد ادامه توافق هسته ای با آمریکا قرار دارد، اما روحانی در سخنرانی خود بار دیگر تأکید کرد که این موشک ها تنها جنبه دفاعی دارند، زیرا به گفته او ایران اکنون توسط قدرت های خارجی و منطقه ای محاصره شده است.

 

همچنین روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نيز با اشاره به برگزاری اين رژه نوشت که ايران همواره سعی دارد تا قدرت دفاعی و توانمندی های نظامی خود را به رخ دشمنان بکشد و آن ها را از حمله به اين کشور باز دارد.

 


گفتنی است که سامانه موشکی کمین ۲ به عنوان جدیدترین سامانه موشکی کشورمان، صبح چهارشنبه 29 فروردین در سالروز گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، در تهران رونمایی شد.


این سامانه موشکی، ارتفاع پایین بوده و به منظور مقابله با انواع پرنده های بدون سرنشین و هدف های پرنده در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می گیرد، که توسط متخصصان داخلی و مطابق با تکنولوژی روز دنیا و به صورت کاملاً بومی ارتقاء یافته است.

 

نکته جالب توجه در دنیای سیاست و رسانه این است که خبرگزاری ها و روزنامه های جهان، دستاوردهای نظامی جمهوری اسلامی ایران را شدیدا زیر نظر گرفته اند و بعد از هر رزمایش یا رژه در کشور به این موضوع واکنش نشان می دهند، رسانه هایی چون  آسوشيتدپرس،  نيويورک تايمز، جروزالم پست، نیوزاسکاتسمن، نيوزمکس، شينهوا،  الجزيره، الانتقاد نت،  الشرق الاوسط، القدس العربی، الرأی کويت،  الاخبار لبنان، الرياض، واشنگتن پست، هاآرتص، المستقبل و بی بی سی. 

اما نکته ای که به وضوح روشن است تغییر نکردن سیاست و موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص برنامه دفاعی موشکی کشور است و دیگر کشورها نیز به خوبی از این موضع جمهوری اسلامی ایران آگاهی دارند.

موضع جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به جوسازی ها، تهدیدات، مواضع و دیدگاه های ایالات متحده آمریکا و دیگران، در مورد توافق در زمینه نظامی هیچ تغییری نکرده و  قطعا نخواهد کرد؛ همچنان که بارها از زبان مسئولان لشکری و کشوری اعلام شده است برنامه موشکی ایران کاملا جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و علیه هیچ کشوری نیست و طرح ادعاهای واهی و بی پایه و اساس، تغییری در این موضع اصولی و اساسی کشور ایجاد نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی و سیاست های دفاعی بویژه برنامه موشکی خود را نخواهد داد. 

نیرو های مسلح کشورمان از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی از لحاظ تجهیزات نظامی خصوصا توان موشکی در موقعیت بسیار خوبی قرار دارند و در مقابل تمام تهدیدات هوایی، دریایی و زمینی ایستادگی می کنند. جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه مذکراتی را درباره تجهیزات نظامی به خصوص سامانه موشکی خود انجام نمی دهد و به هر میزانی که برای مقابله با تهدیدات لازم باشد سلاح ساخته خواهد شد، پس بهتر است تا محور غربی عربی وقت خود را برای این موضوع تلف نکند و به دنبال راهکارهای دیگری برای پیشبرد اهداف خود بیندیشند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت
شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود
آب سرد بر سر تابستان داغ
۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام
حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان علمی کشور:
در این جنگ پیروزیم
بیانیه سپاه درباره ربوده شدن تعدادی از بسیجیان بومی و مرزبانان در نقطه صفر مرزی
خیانت و تبانی با گروهک ضدانقلاب علت حادثه میرجاوه/ پاکستان با اشرار و تروریست‌ها برخورد جدی کند
وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
عماد، نخستین موشک دوربرد و قابل کنترل تا مرحله نهایی؛
کدام موشک ایرانی در ۷ دقیقه اسارئیل را نابود می کند؟
دولت چه زمانی می‌تواند سند الحاق را به FATF تحویل دهد؟
۴ گزاره حقوقی درباره تبصره لایحه الحاق به CFT
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین