تشدید تنش‌های بین ترکیه و اتریش بر سر حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک

عنوان

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات اخیر صدر اعظم اتریش که حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک در کشورش را نامطلوب دانسته بود، گفت که چنین اقداماتی هزینه بالایی خواهد داشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه اتریشی "استاندارد"، بعد از اعلام انتخابات پیش از موعد در ترکیه، صدر اعظم اتریش در اظهاراتی با حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک در کشورش مخالفت کرد.

"سباستین کورس"، صدر اعظم اتریش در این باره اظهار داشت که حضور انتخاباتی احتمالی سیاستمداران ترک در کشورش برای انتخابات پارلمانی وریاست جمهوری که قرار است در ماه ژوئن در ترکیه برگزار شود نامطلوب است.

وی افزود: ما دیگر اجازه این گونه دخالت ها را نمی دهیم.

این موضع گیری دولت اتریش خشم آنکارا را برانگیخته است. "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه بعد از این موضع گیری صدر اعظم اتریش که حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک در کشورش را ممنوع اعلام کرد در این باره به اتریش هشدار داده و گفت: این گونه اقدامات اتخاذ شده از طرف وین به خودشان باز خواهد گشت.

اردوغان که در مصاحبه با "ان تی وی" سخن می گفت تصریح کرد که مبارزه ترکیه برای دموکراسی نمی تواند به سادگی محدود شود، هر کسی که از این روند جلوگیری به عمل آورد هزینه بالایی برای آن پرداخت خواهد کرد. اردوغان همچنین از آمادگی برای برگزاری انتخابات زودتر از موعد در کشورهای خارجی و حضور خود در این انتخابات سخن گفته، اما نام کشور بخصوصی را نیاورد.

کشورهای هلند و آلمان نیز در آستانه برگزاری انتخابات پیش از موعد در ترکیه از ممنوعیت حضور انتخاباتی سیاستمداران بلند پایه ترک برای مبارزات انتخاباتی در کشورهایشان سخن گفته اند.

"عمر سلیک"، وزیر امور اروپایی ترکیه هم در انتقاد به اظهارات ضد ترکیه ای صدر اعظم  اتریش تاکید کرد که صدر اعظم اتریش با چنین تصمیمی از اصول دموکراتیک حمایت نمی کند؛ بلکه ارزش های اتریش را مسموم می کند.

وی تصمیم صدر اعظم اتریش برای ممنوعیت حضور انتخاباتی سیاستمداران بلند پایه ترک در کشورش را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و گفت: کشورهای اتریش و هلند با چنین تصمیمی ارزش های دموکراتیک کشورهای خود را مسموم می کنند.

سال گذشته نیز در آستانه برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه درگیری ها و اختلافات فراوانی بین آنکارا و برخی کشورهای اروپایی از جمله اتریش، آلمان و هلند بر سر حضور انتخاباتی سیاستمداران بلند پایه ترک در این کشورها درگرفت. برخی شهرهای آلمان حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک را از دلایل امنیتی ممنوع کردند که این مسئله خشم ترکیه را برانگیخت. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این اقدام آلمان را به عنوان پیشبرد رویکردهای نازیسم از طرف برلین عنوان کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب حاکم «عدالت و توسعه» اخیرا اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه 24 ژوئن 2018 (سوم تیر 1397) برگزار می شود.

اردوغان پس از اعلام این خبر گفت: ضرورت دارد که ما خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شویم، زیرا نظام حکومتی فعلی در ترکیه با موانع زیادی روبرو است.

بر اساس اصلاحیه تغییرات قانون اساسی ترکیه که در همه پرسی اخیر به تصویب و تایید مردم این کشور رسید، انتخابات بعدی ریاست جمهوری و سراسری باید در سوم نوامبر 2019 (12 آبان 1398) برگزار می شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد

خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین