تشدید تنش‌های بین ترکیه و اتریش بر سر حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک

عنوان

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات اخیر صدر اعظم اتریش که حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک در کشورش را نامطلوب دانسته بود، گفت که چنین اقداماتی هزینه بالایی خواهد داشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه اتریشی "استاندارد"، بعد از اعلام انتخابات پیش از موعد در ترکیه، صدر اعظم اتریش در اظهاراتی با حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک در کشورش مخالفت کرد.

"سباستین کورس"، صدر اعظم اتریش در این باره اظهار داشت که حضور انتخاباتی احتمالی سیاستمداران ترک در کشورش برای انتخابات پارلمانی وریاست جمهوری که قرار است در ماه ژوئن در ترکیه برگزار شود نامطلوب است.

وی افزود: ما دیگر اجازه این گونه دخالت ها را نمی دهیم.

این موضع گیری دولت اتریش خشم آنکارا را برانگیخته است. "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه بعد از این موضع گیری صدر اعظم اتریش که حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک در کشورش را ممنوع اعلام کرد در این باره به اتریش هشدار داده و گفت: این گونه اقدامات اتخاذ شده از طرف وین به خودشان باز خواهد گشت.

اردوغان که در مصاحبه با "ان تی وی" سخن می گفت تصریح کرد که مبارزه ترکیه برای دموکراسی نمی تواند به سادگی محدود شود، هر کسی که از این روند جلوگیری به عمل آورد هزینه بالایی برای آن پرداخت خواهد کرد. اردوغان همچنین از آمادگی برای برگزاری انتخابات زودتر از موعد در کشورهای خارجی و حضور خود در این انتخابات سخن گفته، اما نام کشور بخصوصی را نیاورد.

کشورهای هلند و آلمان نیز در آستانه برگزاری انتخابات پیش از موعد در ترکیه از ممنوعیت حضور انتخاباتی سیاستمداران بلند پایه ترک برای مبارزات انتخاباتی در کشورهایشان سخن گفته اند.

"عمر سلیک"، وزیر امور اروپایی ترکیه هم در انتقاد به اظهارات ضد ترکیه ای صدر اعظم  اتریش تاکید کرد که صدر اعظم اتریش با چنین تصمیمی از اصول دموکراتیک حمایت نمی کند؛ بلکه ارزش های اتریش را مسموم می کند.

وی تصمیم صدر اعظم اتریش برای ممنوعیت حضور انتخاباتی سیاستمداران بلند پایه ترک در کشورش را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و گفت: کشورهای اتریش و هلند با چنین تصمیمی ارزش های دموکراتیک کشورهای خود را مسموم می کنند.

سال گذشته نیز در آستانه برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه درگیری ها و اختلافات فراوانی بین آنکارا و برخی کشورهای اروپایی از جمله اتریش، آلمان و هلند بر سر حضور انتخاباتی سیاستمداران بلند پایه ترک در این کشورها درگرفت. برخی شهرهای آلمان حضور انتخاباتی سیاستمداران ترک را از دلایل امنیتی ممنوع کردند که این مسئله خشم ترکیه را برانگیخت. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این اقدام آلمان را به عنوان پیشبرد رویکردهای نازیسم از طرف برلین عنوان کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب حاکم «عدالت و توسعه» اخیرا اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه 24 ژوئن 2018 (سوم تیر 1397) برگزار می شود.

اردوغان پس از اعلام این خبر گفت: ضرورت دارد که ما خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شویم، زیرا نظام حکومتی فعلی در ترکیه با موانع زیادی روبرو است.

بر اساس اصلاحیه تغییرات قانون اساسی ترکیه که در همه پرسی اخیر به تصویب و تایید مردم این کشور رسید، انتخابات بعدی ریاست جمهوری و سراسری باید در سوم نوامبر 2019 (12 آبان 1398) برگزار می شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان علمی کشور:

در این جنگ پیروزیم

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست / خروج امریکا از برجام برای امتیازگیری بیشتر است

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
ایزدی در تحلیل سفر روحانی به نیویورک مطرح کرد:
مذاکره، ابزار عملیات روانیِ آمریکا است
نگاهی به سپتامبر پر حادثه تاریخ فلسطین
چرا هزینه سازش بیشتر از مقاومت است؟
اولین مصاحبه بشار اسد با یک رسانه عربی پس از جنگ
سوریه بزودی نقش محوری عربی خود را بازخواهد یافت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین