ساخت "سازه مقاوم در برابر زلزله" با یک سوم قیمت کانکس/ کجاست گوش شنوای مسئولان

عنوان

وقوع بحران پس از زلزله کرمانشاه و تب و تاب بی‌برنامه مسئولان برای خرید کانکس و اهدای آن به مناطق آسیب‌دیده، طرحها و ابتکارات علمی کشور را به حاشیه راند در حالیکه متخصصان دانشگاهی کشور، سازه‌های بومی ارزان و مقاوم در برابر زلزله را ساخته‌اند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ به دنبال وقوع زلزله 21 آبان ماه 1396 در استان کرمانشاه، خسارت گسترده ای به سکونت گاه های شهری و روستایی این استان به خصوص در بخشهای سرپل ذهاب و قصرشیرین وارد شد.

بنابر برخی آمار و اخبار منتشر شده، تخریب حدود 12 هزار واحد مسکونی و آسیب دیدن 45 هزار واحد دیگر اشاره به حجم بالای تخریب در مناطق آسیب دیده داشت.

این میزان از بی خانمانی افراد باقیمانده، لزوم برنامه برای تأمین اسکان موقت را نشان می داد همچنین از دیگر چالشهای بازسازی، نزدیکی به فصل سرما بود و بارندگی و دشواری سکونت در چادر، سرعت بخشیدن به تأمین مسکن را ضروری می ساخت.

در این راستا تلاشهای دولت برای تأمین اسکان اضطراری و موقت به صورت ارسال چادر و کانکس انجام شد که طی گزارشهای مختلفی در باشگاه خبرنگاران تسنیم، به بررسی ابعاد  این تصمیم و چرایی عدم استفاده از توان تیمهای متخصص و دانش بنیان کشورمان برای تأمین سازه های ضدزلزله با قابلیت پیاده سازی در کمترین زمان (کمتر از یک هفته) پرداختیم؛ با این حال همپای دولت، گروه های خصوصی و خیریه به تهیه انواع مختلفی از سازه ها برای برپاسازی اسکان موقت اقدام کردند.

نیاز به حجم بالای اسکان موقت و ضرورت سرعت تأمین آن، همکاری گروه های متخصص را طلب می کرد.

یکی از این گروه ها تیم دانشگاهی «کاشانه» دانشگاه شهید بهشتی بود؛ این تیم پس از گذشت شش روز از زلزله، نخستین بازدید میدانی خود از منطقه را انجام داد و به دنبال بررسی وضعیت و امکانات موجود در منطقه همچنین تجربه شرایط اقلیمی و فرهنگی منطقه، با در نظر گرفتن پارامترهایی چون سرعت بالای اجرا، هزینه پایین، مصالح بومی موجود در منطقه، استفاده از نیروی کار محلی و ایجاد فضایی مشابه اتاق با قابلیت گسترش سازه، برنامه ریزی و طراحی پروژه مختص خود را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید: خانه های ضدزلزله توسط فارغ التحصیلان شریف در "ثلاث باباجانی" احداث می شود

یکی از نکات قابل توجه این است که تیم دانشگاهی کاشانه برای ارزیابی طرح و ایده خود، نمونه اولیه سازه خود را در آذر ماه سال گذشته به صورت آزمایشی با ابعاد 3*2 متر در محوطه دانشگاه شهید بهشتی ساخت.

نمونه دوم این سازه نیز در بهمن ماه سال گذشته با ابعاد 3*4 متر به صورت پایلوت در یکی از مناطق آسیب دیده واقع در روستای کوئیک عزیز منطقه سرپل ذهاب ساخته شد.

برای بررسی جزئیات این طرح فنی و سازه موقت طراحی شده به واسطه این تیم، گفت وگویی با علی اسماعیلیان یکی از اعضای تیم دانشگاهی کاشانه داشتیم.

اسماعیلیان در پاسخ به این سؤال که نوع مواجهه دنیا برای اسکان اضطراری پس از زلزله چگونه است، گفت: پس از وقوع زلزله که آسیبهای جدی به بافتهای شهری و روستایی وارد و سازه ها تخریب می شود، سریعاً سه فاز اسکان اضطراری، موقت و دائم برنامه ریزی می شود.

عضو گروه دانشگاهی کاشانه افزود: در سراسر دنیا معمولا برای فاز اضطراری از چادر استفاده می شود و در فاز اسکان موقت هم که در واقع حدفاصل بین آماده شدن مسکن دائم و خروج از وضعیت اضطرار است، طرحهایی وجود دارد که عمدتا در ایران به سمت کانکس با تمامی ایراداتش می روند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد اختراع "ساخت خانه های ضدزلزله در 24 ساعت" که توسط یک ایرانی عملیاتی شد + فیلم و تصاویر

وی با تأکید بر اینکه فاز اسکان موقت پروسه زمانی بین یک تا دو سال را پوشش می دهد، خاطر نشان کرد: در واقع پیش از توسعه سرپناه دائم برای آسیب دیدگان، از اسکان موقت استفاده می شود که تیم دانشگاهی کاشانه نیز طرح مربوط به خود را با دو نمونه اجرا شده برای این فاز دارد.

این کارشناس حوزه معماری و سازه با اشاره به اینکه سرپرستی این گروه بر عهده دکتر اکبر حاج ابراهیم زرگر است، درباره ویژگیهای فنی این پروژه که مورد پذیرش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز قرار گرفته است، گفت: مهمترین ویژگی طرح ما، سبک بودن سازه و هزینه پایین آن است؛ در طرح ما از لوله پلیکا (PVC) فشار قوی استفاده شده که علاوه بر سبک بودن بسیار ارزان تر از آهن و بِتن است.

وی خاطر نشان کرد: سایر متریال مورد نظر برای اجرای این طرح نیز در تمامی مناطق ایران در دسترس است؛ به عنوان مثال در نمونه سرپل ذهاب از آجرهایی به عنوان کرسی دور سازه استفاده کردیم که از زیر آوار زلزله در آورده بودیم.

او گفت: در این منطقه از نِی به عنوان پرکننده در سازه استفاده و نهایتا دیوارها را گچ و خاک کردیم و دور آن را آهک زدیم تا عایقی در برابر رطوبت باشد؛ تنها تفاوتی که این نمونه با مدل اجرا شده در تهران داشت این بود که در مدل تهران از سرشاخه های هرس شده به عنوان پرکننده استفاده کردیم.

این کارشناس سازه های نوین با تأکید بر اینکه استفاده از مصالح بومی در ساخت این سازه ها منجر به بروز ظرفیت حرارتی مطلوبی در پروژه ها می شود، تصریح کرد: طرحهای فلزی و مخصوصا کانکس ظرفیت حرارتی مطلوبی ندارند و همین باعث می شود که فضای داخل آنها در زمستان بسیار سرد و در تابستان همچون کوره باشد و از طرف دیگر نه تنها شکل و شمایل بوم و اقلیم را ندارند بلکه در مدت زمان کمی دچار زنگ زدگی می شوند.

اسماعیلیان معتقد است که نیروی کار ساخت این پروژه دانشگاهی می توانند اهالی اقلیم (روستاییان) باشند که کافی است یک روز به آنها آموزش داد تا بتوانند ظرف یک هفته سازه موردنظرشان را احداث کنند.

این فعال دانشگاهی درباره سایر مزیتهای نهفته در این طرح نیز عنوان کرد: سازه ما مدولار است و قابلیت توسعه طولی و عرضی را با افزایش میزان قابها دارد؛ به عنوان مثال در پروژه سرپل ذهاب که سازه ای 12 متری است پنج قاب به کار رفته که می توان تعداد آنها را در فواصل یک متر تا 80 سانتیمتر ادامه داد و مساحت را افزایش داد.

وی افزود: همچنین می توان چیدمانهای مختلفی برای این سازه در نظر گرفت و در حال کار روی اضافه کردن مصارف دیگری نظیر سرویس بهداشتی و آشپزخانه به آن هستیم.

اسماعیلیان درباره اینکه عمر این سازه چه اندازه است، گفت: همانطور که گفتم طرح و ایده ما مربوط به فاز اسکان موقت است اما با توجه به اینکه اگر سازه در ملک شخصی آسیب دیدگان بنا شود، بعد از احداث بنای دائمشان، می توانند کاربریهای مختلفی از سازه ما همچون انباری یا آغل بگیرند.

وی یادآور شد: سازه ما با گچ و خاک است و هر زمان ترک یا خسارتی بر آن وارد شود، خود روستاییان می توانند خیلی راحت به مرمت آن بپردازند.

این فعال دانشگاهی درباره قیمت احداث این سازه به نسبت کانکس هم گفت: قیمت نهایی سازه 12 متری ما یک سوم قیمت کانکسهایی است که در مناطق زلزله زده با قیمت حدودا 4 میلیون و 800 هزار تومان عرضه شد؛ البته با در نظر داشتن این نکته که قیمت سازه بیشتر مربوط به جنس و کیفیت لوله های PVC است.

بیشتر بخوانید: نقش "آتش نشانی" در جلوگیری از اجرای پروژه های دانش بنیان ساختمان

اسماعیلیان درباره اینکه چرا پیش از خرید و انتقال کانکس به مناطق زلزله زده کرمانشاه یا حتی بعد از آن به فکر جایگزینی طرح شما با آن نیفتادند، گفت: فرضا هر چه هم از ایرادات کانکس بگوییم اما گوش شنوا کجاست؟!

وی افزود: حساب کنید کانکسهایی که در منطقه استقرار یافته در مواجهه با شرایط آب و هوایی تابستان، باید اسپلیتی در آنها گذاشته شود تا قابل سکونت باشد که خود اسپلیت حداقل نصف قیمت کانکس است! بنابراین اهدای کانکس به چه دردی می خورد؟!

با این حال اسماعیلیان با توجه به اینکه پروژه کاشانه را دانشگاهی می داند، معتقد است که باید پیش نیازها و بودجه مشخصی برای اجرا تعریف شود تا بتواند به مقوله پیاده سازی و اجرا در مناطق زلزله زده برود که شاید این امر نیازمند توجه و حمایت دست اندرکارانی باشد که در زمان وقوع بحران عملا دچار نوعی بی برنامگی شده و صرفا به ایده هایی بسنده می کنند که به زعم عده ای «دم دستی» است و تبعات آن در آینده مشخص می شود.

نکته مهمی دیگری که در ارتباط با طرح دانشگاهی کاشانه به چشم می خورد این است که مدل اجرا شده در تهران زلزله ای که پیش آمد را تحمل کرد و نمونه پیاده سازی شده در سرپل ذهاب هم با پشت سر گذاشتن زلزله 5.6 ریشتری، مقاومت خود را نشان داد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین