باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

معایب و مزایای تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه چیست؟

عنوان

بحث تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و همچنان پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سال های اخیر بحثی با عنوان تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه مطرح شد و در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. البته از ابتدا، دولت با طرح و تصویب احتمالی آن مخالفت کرد؛ اما فعالان عرصه گردشگری علاقه مند به طرح این مبحث بودند و تلاش کردند و می کنند که طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه را به نتیجه مطلوب برسانند و برخی از نمایندگان مجلس نیز با آن ها همراه شده اند.

این در صورتی است که مبحث کوچک سازی یا چابک سازی دولت نیز در سال های اخیر مطرح شده است و با توجه به مباحث موجود به نظر می رسد که تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تناسب چندانی با مفهوم کوچک سازی یا چابک سازی دولت ندارد؛ زیرا یک وزارتخانه دیگر را به وزارتخانه های تحت نظارت دولت می افزاید.

حبیب الله دهمرده، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در آبان ماه سال گذشته در قالب یک مصاحبه اعلام کرد که با تبدیل سازمان گردشگری به وزارت، در دولت چابک سازی می شود.

وی اظهار کرد: با وضعیت موجود نمی توانیم از ظرفیتی که در ایران داریم استفاده کنیم؛ زیرا سازمان میراث فرهنگی زیر نظر رئیس جمهور است و چون وظایف وی سنگین است، نمی تواند به امور رسیدگی کند و نمایندگان هم نمی توانند نظارتی بر عملکرد این سازمان داشته باشند. بنا بر این گزارش از حرف های نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی نتیجه می گیریم که چون سازمان میراث فرهنگی زیر نظر رئیس جمهور است، نمی توانیم از ظرفیت های کشورمان در جذب گردشگر استفاده کنیم.

البته به نظر می رسد مجلس شورای اسلامی تلاش می کند با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه روی عملکرد این سازمان نظارت داشته باشد و روی امر گردشگری تمرکز کند. در سال های اخیر شاهد توجه ویژه مسئولان کشور به میزان جذب گردشگر به کشورمان هستیم؛ زیرا عرصه گردشگری یکی از مواردی است که تأثیر مستقیمی روی وضعیت اقتصاد کشور دارد و در صورت ارتقا می تواند به امر ایجاد شغل در مناطق شهری و روستایی کمک کند.

از نظر دولت اقدامی که در حوزه میراث فرهنگی خصوصاً گردشگری انجام می شود، کاری میان بخشی است و همه باید کمک کنند تا گردشگری توسعه پیدا کند؛ در حالی که وزارتخانه برای مدیریت یک بخش ایجاد می شود.

در این میان فعالان عرصه گردشگری خواهان تمرکز هرچه بیشتر وزارتخانه میراث فرهنگی بر امر گردشگری هستند و نمایندگان مجلس نیز در این خصوص جلسات متعددی با فعالان این عرصه داشته اند، اما فعالان عرصه صنایع دستی همواره پرسیده اند که چرا نظر آن ها پرسیده نمی شود و این در صورتی است که از نظر علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و میراث فرهنگی بال های گردشگری هستند و می توانند به ارتقای هر چه بیشتر این عرصه کمک بکنند.

در سال های اخیر فعالان صنایع دستی انتقاد های زیادی به عملکرد سازمان میراث فرهنگی در عرصه صنایع دستی داشته اند و می گویند سازمان میراث فرهنگی تمرکز خاصی به عرصه گردشگری دارد و رسیدگی کمتری به وضعیت صنایع دستی می کند.

عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عرصه میراث فرهنگی نیز در سال های اخیر چندان مطلوب نبوده است و مدیران این سازمان می گویند که نبود بودجه کافی و تعدد بنا های تاریخی و جاذبه های گردشگری باعث این امر شده است، اما به نظر می رسد نهاد های دیگر نیز برخلاف تعریف دولت از عرصه گردشگری تلاش چندانی برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری کشور نمی کنند و شاید بهتر است مقداری هم به عملکرد وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهایی چون سازمان محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری، سازمان منابع طبیعی و.. در حوزه حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری کشور نظارت کنیم، زیرا در هر صورت تأثیر عملکرد آن ها در جذب گردشگر انکارناپذیر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

پیام رهبر انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام:

سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان بدست یکدیگر است

سفره مردم نصف شده است

ما 5 بازار اصلی در کشور داریم که با بی تدبیری و ضعف مدیریت دولت دچار بی‌ثباتی شده است. این 5 بازار عبارتند از: ارز، سکه و طلا، خودرو، مسکن و مواد غذایی.

ائتلاف سه‌ضلعی «المالکی، النجیفی و الفیاض» قوای سه گانه عراق را فتح می‌کند؟

طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، نوری المالکی و اسامه النجیفی به ترتیب نخست وزیر و رئیس پارلمان بوده و دو قطب اصلی تقابل را در ساحت سیاسی عراق ایجاد کرده بودند. اختلافات میان این دو به حدی بالا گرفته بود که زمینه ورود داعش به عراق و اشغال سرزمینی را فراهم کرد و حتی تا همین چند روز قبل، هواداران این دو نفر، دیگری را مسئول اشغال موصل توسط داعش معرفی می‌کردند!

دولت حق فرار از پاسخگویی درباره فساد و وضعیت اقتصادی کشور را ندارد

این دولت همان دولت هاشمی است با این تفاوت که نسبت به دولت هاشمی فرسوده تر و پیر تر شده است. یعنی در واقع عیب های دولت هاشمی را دارد اما کارویژه های دولت هاشمی را ندارد. مثلا اگر دولت هاشمی چند تایی سد ساخت یا در حوزه گسترش جاده ها اقداماتی انجام داد دولت روحانی این عملکرد را هم ندارد. در واقع مسئولان دولت روحانی همان مسئولان دولت هاشمی هستند که آن موقع جوان بودند الان پیر و فریسوده شده اند. اما اعداهایشان چند برابر شده و به گنده گویی دچار شده اند اما در در حوزه عمل، عملکرد های بشدت ضعیفی دارند

مهم‌ترین مطالب سرویس

گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی‌وی در دمشق
در جنگ کودکانی را دیدم که حتی بلد نبودند موز بخورند!
گزارش ایرنا از گیشه سینما؛
هت‌تریک کمدی در صدر پُرفروش‌های هفته
پاسخ‌های کچویان به ادعای فروپاشی جامعه ایرانی
جامعه ایرانی؛ قوی، پویا و بامشکلات فراوان
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین