باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

معایب و مزایای تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه چیست؟

عنوان

بحث تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و همچنان پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سال های اخیر بحثی با عنوان تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه مطرح شد و در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. البته از ابتدا، دولت با طرح و تصویب احتمالی آن مخالفت کرد؛ اما فعالان عرصه گردشگری علاقه مند به طرح این مبحث بودند و تلاش کردند و می کنند که طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه را به نتیجه مطلوب برسانند و برخی از نمایندگان مجلس نیز با آن ها همراه شده اند.

این در صورتی است که مبحث کوچک سازی یا چابک سازی دولت نیز در سال های اخیر مطرح شده است و با توجه به مباحث موجود به نظر می رسد که تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تناسب چندانی با مفهوم کوچک سازی یا چابک سازی دولت ندارد؛ زیرا یک وزارتخانه دیگر را به وزارتخانه های تحت نظارت دولت می افزاید.

حبیب الله دهمرده، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در آبان ماه سال گذشته در قالب یک مصاحبه اعلام کرد که با تبدیل سازمان گردشگری به وزارت، در دولت چابک سازی می شود.

وی اظهار کرد: با وضعیت موجود نمی توانیم از ظرفیتی که در ایران داریم استفاده کنیم؛ زیرا سازمان میراث فرهنگی زیر نظر رئیس جمهور است و چون وظایف وی سنگین است، نمی تواند به امور رسیدگی کند و نمایندگان هم نمی توانند نظارتی بر عملکرد این سازمان داشته باشند. بنا بر این گزارش از حرف های نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی نتیجه می گیریم که چون سازمان میراث فرهنگی زیر نظر رئیس جمهور است، نمی توانیم از ظرفیت های کشورمان در جذب گردشگر استفاده کنیم.

البته به نظر می رسد مجلس شورای اسلامی تلاش می کند با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه روی عملکرد این سازمان نظارت داشته باشد و روی امر گردشگری تمرکز کند. در سال های اخیر شاهد توجه ویژه مسئولان کشور به میزان جذب گردشگر به کشورمان هستیم؛ زیرا عرصه گردشگری یکی از مواردی است که تأثیر مستقیمی روی وضعیت اقتصاد کشور دارد و در صورت ارتقا می تواند به امر ایجاد شغل در مناطق شهری و روستایی کمک کند.

از نظر دولت اقدامی که در حوزه میراث فرهنگی خصوصاً گردشگری انجام می شود، کاری میان بخشی است و همه باید کمک کنند تا گردشگری توسعه پیدا کند؛ در حالی که وزارتخانه برای مدیریت یک بخش ایجاد می شود.

در این میان فعالان عرصه گردشگری خواهان تمرکز هرچه بیشتر وزارتخانه میراث فرهنگی بر امر گردشگری هستند و نمایندگان مجلس نیز در این خصوص جلسات متعددی با فعالان این عرصه داشته اند، اما فعالان عرصه صنایع دستی همواره پرسیده اند که چرا نظر آن ها پرسیده نمی شود و این در صورتی است که از نظر علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و میراث فرهنگی بال های گردشگری هستند و می توانند به ارتقای هر چه بیشتر این عرصه کمک بکنند.

در سال های اخیر فعالان صنایع دستی انتقاد های زیادی به عملکرد سازمان میراث فرهنگی در عرصه صنایع دستی داشته اند و می گویند سازمان میراث فرهنگی تمرکز خاصی به عرصه گردشگری دارد و رسیدگی کمتری به وضعیت صنایع دستی می کند.

عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عرصه میراث فرهنگی نیز در سال های اخیر چندان مطلوب نبوده است و مدیران این سازمان می گویند که نبود بودجه کافی و تعدد بنا های تاریخی و جاذبه های گردشگری باعث این امر شده است، اما به نظر می رسد نهاد های دیگر نیز برخلاف تعریف دولت از عرصه گردشگری تلاش چندانی برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری کشور نمی کنند و شاید بهتر است مقداری هم به عملکرد وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهایی چون سازمان محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری، سازمان منابع طبیعی و.. در حوزه حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری کشور نظارت کنیم، زیرا در هر صورت تأثیر عملکرد آن ها در جذب گردشگر انکارناپذیر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

دبیر کانون صرافان:

برجام هیچ کمکی به باز شدن راه‌های بانکی و سوئیفت نکرد

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

دیوید لوئیس، دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران با اجرای خواسته‌های FATF از لیست سیاه آن خارج شود.

کدخدایی: اصلاح فوری قانون انتخابات ضروری است

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است.

ایران دستور کار اجلاس FATF

اعضای گروه ویژه اقدام مالی از روز یکشنبه با یک فهرست کار گردهم می‌آیند که از جمله موارد این فهرست ارزیابی میزان پیشرفت ایران در تحقق برنامه اجرایی توافق شده بین دو طرف است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم ویژه هفته دفاع مقدس:
در روایت دفاع مقدس روح مجاهدت وشکست‌ناپذیری ملت ایران متبلور باشد
حجت الاسلام پناهیان در نهمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین