در گفت‌وگو با فارس عنوان شد

اتمام ساخت عروسک‌های «اُپرای عشق» تا شهریور ماه/ عروسک نمایشی چگونه ساخته می‌شود

عنوان

مدیر کارگاه ساخت عروسک‌های «اُپرای عشق» گفت: برخلاف تصور عامه که فکر می‌کنند کار عروسکی سهل و آسان به دست می‌آید و به اجرا می‌رسد، این کار بسیار زمان‌بر و پرهزینه‌تر از یک تئاتری است که با بازیگر انسانی به صحنه می‌رود.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، مریم اقبالی بازی دهنده پیشکسوت گروه تئاتر عروسکی «آران» که از سال 81 همزمان با تاسیس این گروه دنیای عروسک ها با آن همراه بوده است، دستیار کارگردان و سرپرست کارگاه ساخت عروسک های تئاتر آران نیز محسوب می شود. او و گروهش این روزها مشغول ساخت عروسک های «اُپرای عشق» به کارگردانی بهروز غریب پور هستند که قرار است پاییز امسال به صحنه برود.

اقبالی درباره پروژه ساخت عروسک های اُپرای عشق که درباره شیخ صنعان اجرا خواهد شد، به خبرنگار فارس گفت: شروع فعالیت کارگاه ساخت اپرای عشق از یک ماه و نیم پیش بود. کار با مدلینگ شخصیت ها توسط علی پاکدست آغاز می شود و سپس بهروز غریب پور به عنوان مدیریت پروژه بر آن صحه می گذارند.

وی در ادامه افزود: البته دیگر طراحی ها روی کاغذ صورت نمی گیرد بلکه مستقیم و سه بعدی است، بعد از آن که حجم ها برای شخصیت ها تأیید شد، کار به مراحل بعدی قالب گیری و ریخته گری توسط علی ابوالخیریان می رسد و این سیر ادامه پیدا می کند و به طراحی لباس مرضیه نادری و خیاطی صدیقه قلی پور و ... می رسد. در نهایت یک تیم تقریبا ده ـ دوازده نفره در این کارگاه فعال هستند.

اقبالی با بیان اینکه پروژه ساخت عروسک تا شهریور ماه ادامه خواهد داشت، گفت: بهروز غریب پور تصمیم دارد کار را آذر ماه به صحنه ببرند.

وی در پاسخ به این سؤال که در حال ساخت چند عروسک برای اپرای عشق هستند، گفت: تعداد دقیق که نمی توانم بگویم به این علت که ممکن است کم و زیاد شوند اما شخصیتی همچون شخصیت شیخ صنعان که واحد است و محور کار قرار دارد، برای آن چهار عروسک در نظر گرفته شده است، یعنی چون شیخ صنعان در موقعیت های مختلف قرار می گیرد این کاراکتر باید با لباس ها و شرایط مختلف و حالات متنوع تکرار شود و چند مدل از آن داشته باشیم.

مسئول ساخت پروژه عروسک های تئاتر آران اظهار داشت: البته خیلی از این مسائل معجزه های کار هستند که باید محفوظ بماند و روی صحنه مردم را دچار شگفتی کنند. خود اپرای خیام دارای دو عروسک بود که در برخی صحنه ها اینها روبه روی هم قرار می گرفتند و مردم تصور می کردند که خیام در آینه خود را نگاه می کند درحالیکه دو عروسک برای آن ساخته شده بود و در صحنه های دیگری تماشاگر متوجه می شد که دو عروسک وجود دارد و شگفت زده می شد.

اقبالی همچنین افزود: بنابراین نزدیک به هشتاد تا نود عروسک برای کار در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به وجود تیم های کمک کننده برای ساخت عروسک ها گفت: به طور مثال ما تیمی داریم که کارهای نجاری ما را انجام می دهند شاید اینها در تیم کارگاه ساخت محسوب نشوند یا تیمی داریم که تنها ریش و سبیل و موهای عروسک ها را می بافند اینها همه مکمل ما هستند هر چند حضورشان در تالار فردوسی نیست اما تیم را یاری می کنند برای همین این کار خیلی وسیع است و اینطور نیست که فقط همین دوازده نفر باشند همانطور که کل پروژه بیش از صد نفر از گروه موسیقی، عروسک سازی، نوازنده، لباس و ... که هر کدام شعب مختلفی دارند، فعال هستند.

اقبالی در ادامه یادآور شد: ما وقتی به کارگاه می آییم هر روز از صبح تا عصر فعالیت داریم حتی یک زمانی روزهای تعطیل هم با تالار هماهنگ می کنیم و فعال هستیم دیگر نزدیکی های تمرین و آماده سازی کار این زمان خیلی فشرده می شود و گاهی شب ها تا ساعت ۱۰ و ۱۱ هم فعال هستیم تا به زمان بندی کار برسیم. البته در طول همه این سالها و پروژه هایی که داشتیم خوشبختانه همه چیز روی نظم و قاعده پیش رفته و به انجام رسیده است.

وی با بیان اینکه تیم ساخت عروسک ها یک تعداد اعضای ثابت و بقیه متغیر هستند، گفت: البته تمام بچه هایی که الان در کارگاه ساخت هستند از بچه های گروه آران یا کلاس های آموزشی ما هستند، یک تعداد هم متغیر هستند و بنا به خروجی کار تغییر میکنند.

این عروسک ساز و مدیر کارگاه ساخت عروسک اظهار داشت: در یک نمایش عروسکی شخصیت ها عروسک ها هستند و اول باید آنها ساخته شوند و بعد روی صحنه بروند درحالیکه بازیگر حی و حاضر هست و فقط تمرین است که تمرین در نمایش عروسکی هم وجود دارد اما در نمایش عروسکی پروسه خلق شخصیت ها چیزی است که در تئاتر برای بازیگران وجود ندارد، برای همین پروسه زمان برتر و هزینه برتر است برخلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند تئاتر عروسکی آسان به دست می آید اصلا اینطور نیست.

وی با بیان اینکه هزینه های ساخت عروسک ها خیلی زیاد است، افزود: ما همیشه یک نگاه سهل الوصول به این قضیه داریم و می گوییم عروسک است دیگر انگار خاله بازی است! درحالیکه پروژه ها بهروز غریب پور ثابت کرده که نمایش عروسکی آسان به دست نمی آید به همین دلیل هم ارزشمند و تأثیرگذار برای جامعه عام و خاص است.

به گزارش فارس، بهروز غریب پور نویسنده و کارگردان و سرپرست گروه اُپرای عروسکی آران که در سال 97 تلاش دارد «اپرای عشق» را به صحنه تالار فردوسی ببرد، در این زمینه ایده های خلاقانه و جالبی را دارد که از جمله آنها فراخوان انتخاب همخوان و نوازنده مناسب برای این اپراست.

اُپرای عروسکی عشق که درباره بخشی از داستان های زندگی شیخ فریدالدین عطار در حال طراحی است، این روزها اما مراحل انتخاب صدا، نوازنده و طراحی لباس و عروسک را می گذارد.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین