چگونه مساحت ایران سالانه ۳۰ میلیمتر کم می‌شود/یک نشانی عجیب از هضم مغول در فرهنگ ایران

عنوان

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: ایرانی‌ها در یک یا دو دهه آینده بزرگترین لابی فرهنگی جهان خواهند شد که برخلاف لابی صهیونیست‌ها نیاز به زد و بند و تعریف منافع مشترک نداشته بلکه لابی کاملا طبیعی و موثر در خروج ایران از انزوای جهانی در بعد فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید محمد بهشتی - رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یازدهمین نشست تخصصی " ایران کجاست، ایرانی کیست"جامعه  ایرانی های مهاجر را در خروج ایران از انزوای جهانی در بعد فرهنگی و فارغ از بحث سیاسی و اقتصادی موثر دانست و اظهار داشت: این جامعه به رغم موجودیت مستقل نسبت به سرزمین مادری هم تعلق خاطر داشته و بی تفاوت نیست و می تواند به سرپلی برای برقراری دوباره تعاملات جهانی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید:

حسادتی که بزرگترین و ارزشمندترین شهرک آموزشی ایران را ویران کرد+تصاویر

10 دلیل برای سفر به سرزمین بازارهای شبانه با چشمه های جوان کننده/ پندهایی برای گردشگری ایران

بازدید موزه لوور تهران تمدید شد + فیلم و تصاویر

به گفته بهشتی، جامعه تحصیلکرده گویی معتقد است نسبت های عناصر طبیعی این سرزمین اعتباری است و گاهی اوقات با انتقاد از این سرزمین، آن را پر غلط دانسته و ابراز تعجب می کنند که در اینجا ابرها بعد از طی مسافت زیادی بر فراز اقیانوس به کوه های زاگرس می رسند و این کوه ها مانع از ورود ابرها به فلات ایران می شوند و این ابرها بر زاگرسی می بارند که زمین ندارد و آب زیادی دارد در حالیکه در مرکز فلات ایران دشت فراوان است اما آب نیست.

وی در ادامه به کوه های البرز به عنوان مانعی بر سر راه ورود ابرها از سمت دریای مازندران به فلات ایران اشاره کرد و گفت: کویر مرکزی و کویر لوت را در سرزمینمان به مثابه دو لکه ننگ به شمار می آوریم و شاهد این حرف، رفتار ما در یکصد سال گذشته با این سرزمین است.

بهشتی عمده طرح های توسعه ای را در راستای غلط گیری از ایران دانست و گفت: پروژه های عظیمی مانند سدسازی ها روی رودخانه های کارون و دز یا تونل کوهرنگ و موارد مشابه، همگی در واقع نوعی تلاش برای غلط گیری از این سرزمین بودند.

ارکان موجودیت واحد

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ما سرزمین خود را به عنوان یک موجودیت واحد و یکپارچه به جا نمی آوریم و تلقی درستی از این سرزمین نداریم.

وی با تاکید بر موجودیت واحد سرزمین ایران از لحاظ طبیعی، تاریخی و فرهنگی، کوه دماوند را مثال زد و گفت: این کوه دارای یک موجودیت واحد بوده و یک پدیده با یک علت است.

بهشتی اندام وارگی را یکی از ویژگی های موجودیت واحد دانست و با اشاره به درخت گفت: اگرچه درخت یک موجودیت واحد دارد اما اجزا تشکیل دهنده آن با هم متفاوت بوده و نقش های مختلفی دارند در حالیکه هر کدام از این اجزا جای مخصوص خود را دارند.

وی در ادامه اقتصاد را مجموعه منابعی تعریف کرد که یک محصول اپتیموم ارایه می کنند و گفت: وقتی چیزی یک موجودیت واحد پیدا می کند در واقع همه اجزا با هم وجه جدیدی یافته و شرایط اپتیموم را ارایه می کنند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر اینکه در موجودیت واحد هیچ چیزی اتفاقی نیست، گفت: با تغییر یک جز در موجودیت واحد همه اجزا به هم می ریزد چرا که همه اجزا با کل نسبت دارند.

بهشتی با بیان این نکته که موجودیت واحد، علت واحد دارد به وجود دو قاره بسیار بزرگ روی کره زمین در حدود 600 میلیون سال پیش اشاره کرد و گفت: حرکت این دو قاره باعث تغییر شکل زمین شده است و امروز چندین قاره داریم و حتی هندوستان از جنوب افریقا جدا شده و به آسیا چسبیده و در اثر فشاری که به قاره آسیا آورده کوههای هیمالیا به وجود آمده است. 

وی با اشاره به اینکه ایران نیز شامل سه قطعه بوده است که در اثر حرکت ها و تحت فشار سایر صفحات از جمله صفحه اوراسیا و شبه جزیره عربستان به صورت طبیعی و مداوم فشرده تر می شود، گفت: ایران حدود 23 تا 30 میلیمتر در سال فشرده تر شده و از مساحتش کاسته و به ارتفاعش اضافه می شود.

بهشتی افزود: معمولا جایی که فشار می آید گود می شود و اطرافش مرتفع می شود همانطور که در ایران گودی، خلیج فارس یا دریای مازندارن و ارتفاعات، کوه های زاگرس یا البرز است.

ایران و الگوی شهرهای این سرزمین

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به الگوی شهرهای ایرانی با بارو، شارستان، کهن دژ و خندق اشاره کرد و گفت: در جغرافیای ایران هم تقریبا شاهد چنین الگویی هستیم، کوه های البرز و زاگرس و جبال بارز، باروهای ایران هستند و خلیج فارس، دریای عمان، فرات، دریای مازندارن، رودخانه اترک، رود ارس نیز خندق های ایران هستند.

بهشتی شهرهای دامنه های البرز و شهرهای واقع در دامنه شرقی زاگرس مانند شیراز و اصفهان را شارستان دانست و گفت: در داخل فلات مرکزی، کهن دژ را داریم و کویر همچون یک مانع مهم عمل می کند، دور لکه های کویر مرکزی و کویر لوت، شهرها و روستاهایی با نقش کهن دژ داریم.

وی با بیان این نکته که صندوقخانه هر شهری، کهن دژ است، گفت: صندوقخانه ما در ایران، اطراف کویر است و در این مناطق ارزشمند ترین چیزهای سرزمین اعم از باورها، زبان، آیین ها و دانش را پنهان می کنیم.

عبور از هاضمه ایرانی

بهشتی با اشاره به میانه جهان بودن ایران گفت: با نگاهی به تاریخ می بینیم که همواره در تهاجمات اصلی در دنیا، ایران مسیر عبور بوده است و به همین دلیل به طور مثال اسکندر برای رسیدن به غرب باید ناگزیر از ایران عبور می کرد با این حال با توجه به وضعیت ایران، شرایطی ایجاد می شود که وقتی اسکندر از ایران عبور می کند توسط سرداران خودش به ایرانی بود متهم می شود.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: کویر مرکزی به قدری سرعت را کند می کند که باعث می شود افراد وارد شده به این سرزمین تحت تاثیر هاضمه فرهنگی ما قرار گیرند.

او در ادامه از اعراب مثال زد و گفت: هنگامی که اعراب به خراسان می رسند خلافت عباسی تشکیل می شود خلافتی که ایرانی شده حکومت خلفا است.

بهشتی با اشاره به حمله مغول ها به ایران گفت: زمانی که مغول ها به تبریز می رسند تصمیم می گیرند در این سرزمین بمانند و مجبور می شوند به ایرانی ها اجازه دهند اداره امور را به دست بگیرند. 

وی افزود: مغول ها در سال 609 به ایران حمله کردند و سلطانیه در سال 709 ساخته شد این در حالی است که در یک هکتار تزیینات زیر سقف سلطانیه هیچ اشاره ای به مغول وجود ندارد و همین امر نشان می دهد مغول ها چگونه از هاضمه ایرانی عبور کرده اند.

بهشتی در ادامه به قرارداد سن پطرزبورگ بین روسیه و انگلیس در قرن 19 اشاره کرد و گفت: براساس این قرارداد ایران به سه قسمت تقسیم می شود یک قسمت در اختیار انگلیس، یک قسمت در اختیار روسیه و قسمت آخر هم بی طرف است.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تقسیمات مشابه در سایر نقاط جهان از جمله آسیای جنوب شرقی، شمال آفریقا و غیره، این پرسش را مطرح کرد که چرا به رغم قوی بودن آنها و ضعیف بودن ما؛ برخلاف سایر نقاط جهان همه چیز مطابق میل آنها پیش نرفت؟

بهشتی تنها دلیل این امر را غیرقابل تفکیک و شکستن بودن یکپارچگی ایران دانست.

وی با اشاره به وجود وحدت طبیعی در کنار تنوع طبیعی ایران گفت: یکپارچگی موجود در این سرزمین، نسبت بین تنوع و وحدت را مقوم یکدیگر می کند و هریک باعث قوی تر شدن دیگری می شود.

سابقه طولانی زیست در ایران

بهشتی با اشاره به برابری تقریبی تاریخ زیست بشر با سابقه زیست در سرزمین ایران گفت: در ایران از کهن ترین ادوار آثار زیست وجود دارد و این سرزمین همواره در بسیاری از نقاط عطف تاریخ زیست بشر مثل اهلی کردن حیوانات و گیاهان، یکجانشینی، تشکیل روستاها، کشف فلز، پیدایش شهرها ابداع سفال و غیره در رده اول یا دوم قرار دارد. 

بهشتی با تاکید بر تداوم دوره های تمدنی در ایران گفت: مصر سرزمین بسیار کهنی است اما مصر کهن (فراعنه) با کمبودیجه تقریبا قطع شد و تا دوره فاطمیون (حدود یک هزار سال بعد) دیگر در این سرزمین شاهد تمدن درخشانی نیستیم و پس از دوره فاطمیون هم شاهد چنین تمدنی نیستیم.

وی در ادامه به تمدن درخشان یونان باستان اشاره کرد و گفت: این تمدن بعد از حمله فلیپ مقدونی (پدر اسکندر) و پاشیده شدن تمدن رم دیگر شاهد دوره درخشان تمدنی نبودیم این در حالی است که در ایران شاهد تداوم دوره های تمدنی از دوره قاجار به قبل هستیم.

بهشتی با بیان این نکته که ایران در مقایسه با بسیاری از سرزمین ها چندان بزرگ یا خیلی کوچک نیست، گفت: اندازه ایران باعث می شود ایرانی ها سرنوشت مشترکی داشته باشند اما در عین حال بتوانند موجودیت واحد خود را نیز حفظ کنند و به همین دلیل وقتی مغول ها حمله می کنند ایرانی ها می توانند یزد، کرمان و استان فارس را مصون نگه دارند. 

وی خاطرنشان کرد: اندازه ایران باعث شده در شرایط عادی مردم این سرزمین مانند اهالی یک محله در همجواری و همزیستی در هم سرشته شوند و با هم نوعی کیفیت و تجانسی پیدا کنند که این کیفیت تا آخر عمر همراهشان خواهد بود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

چرا ترامپ از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود؟

سی‌ان‌ان در مطلبی به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد به دلیل نقض آن از سوی روسیه پرداخت.

عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان ⁩ ناقض ⁧ حقوق ⁩ بشر در یمن، بحرین و عامل قتل خاشقجی شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین