پرونده "کرمانشاه زندگی دوباره"-۲/ اشتغال‌زایی سپاه برای زلزله زدگان + عکس و فیلم

عنوان

سپاه با اجرای طرح‌های کوچک و زودبازده کارآفرینی در روستاهای زلزله‌زده کرمانشاه گام موثری در بهبود زندگی مردم این مناطق برداشته است.

گروه امنیتی - دفاعی  خبرگزاری تسنیم - سید محمد طاهری: حدود 8 ماه پیش بود که زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتر مناطق غربی کشور از جمله استان کرمانشاه را لرزاند. در پی وقوع این زمین لرزه که کانون آن در منطقه دشت ذهاب اعلام شد، بیشترین خسارات به شهرستان های سرپل ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی وارد شد و متاسفانه قریب به 450 تن از هموطنانمان جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

بخش اول: خانه سازی مدرن سپاه برای زلزله زدگان + عکس و فیلم

از همان روزهای اول وقوع زمین لرزه در غرب کشور مردم و نیروهای امدادی به خصوص یگان های ارتش و سپاه به کمک زلزله زدگان می شتابند و در یک تقسیم بندی مسئولیت امداد رسانی به شهر ها به ارتش و مسئولیت امداد رسانی به روستاهای منطقه که بیشترین خسارات را دیده اند به سپاه واگذار می شود.

سپاه در همان زمان تعهد می کند تا ظرف مدت 45 روز و با ساخت 8000 کانکس، اسکان موقت زلزله زدگان را سامان دهد و با تلاش جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، ظرف مدت 40 روز بیش از 8100 کانکس، یعنی بیش از میزانی که متعهد شده بود را برای زلزله زدگان روستاهای دشت ذهاب می سازد  و به این ترتیب کار اسکان موقت مردم این مناطق پایان می یابد.

پس از آن که اسکان موقت زلزله زدگان پایان می یابد سپاه کار ساخت خانه های دائمی را آغاز می کند و موفق می شود با استفاده از روش های مدرنT خانه های مقاوم و عایق بندی شده با استفاده از مصالح تماما ایرانی را در مدت زمانی کوتاه ساخته و به مردم برخی روستاهای زلزله زده تحویل دهد.


نمونه ای از خانه های دائمی ساخته شده توسط سپاه**بخش دوم: کار آفرینی سپاه برای زلزله زدگان

در جریان زلزله، بسیاری از مردم براثر تخریب مغازه ها و کارگاه ها، شغل خود را از دست داده اند و بسیاری از خانواده ها هم سرپرست خود را از دست داده و یا سرپرست خانواده در شرایطی است که دیگر نمی تواند کار کند. در این شرایط اصلی ترین نیاز هر خانواده ای داشتن منبع درآمدی است که بتواند با آن مخارج زندگی خود را تامین کند. اما ایجاد اشتغال در منطقه ای که از امکانات خاصی برخوردار نیست و مردم از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند، کار آسانی نیست.

نیروهای جهادگری که با آنها صحبت کردیم می گفتند در روزهای اول وضع معیشت مردم مناسب نبود و آنها مخارج زندگی خود را از کمک های ارسالی خیرین و سازمان های امداد رسان تامین می کردند. حتی گاهای اوقات وضع به حدی خراب می شد که خود نیروهای جهادگر مسئولیت تامین مالی و مخارج زندگی بعضی خانواده های زلزله زده را بر عهده می گرفتند.

همین موضوع نیروهای سپاه را به فکر می اندازد تا برای اشتغال زلزله زدگان نیز کاری انجام دهند تا وضع زندگی آنها بهبود یابد. بر همین اساس سپاه کارآفرینی را نیز در برنامه های خود قرار می دهد.

سپاه برای اشتغالزایی در مناطق زلزله زده، حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی، توانمندسازی مردم همین مناطق را سرلوحه کار خود قرار می دهد تا با صرف کمترین هزینه، هم بتواند برای مردم این مناطق اشتغال ایجاد کند و هم به آنان بیاموزد که چگونه روی پای خود بایستند.

سپاه با شناخت کامل از تمام این شرایط و با استفاده از تجربیات ایجاد اشتغال در مناطق محروم کشور مانند سیستان و بلوچستان، پا به عرصه می گذارد تا این مشکل مردم زلزله زده را نیز برطرف کند. سپاه برای این حل این مشکل نیز طرح هایی را به تناسب هر منطقه روستایی اجرا کرده است.

بیشتر بخوانید

  1. خدمات سپاه به مناطق اهل سنت نشین در سیستان و بلوچستان/ از برق رسانی و آب رسانی تا جاده سازی و خانه سازی
  2. درآمدزایی برای ضعیف ترین اقشار جامعه/ سپاه چگونه زنان بی سرپرست سیستان و بلوچستان را شاغل کرد؟ + تصاویر و فیلم

در گام اول سپاه برای ایجاد اشتغال، از توانمندی های مردم همان منطقه کمک می گیرد. در این طرح سپاه ابتدا خانواده هایی راکه سرپرست خود را از داست داده اند شناسایی کرده و متناسب با کاری که بلد بوده اند ملزومات ایجار یک اشتغال نوپا را برای آنها فراهم می کند. 

در این مرحله سپاه علاوه بر آنکه محل اسکان این خانواده ها را به صورت رایگان فراهم کرده است، ابتدا با ارائه کانکس هایی محل اشتغال آنها را فراهم کرده و سپس تمام ملزومات ایجاد اشتغال رادر اختیار آنان قرار می دهد.

یکی از جهارگران سپاه که در از ابتدای زلزله کرمانشاه د رمناطق زلزله زده حاضر بوده است، در این باره به من می گوید: در یکی از روستاها با خانمی که سرپرست خانواده خود را در جریان زلزله از دست  داده بود برخورد کردیم که آرایشگری بلد بود. وقتی از حال و روز او و مشکلاتش با خبر شدیم، ابتدا یک کانکس برای محل کار به او دادیم و پس از آن با مبلغی در حدود 2 میلیون تومان وسایل و لوازم مورد نیاز کارش را در اختیارش گذاشتیم تا بتواند منبع درآمدی برای خود داشته باشد. 

او به دیگر طرح های اجرا شده توسط سپاه اشاره می کند و می گوید: «یکی دیگر از طرح هایی که اجرا کردیم استفاده از هنرمندی زنان روستاهای زلزله زده در تولید صنایع دستی بود. ما در این طرح ابتدا با بکارگیری مربیان مجرب، زنان بی سرپرست مناطق زلزله زده را تحت آموزش های خود قرار داده و به آنان آموزش هایی از قبیل گلیم بافی، فرش بافی، ساخت عروسک و یا سایر صنایع دستی که متناسب با بافت روستایی است ارائه کردیم. پس از آن، محصولات تولید شده توسط این افراد را طی چند مرحله در بازارچه هایی در دانشگاه الزهرا، تهران و کرج به فروش رسانده و عواید حاصل از آن را به خود زلزله زدگان باز گرداندیم».


نمونه هایی از محصولات تولید شده توسط زنان در مناطق زلزله زده

از دیگر طرح های سپاه برای ایجاد اشتغال زلزله زدگان، بکارگیری زلزله زدگان در ساخت خانه هایشان بوده است. سپاه در ساخت منازل زلزله زده بجای آنکه بنا، نقاش، برقکار و... را از شهرهای دیگر به کرمانشاه بیاورد، از خود زلزله زدگان کمک می گیرد تا هم کار ساخت خانه باسرعت بیشتری پیش برود، هم خود افراد در ساخت خانه هایشان شریک باشند و هم در آمدی از این محل داشته باشند.

در روستای کوئیک عزیز که بودیم به محل اجرای یکی از طرح های اشتغالزایی سپاه رفتیم. در آنجا دیدیم که کارگران مشغول سیمان کردن بدنه تعدادی اتوبوس از کار افتاده بودند. از آنها راجع به کاری که می کردند سوال کردیم، گفتند سپاه در نظر دارد تا با تبدیل این اتوبوس ها به کارگاه ثابت و تجهیز آنها به وسایل مورد نیاز مشاغل مختلف، این کارگاه ها را برای ایجاد ایجاد اشتغال در اختیاز زلزله زدگان قرار دهد.


بازارچه ای که سپاه از تبدیل اتوبوس هاس مستعمل به کارژاه در حال آماده کردن است

قرار است تا در آینده نزدیک از کنار هم قرار گرفتن تعدای از این اتوبوس ها بازارچه ای کوچک برای اشتغال زلزله زدگان فراهم شود تا کمکی به اشتغال آنها باشد.

حالا با طرح هایی که سپاه برای کار آفرینی در روستاهای زلزله زده اجرا کرده است، وضع زندگی مردم این مناطق بهتر شده و با طرح هایی که در آینده سپاه افتتاح می کند امید آن می رود تا وضع زندگی مردم بهتر هم بشود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین