رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن:

نیازی به واردات تخم‌مرغ از ابتدای سال وجود ندارد/ شرکت پشتیبانی امور دام باید واردات را مدیریت کند

عنوان

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن گفت: از ابتدای امسال اعلام کردیم که نیازی به واردات تخم‌مرغ نیست و اکنون به مرور زمان با مازاد تولید این محصول روبه رو هستیم که باید فکری به حال صادرات آن بکنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رضا ترکاشوند بعدازظهر امروز در نشست خبری به اقدامات انجام شده برای ارتقاء کیفیت مرغداری های تولیدکننده تخم مرغ در کشور خاطرنشان کرد: صنعت مرغ تخم گذار در دو سال اخیر با معضل جدی به نام آنفلوانزای حاد پرندگان مواجه شده که آسیب های زیادی به این صنعت وارد کرده است. 

وی اضافه کرد: از سال 94 که ما با شیوع آنفلوانزای پرندگان در مرغداری ها مواجه شدیم 5 تا 6 میلیون قطعه مرغ معدوم شد که بیشترین آن در استان قم و بخشی هم در استان تهران بود و به مرور در سال 95 بر اثر همین بیماری 12 میلیون قطعه مرغ تخم گذار معدوم شدن که استانهای بیشتری را دربرگرفت و در سال 96 فقط 25 میلیون قطعه مرغ تخم گذار بر اثر آنفلوانزا از بین رفت که در این پروسه 560 تا 570 واحد درگیر شدند. 

وی همچنین به زیانی که بر اثر آنفلوانزا به مرغداری های تخم گذار کشور وارد شده اشاره کرد و گفت: بیش از 2 هزار میلیارد تومان زیان اقتصادی به صنعت تولید تخم مرغ به صنعت کشور وارد شد که 700 میلیارد تومان آن به طور مستقیم مربوط به معدوم شدن مرغ های درگیر بیماری بوده و الباقی مربوط به یک سال تولید تخم مرغ یعنی بیش از 200 هزار تن تولیدی که می توانست محقق شود، ولی به دلیل بیماری و از بین رفتن مرغ های تخم گذار اتفاق نیفتاد. 

وی همچنین به کارهای انجام شده در حوزه بیمه محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: طی سه سال گذشته بیش از 350 میلیارد تومان خسارت از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی به مرغداران پرداخت شده، ولی با توجه به مدل های بیمه ای، پرداخت صددرصد خسارت تولیدکنندگان تخم مرغ مقدور نیست، اما تلاش کرده ایم که اگر به عنوان مثال بیمه به ازای هر قطعه مرغ معدوم شده 10 هزار تومان پرداخت می کردند آن را به رقم 15 هزار و 500 تومان رساندیم. 

وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینک مرغداران نسبت به عدم پرداخت غرامت معدوم سازی در موارد حاشیه ای مرغداری ها از جمله تخم مرغ، دان، جعبه و شانه های تخم مرغ که در حین معدوم سازی از بین می روند، اما غرامتی توسط بیمه بابت آن پرداخت نمی شود، گفت: این مسئله باید توسط سازمان دامپزشکی انجام شود که از محل اعتبارت خود آن را بپردازد و اگر این موضوع اتفاق نمی افتد، باید پیگیری کرد و ما انتظارمان این است که صددرصد غرامت تولیدکنندگان در این قسمت پرداخت شود. 

وی همچنین از رایزنی با بیمه محصولات کشاورزی در راستای بازنگری تعرفه ها و پرداخت میزان غرامت خبر داد و گفت: یکی از عواملی که در انتشار ویروس بیماری آنفلوانزا در کشور مؤثر است، شیوه جمع آوری و حمل و نقل کود مرغی است که با همکاری سازمان دامپزشکی سعی کردیم، دستورالعمل جابجایی و جمع آوری، عقیم سازی و حمل و نقل کود مرغی را ساماندهی کنیم. 

ترکاشوند همچنین از تلاش برای واکسیناسیون واحدهای مرغ تخم گذار که امر تولید تخم مرغ را برعهده دارند خبر داد و افزود: با این کار امنیت زیستی مرغ را بالا می بریم و کارشناسان می گویند بالای 90 درصد امنیت و سلامت مرغ را تأمین می کند. 

وی همچنین در مورد وضعیت بازار تخم مرغ و واردات تخم مرغ از کشورهایی همچون ترکیه گفت: یک زمانی به دلیل از بین رفتن واحدهای مرغ تخم گذار و به تبع آن کاهش تولید نیاز به واردات تخم مرغ بود ولی از ابتدای امسال اعلام کردیم که دیگر نیازی به واردات تخم مرغ نیست و امکان تأمین نیاز داخل از محل تولید داخلی وجود دارد، اما اخیراً متوجه شدیم یکسری تخم مرغ های وارداتی وارد بازار شده است. 

وی خاطرنشان کرد: موضوع را با مدیر شرکت پشتیبانی امور دام در میان گذاشتیم و آنها اعلام کردند که این تخم مرغ مربوط به این شرکت نیست، بلکه از طریق چند واردکننده ای که قبلا ثبت سفارش را انجام داده اند، وارد کشور شده است، در حالی که شرکت پشتیبانی امور دام مسئول مدیریت واردات است. 

وی به کاهش قیمت فروش تخم مرغ درب مرغداری طی چند روز گذشته اشاره کرد و افزود: هر کیلوگرم تخم مرغ از مرغداری درب مرغداری 5 هزار تومان می خرند در حالی که هزینه تولید یک کیلوگرم تخم مرغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است و ما اکنون با مازاد تولید تخم مرغ مواجهیم و اگر تخم مرغ وارداتی همین طور وارد بازار شود مشخص نیست که باید تولید مازاد را چه کرد، البته باید به فکر بازارهای صادراتی هم هستیم. 

رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار میهن در مورد تغییر قیمت نهاده های اصلی که 80 درصد هزینه تولید تخم مرغ را تشکیل می دهد،؛ گفت: کنجاله سویا سال گذشته در همین مدت کیلویی 1300تا 1500 تومان بود که امسال به 2400 تا 2800 تومان رسیده است، همچنین هر کیلوگرم ذرت از 800 تومان در مدت مشابه سال گذشته به 1200 تومان رسیده که در کنار آن افزایش 20 درصدی دستمزد کارگری است و نرخ ارز هم باید در نظر گرفت، چرا که حتی همین ارز مبادله ای هم سال گذشته در این زمان 3300 تومان که اکنون به 3800 تومان رسیده است. 

وی بر این نکته تأکید کرد: با توجه به پولت های تخم گذار اکنون به سن بازدهی رسیده اند، میزان تولید تخم مرغ از این به بعد هم بیشتر هم می شود و باید قبل از آنکه فاجعه ای اتفاق بیفتد، به فکر راه حل اساسی بود که هم از تولید داخل حمایت شود و هم بازار صادراتی را رونق دهیم. 

ترکاشوند در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت کنجاله سویا در بازار اشاره کرد و گفت: طبق ارز یارانه ای که برای واردات محصولات اساسی از جمله کنجاله سویا اختصاص می یابد، قیمت مصوب این محصول 2200 تومان باید دراختیار تولیدکنندگان قرار گیرد که شرکت پشتیبانی امور دام هفته گذشته یک کشتی از این محصول را وارد کرده و به نرخ 1950 تومان دراختیار تولیدکنندگان قرار داده است، اما نیاز بیش از اینهاست و اثر چندانی بین تولیدکنندگان نداشته است. 

وی به ضعف سیستم های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی و نظارت بر قیمت ها اشاره کرد و گفت: اگر کنجاله سویا بالاتر از نرخ مصوب در بازار آزاد فروخته می شود، با وجود آنکه ارز یارانه ای به واردکننده اختصاص می یابد، این سازمان های نظارتی هستند که باید علت را بررسی و با افراد خاطی برخورد کنند. 

انتهای پیام/ب

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین