هزینه تولید تخم‌مرغ ۴۰ درصد افزایش یافت

عنوان

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار با بیان این که هزینه تولید تخم‌مرغ ۴۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در حالی که هزینه تولید تخم‌مرغ به ۶۲۰۰ تومان رسیده است مرغ‌داران این محصول را با هزار تومان ضرر و زیان ۵۲۰۰ تومان به فروش می‌رسانند.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن در نشست خبری اظهار کرد: شیوه جمع آوری و حمل و نقل کود مرغی بسیار مهم است زیرا ممکن است این کدهای مرغی مملو از بیماری ها باشد و عامل شیوع بیماری هایی مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شود و تلفات بسیاری را به بار آورد.

وی افزود: بر این اساس دستورالعمل خاصی را برای مرغ داران صادر کرده ایم که این امر با همکاری مسئولین ذیربط دولتی به مرحله اجرا در می آید.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن ادامه داد: در سال های اخیر خود مرغ داران نیز به این جمع بندی رسیده اند که برای جلوگیری از شیوع بیماری ها باید کود مرغی خود را تحت شرایط خاصی جمع آوری کرده و عقیم سازی لازم را انجام دهند.

ترکاشوند در پاسخ به تسنیم تصریح کرد: از ابتدای سالجاری اعلام کردیم که دیگر ضرورتی به واردات تخم مرغ خارجی برای تنظیم بازار این محصول وجود ندارد و می توانیم نیاز داخل را به طور کامل از تولیدات داخلی تامین کنیم، اما در ماه های اخیر نیز کماکان شاهد واردات تخم مرغ به کشور هستیم.

* واردات تخم مرغ ترکیه ای در شرایط بی نیازی بازار

وی با اشاره به دلایل واردات تخم مرغ خارجی با وجود کفایت تولید داخلی گفت: ما این موضوع را از شرکت پشتیبانی امور دام پیگیری کردیم، اما آنها اعلام کردند که دولت این تخم مرغ ها را وارد نکرده است، بلکه بخش خصوصی بوده که با توجه به ثبت سفارشی که از سال گذشته داشته است اقدام به واردات کرده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن گفت: در حالی که امروز قیمت تمام شده هر کیلوتخم مرغ با احتساب 10 درصد سود برای مرغ دار به 6200 تومان رسیده است که هر کیلوگرم از این محصول به قیمت 5200 تومان به فروش می رسد و مرغ داران حدود 1000 تومان از فروش هر کیلوگرم تخم مرغ ضرر می کنند.

ترکاشوند با بیان این که هزینه تولید تخم مرغ در کشور 40 درصد افزایش یافته است گفت: با وجود این افزایش قیمت ها سازمان میادین میوه و تره بار کماکان این محصول را به قیمت مصوب 12600 تومان سال گذشته به فروش می رساند.

وی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم اظهار داشت: از مهرماه سال گذشته صادراتی نداشتیم اما با توجه به این که در 2 الی 3 ماهه سالجاری تلفاتی از بابت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشته ایم اکنون با سرریز تولید مواجه هستیم و درخواست هایی برای صادرات این محصول وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن  خاطر نشان کرد: ما مانعی برای صادرات نداشته ایم اما تولید کنندگان و صادرکنندگان در مواقعی که ببینند قیمت صادراتی مناسب تر از بازار داخلی است برای صادرات این محصول اقدام می کنند.

* قیمت کنجاله سویا دو بابر شده است

ترکاشوند در پاسخ به سوال دیگر تسنیم درباره قیمت خوراک طیور گفت: در حالی که قیمت هر کیلو کنجاله سویا در سال گذشته 1300 تا 1400 بود امسال به 2400 تا 2800 و ذرت نیز از 700 تا 800 تومان به 1550 تا 1300 تومان رسیده است.

وی اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده که قیمت کنجاله سویا نباید بیشتر از 2200 تومان باشد اما به دلیل نبود نظارت های کافی این محصول تا 2800 تومان نیز به فروش می رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن  یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام در مواردی اقدام به توزیع کنجاله 1950 تومانی می کند اما با توجه به این که سهم آن از مصرف بازار کمتر از که نمی تواند قیمت ها را کنترل کند.

ترکاشوند با بیان این که در واردات نهاده های طیور انحصار وجود دارد، گفت: این امر باعث می شود که قیمت این محصول را به راحتی نتوان کنترل کرد و سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی باید در این ارتباط نظارت بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشد.

* تاثیر افزایش نرخ دلار بر قیمت تمام شده مرغ

وی با اشاره به تاثیر بالا رفتن نرخ دلار در افزایش هزینه های تولید مرغ، گفت: در حالی که در سال گذشته نرخ ارز اختصاصی به واردات نهادهای طیور به 1200 تا 3300 تومان به این رقم در سالجاری حداقل 3800 تومان است که این امر نیز به طور مستقیم در افزایش هزینه های تولید با توجه به وارداتی بودن خوراک طیور تاثیرگذار است.

* مرغ داران: از تولید حمایت نشود گله های مرغ تخم گذار را حذف می کنیم

ترکاشوند اظهار کرد: در صورتی که از تولید کنندگان تخم مرغ در کشور حمایت نشود آنها نیز اقدام به حذف گله های مولد خود می کنند که این امر در نهایت منجر به کاهش تولید و نیاز به واردات این محصول برای تامین بازار داخلی می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

چرا ترامپ از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود؟

سی‌ان‌ان در مطلبی به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد به دلیل نقض آن از سوی روسیه پرداخت.

عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان ⁩ ناقض ⁧ حقوق ⁩ بشر در یمن، بحرین و عامل قتل خاشقجی شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست تخصصی نقش توسعه ظرفیت‌های پتروپالایشگاها در بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی مطرح شد
افزایش ظرفیت پالایش مانع تحریم‌های نفتی می‌شود
وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین