هزینه تولید تخم‌مرغ ۴۰ درصد افزایش یافت

عنوان

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار با بیان این که هزینه تولید تخم‌مرغ ۴۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در حالی که هزینه تولید تخم‌مرغ به ۶۲۰۰ تومان رسیده است مرغ‌داران این محصول را با هزار تومان ضرر و زیان ۵۲۰۰ تومان به فروش می‌رسانند.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن در نشست خبری اظهار کرد: شیوه جمع آوری و حمل و نقل کود مرغی بسیار مهم است زیرا ممکن است این کدهای مرغی مملو از بیماری ها باشد و عامل شیوع بیماری هایی مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شود و تلفات بسیاری را به بار آورد.

وی افزود: بر این اساس دستورالعمل خاصی را برای مرغ داران صادر کرده ایم که این امر با همکاری مسئولین ذیربط دولتی به مرحله اجرا در می آید.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن ادامه داد: در سال های اخیر خود مرغ داران نیز به این جمع بندی رسیده اند که برای جلوگیری از شیوع بیماری ها باید کود مرغی خود را تحت شرایط خاصی جمع آوری کرده و عقیم سازی لازم را انجام دهند.

ترکاشوند در پاسخ به تسنیم تصریح کرد: از ابتدای سالجاری اعلام کردیم که دیگر ضرورتی به واردات تخم مرغ خارجی برای تنظیم بازار این محصول وجود ندارد و می توانیم نیاز داخل را به طور کامل از تولیدات داخلی تامین کنیم، اما در ماه های اخیر نیز کماکان شاهد واردات تخم مرغ به کشور هستیم.

* واردات تخم مرغ ترکیه ای در شرایط بی نیازی بازار

وی با اشاره به دلایل واردات تخم مرغ خارجی با وجود کفایت تولید داخلی گفت: ما این موضوع را از شرکت پشتیبانی امور دام پیگیری کردیم، اما آنها اعلام کردند که دولت این تخم مرغ ها را وارد نکرده است، بلکه بخش خصوصی بوده که با توجه به ثبت سفارشی که از سال گذشته داشته است اقدام به واردات کرده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن گفت: در حالی که امروز قیمت تمام شده هر کیلوتخم مرغ با احتساب 10 درصد سود برای مرغ دار به 6200 تومان رسیده است که هر کیلوگرم از این محصول به قیمت 5200 تومان به فروش می رسد و مرغ داران حدود 1000 تومان از فروش هر کیلوگرم تخم مرغ ضرر می کنند.

ترکاشوند با بیان این که هزینه تولید تخم مرغ در کشور 40 درصد افزایش یافته است گفت: با وجود این افزایش قیمت ها سازمان میادین میوه و تره بار کماکان این محصول را به قیمت مصوب 12600 تومان سال گذشته به فروش می رساند.

وی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم اظهار داشت: از مهرماه سال گذشته صادراتی نداشتیم اما با توجه به این که در 2 الی 3 ماهه سالجاری تلفاتی از بابت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشته ایم اکنون با سرریز تولید مواجه هستیم و درخواست هایی برای صادرات این محصول وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن  خاطر نشان کرد: ما مانعی برای صادرات نداشته ایم اما تولید کنندگان و صادرکنندگان در مواقعی که ببینند قیمت صادراتی مناسب تر از بازار داخلی است برای صادرات این محصول اقدام می کنند.

* قیمت کنجاله سویا دو بابر شده است

ترکاشوند در پاسخ به سوال دیگر تسنیم درباره قیمت خوراک طیور گفت: در حالی که قیمت هر کیلو کنجاله سویا در سال گذشته 1300 تا 1400 بود امسال به 2400 تا 2800 و ذرت نیز از 700 تا 800 تومان به 1550 تا 1300 تومان رسیده است.

وی اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده که قیمت کنجاله سویا نباید بیشتر از 2200 تومان باشد اما به دلیل نبود نظارت های کافی این محصول تا 2800 تومان نیز به فروش می رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن  یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام در مواردی اقدام به توزیع کنجاله 1950 تومانی می کند اما با توجه به این که سهم آن از مصرف بازار کمتر از که نمی تواند قیمت ها را کنترل کند.

ترکاشوند با بیان این که در واردات نهاده های طیور انحصار وجود دارد، گفت: این امر باعث می شود که قیمت این محصول را به راحتی نتوان کنترل کرد و سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی باید در این ارتباط نظارت بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشد.

* تاثیر افزایش نرخ دلار بر قیمت تمام شده مرغ

وی با اشاره به تاثیر بالا رفتن نرخ دلار در افزایش هزینه های تولید مرغ، گفت: در حالی که در سال گذشته نرخ ارز اختصاصی به واردات نهادهای طیور به 1200 تا 3300 تومان به این رقم در سالجاری حداقل 3800 تومان است که این امر نیز به طور مستقیم در افزایش هزینه های تولید با توجه به وارداتی بودن خوراک طیور تاثیرگذار است.

* مرغ داران: از تولید حمایت نشود گله های مرغ تخم گذار را حذف می کنیم

ترکاشوند اظهار کرد: در صورتی که از تولید کنندگان تخم مرغ در کشور حمایت نشود آنها نیز اقدام به حذف گله های مولد خود می کنند که این امر در نهایت منجر به کاهش تولید و نیاز به واردات این محصول برای تامین بازار داخلی می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین