هزینه تولید تخم‌مرغ ۴۰ درصد افزایش یافت

عنوان

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار با بیان این که هزینه تولید تخم‌مرغ ۴۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در حالی که هزینه تولید تخم‌مرغ به ۶۲۰۰ تومان رسیده است مرغ‌داران این محصول را با هزار تومان ضرر و زیان ۵۲۰۰ تومان به فروش می‌رسانند.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن در نشست خبری اظهار کرد: شیوه جمع آوری و حمل و نقل کود مرغی بسیار مهم است زیرا ممکن است این کدهای مرغی مملو از بیماری ها باشد و عامل شیوع بیماری هایی مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شود و تلفات بسیاری را به بار آورد.

وی افزود: بر این اساس دستورالعمل خاصی را برای مرغ داران صادر کرده ایم که این امر با همکاری مسئولین ذیربط دولتی به مرحله اجرا در می آید.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن ادامه داد: در سال های اخیر خود مرغ داران نیز به این جمع بندی رسیده اند که برای جلوگیری از شیوع بیماری ها باید کود مرغی خود را تحت شرایط خاصی جمع آوری کرده و عقیم سازی لازم را انجام دهند.

ترکاشوند در پاسخ به تسنیم تصریح کرد: از ابتدای سالجاری اعلام کردیم که دیگر ضرورتی به واردات تخم مرغ خارجی برای تنظیم بازار این محصول وجود ندارد و می توانیم نیاز داخل را به طور کامل از تولیدات داخلی تامین کنیم، اما در ماه های اخیر نیز کماکان شاهد واردات تخم مرغ به کشور هستیم.

* واردات تخم مرغ ترکیه ای در شرایط بی نیازی بازار

وی با اشاره به دلایل واردات تخم مرغ خارجی با وجود کفایت تولید داخلی گفت: ما این موضوع را از شرکت پشتیبانی امور دام پیگیری کردیم، اما آنها اعلام کردند که دولت این تخم مرغ ها را وارد نکرده است، بلکه بخش خصوصی بوده که با توجه به ثبت سفارشی که از سال گذشته داشته است اقدام به واردات کرده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن گفت: در حالی که امروز قیمت تمام شده هر کیلوتخم مرغ با احتساب 10 درصد سود برای مرغ دار به 6200 تومان رسیده است که هر کیلوگرم از این محصول به قیمت 5200 تومان به فروش می رسد و مرغ داران حدود 1000 تومان از فروش هر کیلوگرم تخم مرغ ضرر می کنند.

ترکاشوند با بیان این که هزینه تولید تخم مرغ در کشور 40 درصد افزایش یافته است گفت: با وجود این افزایش قیمت ها سازمان میادین میوه و تره بار کماکان این محصول را به قیمت مصوب 12600 تومان سال گذشته به فروش می رساند.

وی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم اظهار داشت: از مهرماه سال گذشته صادراتی نداشتیم اما با توجه به این که در 2 الی 3 ماهه سالجاری تلفاتی از بابت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشته ایم اکنون با سرریز تولید مواجه هستیم و درخواست هایی برای صادرات این محصول وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن  خاطر نشان کرد: ما مانعی برای صادرات نداشته ایم اما تولید کنندگان و صادرکنندگان در مواقعی که ببینند قیمت صادراتی مناسب تر از بازار داخلی است برای صادرات این محصول اقدام می کنند.

* قیمت کنجاله سویا دو بابر شده است

ترکاشوند در پاسخ به سوال دیگر تسنیم درباره قیمت خوراک طیور گفت: در حالی که قیمت هر کیلو کنجاله سویا در سال گذشته 1300 تا 1400 بود امسال به 2400 تا 2800 و ذرت نیز از 700 تا 800 تومان به 1550 تا 1300 تومان رسیده است.

وی اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده که قیمت کنجاله سویا نباید بیشتر از 2200 تومان باشد اما به دلیل نبود نظارت های کافی این محصول تا 2800 تومان نیز به فروش می رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار میهن  یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام در مواردی اقدام به توزیع کنجاله 1950 تومانی می کند اما با توجه به این که سهم آن از مصرف بازار کمتر از که نمی تواند قیمت ها را کنترل کند.

ترکاشوند با بیان این که در واردات نهاده های طیور انحصار وجود دارد، گفت: این امر باعث می شود که قیمت این محصول را به راحتی نتوان کنترل کرد و سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی باید در این ارتباط نظارت بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشد.

* تاثیر افزایش نرخ دلار بر قیمت تمام شده مرغ

وی با اشاره به تاثیر بالا رفتن نرخ دلار در افزایش هزینه های تولید مرغ، گفت: در حالی که در سال گذشته نرخ ارز اختصاصی به واردات نهادهای طیور به 1200 تا 3300 تومان به این رقم در سالجاری حداقل 3800 تومان است که این امر نیز به طور مستقیم در افزایش هزینه های تولید با توجه به وارداتی بودن خوراک طیور تاثیرگذار است.

* مرغ داران: از تولید حمایت نشود گله های مرغ تخم گذار را حذف می کنیم

ترکاشوند اظهار کرد: در صورتی که از تولید کنندگان تخم مرغ در کشور حمایت نشود آنها نیز اقدام به حذف گله های مولد خود می کنند که این امر در نهایت منجر به کاهش تولید و نیاز به واردات این محصول برای تامین بازار داخلی می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

صادق خلیلیان وزیر سابق جهاد کشاورزی:

سفره مردم نصف شده است

ائتلاف سه‌ضلعی «المالکی، النجیفی و الفیاض» قوای سه گانه عراق را فتح می‌کند؟

طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، نوری المالکی و اسامه النجیفی به ترتیب نخست وزیر و رئیس پارلمان بوده و دو قطب اصلی تقابل را در ساحت سیاسی عراق ایجاد کرده بودند. اختلافات میان این دو به حدی بالا گرفته بود که زمینه ورود داعش به عراق و اشغال سرزمینی را فراهم کرد و حتی تا همین چند روز قبل، هواداران این دو نفر، دیگری را مسئول اشغال موصل توسط داعش معرفی می‌کردند!

دولت حق فرار از پاسخگویی درباره فساد و وضعیت اقتصادی کشور را ندارد

این دولت همان دولت هاشمی است با این تفاوت که نسبت به دولت هاشمی فرسوده تر و پیر تر شده است. یعنی در واقع عیب های دولت هاشمی را دارد اما کارویژه های دولت هاشمی را ندارد. مثلا اگر دولت هاشمی چند تایی سد ساخت یا در حوزه گسترش جاده ها اقداماتی انجام داد دولت روحانی این عملکرد را هم ندارد. در واقع مسئولان دولت روحانی همان مسئولان دولت هاشمی هستند که آن موقع جوان بودند الان پیر و فریسوده شده اند. اما اعداهایشان چند برابر شده و به گنده گویی دچار شده اند اما در در حوزه عمل، عملکرد های بشدت ضعیفی دارند

تکلیف اورژانسی دولت، مدیریت هوشمند جریان نقدینگی است

مسائل و معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد و این راه حل هم با تغییر رویکرد و سیاست ها و اجرای برنامه های هوشمندانه در داخل کشور امکان پذیر است. واقعا انسان حسرت می‌خورد که ما روزانه معادل 9 میلیون بشکه نفت و مشتقات آن را تولید می‌کنیم و فقط 3 میلیون بشکه صادر می‌شود و دو و نیم میلیون بشکه هدر می‌رود

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیرعامل اسبق شرکت پشتیبانی امور دام:
۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ
گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت
انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس
هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» است
پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا
گزارش کارشناسی شبکه کانون های تفکر ایران منتشر شد
فروش ریالی نفت در بورس، راهکار بی اثر کردن تحریم فروش نفت ایران
موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس:
سیف بانک مرکزی را بی‌برنامه اداره کرد
تحلیل دکتر جمشید پژویان از نوسانات اخیر بازار ارز
دلار ۱۱ هزار تومانی قیمت رسمی بازار نیست
رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
آخوندی با نامه نمی‌تواند مانع افزایش اجاره‌ها شود
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین