گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به مناسبت روز جهانی اهدای خون؛

اهدای قطره های مهربانی به رگ‌های جامعه/ اهداکنندگانی که زندگی هدیه می دهند/ شرایط اهدای خون را بدانید

نسیم آنلاین

24 خرداد روز جهانی اهدای خون و قدردانی از اهداکنندگان مستر نامیده شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ 24 خرداد (۱۴ ژوئن) روز جهانی اهدای خون  را سازمان جهانی بهداشت  به مناسبت تولد پروفسور لنداشتاينر كاشف گروه های خون و برنده جايزه نوبل به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) نامگذاری کرده است.

 

شعار امسال روز جهانی اهدای خون  «مرا هزار امید است و هر هزار تویی» انتخاب شده است و در این روز از کمک های بشردوستانه افرادی که در اهدای خون یا همان زندگی به انسان ها تلاش می کنند، تشکر و قدردانی شود.

 نیاز به خون همیشگی است زیرا زندگی برخی افراد به خون و فرآورده های خونی وابسته است و انسان های والا بدون چشم داشتی اقدام به این کار خیرانه می کنند و  شعار امسال روز جهانی اهدای خون «

جمهوری اسلامی ایران اولین تنها کشور منطقه محسوب می شود که توانست در سال 2007، اهدای خون صد درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت  را در افتخارات دیگر خود ثبت کند و این شاخص بسیار ارزشمندی برای یک کشور شمرده می شود.

طبق آخرین گزارش ستاد مرکزی سازمان جهانی بهداشت در سال 2017 ، سالیانه در جهان 112 میلیون و 500 هزار واحد خون اهدا می شود و از این رقم سهم کشورهای مدیترانه شرقی  حدود 9 میلیون و 900 هزار واحد بوده و سهم ایران بیش از 2 میلیون اهداست. ( حدود 21 درصد از کل خون های اهدایی در کشور عضو منطقه مدیترانه)

هنوز 70 کشور در جهان مجبور هستند خون مورد نیاز خود را از راه جایگزین و پولی تامین کنند و متوسط اهدای خون داوطلبانه در منطقه مدیترانه شرقی 51 درصده بود و که این رقم در ایران 100 درصد است.

شرایط اهدای خون چیست؟

محمود هادی پور دهشال مشاور سازمان انتقال خون در امور مصرف کنندگان مستمر خون در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به شرایط اهدای خون گفت: افراد سالم در یک رنج سنی خاص می توانند خون خود را اهدا کنند،در زمان اهدای خون مصرف برخی داروها و سفر به مناطق خاصی می تواند مانع اهدای خون در افراد شود.

وی ادامه داد: در زمان اهدای خون پزشک مستقر در مرکز سوالاتی را در مورد داروهای مصرفی مناطق سفر شده از فرد داوطلب می پرسد همچنین فرد را از نظر وضعیت جسمی مورد بررسی قرار می دهد.

در سال چند بار می توان خون داد؟

هادی پور دهشال با اشاره به تعداد دفعات اهدای خون برای مردان و زنان در سال گفت: مردان سالم می توانند 4 بار و زنان سالم سه بار در سال خون را اهدا کنند، البته می توان پلاسما را در دفعات بیشتری اهدا کرد.

مشاور سازمان انتقال خون عنوان کرد: مهمترین موضوع در مورد اهدای خون این است که این کار داوطلبانه نوعی کمک به هم نوع محسوب می شود و باید دانست که از هر سه نفر یک نفر در طول حیات خود به خون و فرآورده های آن نیاز پیدا می کند، در حالی که بسیاری فکر می کنند فقط برخی بیماران نیاز به تزریق خون پیدا می کنند.

 کسانی که به تزریق خون نیاز دارند

وی با اشاره به گروه هایی که نیاز به تزریق خون پیدا می کنند، گفت: برخی بیماران مبتلایان به تالاسمی همیشه به خون نیاز دارند اما افزون بر این دست از بیماران، خانم های باردار به خصوص در هنگام زایمان، برخی افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، مصدومان حوادث ترافیکی، بیماران قلبی و هر فرد سالمی ممکن است در شرایط خاص نیاز به دریافت خون پیدا کند.

اهدکنندگانی که مهربانی هدیه می دهند

هادی پور دهشال با بیان اینکه سلامت خون اهدا کنندگان مستمر از نظر ما تایید شده است، گفت: اهداکنندگان مستمر باید سابقه حداقل 2 بار اهدای خون سالم در طول سال و شرايط اهدای خون مجدد را داشته باشند.

وی افزود: با افزایش اهدا کنندگان مستمر همیشه ذخیره مناسب خون خواهیم داشت و در مواقعی که ذخیره خون و فرآورده های آن کاهش پیدا می کند نیاز به فراخوان سراسری نیست و می توان با دعوت از اهدا کنندگان مستمر خون نیاز مراکز درمانی را تأمین کرد.

تامین 50 درصد خون مصرفی کشور به کمک اهدا کنندگان مستمر خون

مشاور سازمان انتقال خون عنوان کرد: 50 درصد خون مصرفی در کشور را از اهدا کنندگان مستمر خون دریافت می کنیم اما اگر بخواهیم به سطح کشورهای توسعه یافته نزدیک شویم باید این عدد را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: اهدای خون مستمر، سلامت خون را بیشتر می کند، در صورتی که تعداد اهداکنندگان مسمتر بیشتر شود، دریافت کنندگان همیشگی خون اعتماد بیشتری به خون های تزریقی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه 500 هزار اهدا کننده مستمر خون داریم، گفت: اهدا کنندگان خون تنها سرمایه ای برای سازمان انتقال خون محسوب نمی شوند بلکه این افراد سرمایه ملی هستند، ما باید فرهنگ جامعه را در راستای اهدای خون ارتقا دهیم.

مسافرت می تواند موقتی مانع اهدای خون شود

هادی پور دهشال اظهار کرد: برخی افراد در اهدای خون معافیت های دوره ای یا دائم دارند اما باید توجه داشت که معافیت از اهدای خون به معنای بیماری و مشکل جسمی نیست بلکه  معافیت از اهدای خون برای امنیت بیشتر دریافت کنندگان است.

مشاور سازمان انتقال خون تصریح کرد: یکی از علل معافیت دوره ای از اهدای خون می تواند سفر به برخی مناطق باشد به عنوان مثال فردی که به منطقه مالاریا خیز سفر می کند به دلیل اینکه نمی توان پیش بینی کرد اکنون او به مالاریا مبتلا شده است یا نه از اهدای خون معاف خواهد بود تا امنیت خون تزریقی به بیماران حفظ شود.

وی تاکید کرد: در صورتی که در سازمان اهدای خون به فردی عنوان شد که شما از اهدای خون معاف هستید جای هیچ نگرانی نیست بلکه این کار برای امنیت دریافت کنندگان است.

چه کسانی نمی توانند خون اهدا کنند؟

هادی پور دهشال با اشاره به  کسانی که هیچ وقت نمی توانند خون اهدا کنند، گفت: برخی افراد معافیت دائمی از اهدای خون دارند،از جمله آنها می توان به بیماران مبتلا به هپاتیت و ایدز اشاره کرد همچنین افرادی که در پرسشنامه اهدای خون رفتار پرخطر جنسی داشته باشند، نمی توانند خون اهدا کنند.

تاتو داشته باشید نمی توانید خون بدهید

وی تصریح کرد: هر فرد سالمی که رفتارهای پرخطر مانند کاشت تاتو یا از این دست موارد نداشته باشد می تواند برای اهدای خون به مراکز تعیین شده مراجعه کند.

مشاور سازمان انتقال خون ادامه داد: البته تعداد رد شدگان در مصاحبه پیش از اهدای خون اندک است اما سازمان انتقال خون با غربالگری که در مورد سلامت خون و فرآورده های آن انجام می دهد خون سالم با امنیت بالا را به دریافت کنندگان اهدا می کند.

اهدای خون باید صد در صد داوطلبانه باشد

هادی پور دهشال با تاکید بر اینکه اهدای خون باید صد در صد داوطلبانه باشد، گفت: هر گونه روش تشویقی برای اهدای خون نادرست است و افراد باید به شکل داوطلبانه و به منظور یک اقدام اجتماعی و کمک به هم نوع خود خون اهدا کنند.

مشاور سازمان انتقال خون با اشاره به تاثیر اهدای خون در نشاط و شادابی افراد گفت: اهدای خون به معنای حضور فرد در اجتماع و کمک به هموطنان است، فرد اهدا کننده همین که در اجتماع خود را فردی مفید می داند احساس شادابی و نشاط می کند، اما به طور کلی هدف اهدای خون این است که در جامعه موثر باشیم.

ورزشکاران و هنرمندان پای کار بیایند

هادی پور دهشال عنوان کرد: بسیاری از مردم علاقه دارند به هم نوعان خود کمک کنند اما به دلیل شرایط مالی نامناسب این امکان برای آنها وجود ندارد مردم باید بدانند که کار خیر همیشه کمک مالی نیست، بلکه اقداماتی چون اهدای خون نیز کار خیر و خداپسندانه ای محسوب می شود.

مشاور سازمان انتقال خون گفت: به منظور فرهنگ سازی باید ورزشکاران و هنرمندان در زمره اهدا کنندگان مستمر خون قرار گیرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان علمی کشور:

در این جنگ پیروزیم

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست / خروج امریکا از برجام برای امتیازگیری بیشتر است

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
زاهدی‌فر در امارات است یا گرجستان؟
پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین