نقوی حسینی:

برجامی نمانده که بخواهیم از آن خارج شویم/ برجام بی خاصیت شده است

عنوان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: با بدعهدی طرف‌های مقابل دیگر اصلا برجامی باقی نمانده که بخواهیم از آن خارج شویم.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به صحبت های اخیر معاون وزیر امور خارجه در خصوص امکان خروج ایران از برجام در هفته های آینده در صورت عدم تضمین های عملی از سوی اروپا، اظهار کرد: مطابق ۱۱ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها مرجع راستی آزمایی برجام محسوب می شود، ایران  به تعهدات خود در طول اجرایی شدن توافق هسته ای پایبند بوده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با اشاره به اینکه طرف آمریکایی بدون توجه به تعهدات برجامی خود قوانین بین المللی را نقض کرده است،  بیان کرد: این کشور حتی زمانیکه عضو برجام بود  نسبت به هیچیک از  تعهدات خود  عمل نکرد و نهایتا به طور آشکارا از آن  خارج شد.  

وی ادامه داد: پس از خروج آمریکا سایر کشور های باقی مانده در برجام باید تضمین های عملی را به ایران بدهند و در عین حال نسبت به جبران خسارات ناشی از خروج آمریکا نیز اعلام آمادگی کنند.  

نقوی حسینی با بیان اینکه اگر چنین تضمین هایی داده شود، ایران به برجام  پایبند خواهد ماند، گفت: ایران  طی هفته های آینده  سعی می کند  توانمندی اروپا  را برای جبران خسارت ناشی از خروج آمریکا بررسی کند.

وی افزود: اما در شرایط کنونی و با توجه به رویه ای که پیش آمده جمهوری اسلامی ایران تردید دارد و فکر می کند که اروپا قادر نیست تضمین های لازم را بدهد  و جبران خسارت کند، بنابراین اگر  شک و تردید ها ادامه داشته باشد جمهوری اسلامی ایران حتما تصمیم دیگری خواهد گرفت.  

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با اشاره به اینکه دیگر اصلا برجامی باقی نمانده که بخواهیم از آن خارج شویم، اضافه کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها  با بد عهدی ای که انجام داده اند، این توافق چند جانبه را مضمحل کردند، به طوریکه  برجام بی خاصیت  شده است.

نقوی حسینی در پایان با تشریح پیامد های خروج ایران از برجام، تصریح کرد: اگر این تعهدات پذیرفته شده دیگر وجود نداشته باشد ایران در فعالیت های هسته ای و همچنین فعالیت های دیگر خود در حوزه دفاعی کاملا با دست باز عمل خواهد کرد و هر اقدامی که لازم باشد انجام می دهد  چنانچه  دیگر اروپایی ها نمی توانند  ادعایی داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ایدر دیدار مدال‌آوران و قهرمانان بازی‌های پاراآسیایی

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 

بررسی تحولات چند ماه اخیر بازار ارز و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز حاصل از صادرات خود، نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در دوران بحران ارزی، به‌جای کمک به دولت، جهت برطرف کردن بحران، بیشتر به دنبال بالا بردن سود خود بوده‌اند، همکاری نکردن پتروشیمی‌ها، ازآن‌جهت حائز اهمیت است که این شرکت‌ها جزءارز آورترین صنایع کشور هستند.

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

ارتش رژیم صهیونیستی سعی داشت با تکرار طرحی که حماس علیه آنان در جنگ پیشین انجام داد(ربایش نیروی نظامی) ضمن کاهش فشار افکار عمومی بر دولت نتانیاهو، برگ برنده ای برای آتش بس با حماس و تبادل اسرا داشته باشد. اما هوشیاری مقاومت چالش اسرا را برای صهیونیست ها دو چندان کرد.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف
آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین