نقوی حسینی:

برجامی نمانده که بخواهیم از آن خارج شویم/ برجام بی خاصیت شده است

عنوان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: با بدعهدی طرف‌های مقابل دیگر اصلا برجامی باقی نمانده که بخواهیم از آن خارج شویم.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به صحبت های اخیر معاون وزیر امور خارجه در خصوص امکان خروج ایران از برجام در هفته های آینده در صورت عدم تضمین های عملی از سوی اروپا، اظهار کرد: مطابق ۱۱ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها مرجع راستی آزمایی برجام محسوب می شود، ایران  به تعهدات خود در طول اجرایی شدن توافق هسته ای پایبند بوده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با اشاره به اینکه طرف آمریکایی بدون توجه به تعهدات برجامی خود قوانین بین المللی را نقض کرده است،  بیان کرد: این کشور حتی زمانیکه عضو برجام بود  نسبت به هیچیک از  تعهدات خود  عمل نکرد و نهایتا به طور آشکارا از آن  خارج شد.  

وی ادامه داد: پس از خروج آمریکا سایر کشور های باقی مانده در برجام باید تضمین های عملی را به ایران بدهند و در عین حال نسبت به جبران خسارات ناشی از خروج آمریکا نیز اعلام آمادگی کنند.  

نقوی حسینی با بیان اینکه اگر چنین تضمین هایی داده شود، ایران به برجام  پایبند خواهد ماند، گفت: ایران  طی هفته های آینده  سعی می کند  توانمندی اروپا  را برای جبران خسارت ناشی از خروج آمریکا بررسی کند.

وی افزود: اما در شرایط کنونی و با توجه به رویه ای که پیش آمده جمهوری اسلامی ایران تردید دارد و فکر می کند که اروپا قادر نیست تضمین های لازم را بدهد  و جبران خسارت کند، بنابراین اگر  شک و تردید ها ادامه داشته باشد جمهوری اسلامی ایران حتما تصمیم دیگری خواهد گرفت.  

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با اشاره به اینکه دیگر اصلا برجامی باقی نمانده که بخواهیم از آن خارج شویم، اضافه کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها  با بد عهدی ای که انجام داده اند، این توافق چند جانبه را مضمحل کردند، به طوریکه  برجام بی خاصیت  شده است.

نقوی حسینی در پایان با تشریح پیامد های خروج ایران از برجام، تصریح کرد: اگر این تعهدات پذیرفته شده دیگر وجود نداشته باشد ایران در فعالیت های هسته ای و همچنین فعالیت های دیگر خود در حوزه دفاعی کاملا با دست باز عمل خواهد کرد و هر اقدامی که لازم باشد انجام می دهد  چنانچه  دیگر اروپایی ها نمی توانند  ادعایی داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

علیرغم تجربه بحران ارزی سال­های 90 و 91 و نیز ابلاغ سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه 1392 در راستای افزایش تاب­ آوری و مقاومت اقتصاد ایران در برابر تکانه­ های داخلی و بیرونی، همچنان طی ماه­ها و سالهای اخیر شاهد خطاهای راهبردی و تصمیمات اشتباه در دولت بودیم که موجبات کاهش 100 درصدی ارزش پول ملی طی هفت ماهه اخیر شد و به نوسانات لحظه ای دلار در بازار دامن زد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر سوریه در تهران:
همکاری تهران، مسکو و حزب الله در برقراری امنیت در سوریه موفق بود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین