یک کارشناس ارشد در بازار طلا:

یک جنگ ارزی جهانی در جریان است /"طلا" راهکار مقابله با سقوط ارزش ارزها

نسیم آنلاین

۶۵ درصد از کل ذخایر پولی در نظام بانکداری مرکزی در حساب‌های ذخیره ارزی که به دلار هستند، نگهداری می‌شوند بنابراین نگهداری طلای واقعی بهترین راهکار برای مقابله با هر گونه سقوط ارزش ارزها به خصوص دلار است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، کلودیو گراس یک کارشناس ارشد و مستقل بازار فلزات گرانبها و نماینده مؤسسه میزس معتقد است جهان به سوی یک جنگ ارزی پیش می‌رود و ذخایر طلای واقعی تنها پناهگاه در برابر ارزش سقوط ارزش دلار آمریکا است.

وی معتقد است:‌قدرت ژئوپلیتیک در حال تغییر موضع از غرب به شرق است و این مسئله می‌تواند به سلطه آمریکا پایان دهد.

گراس گفت: یکی از نشانه‌های این مسئله اقدام کشورها در بازگرداندن ذخایر واقعی طلای خود از آمریکاست. کشورهایی نظیر آلمان،  ترکیه و هلند ذخایر طلای خود را از آمریکا به کشورهای خود منتقل کرده‌اند و دلیل این مسئله این است که جنگ سرد به پایان رسیده و کشورها دیگر به روسیه به عنوان یک تهدید نگاه نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: در زمان جنگ سرد بانک‌های مرکزی کشورها ذخایر طلای خود را به خاک آمریکا منتقل کردند چرا که از شوروی می‌ترسیدند و به آمریکا به عنوان یک متحد طبیعی نگاه می‌کردند. اما اقدام اخیر بانک‌های مرکزی از بازگرداندن این ذخایر طلا نشاندهنده تغییر این شرایط است. به نظر می‌رسد کشورها دیگر به روسیه به عنوان تهدید بزرگتری از آمریکا نگاه نمی‌کنند. اروپا در مرکز این تغییر قدرت ژئوپلیتیک قرار داشته و برخی کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که عاقلانه است از ذخایر طلای خود در داخل خاک خود حفاظت کنند.

گراس می‌گوید: جهان از سال 2008 به بعد در یک بحران به سر می‌برد که جنگ ارزی بین کشورها حتی پیش از سال 2008 آغاز شده بود. بانک‌های مرکزی کشورها هزاران میلیارد دلار پول بدون پشتوانه منتشر کرده اند و درحالی که به دنبال کاهش ارزش پول خود هستند با چاپ، اسکناس را به تمام بخش‌های مالی از بورس گرفته تا مسکن تزریق می‌کنند.

این کارشناس بازار طلا ادامه داد: با این وجود پر واضح است مشکلات سیستماتیک و بنیادین هنوز برطرف نشده و چه بسا شرایط بسیار خطرناک‌تر و شکننده‌تر از 10 سال پیش است.

وی ادامه داد:‌همانطور که می‌دانید 65 درصد از کل ذخایر پولی در نظام بانکداری مرکزی در حساب‌های ذخیره ارزی که به دلار هستند،  نگهداری می‌شوند بنابراین نگهداری طلای واقعی بهترین راهکار برای مقابله با هر گونه سقوط ارزش ارزها به خصوص دلار است.

گراس معتقد است با توجه به گیر افتادن اقتصاد جهانی در یک بازی یکطرفه که بر مبنای بدهی و نفوذ اقتصادی است، مجموع بدهی‌های کشورهای جهان به 230 هزار میلیارد دلار رسیده است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: آخرین تغییر بزرگ ژئوپلیتیک در جهان که از جنگ جهانی اول آغاز شد  و در جنگ جهانی دوم به پایان رسید باعث شد که آمریکا در موضع قدرت قرار گیرد. چرا که این کشور 70 درصد کل ذخایر جهانی طلا را در اختیار داشت. به طور کلی همین مسئله هم باعث شد که دلار به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود. طی 30 سال گذشته ما شاهد یک تغییر قدرت ژئوپلیتیک از غرب به شرق هستیم و همان طور که می‌دانید همه چیز به این سمت پیش می‌رود.

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

امضای الویری پای قانون نظارت استصوابی

«از قول من ذکر شده در مجلس اول در کمیسیون آیین‌نامه داخلی که من هم عضو آن کمیسیون بودم، نظارت استصوابی تصویب شده است، در حالی که اعلام می‌کنم اولاً من عضو کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس اول نبودم و دوم اینکه چنین موضوعی مربوط به این کمیسیون نیست و به قانون انتخابات مربوط است که در مجلس دوره چهارم مطرح شد».

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین