یک کارشناس ارشد در بازار طلا:

یک جنگ ارزی جهانی در جریان است /"طلا" راهکار مقابله با سقوط ارزش ارزها

نسیم آنلاین

۶۵ درصد از کل ذخایر پولی در نظام بانکداری مرکزی در حساب‌های ذخیره ارزی که به دلار هستند، نگهداری می‌شوند بنابراین نگهداری طلای واقعی بهترین راهکار برای مقابله با هر گونه سقوط ارزش ارزها به خصوص دلار است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، کلودیو گراس یک کارشناس ارشد و مستقل بازار فلزات گرانبها و نماینده مؤسسه میزس معتقد است جهان به سوی یک جنگ ارزی پیش می‌رود و ذخایر طلای واقعی تنها پناهگاه در برابر ارزش سقوط ارزش دلار آمریکا است.

وی معتقد است:‌قدرت ژئوپلیتیک در حال تغییر موضع از غرب به شرق است و این مسئله می‌تواند به سلطه آمریکا پایان دهد.

گراس گفت: یکی از نشانه‌های این مسئله اقدام کشورها در بازگرداندن ذخایر واقعی طلای خود از آمریکاست. کشورهایی نظیر آلمان،  ترکیه و هلند ذخایر طلای خود را از آمریکا به کشورهای خود منتقل کرده‌اند و دلیل این مسئله این است که جنگ سرد به پایان رسیده و کشورها دیگر به روسیه به عنوان یک تهدید نگاه نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: در زمان جنگ سرد بانک‌های مرکزی کشورها ذخایر طلای خود را به خاک آمریکا منتقل کردند چرا که از شوروی می‌ترسیدند و به آمریکا به عنوان یک متحد طبیعی نگاه می‌کردند. اما اقدام اخیر بانک‌های مرکزی از بازگرداندن این ذخایر طلا نشاندهنده تغییر این شرایط است. به نظر می‌رسد کشورها دیگر به روسیه به عنوان تهدید بزرگتری از آمریکا نگاه نمی‌کنند. اروپا در مرکز این تغییر قدرت ژئوپلیتیک قرار داشته و برخی کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که عاقلانه است از ذخایر طلای خود در داخل خاک خود حفاظت کنند.

گراس می‌گوید: جهان از سال 2008 به بعد در یک بحران به سر می‌برد که جنگ ارزی بین کشورها حتی پیش از سال 2008 آغاز شده بود. بانک‌های مرکزی کشورها هزاران میلیارد دلار پول بدون پشتوانه منتشر کرده اند و درحالی که به دنبال کاهش ارزش پول خود هستند با چاپ، اسکناس را به تمام بخش‌های مالی از بورس گرفته تا مسکن تزریق می‌کنند.

این کارشناس بازار طلا ادامه داد: با این وجود پر واضح است مشکلات سیستماتیک و بنیادین هنوز برطرف نشده و چه بسا شرایط بسیار خطرناک‌تر و شکننده‌تر از 10 سال پیش است.

وی ادامه داد:‌همانطور که می‌دانید 65 درصد از کل ذخایر پولی در نظام بانکداری مرکزی در حساب‌های ذخیره ارزی که به دلار هستند،  نگهداری می‌شوند بنابراین نگهداری طلای واقعی بهترین راهکار برای مقابله با هر گونه سقوط ارزش ارزها به خصوص دلار است.

گراس معتقد است با توجه به گیر افتادن اقتصاد جهانی در یک بازی یکطرفه که بر مبنای بدهی و نفوذ اقتصادی است، مجموع بدهی‌های کشورهای جهان به 230 هزار میلیارد دلار رسیده است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: آخرین تغییر بزرگ ژئوپلیتیک در جهان که از جنگ جهانی اول آغاز شد  و در جنگ جهانی دوم به پایان رسید باعث شد که آمریکا در موضع قدرت قرار گیرد. چرا که این کشور 70 درصد کل ذخایر جهانی طلا را در اختیار داشت. به طور کلی همین مسئله هم باعث شد که دلار به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود. طی 30 سال گذشته ما شاهد یک تغییر قدرت ژئوپلیتیک از غرب به شرق هستیم و همان طور که می‌دانید همه چیز به این سمت پیش می‌رود.

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

علیرغم تجربه بحران ارزی سال­های 90 و 91 و نیز ابلاغ سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه 1392 در راستای افزایش تاب­ آوری و مقاومت اقتصاد ایران در برابر تکانه­ های داخلی و بیرونی، همچنان طی ماه­ها و سالهای اخیر شاهد خطاهای راهبردی و تصمیمات اشتباه در دولت بودیم که موجبات کاهش 100 درصدی ارزش پول ملی طی هفت ماهه اخیر شد و به نوسانات لحظه ای دلار در بازار دامن زد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد
امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد
یادداشت دکتر وحید شقاقی شهری به بهانه اظهارات اخیر وزیر بهداشت؛
۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت
تکرار بحران اقتصادی دهه ۷۰
نیاورانی‌ها از جان اقتصاد چه می‌خواهند؟
چگونه نیمه شب ۳۵هزار ثبت سفارش غیرقانونی صورت گرفت؟
جزئیات فساد سازمان‌یافته در واردات خودرو
رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «نسیم آنلاین»:
متعجم چرا دولت روحانی قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نمی‌کند!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین