یک کارشناس ارشد در بازار طلا:

یک جنگ ارزی جهانی در جریان است /"طلا" راهکار مقابله با سقوط ارزش ارزها

نسیم آنلاین

۶۵ درصد از کل ذخایر پولی در نظام بانکداری مرکزی در حساب‌های ذخیره ارزی که به دلار هستند، نگهداری می‌شوند بنابراین نگهداری طلای واقعی بهترین راهکار برای مقابله با هر گونه سقوط ارزش ارزها به خصوص دلار است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، کلودیو گراس یک کارشناس ارشد و مستقل بازار فلزات گرانبها و نماینده مؤسسه میزس معتقد است جهان به سوی یک جنگ ارزی پیش می‌رود و ذخایر طلای واقعی تنها پناهگاه در برابر ارزش سقوط ارزش دلار آمریکا است.

وی معتقد است:‌قدرت ژئوپلیتیک در حال تغییر موضع از غرب به شرق است و این مسئله می‌تواند به سلطه آمریکا پایان دهد.

گراس گفت: یکی از نشانه‌های این مسئله اقدام کشورها در بازگرداندن ذخایر واقعی طلای خود از آمریکاست. کشورهایی نظیر آلمان،  ترکیه و هلند ذخایر طلای خود را از آمریکا به کشورهای خود منتقل کرده‌اند و دلیل این مسئله این است که جنگ سرد به پایان رسیده و کشورها دیگر به روسیه به عنوان یک تهدید نگاه نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: در زمان جنگ سرد بانک‌های مرکزی کشورها ذخایر طلای خود را به خاک آمریکا منتقل کردند چرا که از شوروی می‌ترسیدند و به آمریکا به عنوان یک متحد طبیعی نگاه می‌کردند. اما اقدام اخیر بانک‌های مرکزی از بازگرداندن این ذخایر طلا نشاندهنده تغییر این شرایط است. به نظر می‌رسد کشورها دیگر به روسیه به عنوان تهدید بزرگتری از آمریکا نگاه نمی‌کنند. اروپا در مرکز این تغییر قدرت ژئوپلیتیک قرار داشته و برخی کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که عاقلانه است از ذخایر طلای خود در داخل خاک خود حفاظت کنند.

گراس می‌گوید: جهان از سال 2008 به بعد در یک بحران به سر می‌برد که جنگ ارزی بین کشورها حتی پیش از سال 2008 آغاز شده بود. بانک‌های مرکزی کشورها هزاران میلیارد دلار پول بدون پشتوانه منتشر کرده اند و درحالی که به دنبال کاهش ارزش پول خود هستند با چاپ، اسکناس را به تمام بخش‌های مالی از بورس گرفته تا مسکن تزریق می‌کنند.

این کارشناس بازار طلا ادامه داد: با این وجود پر واضح است مشکلات سیستماتیک و بنیادین هنوز برطرف نشده و چه بسا شرایط بسیار خطرناک‌تر و شکننده‌تر از 10 سال پیش است.

وی ادامه داد:‌همانطور که می‌دانید 65 درصد از کل ذخایر پولی در نظام بانکداری مرکزی در حساب‌های ذخیره ارزی که به دلار هستند،  نگهداری می‌شوند بنابراین نگهداری طلای واقعی بهترین راهکار برای مقابله با هر گونه سقوط ارزش ارزها به خصوص دلار است.

گراس معتقد است با توجه به گیر افتادن اقتصاد جهانی در یک بازی یکطرفه که بر مبنای بدهی و نفوذ اقتصادی است، مجموع بدهی‌های کشورهای جهان به 230 هزار میلیارد دلار رسیده است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: آخرین تغییر بزرگ ژئوپلیتیک در جهان که از جنگ جهانی اول آغاز شد  و در جنگ جهانی دوم به پایان رسید باعث شد که آمریکا در موضع قدرت قرار گیرد. چرا که این کشور 70 درصد کل ذخایر جهانی طلا را در اختیار داشت. به طور کلی همین مسئله هم باعث شد که دلار به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود. طی 30 سال گذشته ما شاهد یک تغییر قدرت ژئوپلیتیک از غرب به شرق هستیم و همان طور که می‌دانید همه چیز به این سمت پیش می‌رود.

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ایدر دیدار مدال‌آوران و قهرمانان بازی‌های پاراآسیایی

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 

بررسی تحولات چند ماه اخیر بازار ارز و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز حاصل از صادرات خود، نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در دوران بحران ارزی، به‌جای کمک به دولت، جهت برطرف کردن بحران، بیشتر به دنبال بالا بردن سود خود بوده‌اند، همکاری نکردن پتروشیمی‌ها، ازآن‌جهت حائز اهمیت است که این شرکت‌ها جزءارز آورترین صنایع کشور هستند.

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

ارتش رژیم صهیونیستی سعی داشت با تکرار طرحی که حماس علیه آنان در جنگ پیشین انجام داد(ربایش نیروی نظامی) ضمن کاهش فشار افکار عمومی بر دولت نتانیاهو، برگ برنده ای برای آتش بس با حماس و تبادل اسرا داشته باشد. اما هوشیاری مقاومت چالش اسرا را برای صهیونیست ها دو چندان کرد.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سود پتروشیمی‌ها از رانت ارزی چقدر است؟
عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 
شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین