گفت‌وگوی مشروح فارس با حسینی درباره «وضعیت اقتصادی کشور»

حتی اگر تحریم‌ها هم وجود نداشته باشند باز هم چالش‌های اقتصادی داریم/لزوم انسجام قوا برای برون رفت از بحران اقتصادی

عنوان

عضو فراکسیون امید مجلس گفت:‌ حتی اگر تحریم‌ها هم وجود نداشته باشند چالش‌های اقتصادی داریم که ابعاد و عمق آنها گسترده است.

سیده فاطمه حسینی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در کشور، ضمن ارائه و تبیین راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت فعلی اظهار داشت: همان گونه که می دانید شرایط اقتصادی کشور، شرایطی است که به هر تقدیر نیازمند اتخاذ تصمیمات ویژه ای است.

وی افزود: به گونه ای که مقام معظم رهبری هم به این نتیجه رسیدند که سران سه قوه باید روی موضوعات اقتصادی جلسه هماهنگی به صورت هفتگی داشته باشند.

* نمی توان انتظار داشت چالش های اقتصادی کشور را یک قوه کشور به تنهایی حل کند

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: البته رهبری در این جلسه هم ضمن اشاره بر وحدت سران سه قوه بر هماهنگی سه قوه در خصوص برون رفت از مشکلات اقتصادی تأکید کردند.

حسینی ادامه داد: دلیل این تأکیدات شاید تأیید این موضوع باشد که نمی توان انتظار داشت که چالش های اقتصادی کشور را یکی از قوا کشور به تنهایی حل کند و این مسأله نیازمند همکاری هر سه قوه است.

وی با تأکید بر ضرورت انسجام داخلی در کشور، خاطرنشان کرد: به دلیل شرایط خاص بین المللی و آثار و تبعات آن در حوزه اقتصادی باید تأکید کنم علاوه بر این که ابعاد چالش های اقتصادی علیرغم ابعاد بین المللی و تحریم ها، خود هر کدام به تنهایی به حدی است که از عهده یک قوه به تنهایی برنمی آید اما وضع تحریمهایی جدید هم مضاف بر علت است.

*لزوم وحدت و انسجام قوا برای برون رفت از بحران اقتصادی کنونی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود یادآور شد: بنابراین جلسات بسیار مهم و حائز اهمیتی در بین قوا شکل گرفته است، به نظر من مهمترین پیامی که باید از این جلسات به جامعه مخابره شود، پیام وحدت، انسجام و همدلی است.

« این مسأله می طلبد که همه نهادها و ارکان کشور و تریبون ها در سطح منطقه ای و ملی پیامی غیر از انسجام به جامعه مخابره نکنند و البته تمام تریبون هایی که متعلق به نظام است اعم از تریبون های سه قوه، نماز جمعه و اعم از صدا و سیما همگی باید تأکید قوی بر انسجام ملی داشته باشند».

وی در ادامه مطلب فوق، تصریح کرد: قطعاً این پیام به مردم می رسد و آن اعتماد عمومی که به دلیل برخی رقابت های سیاسی نامناسب داخلی تا حدی آسیب دیده است با مخابره پیام صحیح ترمیم شود.

*با انسجام ارکان کشور اعتماد عمومی ترمیم می شود

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تأکید کرد: در کنار آن کارآمدی مدیریت اقتصادی کشور می تواند در جلب اعتماد عمومی موثر باشد.

وی با اشاره به مقاومت و ایستادگی مردم در طول هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: مردم ما در طول این سال ها با جان و مال خود پای آرمان های امام و انقلاب ایستادند و از کوچکترین تلاشی دریغ نکردند؛ در شرایط کنونی هم مردم باید حداکثر مشارکت خود را در مدیریت کشور احساس کنند.

*ضرورت کارآمدی مدیریت اقتصادی کشور در شرایط کنونی

حسینی با ارائه و تبیین دیگر راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور، عنوان کرد: فلذا باید فضا را برای مردم بازتر کنیم تا مردم احساس کنند تصمیماتی که در کشور اتخاذ می شود آنها هم لحاظ می شوند و صدایشان شنیده می شود، حمایت عملی از تشکل های مردم نهاد در این روند ضروری است.

وی در ادامه یکی از مهمترین مسائلی که می تواند در حوزه اقتصادی تاثیر گذار باشد را این نکته عنوان کرد که که روی قوانین و احیاناً تصمیمات و همچنین مصوبات لازمی که برای تصمیم گیری در حوزه اقتصادی در شرایط تحریم وجود دارد باید فکر و کار کرد.

*مردم باید احساس کنند صدایشان شنیده می شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به این سؤال که مجلس مشخصاً چه راهکارهایی برای کمک به دو قوه دیگر برای برون رفت از بحران کنونی پیش رو دارد، گفت: مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل برای پشتیبانی از دولت در شرایط تحریم را دارد.

حسینی بر همین اساس اضافه کرد: در مجلس هم بایستی بر اساس شرایط اقتصادی کشور حل چالش های اقتصادی در اولویت قرار گیرد و قوانین معطل مانده در حوزه های اقتصادی با اولویت بررسی و تصویب شوند.

*حتی اگر تحریم ها هم وجود نداشته باشند باز هم چالش های اقتصادی داریم

وی افزود: حتی اگر تحریم ها هم وجود نداشته باشند چالش های اقتصادی داریم که ابعاد و عمق آنها گسترده است و نیازمند اقدام هر سه قوه، لذا باید به آنها بپردازیم و درصدد حل آنها بربیاییم؛ مانند بحران بانکی، چالش اشتغال و... بنابراین بسیار مهم است که مجلس در رسیدگی به این بحران بانکی ابزارهای قانونی لازم را برای استقلال بانک مرکزی و اصلاح ساختار آن در اختیار بانک مرکزی و برای اصلاح نظام بانکی در اختیار دولت قرار دهد. در مواردی که قانونی در این حوزه نیاز است باید در مجلس با فوریت رسیدگی و تصویب شود.

حسینی در بخش پایانی سخنانش یادآور شد: از طریق مجلس این ابزارها باید در اختیار دولت قرار گیرد؛ علاوه بر بحث چالش ها ما تحریم را هم داریم بنابراین بسیار مهم است که در این شرایط مجلس از دولت حمایت کند تا دولت به عنوان پیشانی نظام بتواند دستاوردهای انقلاب را حفظ کند.

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

ترمیم کابینه منجر به انسجام در رویکرد اقتصادی می‌شود

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

مدیر عامل اسبق شرکت مهندسی آب و فاصلاب کشور، شکل نگرفتن فرهنگ مناسب مصرف برق در کشور، پایین بودن قیمت برق در ایران نسبت به کشورهای همسایه و عدم توسعه ظرفیت‌های نیروگاهی متناسب با نیاز کشور را از جمله دلایل مهم قطعی‌های پرشمار اخیر برق در کشور برشمرد.

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر سوریه در تهران:
همکاری تهران، مسکو و حزب الله در برقراری امنیت در سوریه موفق بود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین