یک نویسنده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کسی اصراری برای از بین بردن زبانش ندارد/ تأثیر فضای مجازی بر غلط نویسی

عنوان

ابراهیمی گفت: غلط‌های املایی که در نوشتار مردم دیده می‌شود، تعمدی نیست و کسی اصرار ندارد زبان خود را از بین ببرد.

پیام ابراهیمی نویسنده کودک و نوجوان، در گفتگو با خبرنگار  حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص رواج غلط های املایی در نوشته ها گفت: غلط های املایی که در نوشتار مردم دیده می شود، تعمدی نیست و کسی اصرار  ندارد  زبان خودش را از بین ببرد. وجود غلط های املایی در نوشتار مردم می تواند تا اندازه ای به دلیل بی اطلاعی فرد  از  املای صحیح کلمه و بی سوادی او باشد.

وی افزود: همه ما با رواج استفاده از شبکه های اجتماعی مجبور به خلاصه نویسی و سریع نویسی شدیم و همین باعث شد کم کم غلط هم بنویسیم. البته امروز می توانیم در برخی بیلبوردهای تبلیغاتی شهری هم این غلط های نوشتاری را ببینیم.

این نویسنده با اشاره به تاثیر غلط های املایی امروز در نگارش و سواد ادبی نسل های آینده بیان کرد: غلط های املایی که امروز در نگارش مردم دیده می شود، سبب شده است نوشتار مردم تغییر پیدا کند. تغییر این مسئله و اصلاح املای مردم بسیار سخت است و برای اصلاح غلط های املایی در بین مردم لازم است، کسانی که قدرت دارند نسبت به این امر حساسیت نشان دهند. آموزش املای درست کلمات به مردم یکی از  راهکارهای اصلاح غلط های املایی در میان مردم است.

ابراهیمی با اشاره به استفاده از ظرفیت بیلبوردهای شهری برای آموزش املای صحیح کلمات به مردم اظهار کرد: همانطور که در بیلبوردهای تبلیغاتی و شهری مسائل فرهنگی و اجتماعی به مردم آموزش داده می شود، از بیلبوردها می توان برای بالا بردن سواد ادبی مردم هم استفاده کرد. باید بتوانیم به هر طریقی از زبان فارسی حفاظت و در عین حال از رواج بیشتر  غلط های املایی در جامعه جلوگیری کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست

نیاز امروز ما به تصویر روشن از اینده برای نسل‌های جدید است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تصویر آینده نیاز امروز جامعه
امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
حاشیه‌ای بر رونمایی از یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای درباره فیلم و سریال
از دستورات عمل‌ نکرده تا آیین رونمایی از دست‌خط
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین