یک نویسنده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کسی اصراری برای از بین بردن زبانش ندارد/ تأثیر فضای مجازی بر غلط نویسی

عنوان

ابراهیمی گفت: غلط‌های املایی که در نوشتار مردم دیده می‌شود، تعمدی نیست و کسی اصرار ندارد زبان خود را از بین ببرد.

پیام ابراهیمی نویسنده کودک و نوجوان، در گفتگو با خبرنگار  حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص رواج غلط های املایی در نوشته ها گفت: غلط های املایی که در نوشتار مردم دیده می شود، تعمدی نیست و کسی اصرار  ندارد  زبان خودش را از بین ببرد. وجود غلط های املایی در نوشتار مردم می تواند تا اندازه ای به دلیل بی اطلاعی فرد  از  املای صحیح کلمه و بی سوادی او باشد.

وی افزود: همه ما با رواج استفاده از شبکه های اجتماعی مجبور به خلاصه نویسی و سریع نویسی شدیم و همین باعث شد کم کم غلط هم بنویسیم. البته امروز می توانیم در برخی بیلبوردهای تبلیغاتی شهری هم این غلط های نوشتاری را ببینیم.

این نویسنده با اشاره به تاثیر غلط های املایی امروز در نگارش و سواد ادبی نسل های آینده بیان کرد: غلط های املایی که امروز در نگارش مردم دیده می شود، سبب شده است نوشتار مردم تغییر پیدا کند. تغییر این مسئله و اصلاح املای مردم بسیار سخت است و برای اصلاح غلط های املایی در بین مردم لازم است، کسانی که قدرت دارند نسبت به این امر حساسیت نشان دهند. آموزش املای درست کلمات به مردم یکی از  راهکارهای اصلاح غلط های املایی در میان مردم است.

ابراهیمی با اشاره به استفاده از ظرفیت بیلبوردهای شهری برای آموزش املای صحیح کلمات به مردم اظهار کرد: همانطور که در بیلبوردهای تبلیغاتی و شهری مسائل فرهنگی و اجتماعی به مردم آموزش داده می شود، از بیلبوردها می توان برای بالا بردن سواد ادبی مردم هم استفاده کرد. باید بتوانیم به هر طریقی از زبان فارسی حفاظت و در عین حال از رواج بیشتر  غلط های املایی در جامعه جلوگیری کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین