یک نویسنده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کسی اصراری برای از بین بردن زبانش ندارد/ تأثیر فضای مجازی بر غلط نویسی

عنوان

ابراهیمی گفت: غلط‌های املایی که در نوشتار مردم دیده می‌شود، تعمدی نیست و کسی اصرار ندارد زبان خود را از بین ببرد.

پیام ابراهیمی نویسنده کودک و نوجوان، در گفتگو با خبرنگار  حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص رواج غلط های املایی در نوشته ها گفت: غلط های املایی که در نوشتار مردم دیده می شود، تعمدی نیست و کسی اصرار  ندارد  زبان خودش را از بین ببرد. وجود غلط های املایی در نوشتار مردم می تواند تا اندازه ای به دلیل بی اطلاعی فرد  از  املای صحیح کلمه و بی سوادی او باشد.

وی افزود: همه ما با رواج استفاده از شبکه های اجتماعی مجبور به خلاصه نویسی و سریع نویسی شدیم و همین باعث شد کم کم غلط هم بنویسیم. البته امروز می توانیم در برخی بیلبوردهای تبلیغاتی شهری هم این غلط های نوشتاری را ببینیم.

این نویسنده با اشاره به تاثیر غلط های املایی امروز در نگارش و سواد ادبی نسل های آینده بیان کرد: غلط های املایی که امروز در نگارش مردم دیده می شود، سبب شده است نوشتار مردم تغییر پیدا کند. تغییر این مسئله و اصلاح املای مردم بسیار سخت است و برای اصلاح غلط های املایی در بین مردم لازم است، کسانی که قدرت دارند نسبت به این امر حساسیت نشان دهند. آموزش املای درست کلمات به مردم یکی از  راهکارهای اصلاح غلط های املایی در میان مردم است.

ابراهیمی با اشاره به استفاده از ظرفیت بیلبوردهای شهری برای آموزش املای صحیح کلمات به مردم اظهار کرد: همانطور که در بیلبوردهای تبلیغاتی و شهری مسائل فرهنگی و اجتماعی به مردم آموزش داده می شود، از بیلبوردها می توان برای بالا بردن سواد ادبی مردم هم استفاده کرد. باید بتوانیم به هر طریقی از زبان فارسی حفاظت و در عین حال از رواج بیشتر  غلط های املایی در جامعه جلوگیری کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد:

لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد باثبات

سرورهای هاتگرام و طلاگرام در ساختمان متعقل به وزارت ارتباطات قرار دارند

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت متأسفانه کمترین حمایتی از شبکه‌های داخلی نشده و سرورهای تلگرام، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است؛ در صورتی که می‌توانستند آنها را به پیام‌رسان‌های داخلی بدهند.

توافقنامه پاریس چیست؟

خاموشی‌های اخیر بار دیگر عنوان توافقنامه پاریس را سر زبان‌ها انداخته است. اما موافقتنامه پاریس چیست؟ آیا علت خاموشی ها و کاهش نرخ تولید برق در کشور از اثرات امضای این موافقت نامه به‌شمار می‌رود؟

مشکلات امروز کشور به خاطر خودتحریمی‌ است نه تحریم

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس گفت: بخش قابل توجهی از مشکلات امروز کشور نه بر اثر اعمال تحریم بلکه به خاطر سوء مدیریت‌ها به وجود آمده و ما امروز به نوعی از خودتحریمی رنج می‌بریم.

مهم‌ترین مطالب سرویس

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛
چهار جایگاه نقش‌آفرینی دختر در خانواده چیست؟
حق‌شناس در بازدید از خانه کتاب خبر داد؛
راه‌اندازی پهنه فرهنگی رودکی در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین