در نشست تخصصی «بسیج و ایران فردا» عنوان شد:

«گردشگری» از راه‌ های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است

عنوان

تهران - ایرنا - در دهمین نشست تخصصی «بسیج و ایران فردا» با عنوان «اقتصاد مقاومتی، گردشگری و نگاه به داخل» عنوان شد: «گردشگری» مقوله‌ ای فرهنگی و اقتصادی و از راه‌ های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است که متأسفانه از آن بهره برداری کارآمدی نمی شود.

به گزارش گروه فرهنگی از اعلام روز چهارشنبه سازمان بسیج اساتید کشور، دهمین نشست تخصصی «بسیج و ایران فردا» با حضور مرتضی طالع ماسوله، از بنیانگذاران سازمان ایرانگردی و جهانگردی، و سید ابراهیم سرپرست سادات معاون آموزشی بسیج اساتید در سازمان مرکزی بسیج اساتید برگزار شد.
در ابتدای این نشست، معاون آموزشی بسیج اساتید، هدف از برگزاری نشست های «بسیج و ایران فردا» را بازشناسی مساله ‌های کنونی کشور و برجسته‌ سازی راه‌حل های ارائه شده توسط کارشناسان زبده هر حوزه‌ دانست.
وی با ذکر این نکته که نگاه به داخل، به معنی توجه به ظرفیت ‌های عظیم موجود در کشور در شرایط جنگ اقتصادی آشکار کنونی است، «گردشگری» را مقوله‌ ای فرهنگی و اقتصادی و بسیار پراهمیت و از راه‌ های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست که متأسفانه از آن بهره برداری کارآمدی نمی شود.
طالع ماسوله دیگر سخنران این نشست بود که بحث خود را با ذکر این نکته که صنعت گردشگری بزرگ ‌ترین لوکوموتیو اقتصاد دنیاست که صورت و سیرتی دارد، آغاز کرد.
وی در این باره افزود: صورت آن تفریح و تفرج و دیدن جاذبه ها و مراکز توریستی و هتل و مانند آن است و اما سیرت آن بسیار مهم است چراکه ما در ایران اصلاً در سیرت صنعت گردشگری ورود نکرده ایم.
این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که از 1965 که نظام گردشگری در اروپا تدوین شد از تعداد 25 میلیون گردشگر در عرض ده سال به 250 میلیون نفر رسیدند و این عدد در شرایط کنونی بالغ بر یک میلیارد انسان است و پیش بینی می ‌شود در سال 2020 به بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون نفر برسد.
وی با بیانی انتقادی سهم کشور ما را از این صنعت مهم دنیا ناچیز دانسته و بیان کرد: «جاذبه‌ها را ما داریم، آثار تمدنی، تنوع جاذبه ها و فصول و آثار فاخر چهار دین الهی را ما داریم، ولی گردشگران را دیگران جذب می‌کنند»، چنانکه با ترجمه مولانا توسط ترک ‌ها ببینید چه اتفاقی در گردشگری قونیه افتاد؟ مهم ترین دلیل آن همین نشناختن سیرت جهانگردی و گردشگری توسط مسئولان امر است.
از نظر طالع ماسوله دیپلماسی گردشگری در شرایط کنونی بزرگ ‌ترین شمشیر برّنده جمهوری اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد که دنیا در مقابل فرهنگ و تمدن ایرانی زانو می‌زند. اینکه جلوی توزیع پوسترهای ایرانگردی ما را در آمریکا می‌ گیرند یا برای توریست اروپایی که به کشور ما وارد شود شش ماه اجازه ورود به خاک آمریکا را نمی‌ دهند، نشان از توجه دشمن به سیرت گردشگری است.
وی در این باره گفت: اگر مانع پوسترهای ایرانگردی می‌شوند و در عوض فیلم ‌هایی چون «بدون دخترم هرگز» را در سینماهای خود ازجمله در انگلیس، یک ماه رایگان پخش می‌کنند، چه پیامی برای ما دارد؟
این استاد دانشگاه افزود: یک توریست آمریکایی و اروپایی که از ایران برمی‌گردد مبلّغ داشته ‌های ما می ‌شود و به عنوان سفیر فرهنگی ما عمل می‌ کند و رؤسای کشور خود را متهم به ایران هراسی کرده و آنها را توبیخ و بازخواست می کند که نمونه ‌های بسیاری نیز برای آن وجود دارد.خاموشی سفارتخانه‌ها و رایزنی‌های فرهنگی ما در سطح جهانی، در این امر بسیار تأسف انگیز است.
وی گفت: به کار گرفته شدن 127 سفارتخانه ، 70 رایزن فرهنگی، 50 دفتر خبرگزاری، 120 مدرسه ایرانی و 7 میلیون جمعیت ایرانی خارج نشین، برابر جمعیت کشور سوئیس، را در امر جذب توریست و معرفی درست ایران، یکی از راه ‌حل‌ های جذب گردشگر است.
طالع ماسوله با بیان اینکه در هر سفارتخانه ما، یک کارشناس پای کار که هدفش جذب توریست باشد، باید به کار گرفته شود، اشاره کرد که بعد از بیست سال و این همه گفتن، به تازگی دفتر توسعه گردشگری در وزارت خارجه ایجاد شده که امری مهم است.
ماسوله بحث‌ هایی چون زیرساخت ‌ها را در عین اهمیت داشتن، مانع گردشگری ندانست و نمونه آن را این دانست، که توریست خارجی در کشور ما طی این سال ها برای اقامت در خانه سنتی و محلی رغبت بیشتری نشان داده تا هتل پنج ستاره ‌ای که بهتر از آن را خود در کشورشان دارند.
از نظر وی ما استراتژی و برنامه فوق العاده‌ ای برای بهره‌ گیری از این ظرفیت مهم نداریم و اراده‌ ای هم برای به ثمر رسیدن این امر وجود ندارد، متأسفانه در برخی از سفارتخانه ‌های ما حتی بروشوری برای معرفی ایران وجود ندارد.
طالع ماسوله بیان کرد که متأسفانه ما از اهداف بسیج و رویکرد و خصلت بسیجی دور شده ‌ایم و این روحیه به بدنه بوروکراسی کشور سرریز نشد و در نظام مدیریت کشور ما بسط نیافت و امروزه ضرورت دارد که اندیشه و اراده با شناخت سیرت گردشگری و عزمی چون عزم و اراده بسیجی، در این امر ورود کند.
وی با بیان اینکه بسیج اساتید باید با ایجاد استارت آپ‌ها در این زمینه ورود کند، تا موانع را درست کرده و در گام نخست، بازشناسی و آنگاه ایده ها را احصا کند.
این استاد در پایان سخنانش با اشاره به ارزشمندی تأسیس اندیشکده ‌های راهبردی در کانون ‌های بسیج اساتید، درخواست کرد که یکی از اندیشکده ‌های راهبردی بسیج اساتید در حوزه گردشگری سامان یافته و متمرکز گردد.
فراهنگ ** 1418

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین