رئیس سازمان فضایی مطرح کرد؛

کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در کشاورزی/ تعیین گونه گیاهی زمین زراعی

عنوان

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ظهور فناوری فضایی حوزه کشاورزی را دستخوش تحول کرده است، گفت: تصاویر و اطلاعات ماهواره‌ های سنجشی بستر مناسبی برای شکل گیری کسب وکارهای نوین کشاورزی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی براری در صفحه خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: بخش کشاورزی از ارکان اصلی توسعه اقتصادی به شمار می رود و به دلیل نقش به سزایی که این بخش در تامین غذا، رفاه جامعه، تولید ناخالص ملی (GNP) و در نهایت رشد اقتصاد ملی ایفا می کند، سرلوحه برنامه های اقتصادی کشورهای پیشرفته قرار گرفته است.

وی افزود: کشورهای در حال توسعه برای گذر از بحران های عدم توسعه، نگاه ویژه ای به بخش کشاورزی دارند و ضمن تلاش برای گسترش تولیدات کشاورزی در تلاشند که این بخش را با فناوری های پیشرفته آمیخته سازند تا تولیدات خود را کارا کنند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه با ظهور فناوری فضایی و توسعه آن، حوزه کشاورزی نیز دستخوش تحولات بسیاری شده و فناوری فضایی با ارائه خدمات خود به این حوزه، نقش بسزایی را در توسعه و پیشرفت این بخش داشته است، گفت: داده های ماهواره ای بستری مناسب برای شکل گیری کسب وکارهای نوین را فراهم کرده که این کسب وکارها علاوه بر افزایش کیفیت محصولات، باعث سودآوری بالا برای کشاورزان شده اند.

براری ادامه داد: تجربیات گسترده ای نیز در سطح جهانی در این حوزه وجود دارد، به طور مثال در اتحادیه اروپا استفاده از داده های ماهواره ای ضمن کاهش هزینه‌های اجرای کشاورزی دقیق (کاهش ۷۰ درصدی در اتریش)، میزان تولید محصولات کشاورزی را ۲۰ درصد افزایش داده است. در عین حال استفاده از این فناوری درآمدی حدود ۷۰ میلیون یورو را عاید شرکت‌های سنجش از دوری کرده است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: داده های ماهواره ای کاربردهای بسیار متنوعی در حوزه کشاورزی دارد. به عنوان مثال با استفاده از داده های ماهواره ای می توان نوع محصول یا گونه گیاهی زمین های زراعی را تعیین کرد و براساس آن نوع و مقدار سم مورد نیاز را محاسبه کرد. همین قابلیت داده های ماهواره ای باعث ایجاد کسب وکارهای متنوعی در این بخش شده است.

براری با بیان کاربردهای اطلاعات و تصاویر ماهواره ای در حوزه کشاورزی، به مشاوره به کشاورزان از طریق داده ها و تصاویر ماهواره ای و اطلاع سانی از وقایع قریب الوقوع مانند آفت، خشکسالی و احتمال سزمازدگی محصول، اعلام تاریخ برداشت بهینه محصول، افزایش قابل توجه عملکرد و کاهش هزینه و تلفات ناشی از بیماری های محصولات کشاورزی اشاره کررد.

وی گفت: هشدار حمله آفات مرتبط با حشرات، تضمین کیفیت محصول برای خریداران و رشد بازار برای تولیدکنندگان، پایش زمین های کشاورزی از طریق تلفن همراه و... نمونه هایی از کاربردهای متنوع داده های ماهواره ای در حوزه کشاورزی است که زمینه ساز ایجاد تعداد زیادی کسب و کار پایدار در این حوزه شده است.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین