امیر عبداللهیان:

پیام رهبری به پوتین فرصت مقابله با تهدیدهای مشترک است

عنوان

دستیار ارشد رئیس مجلس، پیام رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور روسیه را فرصت مناسب فراروی دو کشور برای ساماندهی مقابله با تهدیدها و تحریم‌های مشترک دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حسین امیرعبداللهیان گفت: با توجه به تجربه حدود 6 سال مذاکره مستمر با روس ها معتقدم با آنکه اتحاد جماهیر شوروی از نظر تاریخی در اذهان مردم ما خاطرات خوشی بر جای نگذاشته است اما در دوره روسیه پوتین تجربه موفق همکاری در سوریه در مبارزه با تروریسم را داشته ایم.

وی تجربه موفق همکاری مشترک برای مقابله با تحریم های ظالمانه امریکا را از دیگر دستاوردهای تعامل با روسیه برشمرد.

امیرعبداللهیان گفت: به این علل و بر اساس تجربه، گفتگوی صریح با مقامات روسیه در عالی ترین سطح و تبادل دیدگاه ها می تواند به نزدیکی دیدگاه های دو کشور، یافتن راهکارهای مناسب برای تقویت ثبات و امنیت منطقه و مقابله با سیاست های نادرست امریکا و متحدانش کمک کند.

وی افزود: پیام رهبر معظم انقلاب ­که ­­قرار است ساعت 12:30 دقیقه پنجشنبه­ از طریق آقای ولایتی در مسکو ابلاغ شود در شرایط کنونی می تواند به عنوان فرصتی برای مقابله دو کشور با تهدیدها و تحریم های مشترک استفاده شود.

تصمیم راهبردی جمهوری اسلامی ایران و روسیه در عالی ترین سطوح بر توسعه همکاری هاست

این دیپلمات ارشد­ همچنین درباره نقش همکاری های ایران و روسیه در ناکامی امریکا­ و متحدانش در منطقه گفت: برخی اعم از بعضی جناح ها در داخل روسیه و نیز در سطوح منطقه و بین الملل تلاش می کنند که میان تهران - مسکو شکاف ایجاد شود.

امیرعبداللهیان­ افزود: این در حالی است که نگاه و تصمیم راهبردی جمهوری اسلامی ایران و روسیه در عالی ترین سطوح بر توسعه همکاری ها و ادامه دادن به الگوهایی مانند الگوی همکاری مشترک در سوریه استوار است که می تواند در مسائل مربوط به امنیت، صلح و ثبات در منطقه و در حوزه مناسبات دوجانبه، کمک کننده باشد.

وی با اشاره به دیدار دیروز خود با سفیر روسیه در تهران تصریح کرد: در این دیدار به آقای جاگاریان گفتم که اخبار ناخوشایندی درباره همکاری روسیه و عربستان برای افزایش تولید نفت در چارچوب اقدام ترامپ برای برخورد با کشورمان منتشر شده است که به هیچ عنوان مقبول ما نیست.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: به سفیر روسیه گفتم توقع ما این است که دوستان ما در مسکو با طرح های ناجوانمردانه و نادرست امریکایی ها در این زمینه مقابله کنند.

وی همچنین با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر برنامه سفر نتانیاهو به مسکو گفت: بنا بر این خبرها ­در این سفر که قرار است امروز انجام شود و این مقام رژیم صهیونیستی با آقای پوتین دیدار می کند، در پی این است که به طور مشترک با روس ها تلاش کنند که مستشاران نظامی کشورمان از سوریه خارج شوند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: در این باره به صراحت گفته شده است که این مسأله ای مرتبط با تهران - دمشق است که به امنیت ملی­ منطقه ای دو کشور مربوط می شود و هیچ طرفی حق مداخله در این موضوع را ندارد.

مدیر کل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی افزود: البته مقامات رسمی روسیه به ویژه آقای باگدانف نماینده آقای پوتین در امور خاورمیانه به صراحت این مسأله را تکذیب کرد؛ به این علت باید از این شایعات و ابهامات فاصله بگیریم و با گفتگوهای صحیح و برنامه ریزی های مشترک، همکاری های دو طرف را در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و بین الملل بیش از پیش تقویت کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که همکاری های ایران با سازمان های منطقه ای مانند شانگهای چه دستاوردهایی برای ما خواهد داشت گفت: در سال های اخیر هم ­در حوزه ­دیپلماسی رسمی و هم­ در عرصه دیپلماسی پارلمانی، در نشست های بین المللی که یکی از پایه های اصلی آن روسیه است شرکت فعالی داشتیم.­

امیرعبداللهیان­ افزود:­ این نشست ها اعم از نشست های شانگهای یا رؤسای مجالس کشورهای عضو اوراسیا برای مقابله با رویکرد تهاجمی امریکا و رویکرد نادرست آقای ترامپ می تواند موثر باشد.

وی اضافه کرد: ­تقویت همکاری ها در حوزه اوراسیا و در چارچوب شانگهای می تواند رویه جدیدی برای رشد و توسعه رفاه در مناطق مورد بحث باشد که در نهایت برای پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی در این مناطق نیز کمک کننده است.­

سوریه در مسیر حل و فصل سیاسی و مقابله نهایی با مسأله تروریسم است

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به شرایط میدانی سوریه گفت: خوشبختانه در این موضوع در مسیر حل و فصل سیاسی و مقابله نهایی با مسأله تروریسم قرار داریم.

امیرعبداللهیان افزود: نقش مستشاران نظامی کشورمان که در مبارزه با تروریسم متخصص هستند­ و نیز نقش حزب الله لبنان و روسیه در این عرصه در کمک به ارتش و نیروهای مسلح سوریه قابل توجه است.
وی گفت:­ همزمان با پیشرفت روند سیاسی در سوریه نیازمند این هستیم که­ عربستان در پرونده یمن نیز از تجاوز، جنگ و روحیه نظامی گری فاصله بگیرد و به همه گروه ها برای بازگشت به میز مذاکره کمک کند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: عربستان باید از نقش غیرسازنده در سیاست های جنگ افروزانه و سرکوب در منطقه به ویژه در یمن، ​بحرین، عراق، سوریه و بحرین که آشکارا از تروریست ها حمایت کرده و در قسمت بد تحولات قرار گرفته است، دست بردارد و به نقش سازنده بازگردد و مانع از بی ثباتی و ناامنی های بیشتر در منطقه شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از همان زمانی که عربستان رابطه دیپلماتیکش را با کشورمان قطع کرد راه را برای بازگشت روابط عادی دو کشور باز گذاشته است.

مدیر کل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد: حاکمان عربستان در مسیر عقلانیت، برای ­ایفای نقش سازنده و دور شدن از ­­سیاست های جنگ افروزانه­ و نقش غیرسازنده تصمیم بگیرند که این به نفع امنیت این کشور و منطقه است.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

نظرات مجمع درباره لوایح پالرمو و پولشویی اعمالی است نه ارشادی

لوایح پولشویی و مبارزه با جرائم سازمان‌یافته در مجمع تشخیص مصلحت بررسی می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که ایران می‌تواند با حق تحفظ به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته ملحق شود.

مسئولین حل مشکلات اقتصادی را منوط به نتیجه انتخابات کنگره کرده‌اند

در سال‌های اخیر مسئولین ما همه چیز را به برجام ربط دادند، اما منوط کردن همه چیز به برجام درست نبود و باعث شد تا الان هم در حل مسائل خود بمانیم.

سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تهدیدات پیوستن ایران به کنوانسیون«FATF» را تشریح کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

جواد لاریجانی: کف‌گیر آمریکا در تهاجم علیه ایران به تهِ دیگ خورده است
حمایت سازمان ملل از عاملان حمله تروریستی اهواز
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام
ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
الحاق به کنوانسیون­‌های FATF هیچ اثر مثبتی برای ایران ندارد
چرا FATF با عربستان و امارات که علنا از تروریسم حمایت می‌کنند کاری ندارد؟
دیگر از نه گفتن به «کاپیتولاسیون» کوتاه نخواهیم آمد!
توهم ماندگاری اروپایی‌ها در اقتصاد ایران با FATF
خروج اروپایی‌ها از ایران به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا بود یا FATF؟
شیران عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با نسیم
اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین
۲ نکته درباره لزوم شفافیت آرا نمایندگان
چرا «شفافیت» برای مجلس حیاتی است؟
مبانی قانونی قطعنامه خبرگان برای پیگیری مطالبات رهبری از قوای سه‌گانه در گفتگو با آیت‌الله کعبی
مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم
آیا دستگاه قضایی عقب‌نشینی می‌کند؟
پشت پرده حکم حسن روحانی برای سیف
شورای نگهبان با لوایح FATF چه می‌کند؟
مجلس موظف به رفع ایرادات «مجمع» درباره پالرموست
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین