در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مدیریت عرضه و تقاضا راه حل عبور از خشکسالی/ بارش‌های اخیر ربطی به بارورسازی ابر‌ها ندارد

عنوان

فهمی گفت:نمی‌توان به بارورسازی ابر‌ها برای عبور از خشکسالی اکتفا کرد، بنابراین تنها راه عبور از بحران کم آبی مدیریت مصرف است.

هدایت الله فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به میزان بارش در کشور اظهار کرد:میزان بارش در سال آبی ۹۷-۹۶، ۱۶۶ میلی متر بوده است که به طور میانگین ۳۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به بارش های بهاری در کشور تصریح کرد:کشور تا پیش از بارش های بهاری طی دو ماه گذشته خشک ترین وضعیت خود را در پنجاه سال اخیر تجربه کرده بود البته با بارش های فصل بهار وضعیت کمی تعدیل شد.

به گفته وی، خشک ترین سال آبی در کشور مربوط به سالهای  ۸۷-۸۶ ، ۷۸-۷۹ و ۹۶-۹۷ است.

فهمی با اشاره به کاهش روان آب ها ابراز کرد: با کاهش بارش، میزان روان آب ها و رودخانه ها حدود ۴۹ درصد کاهش داشته است.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب با اشاره به ناکافی بودن بارش برای آب های زیرزمینی بیان کرد:هم اکنون با کاهش  ۳۱ درصدی  منابع آب زیر زمینی مواجه هستیم. برای جبران این کمبودها، نیاز به بارش های متوالی  و جلوگیری از اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی هستیم.

فهمی با بیان اینکه به طور میانگین ۵۳ درصد مخازن سد ها پر است ،افزود:میزان ذخائی آبی سدها در تهران ۴۰ درصد، خوزستان ۶۰ درصد، زاینده رود ۲۳ درصد، دوستی ۲۰ درصد، ملاصدرا ۱۱ درصد و سد استقلال میناب ۱۰ درصد است.

وی همچنین ادامه داد: میزان ورودی آب به سدهای جنوبی اُفت فاحشی داشته است بطوریکه سیستان و بلوچستان با ۷۲ درصد، هرمزگان ۷۱ درصد ،کرمان ۵۸ درصد و فارس با ۵۶ درصد در  بحرانی ترین شرایط نسبت به سایر شهر ها به سر می برند.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب با رد این موضوع که بارش های بهاری اخیر مربوط به بارورسازی ابر ها بوده است، تصریح کرد:متاسفانه عده ای افراد سودجو در پی سواستفاده از بارش های اخیر به نفع خود  ادعایی مبنی بر بارورسازی ابرها داشته اند بااین جال مدرکی برای گفته های خود به وزرات نیرو ارائه ندادند.

وی با اشاره به نیاز مرکز بارورسازی ابر های کشور به هواپیما اذعان کرد:مرکز بارورسازی ابر ها در یزد است که وظیفه بارور سازی ابر ها را برعهده دارد اما با توجه به خرابی هواپیماهای  موجود نیاز به دو فروند هواپیما دارد.

فهمی در پایان با بیان اینکه مدیریت عرضه و تقاضا راه حل عبور از خشکسالی است، گفت:با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و  نزدیک بودن به خط استوایی بارورسازی ابرها تنها 15 درصد در افزایش بارندگی موثر است و نمی توان به به بارور سازی ابر ها برای عبور از خشکسالی اکتفا کرد .بنابراین تنها راه عبور از بحران کم آبی مدیریت مصرف و تقاضای آب است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین