باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

سراب حمایت فعالان اقتصادی از فرهنگ و هنر کشور/ وقتی فقط به نام هنرمندان تمام می‌شود!

عنوان

حمایت فعالان اقتصادی از فرهنگ و هنر با توجه به شرایط فعلی، به مثابه یک سراب برای فعالان فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در روز های اخیر مراسمی با عنوان رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعماد الحسنی در مجموعه فرهنگی هنری سعدآباد برگزار شد.

اگرچه به گفته مسئولان برگزاری مراسم، مهمان های متعدد فرهنگی داشت، شباهت چندانی به یک مراسم فرهنگی نداشت و بیشتر به مکانی برای تقدیر از فعالان اقتصادی کشور شباهت پیدا کرده بود. در لیست تقدیری ها، نام شرکت های متعدد فعال در حوزه های مختلف اقتصادی و بانک ها و بیمه ها دیده می شد. البته این فعالان اقتصادی با عنوان حامیان فرهنگ و هنر کشور تقدیر شدند و در این میان این سؤال مطرح شد که به راستی اگر حوزه فرهنگ و هنر تا این اندازه در مرکز توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته است، چرا هیچ نشانه ای از این حمایت به چشم فعالان فرهنگ و هنر کشورمان نمی آید؟!

بنا بر این گزارش، نبود حمایت اقتصادی و بیمه ای کافی از فعالیت های فرهنگی و هنری همواره یکی از دغدغه های اهالی فرهنگ و هنر بوده است. مثلا فعالان عرصه صنایع دستی همواره از بی توجهی مسئولان به حل مشکل بیمه ای خود گله دارند. فعالان عرصه هنر های معاصر و تجسمی نیز وضعیت بهتری ندارند. آن ها نیز همچون فعالان عرصه هنر های سنتی و صنایع دستی کشور پس از ناامیدی از حمایت کافی مسئولان فرهنگی کشور و سایر نهاد های مرتبط، تلاش کرده اند که دستهایشان را روی زانو های خود گذاشته و با تکیه بر توان خود زیر بار سنگین گرانی کمر راست کنند.

شایان ذکر است؛ فعالان عرصه های دیگر فرهنگ و هنر کشور نیز وضعیت چندان مناسبی ندارند. از همه این ها که بگذریم به نظر می رسد بعضی از فعالان مختلف عرصه های اقتصادی در برخی موارد، نه تنها حمایتی از میراث فرهنگی کشور نکرده اند؛ بلکه تلاش کرده اند با سعی برای حفظ منافع اقتصادی خودشان خواسته یا ناخواسته تیشه به ریشه میراث فرهنگی کشور بزنند.
تهدید برج کبود مراغه و حریم آن با ساخت یک مجتمع تجاری یکی از نمونه های تخریب میراث فرهنگی به دست فعالان اقتصادی است. فعالان اقتصادی در حوزه صنایع دستی نیز دست روی دست نگذاشته اند و با تولید محصولات مشابه محصولاتی که جزو دستاورد های صنایع دستی به حساب می آمدند، برخی از هنر های دستی و رشته های صنایع دستی را به وادی فراموشی انداختند. البته این امر منحصر به کشورمان نبوده است و مسئله تازه ای نیست. در اصل با صنعتی شدن جهان، صنایع دستی در حاشیه زندگی بشر قرار گرفتند و به نوعی از متن زندگی انسان خارج شده و محکوم به قرارگیری در کمد ها و ویترین های تزیینی شدند. این امر باعث شد که مسیر بیش از پیش برای فعالان عرصه های مختلف اقتصادی باز شود.

پخش تیزر برخی مراکز بیمه ای کشور در میان برنامه های تدوین شده برای مراسم رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعمادالحسنی یکی دیگر از حواشی قابل تأمل این مراسم بود.

گفتنی است؛ از حواشی دیگر مراسم رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعماد الحسنی می توان به کم رنگ بودن نام میرعماد در این مراسم اشاره کرد. اگرچه سخنرانانی، چون محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ... در سخنان خود بار ها به تأثیر بسزای میرعمادالحسنی در حفظ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی اشاره داشتند، اما میرعمادالحسنی و خوشنویسی جایگاه چندانی در متن مراسم رونمایی از مکتب نستعلیق میرعمادالحسنی نداشت. فقط در پایان مراسم و پس از تقدیر از فعالان اقتصادی، مجری خاطرنشان کرد که یکی از نوادگان میرعمادالحسنی نیز در مراسم حضور داشته است!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

از بی نیازی به حمایت تا بی اعتنایی به مخاطب

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی
چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟
قره باغی خواننده آهنگ «امریکا امریکا ننگ به نیرنگ تو»:
می‌خواهند به سرنوشت خاشقچی دچار شوم / اپرایی واقعی در راه است
حکایت اربعین 
مدل مدیریت اسلامی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین