باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

سراب حمایت فعالان اقتصادی از فرهنگ و هنر کشور/ وقتی فقط به نام هنرمندان تمام می‌شود!

عنوان

حمایت فعالان اقتصادی از فرهنگ و هنر با توجه به شرایط فعلی، به مثابه یک سراب برای فعالان فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در روز های اخیر مراسمی با عنوان رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعماد الحسنی در مجموعه فرهنگی هنری سعدآباد برگزار شد.

اگرچه به گفته مسئولان برگزاری مراسم، مهمان های متعدد فرهنگی داشت، شباهت چندانی به یک مراسم فرهنگی نداشت و بیشتر به مکانی برای تقدیر از فعالان اقتصادی کشور شباهت پیدا کرده بود. در لیست تقدیری ها، نام شرکت های متعدد فعال در حوزه های مختلف اقتصادی و بانک ها و بیمه ها دیده می شد. البته این فعالان اقتصادی با عنوان حامیان فرهنگ و هنر کشور تقدیر شدند و در این میان این سؤال مطرح شد که به راستی اگر حوزه فرهنگ و هنر تا این اندازه در مرکز توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته است، چرا هیچ نشانه ای از این حمایت به چشم فعالان فرهنگ و هنر کشورمان نمی آید؟!

بنا بر این گزارش، نبود حمایت اقتصادی و بیمه ای کافی از فعالیت های فرهنگی و هنری همواره یکی از دغدغه های اهالی فرهنگ و هنر بوده است. مثلا فعالان عرصه صنایع دستی همواره از بی توجهی مسئولان به حل مشکل بیمه ای خود گله دارند. فعالان عرصه هنر های معاصر و تجسمی نیز وضعیت بهتری ندارند. آن ها نیز همچون فعالان عرصه هنر های سنتی و صنایع دستی کشور پس از ناامیدی از حمایت کافی مسئولان فرهنگی کشور و سایر نهاد های مرتبط، تلاش کرده اند که دستهایشان را روی زانو های خود گذاشته و با تکیه بر توان خود زیر بار سنگین گرانی کمر راست کنند.

شایان ذکر است؛ فعالان عرصه های دیگر فرهنگ و هنر کشور نیز وضعیت چندان مناسبی ندارند. از همه این ها که بگذریم به نظر می رسد بعضی از فعالان مختلف عرصه های اقتصادی در برخی موارد، نه تنها حمایتی از میراث فرهنگی کشور نکرده اند؛ بلکه تلاش کرده اند با سعی برای حفظ منافع اقتصادی خودشان خواسته یا ناخواسته تیشه به ریشه میراث فرهنگی کشور بزنند.
تهدید برج کبود مراغه و حریم آن با ساخت یک مجتمع تجاری یکی از نمونه های تخریب میراث فرهنگی به دست فعالان اقتصادی است. فعالان اقتصادی در حوزه صنایع دستی نیز دست روی دست نگذاشته اند و با تولید محصولات مشابه محصولاتی که جزو دستاورد های صنایع دستی به حساب می آمدند، برخی از هنر های دستی و رشته های صنایع دستی را به وادی فراموشی انداختند. البته این امر منحصر به کشورمان نبوده است و مسئله تازه ای نیست. در اصل با صنعتی شدن جهان، صنایع دستی در حاشیه زندگی بشر قرار گرفتند و به نوعی از متن زندگی انسان خارج شده و محکوم به قرارگیری در کمد ها و ویترین های تزیینی شدند. این امر باعث شد که مسیر بیش از پیش برای فعالان عرصه های مختلف اقتصادی باز شود.

پخش تیزر برخی مراکز بیمه ای کشور در میان برنامه های تدوین شده برای مراسم رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعمادالحسنی یکی دیگر از حواشی قابل تأمل این مراسم بود.

گفتنی است؛ از حواشی دیگر مراسم رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعماد الحسنی می توان به کم رنگ بودن نام میرعماد در این مراسم اشاره کرد. اگرچه سخنرانانی، چون محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ... در سخنان خود بار ها به تأثیر بسزای میرعمادالحسنی در حفظ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی اشاره داشتند، اما میرعمادالحسنی و خوشنویسی جایگاه چندانی در متن مراسم رونمایی از مکتب نستعلیق میرعمادالحسنی نداشت. فقط در پایان مراسم و پس از تقدیر از فعالان اقتصادی، مجری خاطرنشان کرد که یکی از نوادگان میرعمادالحسنی نیز در مراسم حضور داشته است!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:

الحاق به کنوانسیون­‌های FATF هیچ اثر مثبتی برای ایران ندارد

خروج اروپایی‌ها از ایران به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا بود یا FATF؟

در حالی مقامات اروپایی و برخی نهادهای حامی دولت از اهمیت بالای تصویب لوایح مرتبط با FATF برای بقای برجام صحبت می‌کنند که از زمان خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها، بسیاری از شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی ایران را ترک کرده‌اند.

دیگر از نه گفتن به «کاپیتولاسیون» کوتاه نخواهیم آمد!

این‌ها اگر دل‌شان برای قربانیان تروریسم سوخته بود و جهدشان علیه تروریست‌ها و آدم‌کش‌ها بود، جلوی عربستان و امارات و حتا دولت‌های خودشان را می‌گرفتند. هزینه‌ی ترور و تروریسم را ما می‌دهیم، بعد باید سرمان منت بگذارند و اتهام حمایت از تروریسم و تحت نظر قرار گرفتن را هم به جان بخریم؟! این یک‌جور کاپیتولاسیون نوین نیست؟ به نظرتانحق توحش از ما نمی‌گیرند؟!

جنایت امروز توطئه دولت‌های دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است

در پی حادثه تروریستی امروز در اهواز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیامی صادر کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
درباره‌ی اعتراضِ استاد رحیم‌پور ازغدی به سکولاریسمِ حوزوی:
تولّدِ سکولاریسم از حوزه‌ی غیرِ انقلابی
به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات
تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین