باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می‌کند؛

فضای مجازی شمشیری دولبه برای ادبیات/ سرقت‌های ادبی در این فضا را دریابید

عنوان

فضای مجازی برای ادبیات کشورمان شبیه یک شمشیر دو لبه عمل کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان فضای مجازی برای ادبیات کشورمان شبیه یک شمشیر دو لبه عمل کرده است؛ از یک طرف باعث شد شاعران و نویسندگان کشورمان با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و از سلایق و نظرهای آنها درباره شعرشان آگاه شوند و از سوی دیگر فرصتی را برای سودجویان ایجاد کرد تا در کسری از ثانیه، شعر یک شاعر را بردارند و به نام خود در فضای مجازی منتشر نمایند. تعداد زیادی از افراد را در فضای مجازی می بینیم که نام شاعر یا نویسنده بر خود نهاده اند و در میان این افراد کسانی هستند که سرقت ادبی انجام می دهند.

در فضای مجازی می بینیم برخی نه تنها شعر شاعران امروز، بلکه شعر شاعران قدیمی را هم به نام خود منتشر می کنند. این موارد مصداق بارز سرقت ادبی است. مقوله ای که به آن کم توجهی می شود. عکس این قضیه هم در فضای مجازی اتفاق می افتد؛ برخی افراد هستند جمله یا شعری را به نام شاعر مطرحی منتشر می کنند. همه این اتفاقات پیامدهای یک خلأ قانونی است، خلأ قانونی که باعث می شود افراد جسارت بیشتری برای ارتکاب جرم داشته باشند. نبود نظارت هم دلیل مضاعفی برای ارتکاب جرم می شود.

نبود قانونی برای حمایت مادی و معنوی از آثار ادبی و هنری باعث می شود، سودجویان این عرصه را عرصه ای بی قانون بدانند و دست به هرکاری بزنند. آثار دیگران را در فضای مجازی به نام خود منتشر کنند یا بالعکس آثار ضعیف خود را به نام شاعری مطرح به مردم عرضه کنند. سرقت های ادبی تنها مواردی نیست که در فضای مجازی رخ می دهد؛ در این فضا شاهد هستیم کتاب هایی برای دانلود عرضه می شوند که نویسنده شناخته شده ای ندارند. پس از بررسی این رمان های به اصطلاح عامه پسند متوجه می شویم، از نظر تکنیکی ضعیف هستند. وقتی از ابتدا تا انتهای کتاب را می خوانیم متوجه می شویم، از نظر محتوایی ایراد دارد. مشخص نیست نویسنده چه حرفی برای گفتن دارد.

تمام این اتفاقات به این دلیل برای ادبیات در فضای مجازی می افتد که نه تنها قانونی برای حمایت از مولف وجود ندارد، نظارتی روی آن نیست. در این فضا هر مطلبی منتشر می شود و کسی هم روی محتوای آثار عرضه شده در آن نظارت درستی ندارد. تا به حال نشنیده ایم کتابی که در فضای مجازی منتشر شده، از سوی یک مرجع قانونی بررسی شده است و به دلیل بی محتوا بودن سایتی که امکان دانلود کتاب را فراهم کرده بود از دسترس خارج و یا با سارقان ادبی در این فضا برخورد جدی شده است.

در کنار تمام این ها نباید فراموش کنیم در فضای مجازی دانلود غیرقانونی کتاب هم اتفاق می افتد و هیچ نظارتی روی آن نیست.گویا کسی با مسئله ای به نام حق مولف و ناشر آشنایی ندارد. اگر کتاب هایی را که می خریم ارزیابی کنیم، می بینیم در ابتدای کتاب نوشته شده حق ناشر و مولف محفوظ است. این حق تنها در  همین عبارت آمده است و کسی در عمل به این مسئله توجهی نمی کند. فضای مجازی برای ادبیات به شکل یک چاقوی دولبه عمل کرد. باید تدبیری اندیشیده شود که این چاقو بیشتر به نفع ناشر، مولف و ادبیات کشورمان عمل کند تا اینکه به ضرر آن باشد. چیزی که در عمل مشاهده می کنیم ضررهایی است که فضای مجازی برای مولف و ناشر به وجود آورده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارش نیویورک تایمز از اقدامات سعودی علیه ایران

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

شهیدان؛ صدای بیدارگر جامعه

رهبر انقلاب فرمودند: اگر روحیه جهاد و شهادت گسترش یابد، گرایش به شرق و غرب، و کفر و الحاد رخت برخواهد بست.

تحریم ها تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشته است

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری گفت: ملت ایران در این موضوع استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند و کاملا روشن کردند کسی که امروز در فکر فشار و ظلم به مردم است، هیئت حاکمه آمریکاست و نه دیگری.

مهم‌ترین مطالب سرویس

حکایت اربعین 
مدل مدیریت اسلامی
پاسخ تهیه کننده برنامه «ثریا» به انتقادات علی مطهری
می‌‌خواهند گفتگو درباره برجام را مانند نقد هولوکاست در اروپا ممنوع کنند
درس‌هایی از بزرگترین اجتماع سالیانه بشری
۳ گزاره درباره جامعه شناسی سیاسی راهپیمایی اربعین
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین