باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می‌کند؛

فضای مجازی شمشیری دولبه برای ادبیات/ سرقت‌های ادبی در این فضا را دریابید

عنوان

فضای مجازی برای ادبیات کشورمان شبیه یک شمشیر دو لبه عمل کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان فضای مجازی برای ادبیات کشورمان شبیه یک شمشیر دو لبه عمل کرده است؛ از یک طرف باعث شد شاعران و نویسندگان کشورمان با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و از سلایق و نظرهای آنها درباره شعرشان آگاه شوند و از سوی دیگر فرصتی را برای سودجویان ایجاد کرد تا در کسری از ثانیه، شعر یک شاعر را بردارند و به نام خود در فضای مجازی منتشر نمایند. تعداد زیادی از افراد را در فضای مجازی می بینیم که نام شاعر یا نویسنده بر خود نهاده اند و در میان این افراد کسانی هستند که سرقت ادبی انجام می دهند.

در فضای مجازی می بینیم برخی نه تنها شعر شاعران امروز، بلکه شعر شاعران قدیمی را هم به نام خود منتشر می کنند. این موارد مصداق بارز سرقت ادبی است. مقوله ای که به آن کم توجهی می شود. عکس این قضیه هم در فضای مجازی اتفاق می افتد؛ برخی افراد هستند جمله یا شعری را به نام شاعر مطرحی منتشر می کنند. همه این اتفاقات پیامدهای یک خلأ قانونی است، خلأ قانونی که باعث می شود افراد جسارت بیشتری برای ارتکاب جرم داشته باشند. نبود نظارت هم دلیل مضاعفی برای ارتکاب جرم می شود.

نبود قانونی برای حمایت مادی و معنوی از آثار ادبی و هنری باعث می شود، سودجویان این عرصه را عرصه ای بی قانون بدانند و دست به هرکاری بزنند. آثار دیگران را در فضای مجازی به نام خود منتشر کنند یا بالعکس آثار ضعیف خود را به نام شاعری مطرح به مردم عرضه کنند. سرقت های ادبی تنها مواردی نیست که در فضای مجازی رخ می دهد؛ در این فضا شاهد هستیم کتاب هایی برای دانلود عرضه می شوند که نویسنده شناخته شده ای ندارند. پس از بررسی این رمان های به اصطلاح عامه پسند متوجه می شویم، از نظر تکنیکی ضعیف هستند. وقتی از ابتدا تا انتهای کتاب را می خوانیم متوجه می شویم، از نظر محتوایی ایراد دارد. مشخص نیست نویسنده چه حرفی برای گفتن دارد.

تمام این اتفاقات به این دلیل برای ادبیات در فضای مجازی می افتد که نه تنها قانونی برای حمایت از مولف وجود ندارد، نظارتی روی آن نیست. در این فضا هر مطلبی منتشر می شود و کسی هم روی محتوای آثار عرضه شده در آن نظارت درستی ندارد. تا به حال نشنیده ایم کتابی که در فضای مجازی منتشر شده، از سوی یک مرجع قانونی بررسی شده است و به دلیل بی محتوا بودن سایتی که امکان دانلود کتاب را فراهم کرده بود از دسترس خارج و یا با سارقان ادبی در این فضا برخورد جدی شده است.

در کنار تمام این ها نباید فراموش کنیم در فضای مجازی دانلود غیرقانونی کتاب هم اتفاق می افتد و هیچ نظارتی روی آن نیست.گویا کسی با مسئله ای به نام حق مولف و ناشر آشنایی ندارد. اگر کتاب هایی را که می خریم ارزیابی کنیم، می بینیم در ابتدای کتاب نوشته شده حق ناشر و مولف محفوظ است. این حق تنها در  همین عبارت آمده است و کسی در عمل به این مسئله توجهی نمی کند. فضای مجازی برای ادبیات به شکل یک چاقوی دولبه عمل کرد. باید تدبیری اندیشیده شود که این چاقو بیشتر به نفع ناشر، مولف و ادبیات کشورمان عمل کند تا اینکه به ضرر آن باشد. چیزی که در عمل مشاهده می کنیم ضررهایی است که فضای مجازی برای مولف و ناشر به وجود آورده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

پیام رهبر انقلاب اسلامی درپی حادثه تروریستی اهواز؛

جنایت امروز توطئه دولت‌های دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است

اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد

رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه به جای تمرکز بر تصویب لوایح مرتبط با FATF، بهتر بود سراغ پیمان های پولی دوجانبه می رفتیم، گفت: اجرای کامل برنامه اقدام FATF محدودیتی را برای ما ایجاد خواهد کرد و نفعی برای ما نخواهد داشت.

۱۵ شهید و ۲۱ مجروح در حادثه تروریستی اهواز

خنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: تاکنون بر اثر این حمله تروریستی  15 نفر به شهادت رسیده‌اند.

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

در حالیکه مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی، پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی(FATF)را به نفع اقتصاد ایران می داند،اما مجید شاکری معتقد است:مشکل کشورها برای مبادله اقتصادی با ایرانFATF نیست.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
درباره‌ی اعتراضِ استاد رحیم‌پور ازغدی به سکولاریسمِ حوزوی:
تولّدِ سکولاریسم از حوزه‌ی غیرِ انقلابی
به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات
تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین