قیام گوهرشاد، قیام سینماگران را می‌طلبد

عنوان

سینمای ایران در قبال واقعه گوهرشاد و قیام علیه کشف حجاب، پس از گذشت ۸۳ سال همچنان سکوت کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وقایع مهم تاریخی برای تمام هنرمندان و سینماگران جهان از اهمیت بالایی برخوردارند؛ زیرا گوشه های مبهم و دیده نشده زیادی وجود دارد که می تواند پرده از حقایق جدیدی بردارد و با استقبال مخاطبان مواجه شود.

سینمای راهبردی ایران در خواب عمیق

در سال های اخیر که سینمای ایران سرگرم مشکلات داخلی و پرداختن به موضوعات کم ارزش شده است، بیش از هر زمان دیگری نبود سینمای راهگشا و جریان ساز و فیلم های فاخر طراز اول احساس می شود. مشغول بودن مسئولان فرهنگی و اهالی سینما به ماجرا های غیر ضروری نشان می دهد که برنامه ریزی درستی در این باره وجود ندارد.

نه تنها در سینما به بسیاری از وقایع مهم انقلاب و سده اخیر پرداخته نشده است؛ بلکه تلاشی هم برای شناساندن آن به اهالی سینما در راستای ایجاد انگیزه نشده است. سینمای ایران به اندازه ای از پرداختن به اتفاقات مهم تاریخی چشم پوشی کرده که در برخی موارد حتی سینمای هالیوود و جهان به آنها پرداخته است.

نپرداختن به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا منجر شد تا هالیوود با ساخت فیلم «آرگو» از سینمای ایران پیشی بگیرد و تاریخ را تحریف کند. این قبیل فیلم ها نشان می دهد که غفلت از سینمای راهبردی به مراتب هزینه بیشتری نسبت به نپرداختن به آن دارد؛ زیرا پس از پرداخت سینما های بیگانه به موضوعات داخلی، تصحیح تاریخ کار سختی خواهد بود.

ماجرای بکری که هنوز سینما به سراغش نرفته است

از نمونه های بارزی که می توان به آن اشاره کرد، ماجرای قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب و قتل عام مردم توسط حکومت رضا شاه است. پس از گذشت 83 سال از این واقعه مهم تاریخی هنوز سینمای ایران به آن نپرداخته و ابعاد مختلف این ماجرا برای بسیاری از مردم نا گفته باقی مانده است. بسیاری از کشورهای جهان با موضوعاتی کم اهمیت تر از ماجرای گوهرشاد، داستان سرایی کرده و قهرمانانی آفریده اند که اصلاً ما به ازای خارجی ندارند. این در حالی است که ماجرای  گوهرشاد پر از قصه های جذاب برای پرداخت سینمایی است؛ شخصیت ها و قهرمانانی مانند شیخ محمد تقی بهلول که پرچمدار این قیام بودند. 

قیام گوهرشاد، قیام سینماگران را طلب می کند/۲۱ تیر؛ سالروز امضای خونین مردم علیه کشف حجاب

 تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم پرداخت به موضوع قیام مسجد گوهرشاد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری با انتشار حاشیه های دیدار رمضانی رهبر انقلاب با شعرا در سال ۹۵، به این توصیه رهبری نیز اشاره کرده و نوشته است: «وحید جلیلی سر سفره نزدیک تر می شود. آقا در آغوشش می گیرد و او را می بوسد. جلیلی مجموعه ای از خاطرات شفاهی درباره قیام گوهرشاد را نشان می دهد و فعالیت هایی که در این حوزه داشته است. آقا می فرمایند: «کاش این کار زودتر اتفاق می افتاد. چون خیلی ها دیگر نیستند.» ذکر خیری هم از آقای بهلول می کند. جلیلی با لبخند می گوید: مادر خود ما البته خاطرات زیادی دارد. آقا می گویند این کار ها خوب است، اما تاریخ نگاری صرف کفایت نمی کند. باید فیلم ساخته شود. نام کارگردانی را هم می برند و می گویند مثلاً فلانی باید در این باره فیلم سینمایی بسازد.»

قیام گوهرشاد، قیام سینماگران را طلب می کند/۲۱ تیر؛ سالروز امضای خونین مردم علیه کشف حجاب

ترویج فرهنگ تاریخی ایران میان اهالی هنر

ترویج فرهنگ تاریخی ایران میان اهالی سینما و هنرمندان حس کنجکاوی آنان را برمی انگیزد و منجر می شود تا نسبت به مسائل مهم تاریخی عکس العمل نشان دهند. تبیین سیاست های راهبردی سینما توسط مسئولان و تولید حداقل یک اثر ملی در طول سال، لزوم برنامه ریزی در این امر را می طلبد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

پیام رهبر انقلاب اسلامی درپی حادثه تروریستی اهواز؛

جنایت امروز توطئه دولت‌های دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است

اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد

رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه به جای تمرکز بر تصویب لوایح مرتبط با FATF، بهتر بود سراغ پیمان های پولی دوجانبه می رفتیم، گفت: اجرای کامل برنامه اقدام FATF محدودیتی را برای ما ایجاد خواهد کرد و نفعی برای ما نخواهد داشت.

۱۵ شهید و ۲۱ مجروح در حادثه تروریستی اهواز

خنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: تاکنون بر اثر این حمله تروریستی  15 نفر به شهادت رسیده‌اند.

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

در حالیکه مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی، پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی(FATF)را به نفع اقتصاد ایران می داند،اما مجید شاکری معتقد است:مشکل کشورها برای مبادله اقتصادی با ایرانFATF نیست.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
درباره‌ی اعتراضِ استاد رحیم‌پور ازغدی به سکولاریسمِ حوزوی:
تولّدِ سکولاریسم از حوزه‌ی غیرِ انقلابی
به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات
تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین