قیام گوهرشاد، قیام سینماگران را می‌طلبد

عنوان

سینمای ایران در قبال واقعه گوهرشاد و قیام علیه کشف حجاب، پس از گذشت ۸۳ سال همچنان سکوت کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وقایع مهم تاریخی برای تمام هنرمندان و سینماگران جهان از اهمیت بالایی برخوردارند؛ زیرا گوشه های مبهم و دیده نشده زیادی وجود دارد که می تواند پرده از حقایق جدیدی بردارد و با استقبال مخاطبان مواجه شود.

سینمای راهبردی ایران در خواب عمیق

در سال های اخیر که سینمای ایران سرگرم مشکلات داخلی و پرداختن به موضوعات کم ارزش شده است، بیش از هر زمان دیگری نبود سینمای راهگشا و جریان ساز و فیلم های فاخر طراز اول احساس می شود. مشغول بودن مسئولان فرهنگی و اهالی سینما به ماجرا های غیر ضروری نشان می دهد که برنامه ریزی درستی در این باره وجود ندارد.

نه تنها در سینما به بسیاری از وقایع مهم انقلاب و سده اخیر پرداخته نشده است؛ بلکه تلاشی هم برای شناساندن آن به اهالی سینما در راستای ایجاد انگیزه نشده است. سینمای ایران به اندازه ای از پرداختن به اتفاقات مهم تاریخی چشم پوشی کرده که در برخی موارد حتی سینمای هالیوود و جهان به آنها پرداخته است.

نپرداختن به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا منجر شد تا هالیوود با ساخت فیلم «آرگو» از سینمای ایران پیشی بگیرد و تاریخ را تحریف کند. این قبیل فیلم ها نشان می دهد که غفلت از سینمای راهبردی به مراتب هزینه بیشتری نسبت به نپرداختن به آن دارد؛ زیرا پس از پرداخت سینما های بیگانه به موضوعات داخلی، تصحیح تاریخ کار سختی خواهد بود.

ماجرای بکری که هنوز سینما به سراغش نرفته است

از نمونه های بارزی که می توان به آن اشاره کرد، ماجرای قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب و قتل عام مردم توسط حکومت رضا شاه است. پس از گذشت 83 سال از این واقعه مهم تاریخی هنوز سینمای ایران به آن نپرداخته و ابعاد مختلف این ماجرا برای بسیاری از مردم نا گفته باقی مانده است. بسیاری از کشورهای جهان با موضوعاتی کم اهمیت تر از ماجرای گوهرشاد، داستان سرایی کرده و قهرمانانی آفریده اند که اصلاً ما به ازای خارجی ندارند. این در حالی است که ماجرای  گوهرشاد پر از قصه های جذاب برای پرداخت سینمایی است؛ شخصیت ها و قهرمانانی مانند شیخ محمد تقی بهلول که پرچمدار این قیام بودند. 

قیام گوهرشاد، قیام سینماگران را طلب می کند/۲۱ تیر؛ سالروز امضای خونین مردم علیه کشف حجاب

 تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم پرداخت به موضوع قیام مسجد گوهرشاد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری با انتشار حاشیه های دیدار رمضانی رهبر انقلاب با شعرا در سال ۹۵، به این توصیه رهبری نیز اشاره کرده و نوشته است: «وحید جلیلی سر سفره نزدیک تر می شود. آقا در آغوشش می گیرد و او را می بوسد. جلیلی مجموعه ای از خاطرات شفاهی درباره قیام گوهرشاد را نشان می دهد و فعالیت هایی که در این حوزه داشته است. آقا می فرمایند: «کاش این کار زودتر اتفاق می افتاد. چون خیلی ها دیگر نیستند.» ذکر خیری هم از آقای بهلول می کند. جلیلی با لبخند می گوید: مادر خود ما البته خاطرات زیادی دارد. آقا می گویند این کار ها خوب است، اما تاریخ نگاری صرف کفایت نمی کند. باید فیلم ساخته شود. نام کارگردانی را هم می برند و می گویند مثلاً فلانی باید در این باره فیلم سینمایی بسازد.»

قیام گوهرشاد، قیام سینماگران را طلب می کند/۲۱ تیر؛ سالروز امضای خونین مردم علیه کشف حجاب

ترویج فرهنگ تاریخی ایران میان اهالی هنر

ترویج فرهنگ تاریخی ایران میان اهالی سینما و هنرمندان حس کنجکاوی آنان را برمی انگیزد و منجر می شود تا نسبت به مسائل مهم تاریخی عکس العمل نشان دهند. تبیین سیاست های راهبردی سینما توسط مسئولان و تولید حداقل یک اثر ملی در طول سال، لزوم برنامه ریزی در این امر را می طلبد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارش نیویورک تایمز از اقدامات سعودی علیه ایران

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

شهیدان؛ صدای بیدارگر جامعه

رهبر انقلاب فرمودند: اگر روحیه جهاد و شهادت گسترش یابد، گرایش به شرق و غرب، و کفر و الحاد رخت برخواهد بست.

تحریم ها تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشته است

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری گفت: ملت ایران در این موضوع استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند و کاملا روشن کردند کسی که امروز در فکر فشار و ظلم به مردم است، هیئت حاکمه آمریکاست و نه دیگری.

مهم‌ترین مطالب سرویس

حکایت اربعین 
مدل مدیریت اسلامی
پاسخ تهیه کننده برنامه «ثریا» به انتقادات علی مطهری
می‌‌خواهند گفتگو درباره برجام را مانند نقد هولوکاست در اروپا ممنوع کنند
درس‌هایی از بزرگترین اجتماع سالیانه بشری
۳ گزاره درباره جامعه شناسی سیاسی راهپیمایی اربعین
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین