ثبت‌نام‌های پولی در مدارس دولتی/ آموزش‌وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می‌کنیم

عنوان

خانواده‌ها از اقدام برخی مدارس دولتی برای دریافت پول هنگام ثبت‌نام خبر می‌دهند، مدیرکل پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش معتقد است که دریافت پول هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتی ممنوع است و گروه‌های بازرسی در این رابطه نظارت میدانی و سیستمی بر مدارس دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ثبت نام مدارس در حال انجام است، با وجود آنکه آموزش وپرورش اعلام کرده است، مدارس دولتی هنگام ثبت نام حق دریافت وجه نقد را ندارند اما برخی مدارس به این صحبت ها توجهی ندارند.

طبق دستوالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان، مدارس دولتی عادی، نمونه دولتی و هیئت امنایی اجازه دریافت وجه نقد در فصل ثبت نام ندارند اما هم اکنون خانواده ها از تقاضای دریافت وجه نقد برای ثبت نام در مدارس خبر می دهند.

بیشتر بخوانید:

تشدید نظارت بر مدارس همزمان با ثبت نام/ خانواده ها به مدارس پول ندهند

پای حرف مردم؛ شلوغی کلاس های درس و نگرانی از جریان آموزش در مدارس دولتی

در همین رابطه یکی از والدین می گوید:  مگر وزارت آموزش وپرورش اعلام نکرد، درخواست پول هنگام ثبت نام غیرقانونی است؟ پس چرا بازهم مدام با اینگونه موارد روبرومی شویم. برای ثبت نام در یکی از مدارس دولتی مراجعه کرده ایم، می گویند برای ثبت نام 350 هزارتومان پول نقد بدهید.

مادر دیگری از گرو نگه داشتن کارنامه فرزندش برای پرداخت شهریه تعیین شده مدرسه دولتی خبر داده و می گوید: برای دوره ابتدایی 250 و متوسطه 400 تومان پول می خواستند و برای ثبت نام سال تحصیلی آینده هم می گویند باید از الان و همزمان با فصل ثبت نام پول پرداخت کنیم.

در همین رابطه علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: دستورالعملی را تحت عنوان نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان در موضوع ثبت نام ارسال کرده ایم که در آن شرایط  مدارسی که مجاز به دریافت داوطلبانه کمک های مردمی تحت عنوان فوق برنامه  هستند و مدارسی که به هیچ وجه مجاز به دریافت وجه هنگام ثبت نام نیستند مشخص است.

وی افزود: در فصل ثبت نام نظارت سیستمی و میدانی بر مدارس داریم و در نظارت سیستمی حساب یکپارچه مدارس را رصد می کنیم که براساس آن رخدادهای مالی مدارس و اینکه در بحث کمک های  مردمی دریافتی داشته اند یا خیر مشخص می شود و اگر در فصل ثبت نام اقدام به دریافت پول کرده باشند با آن برخورد خواهیم کرد.

کمرئی ادامه داد: روش دوم نظارت به صورت میدانی است و تیم 60 نفره انتخاب شده اند که در سطح استان ها از جمله استان تهران به مدارس اعزام می شوند و تا به امروز چهار مرحله اعزام داشتیم که بر کار ثبت نام مدارس نظارت داشتند همچنین اگر خانواده ها در زمینه دریافت وجه مالی توسط مدیران مدارس، محدوده بندی ثبت نام و سایر مواردی که مانع ثبت نام آسان می شود، مشکلات خود را بیان کنند، اقدامات اصلاحی لازم برای آسان شدن ثبت نام انجام می شود.

وی تاکید کرد: در سه سال گذشته بیشترین شکایت ها درباره دریافت وجه، پول سرویس  و محدوده بندی ثبت نام بود همچنین طبق قاعده کلی ماده 31 اجرایی مدارس، دانش آموزانی که در محل نزدیک به مدرسه سکونت دارند در اولویت ثبت نام هستند و دانش آموزانی که مادرشان شاغل است می توانند در محدوده خارج از محل زندگی ثبت نام شوند اما بقیه دانش آموزان باید قاعده ثبت نام را رعایت کنند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: محدوده بندی جغرافیایی به دلیل اقدامات بیرونی است و ربطی به سیاست های آموزش وپرورش درباره تقسیم دانش آموزان ندارد و در مناطق پرجمعیت مانند مراکز شهرها و استان ها مدارسی که تقاضای ثبت نام برای آنها بالا است و مدرسه با محدودیت ثبت نام مواجه می شود ناچار به محدوده بندی هستیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛
ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در روستای درگز صحت ندارد/ بهزیستی به وظایفش عمل کند
مدیرعامل صندوق بیمه روستائیان و عشایر؛
هزینه بیمه روستائیان و عشایر روزی یک عدد تخم مرغ است
معاون خدمات شهری شهرداری تهران مطرح کرد؛
احداث زباله‌سوز ۳۲۰۰ تنی در آینده‌ای نزدیک در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین