ثبت‌نام‌های پولی در مدارس دولتی/ آموزش‌وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می‌کنیم

عنوان

خانواده‌ها از اقدام برخی مدارس دولتی برای دریافت پول هنگام ثبت‌نام خبر می‌دهند، مدیرکل پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش معتقد است که دریافت پول هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتی ممنوع است و گروه‌های بازرسی در این رابطه نظارت میدانی و سیستمی بر مدارس دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ثبت نام مدارس در حال انجام است، با وجود آنکه آموزش وپرورش اعلام کرده است، مدارس دولتی هنگام ثبت نام حق دریافت وجه نقد را ندارند اما برخی مدارس به این صحبت ها توجهی ندارند.

طبق دستوالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان، مدارس دولتی عادی، نمونه دولتی و هیئت امنایی اجازه دریافت وجه نقد در فصل ثبت نام ندارند اما هم اکنون خانواده ها از تقاضای دریافت وجه نقد برای ثبت نام در مدارس خبر می دهند.

بیشتر بخوانید:

تشدید نظارت بر مدارس همزمان با ثبت نام/ خانواده ها به مدارس پول ندهند

پای حرف مردم؛ شلوغی کلاس های درس و نگرانی از جریان آموزش در مدارس دولتی

در همین رابطه یکی از والدین می گوید:  مگر وزارت آموزش وپرورش اعلام نکرد، درخواست پول هنگام ثبت نام غیرقانونی است؟ پس چرا بازهم مدام با اینگونه موارد روبرومی شویم. برای ثبت نام در یکی از مدارس دولتی مراجعه کرده ایم، می گویند برای ثبت نام 350 هزارتومان پول نقد بدهید.

مادر دیگری از گرو نگه داشتن کارنامه فرزندش برای پرداخت شهریه تعیین شده مدرسه دولتی خبر داده و می گوید: برای دوره ابتدایی 250 و متوسطه 400 تومان پول می خواستند و برای ثبت نام سال تحصیلی آینده هم می گویند باید از الان و همزمان با فصل ثبت نام پول پرداخت کنیم.

در همین رابطه علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: دستورالعملی را تحت عنوان نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان در موضوع ثبت نام ارسال کرده ایم که در آن شرایط  مدارسی که مجاز به دریافت داوطلبانه کمک های مردمی تحت عنوان فوق برنامه  هستند و مدارسی که به هیچ وجه مجاز به دریافت وجه هنگام ثبت نام نیستند مشخص است.

وی افزود: در فصل ثبت نام نظارت سیستمی و میدانی بر مدارس داریم و در نظارت سیستمی حساب یکپارچه مدارس را رصد می کنیم که براساس آن رخدادهای مالی مدارس و اینکه در بحث کمک های  مردمی دریافتی داشته اند یا خیر مشخص می شود و اگر در فصل ثبت نام اقدام به دریافت پول کرده باشند با آن برخورد خواهیم کرد.

کمرئی ادامه داد: روش دوم نظارت به صورت میدانی است و تیم 60 نفره انتخاب شده اند که در سطح استان ها از جمله استان تهران به مدارس اعزام می شوند و تا به امروز چهار مرحله اعزام داشتیم که بر کار ثبت نام مدارس نظارت داشتند همچنین اگر خانواده ها در زمینه دریافت وجه مالی توسط مدیران مدارس، محدوده بندی ثبت نام و سایر مواردی که مانع ثبت نام آسان می شود، مشکلات خود را بیان کنند، اقدامات اصلاحی لازم برای آسان شدن ثبت نام انجام می شود.

وی تاکید کرد: در سه سال گذشته بیشترین شکایت ها درباره دریافت وجه، پول سرویس  و محدوده بندی ثبت نام بود همچنین طبق قاعده کلی ماده 31 اجرایی مدارس، دانش آموزانی که در محل نزدیک به مدرسه سکونت دارند در اولویت ثبت نام هستند و دانش آموزانی که مادرشان شاغل است می توانند در محدوده خارج از محل زندگی ثبت نام شوند اما بقیه دانش آموزان باید قاعده ثبت نام را رعایت کنند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: محدوده بندی جغرافیایی به دلیل اقدامات بیرونی است و ربطی به سیاست های آموزش وپرورش درباره تقسیم دانش آموزان ندارد و در مناطق پرجمعیت مانند مراکز شهرها و استان ها مدارسی که تقاضای ثبت نام برای آنها بالا است و مدرسه با محدودیت ثبت نام مواجه می شود ناچار به محدوده بندی هستیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مذاکرات بی‌نتیجه با اروپا؛

برجام اروپایی در آستانه سرنوشت برجام آمریکایی؟

ناگفته‌هایی از دستمزدهای چند ده میلیونی در وزارت نفت

چرا مدیرعامل شرکت ملی نفت با وجود بازنشستگی باید از دو محل حقوق دریافت کند و ماهانه حداقل 34 میلیون تومان حقوق بگیرد.

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

رهبری معظم انقلاب تاکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین