ثبت‌نام‌های پولی در مدارس دولتی/ آموزش‌وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می‌کنیم

عنوان

خانواده‌ها از اقدام برخی مدارس دولتی برای دریافت پول هنگام ثبت‌نام خبر می‌دهند، مدیرکل پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش معتقد است که دریافت پول هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتی ممنوع است و گروه‌های بازرسی در این رابطه نظارت میدانی و سیستمی بر مدارس دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ثبت نام مدارس در حال انجام است، با وجود آنکه آموزش وپرورش اعلام کرده است، مدارس دولتی هنگام ثبت نام حق دریافت وجه نقد را ندارند اما برخی مدارس به این صحبت ها توجهی ندارند.

طبق دستوالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان، مدارس دولتی عادی، نمونه دولتی و هیئت امنایی اجازه دریافت وجه نقد در فصل ثبت نام ندارند اما هم اکنون خانواده ها از تقاضای دریافت وجه نقد برای ثبت نام در مدارس خبر می دهند.

بیشتر بخوانید:

تشدید نظارت بر مدارس همزمان با ثبت نام/ خانواده ها به مدارس پول ندهند

پای حرف مردم؛ شلوغی کلاس های درس و نگرانی از جریان آموزش در مدارس دولتی

در همین رابطه یکی از والدین می گوید:  مگر وزارت آموزش وپرورش اعلام نکرد، درخواست پول هنگام ثبت نام غیرقانونی است؟ پس چرا بازهم مدام با اینگونه موارد روبرومی شویم. برای ثبت نام در یکی از مدارس دولتی مراجعه کرده ایم، می گویند برای ثبت نام 350 هزارتومان پول نقد بدهید.

مادر دیگری از گرو نگه داشتن کارنامه فرزندش برای پرداخت شهریه تعیین شده مدرسه دولتی خبر داده و می گوید: برای دوره ابتدایی 250 و متوسطه 400 تومان پول می خواستند و برای ثبت نام سال تحصیلی آینده هم می گویند باید از الان و همزمان با فصل ثبت نام پول پرداخت کنیم.

در همین رابطه علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: دستورالعملی را تحت عنوان نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان در موضوع ثبت نام ارسال کرده ایم که در آن شرایط  مدارسی که مجاز به دریافت داوطلبانه کمک های مردمی تحت عنوان فوق برنامه  هستند و مدارسی که به هیچ وجه مجاز به دریافت وجه هنگام ثبت نام نیستند مشخص است.

وی افزود: در فصل ثبت نام نظارت سیستمی و میدانی بر مدارس داریم و در نظارت سیستمی حساب یکپارچه مدارس را رصد می کنیم که براساس آن رخدادهای مالی مدارس و اینکه در بحث کمک های  مردمی دریافتی داشته اند یا خیر مشخص می شود و اگر در فصل ثبت نام اقدام به دریافت پول کرده باشند با آن برخورد خواهیم کرد.

کمرئی ادامه داد: روش دوم نظارت به صورت میدانی است و تیم 60 نفره انتخاب شده اند که در سطح استان ها از جمله استان تهران به مدارس اعزام می شوند و تا به امروز چهار مرحله اعزام داشتیم که بر کار ثبت نام مدارس نظارت داشتند همچنین اگر خانواده ها در زمینه دریافت وجه مالی توسط مدیران مدارس، محدوده بندی ثبت نام و سایر مواردی که مانع ثبت نام آسان می شود، مشکلات خود را بیان کنند، اقدامات اصلاحی لازم برای آسان شدن ثبت نام انجام می شود.

وی تاکید کرد: در سه سال گذشته بیشترین شکایت ها درباره دریافت وجه، پول سرویس  و محدوده بندی ثبت نام بود همچنین طبق قاعده کلی ماده 31 اجرایی مدارس، دانش آموزانی که در محل نزدیک به مدرسه سکونت دارند در اولویت ثبت نام هستند و دانش آموزانی که مادرشان شاغل است می توانند در محدوده خارج از محل زندگی ثبت نام شوند اما بقیه دانش آموزان باید قاعده ثبت نام را رعایت کنند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: محدوده بندی جغرافیایی به دلیل اقدامات بیرونی است و ربطی به سیاست های آموزش وپرورش درباره تقسیم دانش آموزان ندارد و در مناطق پرجمعیت مانند مراکز شهرها و استان ها مدارسی که تقاضای ثبت نام برای آنها بالا است و مدرسه با محدودیت ثبت نام مواجه می شود ناچار به محدوده بندی هستیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

اجازه حذف مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان را نمی‌دهیم

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه مصوبات این کمیسیون درباره پرداخت مالیات پزشکان را قدمی در راستای شفافیت مالیاتی می دانم، گفت: اجازه حذف مصوبات مربوط به پرداخت مالیات توسط پزشکان را نخواهیم داد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین