دانشجویان همچنان در رویای ازدواج آسان

عنوان

تهران- ایرنا- مسئولان فرهنگی آموزش عالی در حالی از سال ها پیش برای ترویج ازدواج آسان دانشجویان در تلاشند که دغدغه تامین معاش و نبود شغل مناسب، همچنان مانع مهمی در برابر انجام این سنت حسنه بین این قشر از جوانان است.

ازدواج و تشکیل خانوده، پاسخی طبیعی و آرامش بخش به یک نیاز ذاتی انسان است اما عوامل مختلفی سبب شده که در کشورمان میانگین سن ازدواج برای دختران از 18 به 23 سال و برای پسران از 25 سال به 27 سال برسد.
خبرنگار علمی ایرنا با هدف واکاوی دلایل افزایش سن ازدواج و برخی پیامدهای منفی ناشی از آن به ویژه در جامعه دانشگاهی با «کامبیز مصطفی پور» جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت و گو کرد.

** دشواری های ازدواج برای جوانان دانشجو
مصطفی پور در تحلیل دلایل گرایش جوانان دانشجو به تجرد حتی پس از فارغ التحصیلی در مقاطع بالا گفت: خداوند در طبیعت انسان نیاز جنسی را نهاده است. اگر جامعه به نیازهای مشروع با ابزارهای مشروع پاسخ دهد، انطباق صورت گرفته و جامعه در تعادل قرار خواهد گرفت. این نیاز نیز در کنار نیازهایی مانند مسکن، تحصیل، آموزش و خوراک جای می گیرد که نیازمند ابزارهای قانونی هستند.
«در جامعه ای که ابزار برطرف ساختن نیازها فراهم نشود، شاهد عدم انطباق و در نتیجه کژکارکردی و پدیداری آسیب اجتماعی خواهیم بود».
مصطفی پور گفت: «در مقوله ازدواج جوانان و دانشجویان نیز شاهد چنین شرایطی هستیم. نیاز به ازدواج در جوانان ما مشاهده می شود اما ابزارهای تشکیل خانواده دچار گسست و اختلال است و در نتیجه به آن نیاز پاسخ نمی دهد».
به گفته وی، اختلال در بلوغ اقتصادی و بلوغ جنسی نخستین عامل بروز انحرافات اخلاقی از جمله پدیده ای همچون ازدواج سفید است. سن بلوغ جنسی برای پسران 14 سال و برای دختران 9 سال است. این در حالی است که در ایران، بلوغ اقتصادی و رسیدن به شرایط ثابتی از نظر تحصیلی و شغلی به طول معمول در سنین 27 سال به بالا و حتی گاهی تا 35 سال رخ می دهد و از این رو در این فاصله طولانی، جوان ابزار قانونی برای پاسخگویی به نیازهای جنسی در اختیار ندارد و در صورت ناتوانی در خویشتن داری، به بیراهه کشانده می شود.
این استاد دانشگاه معتقد است: به طور خاص تغییرات اقتصادی و سنگینی هزینه های مراسم ازدواج، تهیه مسکن و ادامه زندگی، شرایط پیچیده و دشواری پیش روی دانشجویان قرار داده تا از بیم گرفتار شدن در این شرایط، قید ازدواج را بزنند.
مصطفی پور افزود: به واقع، برای جوانانی که بخواهند پایبند به شیوه های قانونی به دنبال تامین نیازهایشان باشند، فضای کسب و کار ناامن و بیکاری پیش رویشان است و به همین دلیل زیر بار تعهدات مالی نمی روند.

**نقش تبلیغات ماهواره ای در گسترش انحرافات اخلاقی
تبلیغات ماهواره ها در برقراری روابط آزاد و خارج از چارچوب های قانونی و عرفی نیز در تعلل جوانان در پذیرش تعهدات خانوادگی و گرایش آنها به زندگی با جنس مخالف خارج از مدار قانونی بی تاثیر نیست.
مصطفی پور در این باره عنوان کرد: بروز نظام سرمایه داری در سپهر رسانه ای و دامن زدن ماهواره ها و شبکه های اجتماعی به خروج روابط اجتماعی و خانوادگی از شکل سنتی، نقش پررنگی در گرایش به سوی ازدواج سفید داشته است.
این جامعه شناس دلایل دیگری را نیز چون رشد فردگرایی، کاهش نقش خانواده در تصمیم گیری ها، استقلال اقتصادی و عاطفی، ترس از طلاق، تمایل به تجربه ازدواج از نوع آزمایشی، نگرانی ناشی از شروع رابطه ای که به جدایی ختم شود، تعارضات نسلی و اختلاف عقاید، گسست ارزش های فرهنگی و تعصبات قومی باعث انسداد پاسخگویی به نیازهای مشروع و برطرف سازی نیازها از راه های نامشروع برشمرد.

** بیراهه ای به نام ازدواج سفید
مصطفی پور ازدواج سفید را به عنوان ارمغان نامبارک از دیار غرب، مهمترین آسیب در نبود شرایط آسان ازدواج برای دانشجویان عنوان و آن را این چنین تعریف کرد: ازدواج سفید پیوندی غیرقانونی و غیررسمی است که در آن دو طرف هیچ تعهدی برای کنار هم ماندن ندارند.
این جامعه شناس با تاکید بر اینکه باید نسبت به اصل این مساله تحلیل و درک درستی ارائه داد، افزود: در شرایط فعلی به دلایل گوناگون، هنوز هیچ مطالعه کافی در این زمینه انجام نشده و هر نوع تحلیل و اظهارنظری در شرایط کنونی متکی به شواهد معدود و تجربه های زیستی است که باید با احتیاط تلقی و عنوان شود.
علمی**9283**2017

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مذاکرات بی‌نتیجه با اروپا؛

برجام اروپایی در آستانه سرنوشت برجام آمریکایی؟

ناگفته‌هایی از دستمزدهای چند ده میلیونی در وزارت نفت

چرا مدیرعامل شرکت ملی نفت با وجود بازنشستگی باید از دو محل حقوق دریافت کند و ماهانه حداقل 34 میلیون تومان حقوق بگیرد.

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

رهبری معظم انقلاب تاکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین