عضو اتاق بازرگانی:

دلار ۱۰ هزار تومانی ربطی به تحریم‌ها ندارد

دلار و سکه

تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی و دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص تحولات روزهای اخیر در بازار ارز و رسیدن دلار به قیمت 10 هزار تومان اظهار کرد: رئیس کل بانک مرکزی ابزار تغییر در تحولات بازار ارز را در اختیار ندارد، بنابراین این توقع که همتی در نخستین روزهای کارش روند بازار را تغییر دهد، توقع درستی نبود.

وی افزود: بازار ارز خم رنگرزی نیست که در مدت زمان کوتاهی بتوان کاری برای آن کرد. البته یک مقدار هم بازار در مورد تغییر قیمتها مقاومت می‌کند و این که در پشت صحنه چه اتفاقی در حال افتادن است، مشخص نیست.

این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: اتفاقات بازار ارز داخلی است و ربطی به خارج ندارد. من بارها گفته‌ام که تحریمها و فشارهای خارجی تنها 20 درصد روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد.

وی در خصوص انتخاب همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و اثرش بر بازار ارز بیان کرد: درباره این که آقای همتی مناسب ریاست کلی بانک مرکزی هست یا نه، باید قبل از انتصاب، نظر خواهی می‌شد. حالا که ایشان بر سر کار آمده بهتر است همه از این انتخاب حمایت کنیم.

عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است. باید شفاف باشد که هر شرکتی با مجوز کجا چه چیزی وارد کرده است، تا کسی فرصت سو استفاده نداشته باشد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

معاون موسسه نیاوران
تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید
ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا
مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
تحریم دلیل کاهش صادرات نیست
گوشت برزیلی در دست دلالان
گوشت قرمز به ۹۵هزارتومان می‌رسد
علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت:
شرکت نفت زیان‌ده است
از ژن خوب تا چند شغله‌ها
۴۱ مشاور برای ۴ وزیر +جدول
روایت وزیر اسبق اقتصادی از نقش شیخ‌نشین‌ها در بازار ایران
فیلم: چگونه امارات در بازار ارز ایران خرابکاری می‌کند؟
کارشناس نفت و گاز در گفتگو با نسیم‌آنلاین:
فروش ریالی نفت در بورس مشکلی برای منابع ارزی کشور ایجاد نمی‌کند
چرا بودجه شرکتهای دولتی در مجلس بررسی نمی‌شود؟!
۶۰درصد بودجه برای ۴ شرکت دولتی!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین