چند نکته درباره پیشنهاد ترامپ برای مذاکره

دستکش مخملی ترامپ

عنوان

ترامپ دستکش مخملی را دستش کرده و حرف از مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌زند، اما کمی بعد پمپئو وزیرخارجه‌ش شروطی که برای مذاکره اعلام کرد، ‏کمی از آن دستِ چدنی آمریکا را نمایان کرد.

نسیم آنلاین؛ مهدی قاسم‌خانی: ترامپ دستکش مخملی را دستش کرده و حرف از مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌زند، اما کمی بعد پمپئو وزیرخارجه‌ش شروطی که برای مذاکره اعلام کرد، ‏کمی از آن دستِ چدنی آمریکا را نمایان کرد.
هرچند بعضی آقایان و رسانه هایشان دلشان نمی‌خواهد که سابقه بدعهدی های متعدد ایالات متحده و حتی آن دست چدنی را هم ببینند و شروع کرده اند به نظریه پردازی در راستای تسهیل مذاکره با ترامپ! گویا او از خر شیطان پیاده شده و می‌‌خواهد بدعهدی‌هایش را جبران نمایند.
با این حال محمدجواد ظریف با اشاره به خروج امریکا از برجام امکان مذاکره مجدد ایران با ‏آمریکا را رد کرد و نوشت: «ایران و ‏آمریکا دو سال گفت‌وگو کردند. ما با اتحادیه اروپا، تروئیکای اروپایی، روسیه و چین موفق به ایجاد یک توافق چندجانبه -موسوم به برجام- شدیم. این ‏توافق، کارساز بوده است. آمریکا تنها می‌تواند خودش را بابت خروج از این توافق و ترک میز [مذاکره] مقصر بداند. تهدید، تحریم و تردستی‌های تبلیغاتی ‏موثر واقع نخواهند شد.»
ترامپ در حالی بحث مذاکره را مطرح کرده که آشفته بازار سکه و ارز و به طور کلی وضع نابسامان اقتصاد ‏کشور از یکسو و پالس های مثبت برخی مسئولین نظیر سیف، رئیس سابق بانک مرکزی، که مشکلات بازار ارز را ناشی از سیاست های آمریکا دانست او را به قبول مذاکره از سوی ایران امیدوار کرده است.
حال اما باید دید که آقای روحانی که سال گذشته در جریان سفر به نیویورک ۸ بار تقاضای ترامپ برای دیدار را رد میکند بر صحبت های گذشته خود مبنی بر عدم مذاکره مجدد با آمریکا پای‌بند می‌ماند و با کار و تلاش جهادی و شبانه روزی در پی حل ‏مشکلات مردم می‌رود یا آنکه تجربه برجام را فراموش کرده و برای حل مشکلاتی که اکثر آن‌ها ریشه داخلی دارند و با تدبیر حل ‏شدنی هستند دست به مذاکره با آمریکا خواهد زد! و این این پیام را به مردم منتقل خواهد کرد که راه برون رفت از اوضاع فعلی کماکان تسلیم دربرابر کدخداست. ‏

التهابات اخیر بازار در استانه اعمال برخی تحریم‌ها در نیمه مرداد در کنار سکوت مسئولین بر افکار عمومی تاثیر منفی داشته است. بااین حال شکست ‏تجربه اعتماد به آمریکا با عهدشکنی و عدم اجرای تعهدات برجامی و در نهایت خروج از برجام ملت را به رشدی رسانده که فریب دستکش مخملی آمریکا را نخورده و بدانند فرقی بین اوباما و ترامپ نیست!‏

فارغ از تمام اینها، باید دید که مذاکره و ارتباط با آمریکا، چه ثمره‌ای برای بعضی از آقایان و رسانه هایشان داشته یا دارد، که با چشم پوشی بر تمام ‏اتفاقات اخیر و بی توجه به مصالح و منافع ملی برون رفت از تمام مشکلات کشور را، در مذاکره با آمریکا دیده و بی‌پروا به تبلیغ آن می‌پردازند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین