موافق واگذاری طرح‌های بلندمدت سواحل هستیم

عنوان

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید در هر سه استان شمالی پرچم‌ها در دریا با یک رنگ، سایز و طرح نصب شود و واقعا ضرورت دارد مردم بدانند پرچم چیست، رنگ‌ها به چه معنا است، چرا که اگر بدانند مطالبه‌گری می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ پروین فرشچی در نشست بررسی وضعیت شناگاه ها و ساماندهی سواحل استان مازندران که با حضور نمایندگان دستگاه های متولی مانند بهداشت، وزارت کشور، فرمانداران، محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: در ساماندهی سواحل و شناگاه ها همواره به دنبال یک متولی بودیم و به هم اعتماد نداشتیم که باید یک مدیریت جامع یا یک شورای سیاست گذاری برای مدیریت سواحل متشکل از بخش خصوصی و دولتی ایجاد کنیم.

وی افزود: برخی معتقدند باید یک متولی متمرکز بر روی شناگاه ها و سواحل باشد تا کاری صورت بگیرد، اما من بر عکس این ایده فکر می کنم، چرا که هر یک از دستگاه ها، ضوابط، مقررات، استانداردها و نقطه نظرات و سلایق خود را داشته و اعمال می کنند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: ما حدود دوسال، پایش چهار فصل شناگاه ها را داشتیم که در نهایت نشان داد که بعضی ها خیلی و بعضی ها هم کمی آلوده اند.

هدف از اجرای طرح پرچم گذاری شناگاه ها در استانهای شمالی

این مسئول با بیان اینکه مردم حق طبیعی شان است که از این شناگاه ها بهره ببرند، متذکر شد: مردم چگونه باید متوجه شوند که کدام شناگاه مطلوب و کدام یک آلوده است و بر این اساس، در یک طرح مشترک میان وزارت کشور، بهداشت و محیط زیست به اجرای طرح پرچم گذاری رسیدیم.

فرشچی در ادامه به اهداف اجرای این طرح اشاره و بیان کرد: هدف اول از اجرای این طرح این است که مردم انگیزه پیدا کنند و مطالبه گری کنند برای ایجاد و افزایش شناگاه ها از مسئولان امر، دوم آن که مسئولان هم از دستگاه های متولی ترغیب شوند تا در دور یک میز جمع شوند و اتفاق مطلوبی در این حوزه رخ دهد و توجه ها به این سمت جلب شود.

وی ادامه داد: هدف سوم از اجرای این طرح آن بود که بخش خصوصی هم که می خواهد سرمایه گذاری کند، اگر سلامت شناگاه تحت مدیریتش برقرار نباشد، سرمایه اش از بین می رود؛ لذا یا سرمایه گذاری نمی کند و یا حداقل ها را برای ادامه کار آماده می کند.

توسعه گردشگری ساحل به ساحل و ضرورت ساماندهی سواحل

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه ارتباط با همسایگان دریای خزر در حال گسترش است و اتفاقات زیادی در این خصوص در حال رخ دادن در منطقه است، تصریح کرد: همه این ها زمینه ای را فراهم می کند برای گردشگری ساحل به ساحل میان کشورهای منطقه که ما هم باید از آن بهره ببریم؛ لذا ما می توانیم از سواحل مان به عنوان منابع درآمدی ملی بهره ببریم.

این مسئول با بیان اینکه در اجرای این طرح ما به سمت سلامتی و امنیت شناگاه ها حرکت می کنیم، بیان کرد: ما در بودجه، پایش ها و نیروی انسانی مشکل داریم، اما این دلیل نمی شود تا این حرکت را به جلو پیش نبریم.

فرشچی یادآور شد: وقتی استاندار یکی از استانهای شمالی ما اعلام کند که در سال قبل 20 پرچم زرد در شناگاه های ما بود که طی سال جاری این رقم به 10 شناگاه کاهش یافت، یعنی ما به هدف مان رسیده ایم.

ضرورت استقرار بازرس در شناگاه های شمالی کشور

وی در ادامه به ضرورت بازرسی از شناگاه های استان اشاره و تأکید کرد: اینکه ما باید بازرس برای شناگاه ها داشته باشیم یک ضرورت است. اینکه ما باید پس از بازرسی، به شناگاه های زردمان مهلت برای بازنگری دهیم یک ضرورت است تا خود را ترمیم و تصحیح کنند.

با واگذاری طرح های بلندمدت سواحل موافقم

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور متذکر شد: البته برخی از ایرادات هم در توان مدیر طرح نیست که بتواند آن را رفع کند، زباله یا فاضلاب در حیطه وظایف و کنترل او نیست، البته از سوی دیگر در واگذاری طرح ها برای طولانی مدت نیز بنده کاملا موافقم، چرا که برای سرمایه گذار کوتاه مدت، نه دلی می سوزاند و نه برایش مقرون به صرفه است.

مطالبه گری مردم از مسئولان در گرو آگاهی بخشی عمومی

این مسئول در ادامه به ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی در این طرح اشاره و تصریح کرد: واقعا ضرورت دارد مردم بدانند پرچم چیست، رنگها به چه معنا است، چرا که اگر بدانند مطالبه گری می کنند و از سوی دیگر جز در مناطق با پرچم آبی در مناطق دیگر هم شنا نمی کنند.

فرشچی با بیان اینکه طی سال گذشته بیش از 60 نفر در دریای خزر غرق شدند که 60 خانواده را داغدار کرد، گفت: مرگ یک نفر به نوعی مرگ یک خانواده است و ما باید آگاهی رسانی را چند برابر کنیم و برای تحقق این امر باید از تمام ظرفیت ها از صداوسیما، رسانه ها و تشکلهای مردمی بهره ببریم.

کارگروه دائمی ساماندهی شناگاه ها در استان های شمالی شکل بگیرد

وی با بیان اینکه الان که حداقل می دانیم چالشها کجاست و چگونه حل می شود باید همه پای کار بیاییم، اظهار کرد: کارگروه دائم شناگاه های استانی باید شکل بگیرد و از تمام دستگاه های متولی باید دعوت شود تا نمایندگان شان به طور مستمر در جلسات حاضر شوند. در خصوص بودجه هم باید یک بودجه ملی جداگانه ای برای اجرای این طرح در نظر گرفته شود، مهم نیست به کدام دستگاه تخصیص می یابد، مهم آن است که کار پیش رود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: باید در هر سه استان شمالی پرچمها با یک رنگ، سایز و طرح نصب شود و شاهد تعدد طرح، رنگ و سایز نباشیم تا مردم شاهد اجرای یک طرح واحد در سواحل و شناگاه ها باشند.

فرشچی در پایان با بیان اینکه اگر تعداد شناگاه ها را افزایش دهیم، دلیل بر اشتغالزایی بیشتر نیست و می شود از آن ها در یک فضای کیفی و منسجم بهره برد، گفت: باید به سمتی برویم که تعداد شناگاه ها را کاهش دهیم و از ان سو کیفی کنیم، برویم به سمتی که دو تا سه تا سرمایه گذار در کنار هم در یک مجموعه مطلوب گردشگری کار کنند و خدمات مطلوب و شایسته ای را به مردم ارائه کنند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

عدالتخواهی در بین جوان‌ها زنده‌ست
ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مطرح کرد؛
پرداخت کمک هزینه ازدواج بدون محدودیت زمانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین