موافق واگذاری طرح‌های بلندمدت سواحل هستیم

عنوان

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید در هر سه استان شمالی پرچم‌ها در دریا با یک رنگ، سایز و طرح نصب شود و واقعا ضرورت دارد مردم بدانند پرچم چیست، رنگ‌ها به چه معنا است، چرا که اگر بدانند مطالبه‌گری می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ پروین فرشچی در نشست بررسی وضعیت شناگاه ها و ساماندهی سواحل استان مازندران که با حضور نمایندگان دستگاه های متولی مانند بهداشت، وزارت کشور، فرمانداران، محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: در ساماندهی سواحل و شناگاه ها همواره به دنبال یک متولی بودیم و به هم اعتماد نداشتیم که باید یک مدیریت جامع یا یک شورای سیاست گذاری برای مدیریت سواحل متشکل از بخش خصوصی و دولتی ایجاد کنیم.

وی افزود: برخی معتقدند باید یک متولی متمرکز بر روی شناگاه ها و سواحل باشد تا کاری صورت بگیرد، اما من بر عکس این ایده فکر می کنم، چرا که هر یک از دستگاه ها، ضوابط، مقررات، استانداردها و نقطه نظرات و سلایق خود را داشته و اعمال می کنند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: ما حدود دوسال، پایش چهار فصل شناگاه ها را داشتیم که در نهایت نشان داد که بعضی ها خیلی و بعضی ها هم کمی آلوده اند.

هدف از اجرای طرح پرچم گذاری شناگاه ها در استانهای شمالی

این مسئول با بیان اینکه مردم حق طبیعی شان است که از این شناگاه ها بهره ببرند، متذکر شد: مردم چگونه باید متوجه شوند که کدام شناگاه مطلوب و کدام یک آلوده است و بر این اساس، در یک طرح مشترک میان وزارت کشور، بهداشت و محیط زیست به اجرای طرح پرچم گذاری رسیدیم.

فرشچی در ادامه به اهداف اجرای این طرح اشاره و بیان کرد: هدف اول از اجرای این طرح این است که مردم انگیزه پیدا کنند و مطالبه گری کنند برای ایجاد و افزایش شناگاه ها از مسئولان امر، دوم آن که مسئولان هم از دستگاه های متولی ترغیب شوند تا در دور یک میز جمع شوند و اتفاق مطلوبی در این حوزه رخ دهد و توجه ها به این سمت جلب شود.

وی ادامه داد: هدف سوم از اجرای این طرح آن بود که بخش خصوصی هم که می خواهد سرمایه گذاری کند، اگر سلامت شناگاه تحت مدیریتش برقرار نباشد، سرمایه اش از بین می رود؛ لذا یا سرمایه گذاری نمی کند و یا حداقل ها را برای ادامه کار آماده می کند.

توسعه گردشگری ساحل به ساحل و ضرورت ساماندهی سواحل

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه ارتباط با همسایگان دریای خزر در حال گسترش است و اتفاقات زیادی در این خصوص در حال رخ دادن در منطقه است، تصریح کرد: همه این ها زمینه ای را فراهم می کند برای گردشگری ساحل به ساحل میان کشورهای منطقه که ما هم باید از آن بهره ببریم؛ لذا ما می توانیم از سواحل مان به عنوان منابع درآمدی ملی بهره ببریم.

این مسئول با بیان اینکه در اجرای این طرح ما به سمت سلامتی و امنیت شناگاه ها حرکت می کنیم، بیان کرد: ما در بودجه، پایش ها و نیروی انسانی مشکل داریم، اما این دلیل نمی شود تا این حرکت را به جلو پیش نبریم.

فرشچی یادآور شد: وقتی استاندار یکی از استانهای شمالی ما اعلام کند که در سال قبل 20 پرچم زرد در شناگاه های ما بود که طی سال جاری این رقم به 10 شناگاه کاهش یافت، یعنی ما به هدف مان رسیده ایم.

ضرورت استقرار بازرس در شناگاه های شمالی کشور

وی در ادامه به ضرورت بازرسی از شناگاه های استان اشاره و تأکید کرد: اینکه ما باید بازرس برای شناگاه ها داشته باشیم یک ضرورت است. اینکه ما باید پس از بازرسی، به شناگاه های زردمان مهلت برای بازنگری دهیم یک ضرورت است تا خود را ترمیم و تصحیح کنند.

با واگذاری طرح های بلندمدت سواحل موافقم

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور متذکر شد: البته برخی از ایرادات هم در توان مدیر طرح نیست که بتواند آن را رفع کند، زباله یا فاضلاب در حیطه وظایف و کنترل او نیست، البته از سوی دیگر در واگذاری طرح ها برای طولانی مدت نیز بنده کاملا موافقم، چرا که برای سرمایه گذار کوتاه مدت، نه دلی می سوزاند و نه برایش مقرون به صرفه است.

مطالبه گری مردم از مسئولان در گرو آگاهی بخشی عمومی

این مسئول در ادامه به ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی در این طرح اشاره و تصریح کرد: واقعا ضرورت دارد مردم بدانند پرچم چیست، رنگها به چه معنا است، چرا که اگر بدانند مطالبه گری می کنند و از سوی دیگر جز در مناطق با پرچم آبی در مناطق دیگر هم شنا نمی کنند.

فرشچی با بیان اینکه طی سال گذشته بیش از 60 نفر در دریای خزر غرق شدند که 60 خانواده را داغدار کرد، گفت: مرگ یک نفر به نوعی مرگ یک خانواده است و ما باید آگاهی رسانی را چند برابر کنیم و برای تحقق این امر باید از تمام ظرفیت ها از صداوسیما، رسانه ها و تشکلهای مردمی بهره ببریم.

کارگروه دائمی ساماندهی شناگاه ها در استان های شمالی شکل بگیرد

وی با بیان اینکه الان که حداقل می دانیم چالشها کجاست و چگونه حل می شود باید همه پای کار بیاییم، اظهار کرد: کارگروه دائم شناگاه های استانی باید شکل بگیرد و از تمام دستگاه های متولی باید دعوت شود تا نمایندگان شان به طور مستمر در جلسات حاضر شوند. در خصوص بودجه هم باید یک بودجه ملی جداگانه ای برای اجرای این طرح در نظر گرفته شود، مهم نیست به کدام دستگاه تخصیص می یابد، مهم آن است که کار پیش رود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: باید در هر سه استان شمالی پرچمها با یک رنگ، سایز و طرح نصب شود و شاهد تعدد طرح، رنگ و سایز نباشیم تا مردم شاهد اجرای یک طرح واحد در سواحل و شناگاه ها باشند.

فرشچی در پایان با بیان اینکه اگر تعداد شناگاه ها را افزایش دهیم، دلیل بر اشتغالزایی بیشتر نیست و می شود از آن ها در یک فضای کیفی و منسجم بهره برد، گفت: باید به سمتی برویم که تعداد شناگاه ها را کاهش دهیم و از ان سو کیفی کنیم، برویم به سمتی که دو تا سه تا سرمایه گذار در کنار هم در یک مجموعه مطلوب گردشگری کار کنند و خدمات مطلوب و شایسته ای را به مردم ارائه کنند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین