روایت رئیسیان و صباغ‌زاده از «انتظامی» در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

برخلاف برخی بازیگران امروز، با حرفه‌اش سرسری برخورد نمی‌کرد

عنوان

تهران-ایرناپلاس- علیرضا رئیسیان و مهدی صباغ‌زاده از همکاری‌های خود با مرحوم استاد انتظامی و عوامل ماندگاری‌اش در سینما و فرهنگ گفتند.

علیرضا رئیسیان، کارگردان فیلم «چهل‌سالگی» که مرحوم عزت‌الله انتظامی در آن به ایفای نقش پرداخته بود، درباره ویژگی‌های شخصیتی و حرفه‌ای وی عنوان کرد: آخرین فیلمی که استاد در آن بازی کرد، فیلم «چهل‌سالگی» بود که خوشبختانه من در خدمت ایشان بودم. استاد «انتظامی» اخبار و رمان‌های روز را بسیار مطالعه می‌کرد. در بازیگری‌اش خیلی حرفه‌ای و جدی بود و نقش‌هایش را خیلی سخت‌گیرانه انتخاب می‌کرد. همواره سعی می‌کرد آثار خوب را ببیند. استاد از تمامی آثار خود به‌جز چند اثر قدیمی دفاع می‌کرد و به‌حق هم خیلی قابل دفاع است. چون خیلی نقاط پررنگی در کارنامه هنری ایشان است که وی را متفاوت کرده است.

**لذت همکاری با بزرگان سینما
کارگردان «ایستگاه متروک» با اعلام اینکه همه بازیگران نسل اول مثل مرحوم «انتظامی»، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز و جمشید مشایخی دارای ویژگی حرفه‌ای خاصی بودند، خاطرنشان کرد: همه این هنرمندان در هنگام کار و حتی بیرون از دایره فیلمبرداری انسان‌های پاک و مقید به حرفه‌شان بودند و برخلاف برخی از بازیگران امروزی که در آنان رایج شده است، با حرفه‌شان سرسری برخورد نمی‌کردند. این عوامل شاید از سنت‌های تئاتری، ویژگی‌های تربیتی و خصلت‌های شخصیتی‌شان بوده است. به هر حال، دارا بودن این ویژگی‌ها باعث می‌شود که از همکاری با این بزرگان لذت ببریم.

**جایگاه استاد «انتظامی» پرنشدنی است
رئیسیان درباره جایگاه استاد انتظامی و جای خالی‌شان در سینما بیان کرد: هریک از بزرگان بازیگری، حال چه مرحوم انتظامی و چه سایر بزرگان که به‌علت بیماری دیگر فعالیتی ندارند و یا از دنیا می‌روند، جایگاهشان هیچ‌وقت پر نمی‌شود. شاید به‌خاطر فاصله شخصیت حرفه‌ای و فردی آن‌ها با برخی از بازیگران امروزی است. البته اگر سیر هنری مرحوم انتظامی را بررسی کنید، بیشتر آثارشان مطرح و قابل گفت‌وگو هستند و سال‌ها باید بگذرد تا بخشی از هنر ایشان در دیگران دیده شود. فیلم «چهل‌سالگی» کار مطرح و بزرگی بود که متأسفانه دیگر نتوانستد بعد از آن جلو دوربین بروند. سینمای ما یکی از بهترین بازیگرانش را از دست داد. همه ما از این ضایعه متأسف شدیم.

**امیدوارم توجه به هنرمندان بزرگ کشور در زمان حضورشان باشد
مهدی صباغ‌زاده که به‌عنوان کارگردان با مرحوم «انتظامی» در فیلم «خانه خلوت» همکاری داشته است، درباره جایگاه وی در هنر و سینمای کشور تصریح کرد: من در جایگاهی نیستم که راجع به ایشان نظر بدهم. اما استاد، هنرمند ارزشمندی برای کشور بود و نبودشان هم جای تأسف دارد.
وی در ادامه صحبت‌هایش افزود: اما امیدوارم این توجه در زمان حضور این هنرمندان بزرگ سینما، تئاتر و تلویزیون باشد، و در آن زمان به آن‌ها توجه بیشتری شود. نه اینکه وقتی از دنیا می‌روند به تعریف و تمجید بپردازیم.

**«خانه خلوت» یکی از بهترین فیلم‌های استاد است
کارگردان «خانه کاغذی» درباره ویژگی‌های حرفه‌ای استاد «انتظامی» بیان کرد: استاد در انتخاب بازی و فیلمنامه‌اش بسیار دقت می‌کرد و همواره سعی می‌کرد نقشش را چه کوتاه و چه بلند خوب حفظ کند. مثلاً یکی از بهترین کارهای سینمایی‌شان به نظر من «خانه خلوت» است. وقتی از کارهای استاد صحبت می‌کنند، راجع به «خانه خلوت» هیچ نامی نمی‌برند. به هر حال وی یکی از نامدارترین و بهترین بازیگران سینمای ما بوده است و مهم این است که یک هنرمند ارزشمند و باقدرت را ارزش داده‌ایم. به خانواده ایشان و مجید انتظامی تسلیت می‌گویم و ما را هم در غم خود شریک بدانند.

گفت‌وگو از هنگامه ملکی
**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای*ایرناپلاس**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
درباره‌ی اعتراضِ استاد رحیم‌پور ازغدی به سکولاریسمِ حوزوی:
تولّدِ سکولاریسم از حوزه‌ی غیرِ انقلابی
به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات
تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین