روایت رئیسیان و صباغ‌زاده از «انتظامی» در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

برخلاف برخی بازیگران امروز، با حرفه‌اش سرسری برخورد نمی‌کرد

عنوان

تهران-ایرناپلاس- علیرضا رئیسیان و مهدی صباغ‌زاده از همکاری‌های خود با مرحوم استاد انتظامی و عوامل ماندگاری‌اش در سینما و فرهنگ گفتند.

علیرضا رئیسیان، کارگردان فیلم «چهل‌سالگی» که مرحوم عزت‌الله انتظامی در آن به ایفای نقش پرداخته بود، درباره ویژگی‌های شخصیتی و حرفه‌ای وی عنوان کرد: آخرین فیلمی که استاد در آن بازی کرد، فیلم «چهل‌سالگی» بود که خوشبختانه من در خدمت ایشان بودم. استاد «انتظامی» اخبار و رمان‌های روز را بسیار مطالعه می‌کرد. در بازیگری‌اش خیلی حرفه‌ای و جدی بود و نقش‌هایش را خیلی سخت‌گیرانه انتخاب می‌کرد. همواره سعی می‌کرد آثار خوب را ببیند. استاد از تمامی آثار خود به‌جز چند اثر قدیمی دفاع می‌کرد و به‌حق هم خیلی قابل دفاع است. چون خیلی نقاط پررنگی در کارنامه هنری ایشان است که وی را متفاوت کرده است.

**لذت همکاری با بزرگان سینما
کارگردان «ایستگاه متروک» با اعلام اینکه همه بازیگران نسل اول مثل مرحوم «انتظامی»، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز و جمشید مشایخی دارای ویژگی حرفه‌ای خاصی بودند، خاطرنشان کرد: همه این هنرمندان در هنگام کار و حتی بیرون از دایره فیلمبرداری انسان‌های پاک و مقید به حرفه‌شان بودند و برخلاف برخی از بازیگران امروزی که در آنان رایج شده است، با حرفه‌شان سرسری برخورد نمی‌کردند. این عوامل شاید از سنت‌های تئاتری، ویژگی‌های تربیتی و خصلت‌های شخصیتی‌شان بوده است. به هر حال، دارا بودن این ویژگی‌ها باعث می‌شود که از همکاری با این بزرگان لذت ببریم.

**جایگاه استاد «انتظامی» پرنشدنی است
رئیسیان درباره جایگاه استاد انتظامی و جای خالی‌شان در سینما بیان کرد: هریک از بزرگان بازیگری، حال چه مرحوم انتظامی و چه سایر بزرگان که به‌علت بیماری دیگر فعالیتی ندارند و یا از دنیا می‌روند، جایگاهشان هیچ‌وقت پر نمی‌شود. شاید به‌خاطر فاصله شخصیت حرفه‌ای و فردی آن‌ها با برخی از بازیگران امروزی است. البته اگر سیر هنری مرحوم انتظامی را بررسی کنید، بیشتر آثارشان مطرح و قابل گفت‌وگو هستند و سال‌ها باید بگذرد تا بخشی از هنر ایشان در دیگران دیده شود. فیلم «چهل‌سالگی» کار مطرح و بزرگی بود که متأسفانه دیگر نتوانستد بعد از آن جلو دوربین بروند. سینمای ما یکی از بهترین بازیگرانش را از دست داد. همه ما از این ضایعه متأسف شدیم.

**امیدوارم توجه به هنرمندان بزرگ کشور در زمان حضورشان باشد
مهدی صباغ‌زاده که به‌عنوان کارگردان با مرحوم «انتظامی» در فیلم «خانه خلوت» همکاری داشته است، درباره جایگاه وی در هنر و سینمای کشور تصریح کرد: من در جایگاهی نیستم که راجع به ایشان نظر بدهم. اما استاد، هنرمند ارزشمندی برای کشور بود و نبودشان هم جای تأسف دارد.
وی در ادامه صحبت‌هایش افزود: اما امیدوارم این توجه در زمان حضور این هنرمندان بزرگ سینما، تئاتر و تلویزیون باشد، و در آن زمان به آن‌ها توجه بیشتری شود. نه اینکه وقتی از دنیا می‌روند به تعریف و تمجید بپردازیم.

**«خانه خلوت» یکی از بهترین فیلم‌های استاد است
کارگردان «خانه کاغذی» درباره ویژگی‌های حرفه‌ای استاد «انتظامی» بیان کرد: استاد در انتخاب بازی و فیلمنامه‌اش بسیار دقت می‌کرد و همواره سعی می‌کرد نقشش را چه کوتاه و چه بلند خوب حفظ کند. مثلاً یکی از بهترین کارهای سینمایی‌شان به نظر من «خانه خلوت» است. وقتی از کارهای استاد صحبت می‌کنند، راجع به «خانه خلوت» هیچ نامی نمی‌برند. به هر حال وی یکی از نامدارترین و بهترین بازیگران سینمای ما بوده است و مهم این است که یک هنرمند ارزشمند و باقدرت را ارزش داده‌ایم. به خانواده ایشان و مجید انتظامی تسلیت می‌گویم و ما را هم در غم خود شریک بدانند.

گفت‌وگو از هنگامه ملکی
**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای*ایرناپلاس**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

اجازه حذف مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان را نمی‌دهیم

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه مصوبات این کمیسیون درباره پرداخت مالیات پزشکان را قدمی در راستای شفافیت مالیاتی می دانم، گفت: اجازه حذف مصوبات مربوط به پرداخت مالیات توسط پزشکان را نخواهیم داد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین