انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌

ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است

تنظیم بازار

ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال ۹۷ به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.

نود اقتصادی: شاید کمتر کسی فکر می‌‎کرد که با آغاز سال 97 وقتی 5 ماه از سال را گذراندیم، قیمت کالاهای اساسی مردم چند بار گران شود. ولی سال 97 تا پایان مرداد ماه، سال چندان خوبی از نظر اقتصادی برای مردم نبود. جو روانی ناشی از افزایش قیمت ارز که از همان روزهای اول کاری سال آغاز شده بود، اثر خود را روی بازار کالاهای اساسی مردم گذاشت و گرانی‌ها را تشدید کرد.

 با توجه به اعلام نرخ 10 درصدی برای تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار، بیشتر کالاها با مجوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان 10 درصد گران شدند، ولی این پایان کار افزایش قیمتهای امسال نبود. جو مشتنج ناشی از گرانی دلار که تا نزدیک 12 هزار تومان رسید، به شدت روی کالاهای اساسی مردم به ویژه میوه و محصولات پروتئینی اثر گذاشت و مردم برای اولین بار با قیمت مرغ 11 هزار و 500 تومانی و گوشت گوسفندی 68 هزار تومانی رو به رو شدند.

 سرمای فصل بهار هم بهانه‌ای شده تا میوه‌ها به خصوص میوه های سر درختی گران شوند تا کار برای سرپرستهای خانوارها سخت تر از گذشته شود. برنج خارجی که به دلیل ارزان بودن، قوت لایموت طبقات پایین دست جامعه بود هم رکوردهای جدیدی مانند 11 هزار تومان را از خود به جای گذاشت و به درد گرانی 30 درصدی محصولات لبنی اضافه کرد. حالا مردم که ارزش پولشان در اثر گرانی دلار به شدت کاهش یافته با گرانی و هرج و مرج شدیدی در بازارهای کالاهای اساسی رو به رو بودند. از این طرف و طرف هم خبر کشف انبارهای احتکار کالاهای اساسی شنیده می‌شد تا جای خالی یکی از مهم ترین ستادهای دولت بیش از همه حس شود. ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال 97 به خواب عجیب زمستانی فرو رفت و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم بود و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود نداشت. در حال حاضر محسن بهرامی ارض اقدس دبیر این ستاد که از اعضای شاخص اتاق بازرگانی و از رفقای قدیمی وزیر صنعت هم به شمار می‌رود ماههاست که روزه سکوت گرفته و هیچ اظهار نظری نمی‌کند. او آخرین بار سال گذشته و در واکنش به گرانی تخم مرغ گفته بود که مردم باید گرانی ها را تحمل کنند! حسن یونس سینکی یار دیرین شریعتمداری هم که در دولت اصلاحات مسئولیت تنظیم بازار را بر عهده داشت، در دولت دوازدهم با عنوان معاون بازرگانی داخلی دولت و یا مغز متفکر تنظیم بازار دولت روحانی جز حاشیه سازی و اظهار نظرهایی مانند "رسانه ها چرت و پرت زیاد می گویند" سودی برای دولت نداشته است. او همچنین اوایل تیرماه گفته بود که مردم نباید انتظاری از ستاد تنظیم بازار داشته باشند!

همه اینها بهانه ای شد تا به سراغ اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس برویم. کمیسیونی که به نظر می‌رسید بعد از قانون انتراع و سپردن وظایف تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی نقش پررنگی در مطالبات تنظیم بازاری مردم ایفا کند ولی با تشکیل ستاد تنظیم بازار در وزارت صنعت و به ریاست رسیدن محمد شریعتمداری عملا به حاشیه رفته است.

اغلب اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از وضعیت بازار کالاهای اساسی مردم شاکی بودند و بیشتر انتقاداتشان به سمت گرانی مرغ و گوشت می‌رفت.

«نود اقتصادی» در گفتگویی کوتاه با 7 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص عملکرد ستاد تنظیم بازار در ماههای اخیر از آنها سوال پرسیده است که جزئیات آن به شرح زیر است:

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

امضای الویری پای قانون نظارت استصوابی

«از قول من ذکر شده در مجلس اول در کمیسیون آیین‌نامه داخلی که من هم عضو آن کمیسیون بودم، نظارت استصوابی تصویب شده است، در حالی که اعلام می‌کنم اولاً من عضو کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس اول نبودم و دوم اینکه چنین موضوعی مربوط به این کمیسیون نیست و به قانون انتخابات مربوط است که در مجلس دوره چهارم مطرح شد».

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین