تصویب FATF گره تحریم بانکی را کورتر می‌کند

عنوان

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه ارتباط دادن مسأله تحریم های بانکی به عدم پاس کردن استانداردهای FATF فرا فکنی است گفت: FATF ابزار وزارت خزانه داری آمریکا برای فشار بیشتر بر ملت ایران است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، گروه ویژه اقدام« FATF »  از سال 1989 میلادی با پیشنهاد کشورهای «جی 7 »تشکیل شد. مأموریت این گروه این بود که به سازمان های آزادی بخش که درگیر مبارزه با آمریکا و رژیم صهیونیستی و غرب هستند، پول و به تبع آن سلاح نرسد و آنها از بیرون کمکی را دریافت نکنند. در بهت بسیاری از کارشناسان سه لایحه آن که با هدف خودتحریمی ایرانیان طراحی شده است، به مجلس شورای اسلامی ارائه شد؛ « الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم؛ اصلاح قوانین مبارزه با تأمین مالی تروریسم؛  لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» این سه لایحه درخواست FATF  از ایران است. دولت با اصرار و درخواست از مجلس می خواهد این لوایح را تصویب کند و علت اصرار نیز این است که دولت ادعا دارد مشکل تحریم بانکی ایران نشئت گرفته از عدم همکاری با FATF است در این رابطه با محمد رضا اسماعیلی استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت و گو کردیم؛

* پناه بردن به FATF یک بازی روانی تا یک ماجرای واقعی

وی با در پاسخ به این پرسش که آیا ادعای حل مشکل بانکی با پذیریش FATF صحیح است یا خیر گفت: طرح مسأله FATF  بیش از اینکه واقعی باشد برای جنگ روانی است و در واقع میتوان گفت پناه بردن دولتمردان  به ماجرای FATF   بیشتر یک بازی روانی است تا بازی واقعی به جهت اینکه آنچه تا امروز کشور از  ناحیه سوئیفت یا به عبارت بهتر عدم امکان انتقالات صحیح ارزی آسیب دیده است  ناشی از ماجرای  سوئیفت نبود که امروز بخواهیم با حل معضل FATF آن را تسهیل کنیم.

این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه حتی اگر بپذیریم که بخشی از عدم امکان انتقال صحیح ارزی مرتبط با سوئیفت بوده است گفت:  جریان سوئیفت ربطی به FATF  ندارد که رئیس جمهور مسأله گشایش در انتقال صحیح ارزی را منوط به تصویب آن در مجلس شورای اسلامی کرده اند.

* ارتباط دادن مسأله عدم انتقالات ارزی به عدم پاس کردن استانداردهای  FATF فرا فکنی است

محمد رضا اسماعیلی  در پاسخ به این پرسش که بنابراین چه موردی است که برای انتقالات ارزی کشور اختلال ایجاد کرده است گفت: مسأله عدم گشایش در انتقالات ارزی بحث FATF نبوده است و هر آنکه بخواهد مسأله عدم انتقالات  ارزی را به جهت  عدم  پاس کردن استانداردهای   FATF  بداند فرا فکنی کرده است.

وی افزود: مسأله اساسی که در انتقالات ارزی کشور  مشکل ایجاد کرد نگرانی هایی بود که  اداره اطلاعات مالی و تروریسم  خزانه داری آمریکا ایجاد کرده است همانگونه که مقام معظم رهبری از وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان اتاق جنگ آمریکا علیه ملت ایران از آن یاد کردند. بنابراین آنچه در این زمینه به ملت ایران لطمه می زند نشئت گرفته از این اداره است.

این استاد دانشگاه  با هشدار به اینکه وزارت خزانه داری آمریکا بر اساس استانداردهای FATF کار نمی کند که اگر ما بر فرض زیر بار همه محدودیتهای FATF نیز رفتیم مشکل بانکی و انتقال ارزی کشور حل شود چراکه حتی اگر FATF  ایران را به عنوان کشور مورد قبول خود نیز بپذیرد بانکهای بزرگ دنیا به جهت تهدیدات وزارت خزانه داری آمریکا حاضر به همکاری با بانکهای ایران نخواهند بود.

وی گفت: وزارت خزانه داری آمریکا بیش از اینکه به دنبال پیگیری استانداردهای FATF  باشد به دنبال  ایجاد هراس نسبت با مبادله با ایران برای شرکتهای بزرگ است و این شرکتها نیز بیشتر متأثر از این تهدیدات هستند تا اینکه ببینند FATF  نسبت به کشوری چه نظری دارد بنابراین عدم امکان انتقالات صحیح ارزی چیزی نیست که با امضای FATF  حل شود.

* ایجاد ترس بیشتر  تنها سود FATF برای ایرانیان

محمد رضا اسماعیلی  با تذکر به این که اگر با همه ملاحظاتی که وجود دارد FATF امضا بشود به جهت اینکه  اطمینان برای بخش خصوصی و شرکتهای خصوصی دنیا با سایه ترس و تهدید به وجود نمی آید بنابراین FATF بی معناست گفت: اصولا در چنین شرایطی اگر ایران  FATF  را بپذیرد  فقط ابزاری برای دشمن برای ترساندن  بیشتر ملت ایران است و  فقط ممکن است برای ایران ترس را بیشتر کند اما اینکه تصور کنیم با امضا و ابلاغ سیاستهای FATF  بخش  خصوصی بدون واهمه و توجه به تی اف آی به سمت ایران می آیند این خطاست.

وی در مورد دلایل این ادعای خود گفت: بهترین شاهد مثال برای این ادعای بنده سوئیفت است. دولت زمانی که می خواست مسأله مبادلات را حل کند مشکل را ناشی از بسته بودن سوئیفت می دانست چرا که هم بانکها راغب نبودند با ایران کار کنند چون ریسک انتقال مالی به ایران زیاد بود و هم سوئیفت بسته بود.

این کارشناس اقتصادی  افزود: دولت عدم رغبت بانکها با مبادله با ایران را مسأله سوئیفت می دانست و به همین سبب انواع امتیازات را داد تا سوئیفت را باز کند اما باز هم این عدم رغبت در بانکها برای مبادله با ایران وجود داشت چون علت عدم همکاری فقط مسأله بسته بودن سوئیف نبود و فقط  سوئیفت یک مانع ظاهری بود که بر طرف شد اما بانک که در بسیاری از موارد بخش خصوصی محسوب می شود به جهت اینکه ریسک اعتباری اش برایش اهمیت دارد و خواست آن آسیب نبیند ترجیح داد که با ایران کار نکند.

وی با یادآوری اینکه زمانی سوئیف باز شد اما هیچ آورده ای برای ایران نداشت گفت: این رویداد دقیقا در مورد FATF  نیز مطرح است یعنی بعد از دادن همه امتیازات هیچ تضمینی برای همکاری شرکتها و بانکهای دنیا وجود ندارد بنابراین باید از دولتمردان پرسید آورده سوئیف برای اقتصاد ایران چه بود که اکنون به دنبال FATF رفته اید.

* FATF ابزار وزارت خزانه داری آمریکا برای فشار بیشتر بر ملت ایران

 وی با هشدار به اینکه FATF ابزار فشاری برای وزارت خزانه داری آمریکا علیه ملت ایران و در واقع قوز بالا قوز و مکمل تحریم های بانکی است گفت: راهکاری که بارها به آن اشاره شده است و با بی توجهی مواجه شده است تکیه بر ظرفیتهای اقتصادی داخلی است که با افزایش آنها شرکتهای خصوصی ترغیب به پذیرش ریسک و همکاری با ایران شوند و یا بستن قردادهای منطقه ای و بیرون از بازی که کشورهای غربی طراحی کرده اند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

معاون موسسه نیاوران
تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید
ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا
مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
تحریم دلیل کاهش صادرات نیست
گوشت برزیلی در دست دلالان
گوشت قرمز به ۹۵هزارتومان می‌رسد
علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت:
شرکت نفت زیان‌ده است
از ژن خوب تا چند شغله‌ها
۴۱ مشاور برای ۴ وزیر +جدول
روایت وزیر اسبق اقتصادی از نقش شیخ‌نشین‌ها در بازار ایران
فیلم: چگونه امارات در بازار ارز ایران خرابکاری می‌کند؟
کارشناس نفت و گاز در گفتگو با نسیم‌آنلاین:
فروش ریالی نفت در بورس مشکلی برای منابع ارزی کشور ایجاد نمی‌کند
چرا بودجه شرکتهای دولتی در مجلس بررسی نمی‌شود؟!
۶۰درصد بودجه برای ۴ شرکت دولتی!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین