تصویب FATF گره تحریم بانکی را کورتر می‌کند

عنوان

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه ارتباط دادن مسأله تحریم های بانکی به عدم پاس کردن استانداردهای FATF فرا فکنی است گفت: FATF ابزار وزارت خزانه داری آمریکا برای فشار بیشتر بر ملت ایران است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، گروه ویژه اقدام« FATF »  از سال 1989 میلادی با پیشنهاد کشورهای «جی 7 »تشکیل شد. مأموریت این گروه این بود که به سازمان های آزادی بخش که درگیر مبارزه با آمریکا و رژیم صهیونیستی و غرب هستند، پول و به تبع آن سلاح نرسد و آنها از بیرون کمکی را دریافت نکنند. در بهت بسیاری از کارشناسان سه لایحه آن که با هدف خودتحریمی ایرانیان طراحی شده است، به مجلس شورای اسلامی ارائه شد؛ « الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم؛ اصلاح قوانین مبارزه با تأمین مالی تروریسم؛  لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» این سه لایحه درخواست FATF  از ایران است. دولت با اصرار و درخواست از مجلس می خواهد این لوایح را تصویب کند و علت اصرار نیز این است که دولت ادعا دارد مشکل تحریم بانکی ایران نشئت گرفته از عدم همکاری با FATF است در این رابطه با محمد رضا اسماعیلی استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت و گو کردیم؛

* پناه بردن به FATF یک بازی روانی تا یک ماجرای واقعی

وی با در پاسخ به این پرسش که آیا ادعای حل مشکل بانکی با پذیریش FATF صحیح است یا خیر گفت: طرح مسأله FATF  بیش از اینکه واقعی باشد برای جنگ روانی است و در واقع میتوان گفت پناه بردن دولتمردان  به ماجرای FATF   بیشتر یک بازی روانی است تا بازی واقعی به جهت اینکه آنچه تا امروز کشور از  ناحیه سوئیفت یا به عبارت بهتر عدم امکان انتقالات صحیح ارزی آسیب دیده است  ناشی از ماجرای  سوئیفت نبود که امروز بخواهیم با حل معضل FATF آن را تسهیل کنیم.

این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه حتی اگر بپذیریم که بخشی از عدم امکان انتقال صحیح ارزی مرتبط با سوئیفت بوده است گفت:  جریان سوئیفت ربطی به FATF  ندارد که رئیس جمهور مسأله گشایش در انتقال صحیح ارزی را منوط به تصویب آن در مجلس شورای اسلامی کرده اند.

* ارتباط دادن مسأله عدم انتقالات ارزی به عدم پاس کردن استانداردهای  FATF فرا فکنی است

محمد رضا اسماعیلی  در پاسخ به این پرسش که بنابراین چه موردی است که برای انتقالات ارزی کشور اختلال ایجاد کرده است گفت: مسأله عدم گشایش در انتقالات ارزی بحث FATF نبوده است و هر آنکه بخواهد مسأله عدم انتقالات  ارزی را به جهت  عدم  پاس کردن استانداردهای   FATF  بداند فرا فکنی کرده است.

وی افزود: مسأله اساسی که در انتقالات ارزی کشور  مشکل ایجاد کرد نگرانی هایی بود که  اداره اطلاعات مالی و تروریسم  خزانه داری آمریکا ایجاد کرده است همانگونه که مقام معظم رهبری از وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان اتاق جنگ آمریکا علیه ملت ایران از آن یاد کردند. بنابراین آنچه در این زمینه به ملت ایران لطمه می زند نشئت گرفته از این اداره است.

این استاد دانشگاه  با هشدار به اینکه وزارت خزانه داری آمریکا بر اساس استانداردهای FATF کار نمی کند که اگر ما بر فرض زیر بار همه محدودیتهای FATF نیز رفتیم مشکل بانکی و انتقال ارزی کشور حل شود چراکه حتی اگر FATF  ایران را به عنوان کشور مورد قبول خود نیز بپذیرد بانکهای بزرگ دنیا به جهت تهدیدات وزارت خزانه داری آمریکا حاضر به همکاری با بانکهای ایران نخواهند بود.

وی گفت: وزارت خزانه داری آمریکا بیش از اینکه به دنبال پیگیری استانداردهای FATF  باشد به دنبال  ایجاد هراس نسبت با مبادله با ایران برای شرکتهای بزرگ است و این شرکتها نیز بیشتر متأثر از این تهدیدات هستند تا اینکه ببینند FATF  نسبت به کشوری چه نظری دارد بنابراین عدم امکان انتقالات صحیح ارزی چیزی نیست که با امضای FATF  حل شود.

* ایجاد ترس بیشتر  تنها سود FATF برای ایرانیان

محمد رضا اسماعیلی  با تذکر به این که اگر با همه ملاحظاتی که وجود دارد FATF امضا بشود به جهت اینکه  اطمینان برای بخش خصوصی و شرکتهای خصوصی دنیا با سایه ترس و تهدید به وجود نمی آید بنابراین FATF بی معناست گفت: اصولا در چنین شرایطی اگر ایران  FATF  را بپذیرد  فقط ابزاری برای دشمن برای ترساندن  بیشتر ملت ایران است و  فقط ممکن است برای ایران ترس را بیشتر کند اما اینکه تصور کنیم با امضا و ابلاغ سیاستهای FATF  بخش  خصوصی بدون واهمه و توجه به تی اف آی به سمت ایران می آیند این خطاست.

وی در مورد دلایل این ادعای خود گفت: بهترین شاهد مثال برای این ادعای بنده سوئیفت است. دولت زمانی که می خواست مسأله مبادلات را حل کند مشکل را ناشی از بسته بودن سوئیفت می دانست چرا که هم بانکها راغب نبودند با ایران کار کنند چون ریسک انتقال مالی به ایران زیاد بود و هم سوئیفت بسته بود.

این کارشناس اقتصادی  افزود: دولت عدم رغبت بانکها با مبادله با ایران را مسأله سوئیفت می دانست و به همین سبب انواع امتیازات را داد تا سوئیفت را باز کند اما باز هم این عدم رغبت در بانکها برای مبادله با ایران وجود داشت چون علت عدم همکاری فقط مسأله بسته بودن سوئیف نبود و فقط  سوئیفت یک مانع ظاهری بود که بر طرف شد اما بانک که در بسیاری از موارد بخش خصوصی محسوب می شود به جهت اینکه ریسک اعتباری اش برایش اهمیت دارد و خواست آن آسیب نبیند ترجیح داد که با ایران کار نکند.

وی با یادآوری اینکه زمانی سوئیف باز شد اما هیچ آورده ای برای ایران نداشت گفت: این رویداد دقیقا در مورد FATF  نیز مطرح است یعنی بعد از دادن همه امتیازات هیچ تضمینی برای همکاری شرکتها و بانکهای دنیا وجود ندارد بنابراین باید از دولتمردان پرسید آورده سوئیف برای اقتصاد ایران چه بود که اکنون به دنبال FATF رفته اید.

* FATF ابزار وزارت خزانه داری آمریکا برای فشار بیشتر بر ملت ایران

 وی با هشدار به اینکه FATF ابزار فشاری برای وزارت خزانه داری آمریکا علیه ملت ایران و در واقع قوز بالا قوز و مکمل تحریم های بانکی است گفت: راهکاری که بارها به آن اشاره شده است و با بی توجهی مواجه شده است تکیه بر ظرفیتهای اقتصادی داخلی است که با افزایش آنها شرکتهای خصوصی ترغیب به پذیرش ریسک و همکاری با ایران شوند و یا بستن قردادهای منطقه ای و بیرون از بازی که کشورهای غربی طراحی کرده اند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به بهانه قرارداد فاینانسی جدید ایران و برزیل
قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی
سود پتروشیمی‌ها از رانت ارزی چقدر است؟
عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 
شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین