یحیی آل اسحاق:

مسائل اقتصادی در معاونت اقتصادی وزارت خارجه در حاشیه است

دیپلماسی اقتصادی ما در عراق متناسب با تحرک دشمنان نیست

مصاحبه با یحیی آل اسحاق در نسیم آنلاین

همچنان مسائل اقتصادی در معاونت اقتصادی وزارت خارجه در حاشیه قرار دارد و جز موضوعات اصلی محسوب نمی‌شود، لذا در این زمینه هم هزینه‌ای نمی‌کنند واگر این گونه پیش برود هر چه که دست آورد داشته‌ایم بعد از مدتی ویران خواهد شد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» بیان داشت: دیپلماسی اقتصادی به یک مدیریت ویژه نیاز دارد، در گذشته امور خارجه می‌ترسید که وارد مسائل اقتصادی شود اما الان وزارت خارجه داشتن معاونت اقتصادی را ضرورت می داند و این کاملا درست است، اما در شرایط کنونی که در جنگ اقتصادی قرار داریم، معاونت اقتصادی وزارت خارجه باید نقشی متناسب با وضعیت اقتصادی کشور ایفا کند.

وی ادامه داد: جدا از این که آقای انصاری، معاون اقتصادی وزیرخارجه خودش شخصی دیپلمات و اقتصادی است اما متأسفانه خروجی‌های معاونت اقتصادی در این مدت کافی نبوده  و به نتیجه مناسب نرسیده است.

آل اسحاق با بیان این مطلب که ایران باید از نظر اقتصادی حرف اول را در منطقه بزند گفت: صادرات ما به کشور عراق در این 5 ماه نسبت به گذشته 31 درصد رشد کرده است اما احساس خطر می کنیم زیرا دشمنان هر چه پول خرج داعش می کردند الان به حوزه اقتصاد وارد کرده‌اند تا با ایران در این حوزه بجنگند اما دیپلماسی اقتصادی ما در عراق متناسب وضعیت و شرایط کنونی این کشور نیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: در چنین شرایطی همچنان مسائل اقتصادی در معاونت اقتصادی وزارت خارجه در حاشیه قرار دارد و جز موضوعات اصلی محسوب نمی‌شود، لذا در این زمینه هم هزینه‌ای نمی‌کنند واگر این گونه پیش برود هر چه که دست آورد داشته‌ایم بعد از مدتی ویران خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در کل اعتقاد وزارت خارجه بر این است که در حوزه دیپلماسی اقتصادی نباید خیلی هزینه کرد و باید بخش خصوصی خودش مشکلاتش را حل کند و این در حالی است که بخش خصوصی هم توانش برای بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات بانکی محدود است.

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین