یحیی آل اسحاق:

مسائل اقتصادی در معاونت اقتصادی وزارت خارجه در حاشیه است

دیپلماسی اقتصادی ما در عراق متناسب با تحرک دشمنان نیست

مصاحبه با یحیی آل اسحاق در نسیم آنلاین

همچنان مسائل اقتصادی در معاونت اقتصادی وزارت خارجه در حاشیه قرار دارد و جز موضوعات اصلی محسوب نمی‌شود، لذا در این زمینه هم هزینه‌ای نمی‌کنند واگر این گونه پیش برود هر چه که دست آورد داشته‌ایم بعد از مدتی ویران خواهد شد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» بیان داشت: دیپلماسی اقتصادی به یک مدیریت ویژه نیاز دارد، در گذشته امور خارجه می‌ترسید که وارد مسائل اقتصادی شود اما الان وزارت خارجه داشتن معاونت اقتصادی را ضرورت می داند و این کاملا درست است، اما در شرایط کنونی که در جنگ اقتصادی قرار داریم، معاونت اقتصادی وزارت خارجه باید نقشی متناسب با وضعیت اقتصادی کشور ایفا کند.

وی ادامه داد: جدا از این که آقای انصاری، معاون اقتصادی وزیرخارجه خودش شخصی دیپلمات و اقتصادی است اما متأسفانه خروجی‌های معاونت اقتصادی در این مدت کافی نبوده  و به نتیجه مناسب نرسیده است.

آل اسحاق با بیان این مطلب که ایران باید از نظر اقتصادی حرف اول را در منطقه بزند گفت: صادرات ما به کشور عراق در این 5 ماه نسبت به گذشته 31 درصد رشد کرده است اما احساس خطر می کنیم زیرا دشمنان هر چه پول خرج داعش می کردند الان به حوزه اقتصاد وارد کرده‌اند تا با ایران در این حوزه بجنگند اما دیپلماسی اقتصادی ما در عراق متناسب وضعیت و شرایط کنونی این کشور نیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: در چنین شرایطی همچنان مسائل اقتصادی در معاونت اقتصادی وزارت خارجه در حاشیه قرار دارد و جز موضوعات اصلی محسوب نمی‌شود، لذا در این زمینه هم هزینه‌ای نمی‌کنند واگر این گونه پیش برود هر چه که دست آورد داشته‌ایم بعد از مدتی ویران خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در کل اعتقاد وزارت خارجه بر این است که در حوزه دیپلماسی اقتصادی نباید خیلی هزینه کرد و باید بخش خصوصی خودش مشکلاتش را حل کند و این در حالی است که بخش خصوصی هم توانش برای بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات بانکی محدود است.

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

روایت رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو از تفاوت تحریم‌های ۹۰-۹۱ و ۹۷
اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفتگو با نسیم آنلاین
وزارت نفت بعد از تحریم‌ها نیز نفت را در بورس عرضه کند
به بهانه قرارداد فاینانسی جدید ایران و برزیل
قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی
سود پتروشیمی‌ها از رانت ارزی چقدر است؟
عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 
شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین