اندیشکده آمریکایی: عربستان و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار می‌آورند

عنوان

یک اندیشکده آمریکایی نوشت که عربستان سعودی و امارات، که از سیاست‌های بی‌طرفانه عمان درقبال بحران‌های منطقه‌ای به خشم آمدند، این کشور را برای قطع روابط دیپلماتیک و تجاری با ایران تحت فشار قرار داده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، اندیشکده آمریکایی «استراتفور» نوشت که عربستان سعودی و امارات، پادشاهی عمان را جهت تغییر مواضعش درخصوص برخی مسائل و اتخاذ سیاست هایی همسو با سیاست های آنها تحت فشار قرار داده اند.

بر این اساس، به رغم پایبندی عمان به اتخاذ سیاستی بی طرفانه درقبال بحران ها در منطقه خلیج فارس، هم زمان با تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، ولی عربستان سعودی و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار وارد می کنند.

استراتفور در ادامه افزود، مسقط برای مقاومت در مقابل این فشارها، از روابط گسترده و ویژه خود با قدرت های بین المللی و منطقه ای کمک خواهد گرفت.

به نوشته این اندیشکده آمریکایی، عمان امروز هزینه بی طرفی خود را از سوی برخی کشورهای عربِ خشمگین خود می پردازد چرا که این کشور مانع از به ثمر رسیدن تلاش های سعودی- اماراتی برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه ای نمادین شد.

همچنان که مسقط اتحاد با عربستان سعودی و امارات علیه دوحه را طی سال گذشته رد کرد و به جای آن، بر حفظ روابطش با قطر و نیز حفظ روابط تجاری و دیپلماتیک خود با ایران متمرکز شد.

موضع مسقط درقبال جنگ عربستان سعودی و امارات علیه یمن، تداوم تماس با تمامی طرف های درگیر به منظور تسهیل مذاکرات بود.

بر اساس این گزارش، ریاض و ابوظبی تمایل دارند مسقط با قطع روابط تجاری اش با ایران، بستن هرگونه باب تماس با انصارالله یمن و پیوستن به ائتلاف ضد قطر، موضعی ملایم تر درقبال منافع منطقه ای عربستان و امارات اتخاذ کند.

این اندیشکده آمریکایی در عین حال افزود، عربستان سعودی و امارات مجموعه راهکارهایی برای فشار به عمان دارند از جمله این که واشنگتن را متقاعد کنند که مسقط حلقه ای ضعیف تر در استراتژیک خصمانه آمریکا علیه ایران است؛ چرا که طرف عمان به تهران اجازه می دهد که از اراضی عمان برای دور زدن تحریم ها و محاصره استفاده کند.

در پایان این گزارش آمده است که تلاش هایی برای تحت تاثیر قرار دادن پروسه جانشینی پادشاه عمان، هم زمان با خبرهایی درباره وخامت حال پادشاه این کشور، صورت می گیرد به نحوی که عربستان سعودی و امارات از طریق استخبارات شان، در تلاش برای معرفی و تحمیل گزینه هایی برای جانشینی پادشاه عمان است و همین امر باعث می شود که مسقط هدف حملات سعودی- اماراتی در دوره بعدی باشد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

دکتر ابومحمد عسگرخانی در گفتگوی تفصیلی مطرح کرد

اروپا زندانبان برجام است

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

تا اینجا که نیاز است بخشی از بودجه بیت المال صرف هزینه‌های فرهنگی به منظور تقویت فرهنگ معیار اسلامی شود حرفی نیست اما حمایت های بی دریغ در حوزه فرهنگ و تزریق بی حساب و کتاب کمک های مالی به این بخش به منظور تقویت بنگاه های فرهنگی، بدون در نظر گرفتن راهی برای ارزیابی نتایج و آیا اینکه این بنگاه ها توانسته اند از این حمایت ها به صورت موثر استفاده کنند یا خیر و اگر موثر بوده است آیا بازدهی قابل قبولی را به همراه داشته است یا نه، موجب شده تا در حوزه فرهنگ به یک آسیب جدی دچار شویم

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین