حسین صمصامی اقتصاددان:

بازار ثانویه موجب گرانی دلار است

از مرغ ۱۱ هزار تومانی ۶ هزار تومانش به جیب صادرکننده می‌رود

حسین صمصامی

دولت از جیب آن شخصی که تا نصف کمرش را برای یافتن چیزی در سطل زباله می‌کند و یا آن فردی که زیر نظر کمیته امداد است، پول بر میدارد و به یک عده قلیل می‌دهد.

به گزارش نسیم آنلاین حسین صمصامی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» بیان داشت: بازار ثانویه هیچ یک از معیارهای بازار واقعی را ندارد، در این بازار، هم عرضه کننده و هم تقاضا کننده انحصاری است و در بیشتر مواقع بانک مرکزی خودش برای عرضه‌کنندگان ارز، علی الخصوص پتروشیمی‌ها مشخص می‌کند که چه نرخی را به کدام صرافی بفروشند.

وی افزود: حتی مازاد عرضه و تقاضایی که در بازار ثانویه اتفاق می‌افتد بر اساس قواعد بازار عمل نمی‌کند، در واقع دولت از اسم بازار برای توجیه نرخ 8 هزار تومانی استفاده کرده است. بازار ثانویه نه تنها نمی‌تواند جلوی نرخ بازار آزاد را بگیرد بلکه به افزایش آن دامن خواهد زد زیرا با این شیوه سفته بازی عملیاتی خواهد شد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: بازار ثانویه نرخ 7 هزار، 8 هزار تومانی را به اقتصاد القا کرده و این در حالی است که مردم شاهد هستند که نرخ 8 هزار تومانی در جامعه موج تورمی شدیدی را در بازار ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: این موج تورمی به معنای این است که نرخ 8 هزار تومانی به هزینه مصرف کننده اضافه می شود زیرا سطح عمومی قیمت‌ها با نرخ ارز تعیین خواهد شد و این بدان معنا است که ارز 8 هزار تومانی که به صادرکننده داده می‌شود از جیب مصرف کننده برداشته می‌شود.

صمصامی گفت: در حقیقت دولت اجازه داده که در پوشش بازار ثانویه حدود 160 هزار میلیارد تومان از جیب مردم متوسط و فقیر جامعه برداشته شود و به یک عده قلیل داده شود. دولت باید پاسخگو باشد که با چه مجوزی این اجازه را داده است؟ از طرفی دولت باید بگوید که چه تدبیری برای جبران خرید دیده است، زیرا این افزایش قیمت را مردم متوسط به پایین جامعه باید تحمل کنند.

وی بیان داشت: دولت از جیب آن شخصی که تا نصف کمرش را برای یافتن چیزی در سطل زباله می‌کند و یا آن فردی که زیر نظر کمیته امداد است، پول بر میدارد و به یک عده قلیل می‌دهد.

این اقتصاددان عنوان کرد: هر بار شخصی مرغ 11 هزار تومانی می‌خرد 6 هزار تومان پولش را به جیب صادرکننده می ریزد و مجوز این ظلم را دولت صادر کرده است و حالا باید به مردم جواب دهد که چه کسی به او اجازه این موضوع را داده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین