نگاهی به نطق های نمایندگان تهران در مجلس

پوپولیست ها در مجلس چه می‌گویند؟

عنوان

در روزی که به اصطلاح نمایندگان ملت به تعطیلات تابستانی می‌روند و یحتمل به سبک روز های کاری مجلس، بی خیال مشکلات ملت می‌شوند، سوال این است که آیا با این نمایندگانی که بیشتر نماینده احزاب شان هستند تا مردم، می‌توان از این  روزهای سخت انقلاب سربلند خارح شد یا خیر؟

نسیم آنلاین: در روزهایی که مردم درگیر رشد بدون حساب و کتاب قیمت کالاهای اساسی و نوسانات شدید در بازار دلار و سکه هستند برخی نمایندگان‌ در مجلس که قرار بود پیگیر دغدغه های مردم در بهارستان باشند پیگیری مسائل حاشیه ای شده اند. نمونه‌ اخیر طرح این مطالبات غیر واقعی که حداقل به صراحت و به تاکید می توانیم بگوییم مطالبه اکثر مردم نیست، نطق دو تن از نمایندگان مردم تهران است؛ نطق هایی که در آن ها به جای ارائه راهکار برای برون رفت از مشکلات معیشی مردم، به مسائل فرعی و حزبی پرداخته و آن ها را به عنوان حل المسائل کشور مطرح کرده اند که به نظر نمی رسد جز تلاش برای فریب افکار عمومی هدف دیگری در پی خود داشته باشد.

غلامرضا حیدری، نماینده تهران، روز دوشنبه در اظهاراتی تعجب برانگیز سخنانی بر زبان راند که به ادعاهای رسانه های بیگانه شباهت داشت. او علاوه بر ایجاد تشکیک در ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، استفاده از فناوری هسته‌ای و مسائلی از این دست خواستار برگزاری رفراندوم شد. حیدری در ادامه اظهارات خود ضمن انتقاد از حصر موسوی و کروبی و رهنورد و رفع ممنوع التصویری خاتمی و آزادی زندانیان سیاسی به فوت مرحوم هاشمی هم اشاره کرد و کنایه ای به این اتفاق زد.

در حالی حیدری برای حل مشکلات سخن از رفراندوم به میان می آورد که کشور درگیر هیچ بحرانی نیست که راه حل هایی برای باز کردن گره آن ها وجود نداشته باشد. کسی در این امر شکی ندارد که رفراندوم یکی از امکان های قانون اساسی جمهوری اسلامی برای مسائلی است که از مسیر عادی قابل حل نبوده و آرا عمومی باید پشتوانه آن‌ها باشد. اما وقتی کارشناسان اقتصادی به صراحت اعلام می کنند که مشکلات کشور قابل حل است و با ظرفیت های داخلی کشور می توانیم به مقابله با تحریم ها بپردازیم دیگر مطرح کردن رفراندوم جز نگران کردن مردم و تزریق هیجان کاذب به جامعه چه سودی برای مردم خواهد داشت؟


در مورد بخش دیگر سخنان حیدری و کنایه های او هم باید اشاره کرد اگر گروه های مافیای آزادانه عمل می کنند به دلیل برگزار نکردن رفراندوم نیست بلکه به دلیل ناکارآمدی دولتی است که که با حمایت حیدری و همفکرانش از مردم رای گرفته است پس امروز افرادی مثل حیدری باید پاسخگو باشند نه منتقد و سوال کننده. چرا که حافظه تاریخی مردم ایران به قدری ضعیف نیست که انتخابات یک سال پیش را به یاد نیاورد.

پروانه سلحشوری، دیگر نماینده تهران، با تکرار صحبت های غلامرضا حیدری با گره زدن بخشی از مشکلات به نظارت استصوابی شورای نگهبان از آن انتقاد کرد و در ادامه نطق خود راه حل مشکلات را ورود رهبری و دستور برگزاری رفراندوم اعلام کرد. صحبت های سلحشوری تحلیل های انتخاباتی در مورد نطق حیدری را بیش از گذشته تقویت کرد؛ در واقع سلحشوری بر این گزاره مهر تایید زد که لیست امید و اعضای آن با نزدیک شدن به انتخابات مجلس و مشاهده کارنامه خالی این لیست در مجلس، رو به حرف های سیاسی و حاشیه ای آورده است تا بلکه بتوانند بخشی از بدنه خود را برای رای مجدد به اصلاح طلبان راضی کنند. در واقع اصلاحطلبان برای پیروزی در انتخابات آتی مجلس دل به همان تاکتیک های انتخاباتی روحانی در سال 96 بسته اند که سعی کرد با طرح مسائل سیاسی و حتی گاها طرح حرف های ضد انقلاب مطالبات اقتصادی مردم را به حاشیه ببرد و با تحریک بخشی از طبقه متوسط و جوانان برای خود رای آوری کند. به نظر می رسد نطق حیدری و سلحشوری را باید در راستای شروع این پروژه از سوی اصلاح طلبان ساکن بهارستان تحلیل کرد. دور از انتظار نیست که در ماه های آتی شاهد ادامه دار بودن نطق‌های تند سیاسی از سوی اعضای این فراکسیون باشیم  هرچند بعیداست  با توجه به عملکرد بسیار ضعیف این لیست، مردم دوباره اقبالی به اصلاح طلبان نشان بدهند.

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ایدر دیدار مدال‌آوران و قهرمانان بازی‌های پاراآسیایی

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 

بررسی تحولات چند ماه اخیر بازار ارز و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز حاصل از صادرات خود، نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در دوران بحران ارزی، به‌جای کمک به دولت، جهت برطرف کردن بحران، بیشتر به دنبال بالا بردن سود خود بوده‌اند، همکاری نکردن پتروشیمی‌ها، ازآن‌جهت حائز اهمیت است که این شرکت‌ها جزءارز آورترین صنایع کشور هستند.

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

ارتش رژیم صهیونیستی سعی داشت با تکرار طرحی که حماس علیه آنان در جنگ پیشین انجام داد(ربایش نیروی نظامی) ضمن کاهش فشار افکار عمومی بر دولت نتانیاهو، برگ برنده ای برای آتش بس با حماس و تبادل اسرا داشته باشد. اما هوشیاری مقاومت چالش اسرا را برای صهیونیست ها دو چندان کرد.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف
آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین