یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبرداد؛

پیش‌بینی تولید ۲.۲میلیون تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای

عنوان

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی تولید حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه ای در کشور در سال جاری خبرداد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی گفت: در صورت احداث یک هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰هزار تن محصولات گلخانه ای افزایش می یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می رسد.

تقوی میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن عنوان کرد و با اشاره به اینکه تنوع بخشی به تولیدات گلخانه ای از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات است ادامه داد: با اقدامات ترویجی و آموزشی درسال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه فرنگی گلخانه ای و ۱۳ درصد تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه ای کمتر شده است.

وی ادامه داد: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه های جدید در محیط های کنترل شده شامل گلخانه ها و سایبان ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می دهد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه ها مربوط به محصولات باغی بوده که به طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی است.

وی گفت: تولید در گلخانه ها و سایبان ها در باغ ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه جویی مصرف آب نیز موثر است.

تقوی با بیان آن که باغداران از اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، استقبال کرده اند، اذعان داشت: پیش بینی می کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان ها داشته باشیم و در دو سال اتی بیش از۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط های کنترل شده قرار بگیرند.

وی درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر فعالیت های گلخانه ای گفت: تحولات نرخ ارز تاثیراتی در بخش نهاده از جمله بذرF۱ سبزی و صیفی گلخانه ای، کود، سموم و سایر نهاده ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تاثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه های گلخانه ای وارداتی می شود که با هماهنگی های صورت گرفته تلاش کرده ایم این تاثیرات را به حداقل برسانیم.

تقوی با بیان اینکه در حاضر قطعات، تجهیزات و سازه های گلخانه ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود، درباره بذر سبزی و صیفی مورد نیاز گلخانه ها تصریح کرد: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه ای مورد نیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: طی چند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F۱ گلخانه ای دست پیدا کرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه معافیت های مالیاتی، تامین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی از جمله حمایت هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند، درباره حمایت از گلخانه های بزرگ مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می شوند، اظهار داشت: برای تاسیس گلخانه ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود:مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک ها پرداخت شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

روایت رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو از تفاوت تحریم‌های ۹۰-۹۱ و ۹۷
اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفتگو با نسیم آنلاین
وزارت نفت بعد از تحریم‌ها نیز نفت را در بورس عرضه کند
به بهانه قرارداد فاینانسی جدید ایران و برزیل
قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی
سود پتروشیمی‌ها از رانت ارزی چقدر است؟
عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 
شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین