یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبرداد؛

پیش‌بینی تولید ۲.۲میلیون تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای

عنوان

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی تولید حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه ای در کشور در سال جاری خبرداد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی گفت: در صورت احداث یک هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰هزار تن محصولات گلخانه ای افزایش می یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می رسد.

تقوی میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن عنوان کرد و با اشاره به اینکه تنوع بخشی به تولیدات گلخانه ای از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات است ادامه داد: با اقدامات ترویجی و آموزشی درسال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه فرنگی گلخانه ای و ۱۳ درصد تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه ای کمتر شده است.

وی ادامه داد: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه های جدید در محیط های کنترل شده شامل گلخانه ها و سایبان ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می دهد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه ها مربوط به محصولات باغی بوده که به طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی است.

وی گفت: تولید در گلخانه ها و سایبان ها در باغ ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه جویی مصرف آب نیز موثر است.

تقوی با بیان آن که باغداران از اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، استقبال کرده اند، اذعان داشت: پیش بینی می کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان ها داشته باشیم و در دو سال اتی بیش از۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط های کنترل شده قرار بگیرند.

وی درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر فعالیت های گلخانه ای گفت: تحولات نرخ ارز تاثیراتی در بخش نهاده از جمله بذرF۱ سبزی و صیفی گلخانه ای، کود، سموم و سایر نهاده ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تاثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه های گلخانه ای وارداتی می شود که با هماهنگی های صورت گرفته تلاش کرده ایم این تاثیرات را به حداقل برسانیم.

تقوی با بیان اینکه در حاضر قطعات، تجهیزات و سازه های گلخانه ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود، درباره بذر سبزی و صیفی مورد نیاز گلخانه ها تصریح کرد: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه ای مورد نیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: طی چند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F۱ گلخانه ای دست پیدا کرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه معافیت های مالیاتی، تامین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی از جمله حمایت هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند، درباره حمایت از گلخانه های بزرگ مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می شوند، اظهار داشت: برای تاسیس گلخانه ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود:مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک ها پرداخت شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۴ نکته درباره خروج آمریکایی‌ها از سوریه و تمرکز در عراق

دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی

تجربیات پیش‌رو در زمینه نحوه اجرای مصوبات بانک مرکزی توسط بانک‌ها نشان می‌دهد برخی از بانک‌ها مصوبات ابلاغی را اجرا نمی‌کنند، نتیجه این کار متضرر شدن بانک‌های منضبط و شکست سیاست‌های بانک مرکزی است.

SPV به جایی نمی‌رسد چون یقین دارند ایران به تعهدات برجام پایبند می‌ماند

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آینده SPV چندان خوشایند نیست و این موضوع بیشتر جنبه نمادین نسبت به انجام تعهدات اروپا در قبال برجام دارد که برای ما هم مفید نخواهد بود.

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

مهم‌ترین مطالب سرویس

روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی
معاون موسسه نیاوران
تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید
ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا
مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
تحریم دلیل کاهش صادرات نیست
گوشت برزیلی در دست دلالان
گوشت قرمز به ۹۵هزارتومان می‌رسد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین