یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبرداد؛

پیش‌بینی تولید ۲.۲میلیون تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای

عنوان

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی تولید حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه ای در کشور در سال جاری خبرداد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی گفت: در صورت احداث یک هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰هزار تن محصولات گلخانه ای افزایش می یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می رسد.

تقوی میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن عنوان کرد و با اشاره به اینکه تنوع بخشی به تولیدات گلخانه ای از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات است ادامه داد: با اقدامات ترویجی و آموزشی درسال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه فرنگی گلخانه ای و ۱۳ درصد تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه ای کمتر شده است.

وی ادامه داد: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه های جدید در محیط های کنترل شده شامل گلخانه ها و سایبان ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می دهد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه ها مربوط به محصولات باغی بوده که به طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی است.

وی گفت: تولید در گلخانه ها و سایبان ها در باغ ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه جویی مصرف آب نیز موثر است.

تقوی با بیان آن که باغداران از اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، استقبال کرده اند، اذعان داشت: پیش بینی می کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان ها داشته باشیم و در دو سال اتی بیش از۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط های کنترل شده قرار بگیرند.

وی درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر فعالیت های گلخانه ای گفت: تحولات نرخ ارز تاثیراتی در بخش نهاده از جمله بذرF۱ سبزی و صیفی گلخانه ای، کود، سموم و سایر نهاده ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تاثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه های گلخانه ای وارداتی می شود که با هماهنگی های صورت گرفته تلاش کرده ایم این تاثیرات را به حداقل برسانیم.

تقوی با بیان اینکه در حاضر قطعات، تجهیزات و سازه های گلخانه ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود، درباره بذر سبزی و صیفی مورد نیاز گلخانه ها تصریح کرد: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه ای مورد نیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: طی چند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F۱ گلخانه ای دست پیدا کرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه معافیت های مالیاتی، تامین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی از جمله حمایت هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند، درباره حمایت از گلخانه های بزرگ مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می شوند، اظهار داشت: برای تاسیس گلخانه ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود:مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک ها پرداخت شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین