در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

دولت در قالب جیب خود خرج کند/ باید جلوی قدرت خلق پول را بگیریم

نسیم آنلاین

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع راهکار‌های مهار نقدینگی پخش شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  گفت وگوی ویژه خبری امشب چهارشنبه ۲۱ شهریور با موضوع راهکار های مهار نقدینگی با حضور تیمور رحمانی اقتصاد دان، حسین قضاوی معاون اسبق بانک مرکزی، احسان خان دوزی عضو هئیت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی برگزار شد.

در ابتدای برنامه، تیمور رحمانی اقتصاددان، اظهار کرد:از یک جهتی می توان گفت که نقدینگی همان پول است، اما نقدینگی در دنیای امروز مجموع مطالبات اشخاص از نظام بانک مرکزی به حساب می آید که شامل بانک مرکزی و بانک های تجاری و موسسات اعتباری است که حتی اسکناس نیز که بخشی از نقدینگی است که این اسکناس هم طلب مردم از بانک مرکزی می توان حساب کرد.

وی با بیان اینکه نقدینگی نوعی طلب مردم از نظام بانکی است، افزود:صاحب نقدینگی و سپرده های اشخاص نزد بانک ها هر زمانی به خواست سپرده گذران می توانند طلب های خود را از بانک ها دریافت کنند و ممکن است که بین پول و نقدینگی تفاوتی نیز شاهد بود.

حسین قضاوی معاون اسبق بانک مرکزی در ادامه بیان کرد:زمانی که در علم اقتصاد صحبت از نقدینگی می شود منظور مسکوکاتی است که در اختیار همه قرار دارد، مجموع سپرده های مردم که در قالب حساب های جاری، پس انداز در نزد بانک ها را دارند که به آن نقدینگی می گویند که این نقدینگی از جهاتی دارای نقاط مثبت و منفی هم به حساب می آید.

معاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی ابزار مبادله به حساب می آید، گفت:از یک جهتی اگر نرخ رشد نقدینگی بیش از حد تولیدات خدمات و کالا در اقتصاد باشد بسیار مضرر است، در طول ۱۳ سال گذشته نامناسب نقدینگی ۲۲ برابر شده است.

وی گفت: باید دید که کمیت تولید در طول ۱۳ سال گذشته تا چه اندازه رشد داشته است؟ ولی از طرفی حجم نقدینگی ۲۲ برابر رشد کرده است ورشد نامتانسب نقدینگی در مقایسه با رشد اقتصادی درون زا است.

این خبر در حال تکمیل است... 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی
چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟
در واکنش به قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر
نقوی حسینی: شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دکتر جلیلی در دیدار با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور:
مساجد فضای بازی کودکان داشته باشند/ برنامه‌ریزی برای تولید اسباب‌بازی یک ضرورت است
دکتر ابومحمد عسگرخانی در گفتگوی تفصیلی مطرح کرد
اروپا زندانبان برجام است
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین