امیری مقدم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

آینده تشکیل دولت در عراق مبهم است!

عنوان

کارشناس مسائل عراق گفت:تا کنون چشم انداز چندان مشخصی برای  تشکیل دولت ائتلافی منسجم در عراق به چشم نخورده است.

رضا امیری مقدم کارشناس مسائل عراق در گفت وگو با خبر نگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آینده سیاسی عراق و تشکیل دولت در این کشور،اظهار کرد: در عراق  قبل از تشکیل مجلس  ائتلاف بزرگتر نخست وزیر را انتخاب می کند، اما بر اساس شواهد تا کنون چنین ائتلافی تشکیل نشده است.

کارشناس مسائل عراق بیان کرد: در هفته های گذشته  دو گروه  "اصلاح و بناء" و  "بناء  تحت عنوان ائتلاف بزرگ ثبت نام کرده اند و هر کدام  ادعای داشتن بیشترین آمار را دارند،اما  بر روی  این آمار اختلاف نظر وجود دارد. 

وی با بیان اینکه محوریت  گروه بندی های  سیاسی در عراق بر اساس شیعه و سنی است، افزود: به نظر می رسد اصلاح و بناء تا کنون بیشترین ائتلاف را  در این کشور به خود اختصاص داده  است.  

امیری مقدم تصریح کرد:کردها به عنوان یک وزنه مهم  ، فعلا وارد هیچکدام از این دسته بندی های دو گانه نشده اند و مذاکرات برای تشکیل دولت عراق ادامه دارد،بنابراین امکان جابه جایی در ائتلاف ها  دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه در فضای کنونی عراق بازار امتیاز گیری و امتیاز دهی داغ است،تاکید کرد: چشم انداز چندان مشخصی  برای  تشکیل یک دولت ائتلافی منسجم در این کشور تا به این لحظه  وجود ندارد.

کارشناس مسائل عراق با بیان اینکه امکان دخالت های خارجی برای تشکیل دولت وجود دارد،افزود:همه بازیگران سیاسی مطرح در این کشور  تلاش می کنند تا مهره های  نزدیک به خودشان را وارد عرصه قدرت کنند.

وی ادامه داد: آمریکا و کشورهای عربی هم از جمله بازیگران خارجی هستند که تلاش می کنند با گسترش نفوذ و لابی گری ها افراد نزدیک به  خود را  در راس  امور  قرار دهند.

امیری مقدم با رد این  ادعا که کشوری دیگر به صورت دستوری می تواند در تشکیل دولت عراق نقش آفرینی کند، تاکید کرد:با  توجه به شناختی که نسبت به مردم و سیاست مداران این کشور وجود دارد،کسی نمی تواند چیزی را به عراقی ها تحمیل کند در نتیجه احتمال دخالت مستقیم سایر دولت ها در امور بغداد به ویژه بحث تشکیل دولت ائتلافی دور از ذهن است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی
چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟
در واکنش به قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر
نقوی حسینی: شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دکتر جلیلی در دیدار با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور:
مساجد فضای بازی کودکان داشته باشند/ برنامه‌ریزی برای تولید اسباب‌بازی یک ضرورت است
دکتر ابومحمد عسگرخانی در گفتگوی تفصیلی مطرح کرد
اروپا زندانبان برجام است
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین