با تصویب کنگره؛

بقایای جسد دیکتاتور اسپانیا جابجا می شود

عنوان

ایرنا- مادرید- طرح نبش قبر و جابجایی بقایای جسد «فرانسیسکو فرانکو» دیکتاتور سابق اسپانیا روز پنجشنبه در کنگره این کشور به رأی گذاشته و تصویب شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ال پاییس، دولت «پدرو سانچز» در همین ارتباط به خانواده فرانکو 15 روز مهلت داده تا درباره محل جدید دفن جسد فرانکو تصمیم گیری کنند اما بازماندگان وی گفته اند که هیچ مسؤولیتی در قبال انتقال بقایای جسد دیکتاتور اسپانیا بر عهده نمی گیرند.
با توجه به این که حزب شهروندان و حزب مردمی به این طرح رأی ممتنع داده بودند، دولت مانعی بر سر راه برای تصویب آن نداشت.
ژنرال «فرانکو» پس از جنگ داخلی‌ اسپانیا، از سال 1939 تا هنگام مرگش در سال 1975 بر اسپانیا حکومت کرد.
رژیم فرانکو در طول حکومتش مرتکب مجموعه ای از نقض حقوق بشر علیه ملت اسپانیا شد که از آن با نام 'وحشت سفید' یاد می‌ شود. از جمله این جنایات می‌ توان به اعدام و کار اجباری زندانیان در اردوگاه ها اشاره کرد که عموماً علیه مخالفان سیاسی و ایدئولوژیک به کار برده می‌ شد.
جنایات دیکتاتور سابق اسپانیا به مرگ دستکم بین 200 تا 400 هزار نفر از شهروندان این کشور انجامید.
هیأت دولت اسپانیا در جلسه روز جمعه 24 آگوست (2 شهریور) خود، زمینه های نبش قبر فرانکو و انتقال جسد وی به مکان دیگر را بررسی و نهایی کرد.
هرچند دولت اسپانیا از ماه ژوئیه(تیر ماه) گذشته در صدد نهایی کردن مسأله نبش قبر فرانکو بوده، اما برخی مسایل حقوقی مانع تحقق اصلی ترین شعار تبلیغاتی نخست وزیر اسپانیا شده بود.
حزب مردمی و شهروندان، دو حزب اصلی‌ رقیب دولت بر این باورند که نبش قبر فرانکو ضرورت ندارد و به همین دلیل، به طرح نبش قبر و جابجایی بقایای جسد فرانکو رأی ممتنع دادند.
قبر فرانکو در منطقه ای به نام 'دره شهدا' قرار دارد که به دستور وی ساخته شده و در آنجا با 33 هزار و 872 رزمنده از دو جناح جمهوری خواهان و نیروهای ملی‌ که در جنگ داخلی کشته شدند، دفن شده است.
دولت سانچز پس از تصویب طرح نبش قبر و جابجایی بقایای جسد فرانکو، در متن فرمان خود آورده که از این پس، دره شهدا محل یادبود و ادای احترام به قربانیان جنگ داخلی‌ خواهد بود.
شبس**اروپام**5**491**1504

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی