ماجرای ممنوعیت عزاداری امام حسین در کشمیر چیست؟

کشمیر

نکته‌ی حایز اهمیت آنجاست که مقامات دولتی هند در شرایطی مسائل امنیتی را بهانه‌ی ممنوعیت برگزاری چنین مراسمات مذهبی می‌کنند که همه ساله کشمیر تحت سلطه‌ی هند شاهد برگزاری بزرگترین سفر زیارتی هندوها به این منطقه است. مراسم امرنات‌یاترا که در ماه‌های جولای و آگوست شاهد حضور ۶۰۰هزار هندوی مذهبی برای زیارت یخچالی طبیعی در ارتفاعات کشمیر است با حمایت کامل نیروهای پلیس و ارتش هندوستان برگزار می‌شود.

به گزارش نسیم آنلاین سیدسرباز روح‌الله رضوی در کانال تلگرامی خود نوشت: شیعیان کشمیر در طول سالیان متمادی، دسته‌های عزاداری سنتی در دهه‌ی محرم برگزار می‌کردند که از آن جمله می‌توان به دسته‌ی عزاداری ۸ و ۱۰ محرم در شهر سرینگر اشاره کرد که از مناطق شیعه نشین خارج شده در طول خیابان‌های مرکزی شهر امتداد می‌یافت. با آغاز بحران نظامی کشمیر در سال ۱۹۸۹ و پیرو وضع قوانین سخت منع عبور و مرور در ساعات خاص و نیز ممنوعیت تجمع، عملا این دسته‌های عزاداری با ممنوعیت قانونی مواجه شدند و تا سالیان متمادی برگزار نمی‌شدند. در سال‌های دهه‌ی نود میلادی روز عاشورا در مناطق شیعه‌نشین عملا حکومت نظامی اعمال شده و دسته‌های عزاداری تنها در کوچه پس کوچه‌های داخلی این محله‌ها امکان برگزاری داشت. 

پس از افول فضای درگیری‌های نظامی در سال‌های بعد از ۲۰۰۳ میلادی، ممنوعیت برگزاری این مراسمات در مسیرهای اصلی شهر کماکان برجای ماند و مقامات دولت ایالتی کشمیر دلیل این ممنوعیت را جلوگیری از حملات و ناآرامی‌های احتمالی ذکر کردند و اتفاقا تاکید کردند که این مراسمات مذهبی هیچ ممنوعیتی ندارد. در این سال‌ها بخشی از جوانان و مردم شیعه همواره تلاش داشته‌اند تا مسیرهای سنتی عزاداری دهه‌ی محرم را احیا کنند که این امر عمدتا به درگیری با نیروهای نظامی و پلیس می‌انجامد.

نکته‌ی حایز اهمیت آنجاست که مقامات دولتی هند در شرایطی مسائل امنیتی را بهانه‌ی ممنوعیت برگزاری چنین مراسمات مذهبی می‌کنند که همه ساله کشمیر تحت سلطه‌ی هند شاهد برگزاری بزرگترین سفر زیارتی هندوها به این منطقه است. مراسم امرنات‌یاترا که در ماه‌های جولای و آگوست شاهد حضور ۶۰۰هزار هندوی مذهبی برای زیارت یخچالی طبیعی در ارتفاعات کشمیر است با حمایت کامل نیروهای پلیس و ارتش هندوستان برگزار می‌شود.

واقعیت آن است که تمام نگرانی مقامات هندی، تبدیل شدن دسته‌های عزاداری شیعیان کشمیر به محملی برای سردادن شعارهای ضد هند و آزادی طلبانه است. امری که برای جوانان شیعه کشمیری رقم زننده چنین تظاهرات‌هایی طبیعی تلقی شده و مدعی هستند هدف و مقصد اصلی از احیای قیام عاشورا ایستادگی در برابر ظلم است. 

از دیگر سو بخشی از شیعیان کشمیر معتقدند که نمی‌بایست عزاداری امام حسین را با مسائل سیاسی ناظر به بحران کشمیر خلط کرد و در شرایطی که می‌توان در میان محله‌های شیعه‌نشین و بدور از مسیرهای اصلی براحتی دسته‌های عزاداری براه انداخت و برای امام حسین عزاداری کرد، نیازی به کشاندن عزاداری حسینی به خشونت نیست. مقامات رسمی وابسته به دولت هند نیز بارها اعلام آمادگی کرده‌اند تمامی لجستیک مورد نیاز این مراسمات در میان خود محله‌های شیعه نشین فراهم خواهند آورد.
 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

چرا ترامپ از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود؟

سی‌ان‌ان در مطلبی به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد به دلیل نقض آن از سوی روسیه پرداخت.

عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان ⁩ ناقض ⁧ حقوق ⁩ بشر در یمن، بحرین و عامل قتل خاشقجی شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین