میرباقری به من گفت: برای نقش شمر فقط یک گزینه هست و آن تویی!/ چرا تلویزیون به بازیگر "مختارنامه" توجهی نمی‌کند؟

عنوان

تلویزیون هیچ اقدامی در جهت حمایت از هنرمند خود انجام نمی‌دهد و اگر بخواهیم مشکلات را به مدیران و مسئولان تلویزیون بگوییم کسی پاسخگو نیست چون آنها فقط تهیه‌کننده پروژه‌ها را می‌شناسند و این روزها فقط به سلبریتی توجه دارند و ما را فراموش کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، روزگار روزگار خوبی نیست و کمتر به پیشکسوتان و هنرمندان تلاشگر سریال ها و فیلم های ماندگار تلویزیون و سینما توجه می شود. حتی صدایشان به جایی نمی رسد که حق شان را از تهیه کنندگان بگیرند و یا مدیران نمی دانند که بازیگران قدرتمند و کاربلد تلویزیون و سینما اصلاً کجا هستند و وقتی کار نمی کنند و خانه نشین شده اند از کدام منبع درآمد امرار معاش می کنند. اینجا باید تکرار کرد که اتکا به سلبریتی ها و توجه به تعداد فالوورها، باعث شده تا یک عده هنرمند حقیقی خانه نشین بشوند و جایشان را یک عده بی هنر بگیرد که هیچ کاربردی جز مانور چهره برای مخاطب ندارند. اما این پیشکسوتان و بازیگران قدرتمند و کاربلد مفهوم و محتوای غنی را از کالبد هنر به رخ می کشند. در عین حال کار فاخر هم با حضور این بازیگران حرفه ای و کاردان به جایی می رسد مگرنه کاری از دست بازیگرانی که به واسطه تعداد فالوور و قدرت نمایی در فضای مجازی انتخاب می شوند، برنمی آید. یکی از این بازیگران، محمد فیلی بازیگر سریال های ماندگاری همچون «روزی روزگاری»، «مختارنامه»، «عملیات 125»، «جلال الدین»، «هشت و نیم دقیقه» و «هاتف» این روزها حال و احوال خوبی ندارد؛ دنده اش شکسته و به سختی صحبت می کند، چون خون فضای ریه اش را فراگرفته ولی کسی از او خبری نمی گیرد. هیچ کدام از مدیران تلویزیون و حتی برخی از تهیه کنندگان هم توجهی نمی کنند که چه بر سر فیلی و امثال فیلی بازیگران پیشکسوتی که کارنامه هنری شان معرف فرهیختگی و هنرمندی شان است و نه با لابی و مانور چهره به جایی رسیده باشند. به سختی شماره تماس جدید او را پیدا کردیم و لحظاتی ضمن مروری بر نقش فاخر شمر او در سریال «مختارنامه» پای درد و دل های استاد محمد فیلی بازیگر پیشکسوت تلویزیون نشستیم.

مشروح این گپ و گفت را در ادامه می خوانید:

محمد فیلی بازیگر نقش شمر در سریال «مختارنامه» به خبرنگار فرهنگی تسنیم، گفت: من در همان روز اول که تصویربرداری سریال «تک سواران» کلید خورد در صحنه ای سوار الاغ شدم اما چون تجهیزات مناسب مهیا نبود به زمین خوردم. تجهیزات لازم در زمان کار وجود نداشت و باعث شد من سر صحنه تصویربرداری از الاغ به زمین بیفتم و یکی از دنده هایم بشکند البته پنج روز بعد هم سر صحنه تصویربرداری سریال آمدم و همراه با درد به بازی خود ادامه دادم و بعد متوجه شدم که دنده من شکسته است. اینها مسائلی است که باید از قبل پیش بینی شود و به طور مثال برای الاغ پالان بگذارند اما نگذاشتند و استانداردها رعایت نشد و به همین دلیل من دچار آسیب شدم.

وی تصریح کرد: «تک سواران» البته بعد از 15 روز تصویربرداری تعطیل شد و ماحصل این حضور خانه نشینی و دردهایی است که تحمل می کنم. به سختی می توانم نفس بکشم و در ریه ام خون جمع شده و هیچ کسی هم یاد من نمی کند. مگر اینکه به بیمارستان بروم خیلی نمایشی عیادتی داشته باشند و عکس تبلیغاتی بگیرند. این ها بی توجهی و بی مهری است که صنف و انجمنی در تلویزیون وجود ندارد که بتوانند برای مشکلات مان به آنجا رجوع کنیم.

بازیگر پیشکسوت تلویزیون با انتقاد از وعده های پوشالی برخی از تهیه کنندگان، افزود: گاهی پیش می آید ما در پروژه ای بازی می کنیم ولی به دلیل مشکلات بودجه ای دستمزدمان را نمی دهند. واقعاً باید چه کار کنیم! ما که خارج از رسانه ملی فعالیت می کنیم و حقوق ثابتی نداریم و بیمه هم نیستیم، وقتی دستمزدمان را ندهند از کدام منبع درآمد هزینه های هنگفت بیماری مان را تأمین کنیم. این ها دردهایی است که به واسطه بی مهری ها و بی توجهی های برخی از مدیران مربوطه در صداوسیما بیشتر هم می شود. چرا تهیه کننده سریال «هاتف» و «آرام می گیریم» به وعده هایشان عمل نمی کنند که بنده تاکنون نتوانسته ام دستمزدم را دریافت کنم.  

فیلی با اشاره به نبود صنفی در تلویزیون برای پیگیری این مسائل اظهار کرد: بسیاری از ما بازیگران که در تلویزیون کار می کنیم عضو خانه تئاتر و انجمن بازیگران سینما هستیم اما عمده کارمان در تلویزیون است. درحالیکه تلویزیون صنف و انجمنی ندارد و ما نمی دانیم مشکل خود را به چه کسی باید بگوییم. البته در تئاتر و سینما انجمن هایی هستند که کج دار مریض یک رسیدگی هایی دارند اما تلویزیون هیچ اقدامی در جهت حمایت از هنرمند خود انجام نمی دهد. اگر بخواهیم مشکلات را به مدیران و مسئولان بگوییم کسی پاسخگو نیست چون آنها فقط تهیه کننده پروژه ها را می شناسند. به ما اهمیتی داده نمی شود و هرچه قدر هم بخواهیم برای گرفتن حق خود برویم و بیاییم کسی به ما توجه نمی کند.

*این روزها سریال «مختارنامه» دوباره روی آنتن رفته و بسیاری به این عدم تداوم ساخت سریال های فاخر تلویزیونی انتقاد کرده اند. بازیگر نقش شمر در «مختارنامه» هم به این وضعیت تکرار کردن سریال های فاخر و عدم توجه به ساخت کارهای ماندگار تلویزیونی به خبرنگار فرهنگی تسنیم، گفت: من بسیار خرسندم که سال های سال مردم سریال «مختارنامه» را می بینند و از تماشایش لذت می برند. اما بیشتر از این سریال ها باید ساخته شود و به جای برخی پرداخت های ضعیف و بی محتوا، به فکر ماندگاری آثار باشیم. مصداق بارز آن معطلی ده ساله کارگردانی همچون میرباقری که ذهن خلاق و پرداخت هنرمندانه و قدرتمندی دارد که منتظر ساخت «سلمان فارسی» است. البته این روزها جدی تر ساخت این سریال دنبال می شود که میرباقری به من گفته آماده باش در این سریال بازی کنی! و امیدواریم تا سال آینده کلید بخورد.

وی با بیان اینکه برای نقش شمر هیچ گزینه ای نبود، تأکید کرد: بسیاری به من گفتند چرا این نقش را بازی کردی و به من خرده می گرفتند. حتی داود میرباقری که برای هر نقشی چندین گزینه داشت. به من گفت برای نقش شمر فقط یک گزینه هست و آن هم تویی! الان هم چند باری برای پروژه های دیگر پیشنهاد شده این نقش را تکرار کنم اما من نپذیرفته ام و نمی پذیرم. چون اعتقاد دارم هرآنچه درباره شمر بود در «مختارنامه» ارائه دادم و بیشتر از این با کلیشه و تکرار همراه می شود.

فیلی در پایان درباره کارهای دیگر که به زودی روی آنتن تلویزیون می روند، گفت: این روزها مشغول بازی در سریال «بانوی عمارت» عزیزالله حمیدنژاد بودم که نقش یک تاجر بازاری را بازی کردم. این سریال تلویزیونی امسال به آنتن تلویزیون می رسد؛ چرا که مراحل تصویربرداری اش تا چند روز آینده تمام می شود و سریال «تک سواران» هم که فعلاً به دلیل پاره ای از مشکلات تعطیل شده است.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی (۲)

خودکفایی و استقلال اقتصادی لازمه فعالیت‌های فرهنگی

شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست‌طلبی/ نباید دنبال ریاست بدویم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برخی‌ها برای نمایندگی مجلس خودشان را می‌کُشند؛ اگر راه پیدا نکنند یا صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می‌زند که چرا نشد؛ این عقل و تدبیر نیست.

۲۰ درصد مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌هاست

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره اقتصاد ایران در سال 98 به «نود اقتصادی» گفت سال آینده از لحاظ اقتصادی سال دشواری خواهد بود، شاید بتوان گفت که سال 1398 سخت ترین سال چند دهه اخیر کشور ما از لحاظ اقتصادی باشد.

نسبت اصلاح طلبان و روحانی در ششمین سال دولت تدبیر و امید!

اصلاح طلبان نباید از تبعات تصمیمی که در حمایت از روحانی در سال ۹۲ و 96 اتخاذ کردند، شانه خالی کنند و باید مسئولیت این حمایت را بپذیرند اگر دست اصلاح طلبان پشت روحانی نبود، معلوم نبود آیا دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی می‌توانست راهی پاستور شود یا خیر. از سوی دیگر موضوعی که اصلاح طلبان را به انتقاد از عملکرد روحانی وادار می کند پیش رو بودن دو انتخابات مهم است. انتخابات مجلس در سال 98 و انتخابات ریاست جمهوری 1400.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی (۲)
خودکفایی و استقلال اقتصادی لازمه فعالیت‌های فرهنگی
درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه
چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
تصویر آینده نیاز امروز جامعه
امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
حاشیه‌ای بر رونمایی از یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای درباره فیلم و سریال
از دستورات عمل‌ نکرده تا آیین رونمایی از دست‌خط
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین