سرکنسول ایران در اربیل:

حضور اشرار مسلح در کردستان عراق هیچ وجاهت قانونی ندارد

عنوان

بغداد - ایرنا - 'مرتضی عبادی' سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق گفت: حضور اشرار مسلح و تیم های تروریستی ضد ایرانی در کردستان عراق، میراثی از دوران صدام و ادامه این حضور فاقد هر گونه وجاهت قانونی است و توصیف این تروریست ها به پناهنده و یا فعال مدنی امری نادرست است.

به گزارش ایرنا از سرکنسولگری ایران در اربیل، عبادی روز سه شنبه در خصوص دفاع موشکی نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران در برابر پایگاه نظامی تروریست ها در کردستان عراق گفت: نظر به پیوند عمیق موجود با اقلیم کردستان، نیروی مسلح در کمال اقتدار و خویشتنداری از تعقیب گروهک ها در خارج از مرز خودداری کرده و تلاش های مشترک دو، سه ساله اخیر با مقامات عالی اقلیم را محترم شمردند تا با پیگیری حکومت محلی گروهک های تروریستی به قوانین و مقررات بین المللی و رعایت اصول حسن همجواری اقلیم با ایران پای بند شوند اما عدم تمکین گروهک ها و استمرار اعمال تروریستی آنها، واکنش نظامی نیروی مسلح را برخلاف میل باطنی شان موجب شد.
وی افزود: بر این اساس اقدام نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران در قبال پایگاه نظامی اشرار مسلح و اقدامات تروریستی آنها، پس از امتحان دیگر راه ها و واکنشی دفاعی و در چارچوب اصل حق طبیعی دفاع مشروع و معلول و نه علت تحرکات ضد انقلاب بوده است.
سرکنسول ایران در اربیل در توضیح این مساله یادآور شد: اشرار در بدو پیروزی انقلاب اسلامی با انتخاب خط و مشی مسلحانه رودرروی نظام نوپای اسلامی و مصالح ملت که با خون هزاران شهید حاصل شد ایستادند و در نهایت در پیوندی نامیمون با رژیم بعث و صدام وصلت و در پایگاه های نظامی استقرار و در خدمت ماشین جنگی صدام بر علیه ایران قرار گرفتند و هرگز شرایط دریافت پناهندگی در عراق را نیافته و ادامه حضور آنها بعنوان ارثیه ای از صدام وجاهت قانونی ندارد.
سرکنسول ایران در ادامه خاطرنشان ساخت: در کجای دنیا معمول است افرادی که پناهندگی دریافت کرده اند در پادگان های نظامی استقرار و با برگزاری انواع دوره های آموزش نظامی، انجام فعالیت های جاسوسی، از امکان سازماندهی جهت فعالیت های تروریستی بر علیه کشور و مردم خود برخوردار شوند؟
وی افزود: اینکه گروهک های تروریستی از حضور در خاک کشور دوست و برادر عراق در ایجاد اخلال در امنیت عمومی ایران، سوء استفاده کنند و در مقابل از نیروی مسلح ایران خواسته شود همچنان خویشتنداری نمایند این موضوع با مصالح و منافع و اصول و قواعد حاکم در نظام بین الملل در تعارض جدی است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در خصوص وجود پایگاه های اشرار در نوار مرزی ایران گفت: نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق با حمله گروهک داعش به مناطقی از شمال عراق، همه توانمندی خود را در اداره جبهه های جنگ با داعش بکار گرفتند و در نتیجه در مرز با ایران خلاء بوجود آمد و به تبع آن اشرار مسلح برای احداث پایگاه های تروریستی در نوار مرزی شهرهای اربیل و سلیمانیه با ایران فرصت پیدا کردند.
وی افزود: استقرار گروهک ها قبل از هر چیز، مخل فرصت توسعه بخش ها و روستاهای مرزی کردستان عراق که رنج و مشقت ظلم صدام را لمس کردند، بود و در نتیجه ناامنی جایگزین رونق اقتصادی مرزهای صلح و دوستی در آن مناطق شد.
وی درخصوص تحرکات ضدانقلاب بر علیه مناطق مرزی و پیگیری های دیپلماتیک عنوان داشت: اشرار مسلح طی یکی دو سال گذشته به دفعات تحت تاثیر سرویس های جاسوسی بیگانه با سوء استفاده از خاک عراق به برخی روستاهای مرزی نفوذ و به پایگاه های مرزی حمله کرده اند که ترور هموطنان در پیرانشهر، حمله به یگان های نوار مرزی مریوان و نیز تیراندازی به سوی خودروی عمومی در اشنویه از آن جمله بوده است.
عبادی افزود: هر چند اکثر قریب باتفاق تیم های تروریستی در بدو ورود به خاک ایران ضربات سنگینی را از نیروهای نظامی و امنیتی دریافت و متحمل تلفات زیادی شدند اما در عین حال وزارت امور خارجه و طبعا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اربیل بنابه وظایف ذاتی خود با تشکیل جلسات مستمر و مکاتبات اعتراضی ضرورت مقابله با اعمال تروریستی را به مقامات اقلیم یادآور شده اند.
سرکنسول ایران درخصوص مواضع مقامات اقلیم کردستان در خصوص تحرکات اشرار گفت: مقامات عالی اقلیم کردستان عراق در مجموع جلسات و اظهار نظرهای رسمی مخالفت خود با هرگونه سوء استفاده گروهک ها از خاک عراق علیه همسایگان را اعلام و این قبیل اقدامات را غیر قابل پذیرش می دانند.
وی درخصوص تحویل اشرار مسلح به جمهوری اسلامی ایران گفت: گروهک های تروریستی که در اقلیم استقرار دارند قاتلان فرزندان ایران در انفجار سابق مهاباد (دوازده نفر از آنان زنان و کودکان بوده اند) شهدای پیرانشهر، اشنویه، مریوان و شخصیت های بارز انقلابی از جمله ماموستا عظیمی امام جمعه سابق سردشت و سمیرا حسین پناهی دختر شهید چهارده ساله و دیگر عزیران بوده و القاب غیر منصفانه معدود رسانه ها در اقلیم که برخی از قاتلین فراری را فعال مدنی می نامند، آنها را تطهیر نمی کند و از این رو تحت تعقیب محاکم قضایی هستند و باید با تسلیم در محاکم قضایی کشور محاکمه شوند و لذا تسلیم یا اخراج آنها از خاک کشور دوست و برادر عراق حداقل انتظار است.
نماینده ایران در خصوص اقدامات دفاعی ایران در آینده گفت: پایگاه های نظامی و تحرکات تروریستی اشرار یعنی عامل ناامنی، در چنین صورتی طبیعی است که هیچ کشوری درخصوص امنیت ملی و تمامیت ارضی و آرامش ملت خود در مقابل اقدامات تروریستی و خرابکارانه سکوت و مماشات نمی کند و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
خاورم*4*380**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین