یک شاعر مطرح کرد:

از ابتدای آفرینش شعر تا کنون روز شعر و ادب است/ شاعر با شعر و هنر شعر متولد می‌شود

عنوان

محمدتقی فکورزاده گفت: از آغاز جهان که شعر شروع شد تا امروز روز شعر و ادب فارسی است.

محمدتقی فکورزاده شاعر، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص شعر و ادب فارسی گفت: از آغاز جهان که شعر شروع شد تا امروز روز شعر و ادب است. یک روز را به نام استاد شهریار روز شعر و ادب گذاشتند؛ درحالی که سعدی، حافظ و مولانا هم در ادبیات ما  هستند. این اسم گذاری فقط به این دلیل است که شاعران خودشان را در یک جا نشان دهند.

وی در خصوص تغییر و تحول شعر در چند ساله اخیر بیان کرد: تغییر و تحول در شعر زیاد  بوده است؛ چون جوان ها به هیچ عنوان قاعده شعر را نمی دانند. به دنبال آنچه که رفته اند، شعر نو و سپید است. حتی اگر به شکل شعر امروز یا آنچه خوانده می شود نگاه کنید، می بینید این آثار نثر است، شعر نیست. شعر نیمایی یک مقدار وزن و قافیه دارد ولی شعری که امروز جوان ها می گویند، شعر نیست. بلکه نثر  آن، نثر ادبی است که به آن قطعه ادبی می گوییم.

این شاعر با اشاره به اینکه هم اکنون مجموعه مکاشفات قطعه های ادبی و ترجمه هایم را جمع آوری می کنم اما امکان انتشار آن را به دلیل هزینه های بالا ندارم، اظهار کرد: اگر حتی شکل اثری شبیه شعر نباشد، نمی توان آن را شعر نامید؛ بلکه یک نثر است. بعضی از این نثرها بی معنا هستند. آقای شاملو این مصیبت را بر سر جوان ها آورد. در محفلی بودم که شاملو و دوستش حضور داشتند. شاملو گفت من وزن را از شعر می گیرم و دوستش گفت من معنا را از شعر می گیرم. در نهایت کار آنها چیزی شد که اکنون در شعر می بینیم.

فکور زاده ادامه داد: شاعر با شعر و هنر شعر به دنیا می آید. نیچه می گوید موسیقی هنر اول است؛ چون در آلمان شعر جایگاهی ندارد. در کشور ما از میان هشت هنری که وجود دارد، تنها شعر هنر است. به دلیل اینکه شاعر نمی رود سر کلاس بنشیند تا شعر گفتن یاد بگیرد اما هنرهای دیگر به افراد آموزش داده می شود.

وی افزود: شاعر راستین مثل سعدی، حافظ و مولانا عاشق است. سه شاعر به نام های یغما خشتمال، ژولیده نیشابوری و فریاد نیشابوری بیشتر از سه کلاس سواد ندارند؛ اما در شعرهای آن ها معانی عمیق وجود دارد. آفریدگار هستی شاعر را ذاتاً شاعر می آفریند.

فکورزاده با اشاره به تاثیر شاعر بودن بر زندگی اش تصریح کرد: شعر بر من تاثیر روحی گذاشته است و بزرگترین تاثیرات را در وجودم گذاشت. برای 1200 دانشجو و هنرجو در فرهنگسراها تدریس کردم. درحالی که هفت تا هشت بیماری صعب العلاج دارم؛ اما روحیه ام بسیار شاد و خوب است. وقتی در انجمن های ادبی با دوستان دیگرم روبرو می شوم، به محض آنکه در آنجا حاضر می شوم به من احترام زیادی می گذارند. این نشان می دهد که شعرم را درک کرده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم ویژه هفته دفاع مقدس:
در روایت دفاع مقدس روح مجاهدت وشکست‌ناپذیری ملت ایران متبلور باشد
حجت الاسلام پناهیان در نهمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین